זקוקה לעזרתכן

leeee2

New member
זקוקה לעזרתכן../images/Emo53.gif

שלום לכולכם, אני מעוניינת להתייעץ אתכן בנוגע לילד בן שנתיים ו 9 חודשים, ילד אינטילגנט, פעיל, ללא כל קושי הנראה לעין. הבעיה היחידה שמפריעה לאימו: הוא לא מצליח לזהות צבעים, אין לו כל בעיה בזכרון או בהפנמת נושאים אחרים, אך משום מה אין הפנמה של הצבעים. הוא כן ממיין ומשיים, אך אינו מזהה. לדוגמא הוא שואל "איזה צבע זה?" ואני אומרת לו את התשובה ולאחר חצי דקה שואלת שוב, הוא שוב לא ידע לענות. יש לכן רעיונות? מה לעשות? לאיזה כיוון ללכת? תודה רבה, לי

האם הוא עבר בדיקת ראייה

שבדקה גם עיוורון צבעים? (עוורון צבעים יכול להיות חלקי, אם זכרוני אינו מטעני)

קרני 12

New member
מנסה לעזור לך

אני גננת (ולא מרפאה בעיסוק) שנהנית לקרוא וללמוד המון מהפורום הזה, אבל הפעם זו שאלה שאני יכולה לענות אז ככה: בלימוד הצבעים יש שלושה שלבים: 1. התאמה של צבע לצבע-לדוגמא את מראה לו צלחת כחולה והוא צריך להתאים לצלחת הכחולה כוס כחולה 2. הילד ידע למצוא את הצבע המתאים כאשר את אומרת לו לדוגמא "הבא לי את הכדור הצהוב" (מתוך תיבה מלאה בכדורים בצבעים שונים). 3. שיום הילד ידע לנקוב בשם הצבע המבוקש. בגיל שנתיים ו-9 יש עדיין ילדים שלא יודעים לשיים את הצבעים וזה קשור לפעמים בקושי בשליפה מהזיכרון. אני מציעה לך לבדוק באיזה שלב הוא. האם הוא יודע להתאים צבע לצבע? האם הוא מבחין בצבע שאת נוקבת בשמו? ורק בסוף הוא אמור לדעת לנקוב בשם הצבע. כדי לחזק לו את הנושא את יכולה לטפח ולחזק את הנושא הזה אצלו דרך משחקים יומיומיים לדוגמא: בוא נאסוף את כל הקוביות האדומות, או הבא לי את החולצה הירוקה וכו'. אם הוא עיוור צבעים (אפילו חלקי) הוא לא יצליח כבר בשלב הראשון. בהצלחה

ועוד משהו

פעם אמרה לי ק.תקשורת שעד גיל 6 "מותר" שלא לשיים צבעים. אבל כמובן כדאי לבדוק האם יש יכולת להתאים צבע לצבע זהה (כמו שהסבירה כאן הגננת) והייתי מתחילה עם אדום ואח"כ צהוב, יש נטייה אצל הרבה ילדים להחליף בין כחול וירוק.

leeee2

New member
תודה רבה,

תודה על התשובות! הילד אכן יודע לעשות התאמה ומיון של הצבעים, אך אינו מזהה ומשיים, ניסינו דרך משחקים ובעוד המון דרכים אך קשה לו להפנים את העניין, חשוב לציין שבנושאים אחרים אין לו בעיות של הפנמה. בנוסף, זה לא שהוא מחליף או מבלבל צבעים הוא הרבה פעמים פשוט אומר: "אני לא יודע"...יכול להיות שזה קשור לבעיות קשב וריכוז? לא נראה לי שקיימות כאלו אך אולי זה שווה בדיקה נוספת (הוא לא מטופל שלי אלא ממשפחתי). בקשר לעיוורון צבעים - לא נראה לי שזה זה כי הוא כן ממיין ומתאים צבעים. אשמח לשמוע עוד רעיונות. תודה

tipex22

New member
התאמת צבע לצבע

לדעתי, אם הילד עיוור צבעים, הוא כן ידע להתאים צבעים וגם לשיים אותם. את הצבע שאנחנו רואים לדוגמא אדום הוא יראה בצבע ירוק (לדוגמא), אבל ילמד שקוראים לו אדום. זו גם הסיבה שלפעמים מאתרים עוורון צבעים רק בבדיקות ראיה לפני הצבא, או לפני לימודי ראיה. אז הבדיקות הן (בין היתר) ספציפיות לבדיקת עיוורון צבעים. מקווה שעזרתי

למעלה