ויקני אתאיסט

gwizard

New member
לא

חלק מהותי מלהיות ויקאני זה להאמין ולסגוד לאלים. כך שהתשובה היא לא, זה לא הגיוני. השאלה שלך זהה לשאלה של להיות יהודי ואתאיסט - דבר שלא יכול לקרות.

e t a

New member
לפי מה שהבנתי

יש השקפות שדומות לויקה, אבל לאו דווקא קשורות לאלוהות

neophile

New member
oh, the vanity

תראה, השאלה היא מה זה להיות אתאיסט? בוא לא נסתבך בשאלות פילוסופיות , כי בפילוסופיה אתה מגיע לשאלות כמו מי הצופה? מי הנצפה? מי החולם? ומי בחלום? וכהנה... אם לך יש אישיות, למה שלעננים לא תהיה אישיות? למה שלכוכבים לא תהיה אישיות? מאיפה נובעת ההנחה הזאת? ממנגנונים פסיכולוגים, מה הם אותם מנגנונים פסיכולוגים? האם אנחנו רק "פסיכולוגיה" ? האם הפסיכולוגיה הזאת היא "חומרית" בלבד? כלומר...כימיה? זאת כבר, ראייה פסיכולוגית לא מאוזנת, מפני שמרכיב חשוב נוסף מלבד הרציונל, היא האמונה שלנו . ייתכן שניתן בעזרת "רציונל טהור" להגיע למקומות מאוד גבוהים ,אך דעתי היא שזוהי דרך לא מאוזנת בשבילנו בתור בני אדם מפני שאנחנו לא בנויים אליה... בקיצור, אי אפשר לאחוז בחבל משני הקצוות שלו , אם אתה הולך בגישה פסיכולוגית, תנסה להסביר אמונה... נראה מה יעלה בחכתך... excuse me for the vanity

Fairy24

New member
ולמה הרציונל והאמונה הם דברים

כל כך שונים? לפי דעתי הם דווקא מורכבים אחד מהשני.

neophile

New member
הם מורכבים אחד מהשני

ברמה המיקרו-קוסמית כלומר, של הפסיכולוגיה שלנו,אך הם קיימים גם בנפרד ברמות אחרות.

ChildOfTheWoods

New member
המממ זה בעיה להגיד את זה באופן שלם

כי יהודי עדיין מתייחס לעם... יש יהודי חילוני יהודי אורתודוקסי יהודי רפורמי וכו... וויקה זה רק הדת... אז אפשר להגיד באופן שלם שאין דבר כזה... אבל יהודי זה סיפור אחר...

Fairy24

New member
אממ...

קצת מוזר... הפגאניזם זה דבר בלתי נפרד מהוויקה... וכמובן בלי אלים אין ממש פגאניזם.. למרות שכל אחד יכול לתפוס בצורה שונה את הפגאניזם, זה לא אמור להיות מסגרת, אלא ההפך. יש אנשים שונים שמאמינים באלים בצורה קצת שונה, שיש כוחות לעולם ועוצמות שונות לדברים מסויימים, שפשוט קצת מאנישים אותם. אם אתה מאמין שהכל זה חומר ומוצק ומה שלא, לא קיים, אז אתה לא וויקאני. אבל אני מניחה שכן ולפחות בפנים, גם אם לא חשבת על זה קודם, אתה מאמין בזה. (כי אחרת מה גורם לך להימשך לוויקה?)

e t a

New member
צודקת..

אני מאוד נמשך לויקה, אבל מכיוון שהייתי אתאיס כל החיים שלי ממש קשה לי להתחבר לרעיון של אל ואלה, או אלוהות בכלל. אני למשל מתחבר ליסודות, לקדושת כל מה שסובב אותי וכל הרעיונות של הויקה. רק יש לי מחסום מסויים בנוגע ללהאמין באל ואלה.

Raidho

New member
כבר יצא לי

לשמוע על אדם שמגדיר עצמו "פאגאני - אלמנטאל" ("עובד יסודות"?). אולם ההגדרה הזאת לא עוררה בי כבוד רב (גם לא אותו אדם, אגב), אבל מי אני שאשפוט? השאלה כאן אם מדובר בסמנטיקה - "קדושת כל מה שסובב אותנו", כלומר הרעיון של קיום האלוה בכל בלשון אחרת - או איזושהי התנגדות לעומק הרעיון. וגם אם הבעיה היא בלשנות עמדה עם 'ותק' או שיש משהו עמוק יותר? ואם כן אז מה זה? Merry Fortune

ההגמון

New member
נכון.

