זיווג ארנבים ננסים

זיווג ארנבים ננסים

יש לי זוג ארנבים ננסים. מתי התקופת יחום שלהם? איך לזווג אותם? מה צריך להוסיף לכלוב שלהם? וכו'???? אני חדשה במצב הזה עד עכשיו גדלתי רק חתולים,תוקים,ונחש אז השמח ליעוץ ודרכה יסמין

טוטס

New member
אין לארנבונים תק' ייחום - הם כל השנה פוריים

את צריכה לקנות כלוב מאוד מאוד גדול (לפחות מטר וחצי! וגם זה לא יספיק לך בקרוב)- כי בכל המלטה יש 5 גורים בממוצע, והם יכולים להמליט יותר מפעם בחודש (היריון מושהה). והגורים יתחילו להזדווג גם בינם ובין עצמם (מה שמאוד לא מומלץ ומוביל לבעיות גנטיות). צריך בכלוב כמה מקומות מסתור ולתת לנקבה הרבה מאוד אספסת. בנוסף - בהנחה שאת לא מתכוונת לשמור את כולם, תתחילי כבר מעכשיו לחפש להם בתים טובים. מאוד קשה למצוא בתים שמחוייבים לארנבונים, מבינים בדיוק מה כרוך בלגדלם ולא יזרקו אותם אחרי כמה חודשים, ולכן חשוב לספק לבתים אינפורמציה מלאה על עלויות גידול, שצריך לשחררם כל יום בבית לכמה שעות וכיוב'. ייקח זמן לסנן את כולם ולהגיע באמת לבתים שהם טובים. מעבר לכך - כמה זמן הם אצלך ומהיכן קנית אותם? חשוב לדעת שאם קנית מחנות ולא ממגדל שמגדל אך ורק ננסיים - רוב הסיכויים שהם לא ננסיים אלא מעורבים, ושכרגע הם פשוט גורים ולכן נראים לך קטנים. בנוסף - אם הם מחנות - גם לא בטוח שהם בכלל זכר ונקבה... לצערי חנויות מספקות המון מידע מוטעה בנושא
מקווה מאוד שלא תתני להם להתרבות בלי סוף. גם למען בריאות הנקבה וגם משום שזו אשליה לחשוב שבאמת תמצאי אינסוף בתים מוצלחים. בהצלחה

הכלוב שלי לא מגיע אפילו למטר באורך וברוחב.

אבל הוא מאוד גבוהה כמו שכבר ציינתי. ומקום מסטור....יש להם קופסא שאבא שלי בנה להם מעץ והם ישנים שם,השאלה אם זה מספיק הקופסא בגודל של 15\25 דבר נוסף מזה אספסת? והאם עדיף אולי להביא להם משהו חיצוני מחוץ לכלוב,אם כן אז מה? ועם מה למלות את זה? בקשר לזכר ונקבה בדקנו והם זכר ונקבה. אני בהחלט סומכת על בעל החנות אני קונה ממנו כבר הרבה שנים. וכמו שציינתי אני באמת מעוניינת בריבוי אחד בלבד כדי לא ללכת לקנות כי הם מאוד יפים. ויש לי כבר מקום להפרדת זכרים ונקבות. הכלוב הוא גבוהה מאוד ומחולק כבר ל 2 במידע שווה ושוב מצטערת על הבורות פעם ראשונה שלי עם ארנבים

