השקעה לטווח של 15 שנה

מצב
הנושא נעול.
השקעה לטווח של 15 שנה

השקעה לטווח של 15 שנה
שלום רב לכולם! אני קורא את הפורום הנכבד הזה כבר שנה, קראתי הרבה חומר, שיחקתי בתיקים וירטואליים, ורוצה עכשיו ליכנס להשקעות חיסכון לטווח של 15 שנה בערך. החלטתי ללכת על תיק של כמעט 90% מנייתי בשנה ראשונה ובכל שנה להוריד מהכמות המנייתית לטובת מק"מ. בניתי תיק לבדי לפי הבנתי אחרי התעניינות של שנה וקריאת כתבות כלכליות. עדיין לא התחלתי את התכנית שלי, אני רוצה להתחלק איתכם במחשבותי ומבקש מכם הערות/ הארות לטובת העניין אני מאוד מעריך ביקורת בונה!! התיק מורכב מ 50% מניות ישראליות, 37.5% מניות חו"ל, 12.5% מק"מ 12.5% פועלים 12.5% לאומי 12.5% בינלאומי 5 12.5% פיבי 12.5% קסם מוסדות פיננסיים / קסם בנקאות 12.5% קסם פוטסי 12.5% קרן נאמנות BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו, סין) 12.5% מק"מ בכל חודש נקנה מניה אחת לפי הסדר כך שבתום 8 חודשים קניתי את כל המניות, וחוזר חלילה. העקרון הוא רק לקנות בכל 1 לחודש בסכום נאה, ולא למכור כלל, עד סיום ה 15 שנה. מה אתם אומרים? נכון? לא נכון? סליחה שהארכתי תודה על הסבלנות ומודה לכם מראש על ביקורת איכפתית לילה טוב

sandbird4

New member
למה אתה הולך רק על מניות של בנקים?

השקעה לטווח של 15 שנה
שלום רב לכולם! אני קורא את הפורום הנכבד הזה כבר שנה, קראתי הרבה חומר, שיחקתי בתיקים וירטואליים, ורוצה עכשיו ליכנס להשקעות חיסכון לטווח של 15 שנה בערך. החלטתי ללכת על תיק של כמעט 90% מנייתי בשנה ראשונה ובכל שנה להוריד מהכמות המנייתית לטובת מק"מ. בניתי תיק לבדי לפי הבנתי אחרי התעניינות של שנה וקריאת כתבות כלכליות. עדיין לא התחלתי את התכנית שלי, אני רוצה להתחלק איתכם במחשבותי ומבקש מכם הערות/ הארות לטובת העניין אני מאוד מעריך ביקורת בונה!! התיק מורכב מ 50% מניות ישראליות, 37.5% מניות חו"ל, 12.5% מק"מ 12.5% פועלים 12.5% לאומי 12.5% בינלאומי 5 12.5% פיבי 12.5% קסם מוסדות פיננסיים / קסם בנקאות 12.5% קסם פוטסי 12.5% קרן נאמנות BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו, סין) 12.5% מק"מ בכל חודש נקנה מניה אחת לפי הסדר כך שבתום 8 חודשים קניתי את כל המניות, וחוזר חלילה. העקרון הוא רק לקנות בכל 1 לחודש בסכום נאה, ולא למכור כלל, עד סיום ה 15 שנה. מה אתם אומרים? נכון? לא נכון? סליחה שהארכתי תודה על הסבלנות ומודה לכם מראש על ביקורת איכפתית לילה טוב
אני אישית לא אוהב קרנות, קסמים, וכו. אני מעדיף להשקיע ישירות במניות במקום לשלם עמלות מטורפות לקרנות. בכל מיקרה, למה אתה הולך רק על בנקים? מה רע בכימיקלים, החברה לישראל או אפריקה למשל?

O u t L a w Z

New member
צודק!