ואכן, מי אתה שתשפוט? ולשואל השאלה, תראה, אתה לא חייב להיות ויקאני, אתה יודע. והדת או האמונה הפנימית שלך לא חייבים להיות מוגדרים בשם או במילים... למרות שאני מבין את הצורך. אתאיסט ויקאני אתה לא יכול להיות, אבל אולי משהו אחר שכן מתאים לאמונה שלך? פאגאני אתאיסט, למשל, דווקא, אני יכול לקבל.

gwizard

New member
מצטער, גם זה לא

חלק ממונח המטרייה "פאגאני" זו אמונה ביותר מאל אחד, כך שגם כאן אי אפשר להיות פאגאני-אתאיסט.

ההגמון

New member
לא.

פוליטאיזם זו אמונה ביותר מאל אחד. פגאניזם זו אמונה שמקושרת ליסודות הטבע, שבד"כ באה ביחד עם ריבוי אלים, אך לא חובה.

mbinh

New member
עפ"י המילון פאגאניות היא עבודת

אלים רבים. פאגאניות מחיבת אלים,לפחות שנים למי שלא הבין. אבל אפשר להתווכח על מה זה אל/ה.

Raidho

New member
ררר...../images/Emo132.gif

הבעיה עם כל ההגדרות המדעייות הללו לגבי דברים שקשורים בבני אדם היא שהמדענים והחוקרים שכתבו אותם ניסו להגדיר למיטב הבנתם (!) משהו שהאדם יצר, כנכון לאותו רגע ההגדרה! בסופו של דבר, כשאנחנו מבזבזים את כ ל הזמן שלנו על לנסות להתאים הגדרה לכל אדם וכל אדם להגדרה, אנו שוכחים שאנחנו יוצרים את ההגדרות. פאגאניזם יכול להיות מה שנבחר לעשות ממנו! ואם נבחר לקבל תפיסת ודרך חיים שבה האלמנטים והטבע הם הקדושה וה'אלוה' כפאגאנית, אז בסופו של דבר זה יהיה נכון! ולהכניס את זה למילון תחת הערך 'פאגאניזם' - זו שאלה משנית של זמן...

gwizard

New member
אני מסכים חלקית

אם אנו נשנה כל הגדרה קיימת לפי הגחמות האישיות שלנו אז ההגדרה עצמה לא שווה כלום כי היא תשתנה כל שני וחמישי. המצב שונה כאשר יש הסכמה כללית על משהו הדורש השינוי ואז באמת אפשר ללכת ולעדכן את הערך. לגבי פאגאניזם, דעתי האישית היא שאחד מן הקריטריונים זו אמונה ביותר מאל אחד. מי שאוהב טבע אך לא מאמין בשום אל ואלה יחד יכול לאמץ לעצמו קטגוריה אחרת, זה לא חייב להיות פאגאניזם וזו לא חייבת להיות וויקה. הרי אף אחד לא טוען שפאגאניזם או וויקה הן כובעים יפים יותר ללבוש מדתות אחרות. כל דת כבודה במקומה וזו הסיבה שיש לנו כל כך הרבה - כדי שלכל אדם יהיה מקום בו הוא מרגיש נוח להיות.

Raidho

New member
סבבה, גם אני לא רואה בזה פאגאניזם

אני לא מדבר על לשנות הגדרות כל שני וחמישי, זה גם לא יקרה, כי מולי ומולך יש עוד כך וכך פאגאנים וכך וכך אנשים אחרים שצריך לשכנע (אם לתאר את עניין ההתפתחות התרבותית של האדם בצורה לא מעמיקה). פשוט מעצבן אותי כשאנשים נשענים על הגדרות מלוניות כדי להגדיר בני אדם אחרים! קמ'ון! צאו מהמסגרת! גם אני לא מכבד, כמו שאמרתי, אנשים שמכנים את עצמם 'פאגאני אלמנטאל', כי אני חושב שהם מעוותים את המושג, אבל יחד עם זאת, העיוות הוא חלק מהחברה הפאגאנית של היום, ובמידה ותפיסה כזאת תרווח, אין מה לעשות, היא היא זאת שתקבע את ההגדרה התרבותית של פאגאניזם, כי הם אנשים וזאת מציאות. מציאות שאנשים יוצרים. ולכן אני לא אקח על עצמי את החוצפה להגיד לבן אדם "אתה לא פאגאני". אני יכול להגיד לבן אדם "אתה פאגאני טיפש", או "אתה פאגאני בור, ואין לך מושג על מה את מקשקש", או "אתה פאנקיסט מכוער, ותקוע לך מקל בתחת", אבל אני לא אוציא מילון ואגיד לו "אהה, רגע, לפי מה שכתוב לי פה אתה לא מי שאתה טוען שאתה. אתה בטוח שאתה אתה?.." כל האדם שיגדיר את עצמו ויעשה את עצמו. ומי שאין לו חיים שייתקע על לחקור ולנתח הגדרות חברתיות שמתהוות עכשיו. Before you start readin' history, try to make some

למעלה