trilliane

Well-known member
מנהל
אספסת היא חציר מצמח האלפלפה

ונראית כך: http://www.hayguy.com/Alfalfa.jpg היא נמכרת בשקיות שקופות לא גדולות או בשקים גדולים (תלוי מה ומאיפה קונים). לא כל החנויות מחזיקות, צריך להתקשר ולברר. אני קונה אספסת של ריבוס (זה הסוג הזול יותר בחנות שאני קונה בה) היא עולה 20 ש"ח ל-10 ליטר, וזו התווית שיש על השקית: http://www.biopet.co.il/media/Uploads/cd/L_5509052.jpg ארנבונים זקוקים לחציר ללא הגבלה למשך כל חייהם, אבל מכיוון שאספסת מכילה הרבה חלבון ממליצים לתת אותה רק לגורים (עד חצי שנה) ולנקבות בהיריון. לארנבונים בוגרים מומלץ לתת חציר דגן (שנראה בעיקרון אותו הדבר, רק צהוב ולא ירוק). חציר דגן לא נמכר (בישראל) בחנויות בכלל (עד כמה שידוע לנו) אלא צריך להזמין במיוחד מחווה, בפורום ממליצים על חוות גנות: http://www.belafonte.co.il/ganot/index.html

טוטס

New member
גובה לא נותן כלום לארנבונים - הם זקוקים לרוחב

ואורך!! גובה - מספיק שיוכלו לעמוד על 2 רגליים אחוריות אין להם צורך ביותר. זו ממש התעללות לשים שני ארנבונים בכלוב שהוא פחות ממטר! ארנבון אחד לא הייתי שמה בכלוב כזה
ויש בפנים עוד קופסא שתופסת מקום?!? תסלחי לי - זו התעללות

hadarh111

New member
יש לי רק בקשה אחת ממך

אם הם נקנו מאותה חנות אל תזווגי אותם למה? כי יש סיכוי שהם מאותה משפחה מה הבעיה? מחלות גנטיות ארנבים היום בגלל שמזוגים אותם בין אחים להורים מלאים בבעיות גנטיות זה גורם להם למחלות ולמות בגיל צעיר אני נאלצתי להוציא אלפי שקלים ולבסוף להרדים ארנב בגלל מחלה גנטית וזה מאוד כואב אם קנית כל ארנב מגורם אחר , אז בסדר וגם אז שימי לב שיש לך מספיק מקום לגדל את כל הארנבונים שהם לא יזדווגו לך אחרכך בתוך עצמם תעשי הפרדה בין הזכרים לנקבות. בהצלחה

יש לי כלוב בגודל של 79 ברוחב,ו 95 באורך

הכלוב בגובה 150 ס"מ וכבר מחולק לשתים כי אני לא רוצה יותר מזיווג אחד. כי אני חושבת שזוג הורים ו5 עד 7 גורים זה מספיק. הם לא אחים כי הוא שחור והיא לבנה,והם גם לא באותו גיל. השאלה היא מה אני צריכה להוסיף לכלוב מה לעשות שהם יזדווגו??? אני ממש רוצה קצת גורים

טוטס

New member
רשמתי לך תגובה מאוד מפורטת למעלה.

אם תקראי אותה בעיון תקבלי תשובות לשאלותייך

trilliane

Well-known member
מנהל
ארנבונים זקוקים לאורך ופחות לגובה

אלא אם יש לך שתי קומות (שהם יכולים לעבור ביניהן) ואז זה עוזר. אגב, כמו שאצל בני אדם אחים לא בהכרח דומים זה לזה וגם לא בהכרח באותו גיל, כך גם אצל חיות... הם יכולים להיות אחים רק משגר שונה (היריון אחר) וגם העובדה שהם שונים בצבעים לא בהכרח אומרת שהם לא אחים (אם כי שחור ולבן זה באמת יחסית קיצוני). ראיתי בחנות גורים מאותם הורים ומהיריון אחר והם יצאו אחרת; ככה זה בגנטיקה, יש הרבה קומבינציות ולא יודעים מראש מה ואיך יצא. הם גם יכולים להיות חצי אחים (רק הורה אחד משותף). בקיצור, אם את לא יודעת בוודאות, את לא יודעת בוודאות. לגבי זיווג, שמעת פעם על "מזדווגים כמו ארנבים"?
ארנבים מזדווגים המון (זו הדרך של המין לשרוד בטבע, כי הם חסרי ישע מול טורפים) והדרך לזווג ביניהם היא פשוט לשים אותם יחד באותו כלוב. ברצינות, זה הכול... הטבע כבר יעשה את שלו, כמו שאומרים.