אני אישית לא אוהב קרנות, קסמים, וכו. אני מעדיף להשקיע ישירות במניות במקום לשלם עמלות מטורפות לקרנות. בכל מיקרה, למה אתה הולך רק על בנקים? מה רע בכימיקלים, החברה לישראל או אפריקה למשל?
צודק!
אני לא מבין את כל האנשים קונים את הקרנות ואת "הקסמים" האלה, עדיף מניה שאתה יודע בכל יום כמה היא עלתה, מאשר קרן של מניות שלך תדע כמה כסף גונבים ממך... בקשר לבנקים אין סיבה שלא תשקיע בהם, מאזנים יפים מאד כל רבעון, אבל במקום הקרנות באמת עדיף שנקנה כי'ל שהיום קיבלה חוזה חדש או שאר חברות עם פוטצניאל אולי אפילו טבע במחיר נמוך מאד אחרי ירידה חזקה .... בהצלחה

sandbird4

New member
ממש אין לי שוב דבר נגד הבנקים

צודק!
אני לא מבין את כל האנשים קונים את הקרנות ואת "הקסמים" האלה, עדיף מניה שאתה יודע בכל יום כמה היא עלתה, מאשר קרן של מניות שלך תדע כמה כסף גונבים ממך... בקשר לבנקים אין סיבה שלא תשקיע בהם, מאזנים יפים מאד כל רבעון, אבל במקום הקרנות באמת עדיף שנקנה כי'ל שהיום קיבלה חוזה חדש או שאר חברות עם פוטצניאל אולי אפילו טבע במחיר נמוך מאד אחרי ירידה חזקה .... בהצלחה
ממש אין לי שוב דבר נגד הבנקים
אבל הוא משום מה חסיד רק של (חלק מ) הבנקים שזה נראה לי קצת משונה.

mnakash

New member
לא ברור לי דבר קטן

השקעה לטווח של 15 שנה
לא ברור לי דבר קטן
אתה אומר שעקבת אחרי הפורום ולמדת את הנושא שנה בלי להשקיע (כל הכבוד אני התפתיתי להשקיע מהר ומפסיד נכון לעכשיו) אבל מדוע להתחיל עם תיק של 90% מניות ולדלל , לא הגיוני יותר להיפך , עם הניסיון להגדיל את רמת הסיכון? בקשר לתוכן של התיק קטונתי.

LEA2004

New member
האם יעיל יותר להחזיק מניה לתקופה

לא ברור לי דבר קטן
אתה אומר שעקבת אחרי הפורום ולמדת את הנושא שנה בלי להשקיע (כל הכבוד אני התפתיתי להשקיע מהר ומפסיד נכון לעכשיו) אבל מדוע להתחיל עם תיק של 90% מניות ולדלל , לא הגיוני יותר להיפך , עם הניסיון להגדיל את רמת הסיכון? בקשר לתוכן של התיק קטונתי.
ארוכה או מידי פעם שיש רווח למכור ולחפש מניה זולה או כאשר המניה תרד לרכוש שוב. מאחר ושמתי לב שהן עולות ולאחר מכן יורדות, האם זה דרך המסחר בבורסה תמיד או רק עכשיו עקב המצב. אשמח לקבל הסבר.

mnakash

New member
אין לי תשובה

ארוכה או מידי פעם שיש רווח למכור ולחפש מניה זולה או כאשר המניה תרד לרכוש שוב. מאחר ושמתי לב שהן עולות ולאחר מכן יורדות, האם זה דרך המסחר בבורסה תמיד או רק עכשיו עקב המצב. אשמח לקבל הסבר.
אין לי תשובה
אין לי תשובה לשאלה הזו ואני לא יכול לעזור לך בזה (אם זה בכלל היה מכוון אלי). את יכולה לעזור לעצמך יותר ,את פשוט צריכה לקרוא ספר מבוא לנושא הבורסה. אני לא יכול להמליץ לך מה לעשות חוץ מללמוד את הנושא (מספרים ,קריאת הודעות אתרים ואם תרצי בהמשך גם קורס) לפני שאת מכניסה כסף למשחק.

