ועדת הבחירות המרכזית: הקהילה האתיופית לא מיוצגת דיה בכנסת

Astroo

New member
ועדת הבחירות המרכזית: הקהילה האתיופית לא מיוצגת דיה בכנסת

http://elections.walla.co.il/item/2823225
השופט ג'ובראן: "הקהילה האתיופית, המונה מעל 135 אלף אזרחים, אינה מיוצגת דיה בכנסת לאורך השנים. יחד עם זאת, לצערי, לא נראה שמצב זה הולך להשתנות גם בכנסת ה-20". כלומר, ועדות הבחירות קובעת שצריך להיות יצוג פרופורציונלי בכנסת יחסית לחלקה של הקהילה באוכלוסיה הכללית. לפי העקרון הזה, בכנסת צריכים להיות 18 חברים יוצאי בריה"מ. חברי מפלגת העבודה, לעומת זאת, החליטו שאין צורך אפילו בח"כ אחד ממוצא רוסי ברשימתם.

אז מה אם הוא אמר זאת?

אני מתקשה להבין: אילו צרכים יחודיים יש ליוצאי ברה"מ בשנת 2015 אשר מצריכים נוכחותם של ח"כים דוברי רוסית? כל הפנסיות שולמו, המקומות בהוסטלים חולקו, מצעדי הווטרנים נערכו. מה עוד?

Astroo

New member
אילו פנסיות שולמו?

שני הורי עלו בגיל 42, היום הם בני 67 ולא מקבלים פנסיה לא מרוסיה ולא מישראל. זכאים רק לקצבת זקנה של כ-1500 ש"ח. בנוסף, מישהו צריך לקדם את ברית הזוגיות שרלוונטית במיוחד לעולי בריה"מ.

Astroo

New member
קודם כל רוסיה

אבל גם ישראל לא צריכה לשחק אותה "моя хата с краю, я ничего не знаю".
ישראל הזמינה את הורי ועוד מאות אלפי אנשים בגילם לעלות אליה, וגם היא נושאת באחריות לשלומם.

TaL53

New member
עובדה שישראל לא מתנערת לחלוטין

ומשלמת לאנשים את מה שניתן בחוק. עובדה גם שישראל כבר שנים מנהלת מו"מ על נושא הפנסיות עם המדינות הנ"ל ולאחרונה הגיעו להסכם עם בלרוס.
&nbsp
אגב, אם תשאל אותי יותר גרוע מצבם של הפנסיונרים שעבדו כל חייהם בברה"מ ולא זכאים לרובל אחד. סבא שלי שיצירותיו משודרות עד היום ע"י תוכניות הטמבליזיה ברוסיה ובמדינות אחרות לא רואה מזה שקל, שלא נדבר על פנסיה על עבודתו.

Astroo

New member
חסר עוד שאזרחי ישראל ששילמו בטל"א 25 שנה

לא יקבלו קצבת זקנה.
לפחות מי שעלה לישראל לאחר גיל 60, מקבל קצבת זקנה מוגדלת, וזה כולל את סבא שלך כנראה.

TaL53

New member
הוא מקבל כל מה שמגיע לו בחוק

כמובן שזה הרבה יותר ממה שהיה מקבל אי שם. אבל עדיין על כל שנות עבודתו והשקעתו למען המולך הסובייטי הוא לא מקבל גרוש.

Astroo

New member
נכון, מצד שני כאן הוא לא שילם בטל"א

ומקבל יותר מהוריי ששילמו במשך 25 שנים אחוז מסויים מהשכר.
אז ישראל פיצתה אותו חלקית על אובדן הפנסיה מבריה"מ. לעומת זאת, מי שעלה בגיל הביניים, יצא קירח מכאן ומכאן.

TaL53

New member
אני מסכים עם דברייך

אבל בעיני שני הדברים הם חמורים, מעבר לעניין הכספי ויותר בעניין ההכרה בעבודה הרבה שנתנו האנשים במשך עשרות שנים.

או, עכשיו אתה מדבר

הבנתי ש моя хата с краю פירושו "זה לא העסק שלי", אבל מעניינת אותי המשמעות המילולית.
מצאתי במילון ש хат זה צריף.
האם моя хата זו יחסת גניטיב, ואם כן, מדוע?
האם с краю פירושו "בקצה" (מהמלה край)?
ואם כן, מדוע לא נעשה שימוש ביחסת אינסטרומנטל, כפי שבדרך כלל אחרי מלת היחס C?
&nbsp

Astroo

New member
תשובות

כפי שטל אמר, хата = בקתה, קוטג'. זו יחסת נומינטיב, מין נקבה.
с краю = "מן הקצה", "מהצד". מילת היחס "с" כאן היא לא אותו ה-"с" שאליה אתה מתכוון.
"с" שאחריה משמתשים ביחסת אינסטרומנטל משמעותו "עם", ו-"с" שאחריה משמתשים ביחסת גניטיב משמעותה "מ-", "מן" .
&nbsp
&nbsp

מעניין מאד, תודה

למדתי, שמלבד שש היחסות ה"רשמיות", יש עוד עשר יחסות שהיו בשימוש נרחב יותר בעבר.
אחת מהן נקראת (באנגלית) partitive, היא משמשת לציון חלקיות, ובה נעשה שימוש כאן.
"הבקתה שלי כמעט בקצה".

Astroo

New member
אבל בעצם זה תת-סוג ארכאי של גניטיב ולא יחסה עצמאית

או קיי, מה הצורך דווקא בח"כ רוסי (ולא רק אחד, אלא כמה)?

פונים לחברת לובינג, שוכרים את שירותיו של לוביסט משופשף - זהו. הרבה יותר יעיל משיגורם של ח"כים "משלנו" שלפני הבחירות אומרים א' ואחרי הבחירות אומרים ב'.

Astroo

New member
אכן, בינתיים הח"כים הרוסיים של ישראל ביתנו

עשו בעיקר נזק. לעומת זאת, בזמנו "ישראל בעליה" השיגה כמה דברים נחמדים לבוחריה.

איילת שקד אמרה שאלי אוחנה שוריין בגלל ש...

"הוא מזרחי ומסורתי", ומפני שמפלגת הבית היהודי היא "דתית מדי ואשכנזית מדי". אחרי שהם לא הצליחו להביא את עדן הראל, הם מנסים כעת להביא את מלכת היופי לשעבר, לינור אברג'יל. שיביאו את יובל המבולבל, גם הוא מזרחי כמדומני... על הדרך שישנו את שם המפלגה מ"הבית היהודי" ל"בית האח הגדול", כי היא נראית כמו איזו תוכנית ריאליטי שאוספת 'סלבים' לשורותיה.

למעלה