hadarh111

New member
את מצחיקה כי הצבע לא קשור

אם האבא כהה והאמא בהירה יכולים לצאת גורים בהירים כהים מעורבבים הצבע לא קשור וגם הגיל לא, הסבירו לך שהזמן בין המלטה להמלטה קצר, ולכן יכול להיות שיש להם אותם הורים פשוט זו המלטה לפני שוב אם קנית באותה חנות, הם כמעט 100 אחוז מאותו מאגר גנטי הורים שמתרבים עם אחים וכווכ המצב הזה אומר בעיות גנטיות תביני אני הוצאתי על ארנב אחדדד כזה אלפי שקלים אם קנית את הזכר והנקבה מאותו מקום אל תזווגי בניהם או שזה לא כזה מפריע לך שאת יוצרת מחלות אגב מחלות כאלה לא רואים ישר הארנב שלי עד גיל שנה וקצת היה בסדר ככה שזה שתגיד שהם בסדר לא אומר שבהמשך הם יהיו או לחילופין שהם לא יעבירו בעיה לגורים. חוצמזה שהכלוב שלך פיצפון הוא לא מתאים אפילו לארנב אחד בטח לא 2 אז 7?? ואיך תפרידי בין הזכרים לנקבות כשיהיו לך כל כך הרבה?? לארנב שלי היה כלוב של מטר אורך רק לעצמו ועדין הוא היה רוב היום בחוץ, לדעתי לסגור אחד בכלוב של מטר זו התעללות ואם הם יסתובבו לך חופשיים הם יתרבו שוב ושוב בתוך עצמם את מבינה את ההשלכות של זה? אנני מקווה שאני לא כותבת סתם לעצמי ויש מישהו בצד השני שאכפת לו ומבין.

trilliane

Well-known member
מנהל
הדיון הזה גורם לי לתהות לגבי פינות חי

את הארנבון שלי קניתי מפינת חי שיש בה (בין היתר) כלוב ענק של עשרות ארנבונים והם מתרבים באופן חופשי, אז יכול להיות מצב גם בתוך אותו מאגר גנטי; מצד שני בוודאות לא כולם הגיעו מאותם הורים (יש שם סוגים שונים) וגם יש תחלופה (אנשים קונים / מחזירים / מוסרים) אז אולי זה קצת פחות קריטי. בסה"כ גם בטבע ארנבונים חיים בקבוצות ומן הסתם מזדווגים בתוך הלהקה...

L e i a

New member
בטבע הם מתים מאוד מהר

לאו דווקא ממחלות גנטיות. ואם אני לא טועה בטבע יש בעיקר ארנבים ולא ארנבונים (שהם חיות מבויתות וכאלה). בכ"א, לדעתי זה לא *מבטיח* שיועברו מחלו גנטיות (וגם אם כן לא כל גן של מחלה יוצא לפועל) אבל זה סיכון.

shlox

New member
יש לשער שבטבע הם פוגשים להקות אחרות

או פרטים אחרים, אז בטח לא כל הזיווגים הם בתוך הלהקה. אחרת מצבם היה אכן בעייתי מאוד. צפיתי פעם בסרט של נשונל ג'יאוגרפיק על להקת אריות שמסיבות שונות בודדו למשך תקופה ארוכה מלהקות אחרות, כך שכל הזיווגים היו בתוך הלהקה. תוך כמה שנים המאגר הגנטי שלהם נחלש כל כך שרוב הפרטים (אולי כולם, לא זוכר) פשוט נכחדו בזה אחר זה, משום שלא יכלו להתמודד עם מחלות ופגעי טבע.

