התפרצויות זעם בגיל ההתבגרות

irisma8

New member
התפרצויות זעם בגיל ההתבגרות

בני בן 16 וקצת ואני נתקלת בבעיה שלא נתקלתי אצל מתבגרים אחרים. אחת לכמה חודשים יש לו התפרצויות זעם בהן הוא זורק ומטיח דברים על הרצפה בצורה מפחידה. הדבר קורה רק כאשר משהו מהילדים האחרים בבית מעליב אותו או פוגע בו. אני ממש לא יודעת איך להתמודד עם הכעסים שלו. דפוס התנהגות זה הוא רק בבית .האם זוהי תופעה אופיינית לגיל ההתבגרות ? ניסתי לשכנע אותו ללכת לייעוץ פסיכולוגי הוא לא רוצה. אני חוששת שהתנהגות זו תוביל לאיזה שהוא אסון. מה לעשות?

לנושנוש

New member
כן, ליפעמים זה אופייני לגיל התבגרות.

שימי לב שהוא אף פעם לא זורק דברים שלו.........היקרים בכל אופן. אפשר לגשת ליעוץ הורי וגם לנסות את התרגיל "עכשיו כולם יוצאים כי משה משתולל ומסוכן בחדר" ולהציאה דרכי התמודדות חלופיות למתבגר. ולקחת את דברי בעירבון מוגבל.

irisma8

New member
התפרצויות זעם

נכון שהוא לא זורק דברים יקרים שלו. הרבה פעמים הוא מצטער לאחר מכן אבל באותו רגע שהוא כועס אי אפשר להשתלט עליו.( זה לא קורה כל הזמן אחת לכמה חודשים). נראה לי שאני כל הזמן מנסה לרצות אותו בגלל הפחד שלי מאיזו שהיא התפרצות. דבר נוסף שמציק לי שהוא רוצה לנסוע לאילת בקיץ עם חברים ואני לא מסכימה שוב זה נובע מתוך הפחד והחשש שהוא יעשה שטויות או שמישהו יתגרה בו והוא יגיב שלא בהתאם.חוץ מזה אף אחד מהילדים האחרים שלי לא נסע לבד בגיל הזה אז למה שהוא יקבל את מה שהוא רוצה .

katam

New member
אני נגד הגנת יתר

הורי כל השנים הגנו על אחי וטוב לא יצא מיזה אם יש לך עוד שאלות אשמח לענות במסר אצלי יש שתפרצות שלבכי מידי כמה חודשים אז אני נותנת לבכות. תני לו לצאת עם החברים לא מתנהגים עם חברים כמו שמתנהגים עם האחים בבית

AYELET1

New member
בנוסף למה שענתה KATAM, נדמה לי

שהנימוק "אף אחד מהילדים האחרים שלי לא נסע לבד בגיל הזה אז למה שהוא יקבל את מה שהוא רוצה" הוא לא נימוק. אולי כי את "התבגרת" וצברת נסיון והחלטת שדווקא כן כדאי שיסע? כלומר החליטי לגופו של עניין - לא עקב כניעה להתפרצויות שלו ו"הליכה על ביצים" אבל גם לאא בגלל שככה נהגת בעבר אלא אך ורק בהתאם לשאלה האם הנסיעה מתאימה או לא.

לנושנוש

New member
כן, ליפעמים זה אופייני לגיל התבגרות.

שימי לב שהוא אף פעם לא זורק דברים שלו.........היקרים בכל אופן. אפשר לגשת ליעוץ הורי וגם לנסות את התרגיל "עכשיו כולם יוצאים כי משה משתולל ומסוכן בחדר" ולהציאה דרכי התמודדות חלופיות למתבגר. ולקחת את דברי בעירבון מוגבל.

מחשבות

New member
מאוד מאוד אופייני. לתת לו לאוורר את עצמו

ולהבין שהמחלה הקשה הנקראת גיל ההתבגרות עוברת בסופו של דבר עם חום גבוה בגיל 30.

irisma8

New member
התפרצויות בגיל ההתבגרות

הוא עושה לי בית ספר מה שאחרים לא עשו

מחשבות

New member
גם אם זה מלחיץ ומרגיז, זה לא נדיר.

צריכה להיות בגרות נפשית מסויימת כדי לעדן רגשות ולדעת להתנהג בריסון. כנראה שאין לו את זה. שיחת הבהרה קטנה ושקטה בה יובהר לו שמבינים שהוא בגיל ההתבגרות ושהוא מתקשה לרסן את דחפיו אולי יזיו משהו. לא צריך לדבר אליו בהאשמות, רק להבהיר.

ButtercupA

New member
במקרים כאלה מאוד עוזר ללכת הדרכת הורים

כנראה שיש משהו בדינמיקה אצלכם איתו, שגורם לו לתסכול. כמובן שהיה עדיף אם הוא היה מגיע לשוחח עם מישהו, אבל זה גם טוב אם רק אתם הולכים, מתייעצים ומקבלים עצות איך ומה לעשות איתו. מניסיון, עצם זה שאתם תעשו שינוי, יגרום גם לשינוי אצלו.

AYELET1

New member
בנוסף לזה,

יתכן והוא טיפוס אחר מהאחרים לכן, איתם הסתדרת ללא יעוץ מבחוץ ואיתו יש צורך.

ButtercupA

New member
ואולי הוא דומה לאמא...

לא פעם ה"קצרים בתקשורת, קורים דווקא עם אלה שכל כך דומים לנו.

AYELET1

New member
נכון מאד... אגב,

אמנם לא שייך למקקרה כזה, אבל מדובר על כך שלבנות יש (בד"כ) יותר חיכוכים עם האם בגלל הצפיה או חוסר הציפיה שתהיה דומה לאמה בעיה שאיננה אצל הבן מול האם- ברור שהוא לא ולא יהיה אישה...

ButtercupA

New member
זהו...שאצלינו באופן מפתיע

דווקא הבן הגדול נורא דומה לי ולא פעם החיכוכים איתו נובעים כנראה בגלל שהוא לוחץ לי על נקודות מסויימות שקשורות אלי.

עפרה ד

New member
כל הילדות של הבן שלי לוותה בהתמודדות עם

התפרצויות זעם. ככל שהתבגר הם הלכו והתמעטו, והיום נעלמו לחלוטין. הוא השקיע הרבה מאוד מאמץ בכדי ללמוד לשלוט בכעס שלו. את מתארת תופעה חדשה יחסית, ולכן נראה לי שהיכולת שלו לשלוט בכעס קיימת, או לפחות יכולה להילמד בקלות יחסית. בכדי לטפל/ ללמוד לשלוט - הוא צריך לרצות "להיפטר" מההתפרצויות, אני בכלל לא בטוחה שזה המצב, כרגע נראה שהוא רק מרוויח מהן. לכן אני מסכימה עם ההמלצה להיעזר בהדרכה הורית, הדרכה לכם כיצד להגיב להתפרצויות שלו יכולה לעזור מאוד. התגובה שלכם תשפיע כמובן על העמדה שלו בנוגע להתפרצויות. בהצלחה!

למעלה