LEA2004

New member
תודה רבה

אין לי תשובה
אין לי תשובה לשאלה הזו ואני לא יכול לעזור לך בזה (אם זה בכלל היה מכוון אלי). את יכולה לעזור לעצמך יותר ,את פשוט צריכה לקרוא ספר מבוא לנושא הבורסה. אני לא יכול להמליץ לך מה לעשות חוץ מללמוד את הנושא (מספרים ,קריאת הודעות אתרים ואם תרצי בהמשך גם קורס) לפני שאת מכניסה כסף למשחק.
תודה רבה

sandbird4

New member
זה לא קשור ל-"מצב" - זה תמיד ככה

זה לא קשור ל-"מצב" - זה תמיד ככה
דווקא אם מניה מסויימת עולה ועולה ללא הפסקה אז זה מאוד חשוד. תמיד יהיה מימוש מתי שהוא אבל המניות הרצניות, למשל המניות במדד המע"וף בתל אביב, עולות עם השנים ככה שגם כשיש ירידות אז בסוף השער יעלה בחזרה וגם ימשיך לשיאים חדשים. אפשר להגדיר כמה כללי אצבע פשוטים שלא תמיד עובדים אבל הם יצמצמו לך את הטעויות וההפסדים: 1. לעולם אל תקנה מניה בשיא שלה או כשהיא מתקרבת לקו התמיכה שלה. אומנם המניה יכולה להמשיך ולעלות אבל הסיכון שלך עולה בהרבה ולכן עדיף להיות בחוץ ולהחמיץ הזדמנות (סיכוי נמוך יותר) מאשר להפסיד כסף בפועל (סיכוי גבוה במצב הזה). הדבר נכון גם לגבי שוק בשיא. 2. לעולם לא להתעסק עם מניות זבל עם סחירות ממוצעת נמוכה! אני לעולם לא נוגע במניות היתר. אני אישית מתעסק רק עם מניות המעו"ף אבל אין בעיה גם לסחור במנות ת"א 100 כל עוד יש בהם סחירות ממוצעת גבוהה. בחיים לא לגעת במניות היתר. 3. לא ללכת נגד המגמה ולנסות לדוג תחתיות בלי לבדוק פרמטרים אחרים. אם למשל טבע נופלת 10 אחוז ביום אחד לא לקנות בלי לחשוב רק בגלל שהיא ירדה. תבדוק את הטכני, תבדוק האם המחירים נמוכים וכו. לא לרוץ סתם לקנות רק בגלל שזה נפל או בגלל שאתה "מנחש" שעכשיו יתחילו העליות. 4. לא להבהל מירידות! עד שלא מוכרים אז ההפסד הוא על הנייר. זה לא אומר שאסור לצאת מפוזיציה מפסידה! אבל אסור לצאת כשיש ירידות לא הגיוניות. למשל מה שהיה כשביבי התפטר, שרון נכנס לתרדמת או החיזבאלה חטף חיילים. האם באמת הפעולות האלה משפיעות על הכלכלה? לא! אז למה למכור לכל הרוחות? דווקא בזמן כזה אני רץ לקנות. להזכירכם שבוע אחרי תחילת הלחימה בצפון הבורסה תיקנה את כל הירידות. 5. הבורסה היא לא קזינו! גם כשהיא לא צפויה במיוחד. מדובר במכשיר השקעה. מחפש לשחק? לך לקזינו אמיתי! שם לפחות יותר כיף ויש גם כוסיות (כך לפחות אומרים כי אף פעם לא הייתי בקזינו). 6. אין כללים שממשיכים לעבוד תמיד! היום זה עובד ומחר זה יפסיק לעבוד. זה שעד היום מצאת נוסחה מנצחת שעבדה תמיד זה לא אומר שגם מחר היא תעבוד. מי שהולך לקורסים ומבצע כמו תוקי את מה שמלמדים אותו בקורס בלי לחשוב רק יפסיד. המקוריות היא הסוד בבורסה. 7. הכלל שכל הברוקרים פה וכל יועצי הבנקים יגידו לכם שהוא לא נכון כי זה פוגע בהם: תשתדלו לבצע כמה שפחות פעולות! אומנם הבנק או הברוקר שלך ירויח פחות אבל האם אתה עובד בשבילם או בשביל לעשות כסף? 8. המפולת הגדולה תגיע רק כאשר השוק יהיה בשערי שיא. זה לא אומר שאחרי כל שער שיא תהיה מפולת אבל עובדה שכל המפולות הגדולות היו אחרי עליה גדולה. יש לזה גם הסבר הגיוני למה זה קורה. אלה היו קצת כמה כללי אצבע של סוחר פשוט אבל סוחר בסכומים גדולים כמוני. לא נוגע באופציות בכלל - רק מניות.

