ועוד שאלה על סחלבים

udil1

New member
ועוד שאלה על סחלבים

שמתי לב שרק לחלק מהפרחים בסחלבים שברשותי יש אבקנים (בערך אחד או שניים על כל סחלב ), אני יודע שיש אפשרות להאיבק אותם ידנית (גם ע"מ ליצור הכלאות ) , כיצד מתבצע הדבר , כמה שיותר בפירוט אם אפשר . אשמח גם למייל [email protected]

צפנתי

New member
פה לא תגמרנה הבעיות.

זירעי הסחלבים נובטים רק במצע שמכיל פיטריות מסויימות ולכן טיפוח זני סחלבים הוא מלאכה מסובכת שנעשית ע"י מעט מאד מקצוענים...

קטליאה

New member
האבקת סחלבים

ראשית האבקה של הצמח תגרום לסגירת עמוד הפריחה הואיל והצמח ישקיע את האנרגיות ביצור זרעים. אכן ניתן להאביק את הסחלב ידנית [ אני משער שאתה מדבר על פנלופסיס ] . לאחר האבקה יקחו מספר חודשים [ תלוי בזן הפלנופסיס ] עד להבשלת ה"פרי ". עם הבשלת הפרי הוא יפזר את הזרעים ,מספר הזרעים נע בין 100000 ל - מעל ל - 500000 . כפי שאתה בטח מבין הזרעים גודלם מיקרוסקופי , הם אינם מכילים חומרים שיכולים להזין את הנבט המתפתח כמו רוב הצמחים. הזרע זקוק למצע מסוים - בטבע נוצר מצע זו ע"י זן מסויים של פיטריה , ללא פיטריה זו לא ינבטו וישרדו הזרעים. במהלך הגידול יש להקפיד על שמירה על סטריליות של מצע הגידול אחרת יגדלו בו פיטריות שישמידו את נבטי הסחלבים. במידה והנבט יגדל [ ברור שאם יש מספר כה רב של זרעים לא כולם שורדים ] . הזנים שגדלים מהר יפרחו לראשונה בערך 3 שנים לאחר הנביטה . הזנים האיטיים לגדילה יפרחו עד ל - 8 שנים לאחר הנביטה.התהליך בדרך כלל מבוצע במעבדה תחת תנאים מבוקרים. בארץ חלק ניכר מהמשתלות שיוצרות "פרי " שולחות אותם לחו"ל להנבטה הואיל והתהליך מורכב ויקר .בנוסף הואיל ומדובר בזרעים לעיתים נוצרות מוטאציות עקרות בתהליך- סחלבים שאינם פורחים. במידה ואתה מעוניין לחפש עוד נידע בנושא יש באמזון מידע על הנבטת סחלבים כדאי לך לפנות לאגודת הסחלבים האמרקאית - AOS . אשמח עם תוכל לעדכן אותנו בעוד כ - 3 שנים איך הצליח התהליך . דרך אגב כפי שדי רמזתי בטקסט כדי להצליח בהנבטה צריך להיות מיקצוען הן בביולוגיה והן ספציפית בסחלבים, עדיף לדעתי עם אתה מעוניין בהנבטה של צמחים אקזוטיים לפנות למורגן וטומסון ולקנות מהם זרעים מיוחדים של למשל רקפות [ יפרחו תוך שנתיים חלק מהמינים ] או צמחים טורפים [ גם די מורכב להנביט ]. במידה ואתה מחפש סחלבים זולים ולכן אתה חושב על רעיון של הנבטה מזרעים אשמח להמליץלך על דרכים לרכישת צמחים [ לא פורחים ] צעירים במשתלות מגדלים במחירים יותר זולים. אשמח עם תוכל

ofer1278

New member
אפרופו סחלבים..קניתי סחלב בתוך עציץ

עם מצע מיוחד,אחי חשב שיותר יפה בעציץ חרס עם אדמה רגילה(חמרה עם תערובת) ולכן הוא העביר את הצמח לשם(ללא ידיעתי,ואת העציץ המקורי הוא זרק).השאלה שלי היא האם אני יכול איכשהו לשחזר את המצע הישן עם חומרים ביתיים? ואיך הכי כדאי לגזום את הצמח כשאין עליו פריחה אלא רק עלים ירוקים בתחתית הצמח? תודה..

קטליאה

New member
יש להחליף מצע

במצע החדש שאחיך אירגן זה רק עיניין של זמן עד שהצמח ימות [ביחוד כעת עם הכניסה לחורף ] .מצע שתילה רגיל לא מאבד מים מספיק מהר כמו שסחלב צריך לפיכך הצמח ימות מעודף מים שיגרום לרקבון בשורשים.בנוסף מינים מסוימים של סחלבים זקוקים או למצע אינרטי או למצע עם PH מסויים דבר שאין עליו בקרה במצע רגיל ושוב יפגע לאורך זמן בצמח. במידה ואין משתלה המתמחה בסחלבים באזורך על מנת לסייע לצמח יש לשים אותו במצע חילופי. סוג המצע תלוי בזן הסחלב , מהו זן הסחלב שלך ? בנוגע לפריחה התשןבה גם כן תלויה בזן הסחלב .

ofer1278

New member
האמת שאיני יודע מה הזן של הסחלב,,

חיפשתי אתר שבו יש תמונות של סחלבים לפי זנים אך לא מצאתי.לפי תמונה של הצמח אני אדע לזהות את סוג הזן.אם אתה מכיר אתר כזה אני אשמח לקבל. תודה

bel011

New member
זן זה שנקרה פנלופסיס,הוא הזן שנמכר

הכי הרבה בארץ.

ofer1278

New member
אוקיי..תודה. ועכשיו יש דרך לשחזר את

המצע? אולי ניתן לקנות רק את המצע?

קטליאה

New member
מצע גידול

ברירת המחדל היא טופ גרוס דק.האופציה לא אופטימלית הואיל והכלי הופך לכבד וקשה לבקר את המצב של שורשי הצמח בכלי לא שקוף. האופציה האופטימלית היא מצע יעודי לסחלבים, אני מבין שאתה מאזור השרון , במידה ואתה קרוב למושב חוגלה אתה יכול לדבר עם בעל משתלת גידול שם בשם צבי פוקס ולבקש ממנו לקנות מצע גידול . במידה והוא לא מוכן למכור לך, צור עימי קשר ואני אנסה לבדוק עוד אופציות. אתה חייב להחליף מצע גידול בשבועות הקרובים אחרת הצמח לא ישרוד את החורף.

למעלה