AreYouReady

New member
ההבדל לעומת אריות

ההבדל לעומת אריות הוא שאצל אריות - הלביאה מגרשת את הגורים הזכרים שלה (הכפירים) ברגע שהגיעו לבגרות מינית, כדי שלא יתרבו עם האחיות שלהם. לכן להקה של אריות מורכבת מאריה (אחד או יותר) זכר, מהרבה לביאות (נקבות), ומהרבה גורים (זכרים ונקבות, לפני בגרות מינית). והזכרים שגורשו מהלהקה חיים לבד, או משתלטים על להקה קיימת ומגרשים את הזכר. אצל ארנבונים אין את התופעה הזו, ואין גירוש של הזכרים שמגיעים לבגרות מינית. הם יותר מסתמכים על הסטטיסטיקה - מספר הארנבונים כל כך גדול, שסטטיסטית סביר שהם לא יזדווגו בטבע עם אחיות שלהם אלא עם נקבות זרות

AreYouReady

New member
זיווג הורה-ילד עדיף על זיווג אחים

לפי מה שמקובל אצל מגדלים של ארנבונים גזעיים (ורוב מה שיש בארץ זה ארנבונים לא גזעיים) הזיווג של ארנבון עם הבת שלו, או של ארנבונת עם הבן שלה - לא בעייתי, אבל הזיווג של אחים בעייתי מבחינה בריאותית.

trilliane

Well-known member
מנהל
מעניין, תודה.

בפינת החי יש עשרות ארנבונים אז אי אפשר לעקוב מי הזדווג עם מי, יכולים כמובן להיווצר מצבים של הזדווגות בין אחים. אני יכולה רק לקוות שלאור כמות הפרטים והעובדה שהם מסוגים שונים יש מאגר גנטי גדול דיו.

אוקיי תודה לכולם.

אני חושבת שאולי כדי לקנות עוד זוג להניח אותם בקומה השניה ובלי זיווגים. ניראה לי הכי בטוח

trilliane

Well-known member
מנהל
עוד זוג?
אבל כל קומה שלך קטנה מדי לזוג!

הכלוב שלך מספיק לשני ארנבונים רק אם את נותנת להם לעבור בין הקומות; לארבעה הוא חד משמעית צפוף מדי, ושוב, אם תקני עוד זוג והם יהיו זכר ונקבה הם יזדווגו... העיקרון הוא כזה: - זכר ונקבה פוריים יזדווגו בוודאות. כדי למנוע רבייה צריך לסרס את הזכר (מומלץ כי זה מרגיע אותו ומונע ממנו להיות תוקפן וגם "לסמן" את הבית) או לעקר את הנקבה (חשוב אף יותר מסירוס, אחרת סיכוי גבוה שהיא תפתח סרטן ברחם ותמות בטרם עת). - שני זכרים רבים על טריטוריה אלא אם מסרסים את שניהם. - שתי נקבות יכולות להסתדר ביניהן (אבל בכל מקרה כדאי לעקר מהנימוק שצוין לעיל). * בכל מקרה, לא משנה מה, אם לא לוקחים את הארנבונים יחד אלא מוסיפים אחד חדש לכלוב, צריך לאקלם אותו בעדינות ובהדרגה אחרת הוותיקים יעשו לו זובור...
לפי התיאור שלך, כל עוד לא הגדלת את הכלוב ועל אחת כמה וכמה מכיוון שאת חדשה בתחום הארנבונים, הייתי ממליצה לך בחום להסתפק בשניים הקיימים, ללמוד את התחום, להכיר אותם, לראות איך את מסתדרת איתם והם איתך ועם הכלוב וכו' ובהמשך לשקול כמה, מה ואיך. קחי בחשבון שאם כרגע יש לך זכר ונקבה באותו כלוב ללא הפרדה ברגע שהם יגיעו לבגרות מינית הם יתחילו להזדווג, אז צריך להפריד או לסרס ולעקר (מה שמומלץ בכל מקרה, בד"כ).

למעלה