KobeRider

New member
כמה נקודות לחשיבה

השקעה לטווח של 15 שנה
כמה נקודות לחשיבה
1. למה לא לקנות את כל המדד (25 או 100)? קשה להאמין שמניות הבנקים יצליחו יותר מהמדד ב-15 שנים הבאות, אחרי הכל הם מהווים משקל מהותי מהמדד. 2. מה עם חשיפה לשווקים יותר מתונים (כמו ארה"ב או אירופה)? 3. למה מק"ם ולא אג"ח? 4. 50% בישראל זה אומר 50% בשוק מאוד תנודתי, כלומר אתה צריך ביצים חזקות, סליחה על הביטוי. עוד 12% ב-BRIC, זה אומר אפילו יותר תנודתיות (או לפחות כמו ישראל), are you ready for the country ? 5. אתה טיפוס ממושמע? יש לך יכולת לשים תוכנית ולעמוד בה? אחרי הכל זה המפתח להצלחה שלך. 6. עצה אחרונה לסיום, הדפס ועיין בקובץ המצורף, ואם אתה מסכים, תתחייב למה שכתוב שם (לא, זה לא אומר להעביר לי את הכסף שלך
) בהצלחה.

koberider

כמה נקודות לחשיבה
1. למה לא לקנות את כל המדד (25 או 100)? קשה להאמין שמניות הבנקים יצליחו יותר מהמדד ב-15 שנים הבאות, אחרי הכל הם מהווים משקל מהותי מהמדד. 2. מה עם חשיפה לשווקים יותר מתונים (כמו ארה"ב או אירופה)? 3. למה מק"ם ולא אג"ח? 4. 50% בישראל זה אומר 50% בשוק מאוד תנודתי, כלומר אתה צריך ביצים חזקות, סליחה על הביטוי. עוד 12% ב-BRIC, זה אומר אפילו יותר תנודתיות (או לפחות כמו ישראל), are you ready for the country ? 5. אתה טיפוס ממושמע? יש לך יכולת לשים תוכנית ולעמוד בה? אחרי הכל זה המפתח להצלחה שלך. 6. עצה אחרונה לסיום, הדפס ועיין בקובץ המצורף, ואם אתה מסכים, תתחייב למה שכתוב שם (לא, זה לא אומר להעביר לי את הכסף שלך
) בהצלחה.
koberider
לאיזה תחום בארה"ב? קרנות נאמנות או תעודות סל? יש כמה תעודות סל כמו דאו גו'נס, SP500, ראסל 2000 נאסדק, יש הבדלים גדולים ביניהם? וגם בנוגע לאירופה? מדד דקס? יורוסטוקס? פוטסי?

