התחשמלות מוזרה...

התחשמלות מוזרה...

פני כמה ימים עשיתי שכיבות שמיכה על האדמה מחוץ לבניין (מחובר אליה כבר הארקה ישן, איני יודע אם הוא שייך לבניין שלי) האדמה הייתה לחה, ועשיתי אותם במרחב של כ3 מטר מהכבל.
כשהנחתי את כף ידי השניה על האדמה חשתי חשמול. חשבתי שזה רק משהו בתוך הגוף שלי שהגיב לתנוחת המתיחה בכפות הידיים. נגעתי בזה שוב ועוד פעם התחשמלתי - והפעם רציני - קיבלתי עווית.
הכיצד זה אפשרי לקבל מתח חשמלי דרך האדמה?
מטרידה אותי המחשבה כיצד יכולתי לדעת זאת מראש ולהיזהר?
האם כל אדמה לחה בסביבת כבל הארכה היא מסוכנת למגע?
כיצד מאפשרים להתקן כזה להתרחש? הרי לא חסרים כבלי הארכה בסביבות אדמה, ויורדים גשמים בארץ...

רשר

Well-known member
מנהל
מתח צעד / פסיעה

מתח צעד - מתח הנוצר על פני האדמה בזמן נוגע בה תיל חשמל חשוף, הנמצא תחת מתח. גודל המתח תלוי ברוחב הצעד של הצועד באותו השטח.

למקרה שלך:
המתח הגיע ממוליך הארקה שאינו מאורק כיאות,
בנוסף כמובן יש מכשיר במבנה המוליך חשמל לארקה,
שכמובן חסר לו הגנה ע"י ממסר פחת
ואז אתה שוכב סמיכה שהיא המצב הארוך ביותר אותו אפשר להשיג במגע עם שתי נקודות באדמה הנמצאות כל אחת בפוטנציאל שונה כשההפרש בינהן מספיק גבוה שתוכל להרגיש אך למזלך לא מספיק גבוה לגרום לך נזק,
למידע נוסף גגל את הכותרת

יש שם יותר מתאים לזה בעגה המקצועית

"פאזת הפתעה"
הפירוש: זאת הפאזה שמקבלים כשבטוחים לגמרי שעובדים על מתקן מת או על חלק שידוע מראש שאין סיכוי שהוא יכיל מתח חשמלי.

לפעמים מצחיק
לפעמים נגמר לא טוב

רשר

Well-known member
מנהל
שני המקרים אינם מתח צעד אלא התחשמלות רגילה

ממקור לא צפוי
מתח צעד הנו הפרש פוטנציאלים גבוה בקרקע ואגב מאוד מסוכן למי שמתחבא מברקים מתחת לעץ בשדה

צלם ותעלה ליוטיוב

dudi4321

Member
חייבים לדווח על התקלה לחברת חשמל.

חייבים לשנות את כבל הארקה משל לתקוע יתד מיוחד לאדמה או פתרון אחר.
להתקשר מיידית ל-103

רשר

Well-known member
מנהל
אין כל חובהלדווח לחח"י

הבנין בבעלות דייריו והם צריכים לטפל בנושא,
בשביל דברים כאלה צריך "ועד בית" או "נציגות הבית המשותף"
http://he.wikipedia.org/wiki/בית_משותף

מי שחושב שהתפקיד מסתיים בנקיון טועה

ואו, זה באמת מעניין ומפחיד...

הודעתי גם לחברת חשמל וגם לוועד והנושא הזה טופל... חברתה חשמל ניתקו את הזרם לבניין כי הוא הוכרז כמסוכן והחשמלאי שלנו האריק את כל הדירות לאדמה מחדש, 3000 ש"ח...

כאשר היינו בהג"א . היום פיקוד העורף

לימדו אותנו . כאשר נופל כבל חשמל על הריצפה בקריסת בית . יש להתרחק מהמקום בקפיצות עם רגליים צמודות על מנת לא להיתחשמל . כי בין הרגלים נותר הפרש מתח

למעלה