התנהגות חריגה של ארנבונת

טליונת1

New member
התנהגות חריגה של ארנבונת

היי, צארלי עכשיו נראית קצת מוזר, כאילו אפיית, יושבת ונושמת מהפה . מוכר? מדאיג?

טליונת1

New member
בדכ היא שוכבת מתחת לספה ולא יושבת כל כך הרבה כך כמו שהיא

יכשיו , פשוט יושבת ולא זזה. שאזמין ביקור בית?

trilliane

Well-known member
מנהל
כל התנהגות חריגה מדאיגה; מה המצב עכשיו?

ראיתי בסרטון רק את הקצה של התות, היא אכלה אותו בסוף?
&nbsp
בעיקרון כשרוצים לשפוט חומרה של התנהגות חריגה צריך לבדוק עד כמה היא חריגה, כמה זמן היא נמשכת (דקות? שעות?) מה היא כוללת (ומה לא), מה ההשלכות...
&nbsp
שאלות לבדיקה:
האם היא זזה בכלל? האם היא מסוגלת ללכת, לנתר? האם היא מגיבה אליכם?
האם יש סימנים חיצוניים כמו הפרשות? (עיניים, אף, ריר מהפה וכו')
האם יש הפרשות רגילות (שתן/צואה)? (יש רגילות / אין בכלל / יש, אבל חריגות)
האם היא מוכנה לאכול/לשתות משהו? (נסו לתת מזון נוסף שהיא אוהבת במיוחד, לשים לידה קערת מים נוחה ונגישה ולראות אם היא שותה)
האם הבטן קשה? אפשר להרגיש אותה? האם נותנת לכם לעסות את הבטן?
&nbsp
כמובן, כל סימן כזה אפשר לנסות גם לגגל (באנגלית) ולקבל עוד מידע.
&nbsp
לקחת בחשבון שלפעמים סתם עובר עליהם יום רע, אולי קצת כאבי בטן וכו' ואחרי כמה שעות הם חוזרים לעצמם והכול היה כלא היה. חשוב להיות עם היד על הדופק, וכמובן אם אין שינוי לקחת לבדיקה/להזמין ביקור בית. לפעמים אפילו משכך כאבים עוזר כי הוא עוזר להם להתגבר. אם היא לא אוכלת במשך שעות רבות צריך להאכיל בכוח, בהזרקה לפה (במרפאה אפשר גם בעירוי). אנחנו מחזיקים במקרר/מקפיא מזון/תרופות ייעודיות למצבים של בעיות עיכול / מערכת "תקועה", אבל אם אין לכם כרגע שום דבר בשלוף, להיעזר בווטרינר.

טליונת1

New member
לצערי הרב לקחנו כבר באותו היום את צארלי לוטרינר

הוא נתן לה עירוי אמר שהיא מיובשת לגמרי וגם משכך כאבים ואנטיביוטיקה , אמר שממש קשה לה לנשום וזה יכול להיות מים בריאות או בצקת או דלקת ריאות וכו. כשחזרנו הביצה אירי כחצי שעה היא פשוט הפסיקה לנשום. כואב לנו מאד. היא מתה לנו בפתאומיות

trilliane

Well-known member
מנהל
אני כ"כ מצטערת לשמוע...
טוב שלקחתם אותה לטיפול

מקווה שאת לא מצטערת על כך (כי זה היה הדבר הנכון לעשות; אפילו קצת מוזר לי שאם היא הייתה במצב כזה לא אשפזו אותה). כפי שנאמר בסרטון, הם מאוד רגישים, וכבעלי חיים נטרפים הם מסתירים סימני מצוקה; במקרים רבים כשרואים שיש בעיה לפעמים זה כבר מאוחר מדי... לפעמים זה באמת פתאומי מאוד
. גם אם מגלים ומטפלים בזמן לא תמיד יש מה לעשות...
&nbsp
באחד הסרטונים בסדרה של HowCast המדריכה ממליצה על נתיחה שלאחר המוות (אני חוששת שזה קצת פחות רלוונטי בישראל...) כי אפשר ללמוד ממנה המון. היא סיפרה על מקרה שקרה עם ארנבון שלא הצליחו להציל אותו, ולאחר הנתיחה התברר שהיה לו מום מולד (אולי פגם גנטי) די רציני, עד כדי כך שהשאלה לא הייתה למה הוא מת עכשיו אלא איך הוא שרד כ"כ הרבה זמן... כלומר הוא קיבל טיפול מצוין. זה אומנם לא מפחית מכאב האובדן אבל יש בכך נחמה מסוימת, לדעת שעשית כל מה שיכולת ולפעמים יש פשוט דברים בלתי נמנעים שלא תלויים בנו.
&nbsp
אני שמחה שהגעת לפורום ולפי התיאור שלך אני בטוחה שהענקתם לה בית חם וטיפול מסור אחרי בעלים קודמים שכנראה לא ידעו לטפל בה כמו שצריך... (ואולי היו בעיות ישנות שלא טופלו, לכי תדעי; קיבלתם כ"כ הרבה מידע שגוי שקשה לדעת אפילו בת כמה היא באמת הייתה). היא ידעה להעריך זאת והחזירה לכם אהבה, וברור שהיה לה טוב אצלכם. חשוב שלא תאשימו את עצמכם, אני יודעת כמה השקעתם ודאגתם ועשיתם את הטוב ביותר שיכולתם. אם תבחרו לאמץ שוב ארנבון תהיו כבר חכמים יותר כבעלי ניסיון. ואם אוכל לעזור במשהו, אני כאן
.