KobeRider

New member
כי יש הבדל מאוד גדול בינהם

koberider
לאיזה תחום בארה"ב? קרנות נאמנות או תעודות סל? יש כמה תעודות סל כמו דאו גו'נס, SP500, ראסל 2000 נאסדק, יש הבדלים גדולים ביניהם? וגם בנוגע לאירופה? מדד דקס? יורוסטוקס? פוטסי?
נאסדק (יש לאמר נאסדק 100 ליתר דיוק, כי זו התעודה הנפוצה) משקף את המגזר הטכנולוגי ולא בהכרח את הכלכלה האמריקאית, ואין לדעת היכן המדד יהיה עוד 15 שנה. דאו ו-SP500 הם בעלי קורולציה גבוהה, אני אישית חושב ש S&P500 משקף יותר נאמנה את הכלכלה האמריקאית, כלומר משהו שיש יסוד "להמר" עליו ל-15 שנה הבאות. ראסל 2000, הוא מדד המניות הקטנות, ולכן הרבה יותר תנודתי, מצד שני יש יסוד סביר להניח (על סמך נתוני העבר, for what it's worth) שהתשואה שלו תהיה יותר גבוהה. כדאי גם לציין שזוהי תעודה שמאוד לא יעילה מבחינת מס, כי מניות נכנסות ויוצאות ממנה כל הזמן, ולכן אם לא מחזיקים אותה בחשבון מוגן ממס (פנסיה) יש הוצאות לא קטנות בסוף השנה.

לגבי ראסל 2000

נאסדק (יש לאמר נאסדק 100 ליתר דיוק, כי זו התעודה הנפוצה) משקף את המגזר הטכנולוגי ולא בהכרח את הכלכלה האמריקאית, ואין לדעת היכן המדד יהיה עוד 15 שנה. דאו ו-SP500 הם בעלי קורולציה גבוהה, אני אישית חושב ש S&P500 משקף יותר נאמנה את הכלכלה האמריקאית, כלומר משהו שיש יסוד "להמר" עליו ל-15 שנה הבאות. ראסל 2000, הוא מדד המניות הקטנות, ולכן הרבה יותר תנודתי, מצד שני יש יסוד סביר להניח (על סמך נתוני העבר, for what it's worth) שהתשואה שלו תהיה יותר גבוהה. כדאי גם לציין שזוהי תעודה שמאוד לא יעילה מבחינת מס, כי מניות נכנסות ויוצאות ממנה כל הזמן, ולכן אם לא מחזיקים אותה בחשבון מוגן ממס (פנסיה) יש הוצאות לא קטנות בסוף השנה.
לגבי ראסל 2000
אם אני קונה תעודת סל על ראסל 2000 גם יש לזה השפעה על התשואה?

nirshats

New member
מסוכן מאוד!!!

השקעה לטווח של 15 שנה
מסוכן מאוד!!!
יש לך הנחה סמוי שהמניות שתקנה יעלו בשנים הראשונות ורק אחר כך אולי ירדו. הרשה לי לצטט : "להתחיל 90% מנייתי וכל שנה להוריד מהרכיב המנייתי לטובת מק"מ". ומה אם אחרי שנה תיהיה בהפסד של 20% על החלק המנייתי?!. כל הרעיון של פיזור הוא להמנע ממצבים מבישים כאלה! פיזור צריך להשמר על פי יחס קבוע , לאורך כל התקופה , כאשר חשיפה מנייתית משמעות הון סיכון , ז"א שאתה מוכן לכך שלפחות חצי מההון ברכיב המנייתי יתאדה ואתה עדיין לא תישבר ותמכור בהפסד!. יתרונות נוספים של פיזור הן האפשרות "למצע" , או במילים אחרות לקנות יותר בירידות. אם תשים 90% במניות ותספוג ירידות של 50% - תצטרך כמעט 100% תשואה כדי לחזור לקרן. עוד דבר - לדעתי עדיף אג"ח צמוד על פני מק"מ מכיוון שבמקרה של התפרצות אינפלציה הכסף פשוט ישחק ריאלית. לגבי פיזור - זו שאלה של כמה אתה מוכן להפסיד. לדעתי היחס הכי אגרסבי להשקעות כאלה צריך ליהיות יחס של 50:50 , אם יותר חשוב לך לשמור על הקרן (לפחות) לך על יחס של 20:80 או אפילו 90:10 (לטובת הרכיב הסולידי כמובן). כל עליה - מוכרים מניות כדי לאזן את היחס לטובת רכיב סולידי. כל ירידה - קונים מניות כדי לאזן יחס לטובת רכיב מנייתי. אפשר גם לשלב מכירת קולים מכוסים על הרכיב המנייתי (אם התיק מספיק גדול) ולעשות עוד כמה שקלים. לדעתי אפשר אפילו לשלב מכירה של פוטים במניון מחוץ לכסף - כאשר הכוונה היא לקנות מניות אם אכן המדד ירד. אבל עם אופציות צריך לדעת להתעסק אחרת זה יכול לשרוף לך את כל התיק. לגבי פיזור של מניות , לדעתי ברכיב מניות ישראליות הכי נכון לקנות את המדד (קסם וכדומה) ,ברכיב חו"ל אפשר לפזר עד 20% בשווקים מתעוררים , עד 10% סחורות , וכל השאר מדדים של מדינות נורמליות (גם תעודות סל). אם התיק ענק אולי שווה לקנות הרבה מניות במקום תעודות סל וככה לחסוך כמה שקלים על דמי ניהול , אבל לדעתי זו כבר קמצנות (במיוחד אם אתה מוכר אופציות ואז עדיף שיהיה יותר נוח לקנות ולמכור נכס בסיס). ובכל מקרה , הכי חשוב - לא להתפתות לסכן יותר ממה שאתה מוכן להפסיד (בדוק!). כל טוב והרבה הצלחה