טליונת1

New member
המון המון תודה, האמת שהווטרינר הציע להביא אליו את צארלי כדי

שינתח אבל לא הייתי מסוגלת להישאר בבית כל הלילה עם ארנבונת מתה אצלי וגם אחכ להביא אליו. בעלי קבר אותה יחד עם הילדים שנפרדו ממנה. אותי זה מאד עניין מה קרה ויש הרבה שאלות , אולי היה צריך לקחת בדיקת גם, צילום רנטגן.. היה נראה שהיא התאוששה אצלו לאחר העירוי ואפילו התחילה קצת לאכול מהאספסת שנתן לה. היינו שם כשעה. כשחזרנו המצב שלה התדרדר מהר מאד ולא ציפינו לזה בכלל אם כי הווטרינר אמר לי שצריך לקוות שתעבור את זה אבל לרגע לא חשבתי שזה יהיה הסוף. יכול להיות שהיה לה משהו כבר כשהגיעה אלינו ויכול להיות שזה משהו אחר , באמת הייתי רוצה לדעת מה בדיוק קרה. כרגע לא יכולה לחשוב על כניסת חיית מחמד נוספת לביתנו , ממש לקחנו את זה קשה, כולל הבעל ... בכי ומועקה. אם אם אם תיכנס חיית מחמד לביתנו זו תהיה שוב פעם ארנבונת, אבל כרגע קשה לי , צארלי היתה מושלמת והיתה לנו ממש אידיליה איתה בבית. ממש אהבנו אותה. שוב תודה לחברי הפורום, עזרתם לי המון בכל שאלה ותהייה ולמדתי מכם המון.

טליונת1

New member
כי זה היה יום שישי והוא פתח במיוחד את המרפאה עבורי ולהביא אן

אותה לניתוח שלאחר המוות היה אפשרי מבחינתו רק למחרת בשבת.

trilliane

Well-known member
מנהל
הפורום פתוח לכולם, תמיד תתקבלי פה בברכה

לצערי הוא כבר לא כ"כ פעיל בשנה-שנתיים האחרונות, אבל אם את מסוגלת, את מוזמנת להיכנס מדי פעם ולעקוב. גם את תחסרי לי, הפחת כאן רוח רעננה...
ונהניתי מאוד לענות על השאלות, לקרוא על החוויות שלך, ואת הרשומה היפה שכתבת בבלוג.

טליונת1

New member
צירוף מקרים שכזה , עכשיו נתקלתי בכריכה של ספר ילדים

גם ארנבון וגם בשם צ׳ארלי ... מה עושים עם ארנב מת..? לי זה כבר לא שינה אבל בעלי חפר בור וכיסה אותה וכו. האם היה עדיף להניח בזבל?

trilliane

Well-known member
מנהל
שמו של הארנבון שלי מתוך ספר (אבל לא שם פרטי ולא ספר ילדים)

לגבי מה עושים, שאלה טובה... גם אני תוהה. לצערי לא הצלחתי למצוא על כך מידע (חיפוש בגוגל הביא בעיקר להתייחסות לממד הרגשי). למיטב הבנתי קבורה בעייתית מכיוון שהשטח לא שייך לך (או לא למטרות האלה, ויכולה להיות בעיה תברואתית/אקולוגית). מהבחינה הזאת נראה לי שזבל זה אפילו גרוע יותר... זה בטוח לא. אני מניחה שאפשר להתקשר למוקד העירוני ולברר, אבל הייתי מעדיפה לשאול וטרינר, אני בטוחה שהם יודעים מה עושים. כאמור, אני הייתי מעדיפה להעביר לווטרינר ושיבצעו נתיחה, אני חושבת שזה חשוב (ואז הוא גם ידאג לשאר).

טליונת1

New member
השם היה לפני שראינו את הספר ... צירוף מקרים שנתקלתי

בו לאחר שמתה ...

trilliane

Well-known member
מנהל
אני יודעת, לא הבנתי אחרת; רק ציינתי את המקרה שלי

trilliane

Well-known member
מנהל
מבינה אותך, אבל אני דווקא הייתה מסכימה, זה חשוב

ואפשר ללמוד מזה המון, גם אתם (להבא, אם יהיה לכם רלוונטי) וגם הווטרינר ובעצם כל מי שמטפל בארנבונים. דווקא קבורה מהסוג שציינת בעייתית מבחינה תברואתית, עד כמה שהבנתי...
&nbsp
אין ספק שזה קשה, אני בחרדות מהיום הזה... מקווה שיעבור זמן רב עד אז
. קחו את הזמן להתאושש, מאמינה שיום יבוא ותרגישו מוכנים.

למעלה