asafasa

New member
אני חושב ככה:

השקעה לטווח של 15 שנה
אני חושב ככה:
ההמלצה היא בדר"כ לפזר בין אפיקי השקעה שונים .כלומר: רכיבים סולידים: אג"ח צמוד, אגח לא צמוד (ומקמים), ומט"ח. ורכיבים מסוכנים - מניות ואופציות גם את הרכיבים הסולידים ובמיוחד את המניות יש לפזר על פני סקטורים (כלומר לא לקנות רק בנקים ומדדי בנקים) ועל פני הגלובוס, קרי, חלק בארהב חלק באירופה וחלק ביפן (שווקים "מפותחים") ואחוז קטנטן (לא יותר מ10% בשום אופן) בשווקים מתעוררים כמו BRIC . חלוקה: בכל מקרה החלק המנייתי לא יעלה על 50 אחוז! הקטנת הרכיב המנייתי: יש הגיון מסוים לדעתי בלהקטין עם הזמן את החשיפה למניות בהדרגה עם כי נקודת המוצא צריכה להיות שאתה מוכן להפסיד עד 80% מהחלק המנייתי ההתחלתי, עוד לפני שאתה מתחיל בבניית התיק מדינת ישראל: אומנם נחשבת במצב כלכלי טוב כרגע אבל עדיין יש לראות את ההשקעה המקומית כשוק מתפתח ולפי דעתי האישית לא הייתי משקיע כאן יותר מ20% אם בכלל. דינמיות וניהול: אני לא מבין איך אפשר להשאיר תיק בלי לאזן ולשנות בו אפילו חצי שנה, שלא לומר 15 שנים!! מי יודע מה יהיה מצב חברה מסוימת בעוד 15 שנים? האם תהיה קיימת? האם המדינה שבה היא נמצאת תוסיף להתקיים? יש יתרון עצום בקרנות ותעודות סל (שמביסות את המדד תמיד לאורך זמן) שהן נותנות לך הגנה מפני מניות בודדות מתרסקות. למרות דמי הניהול הגבוהים הייתי הולך על תיק בנוי מקרנות או אפילו מנוהל אישית ע"י מנהל תיקים. זה נותן לך את השקט הנפשי היחסי. אלא אם כן אתה רואה עצמך כמיומן מספיק בניהול התיק השוטף..

KobeRider

New member
"החלק המנייתי לא יעלה על 50%?" למה?

אני חושב ככה:
ההמלצה היא בדר"כ לפזר בין אפיקי השקעה שונים .כלומר: רכיבים סולידים: אג"ח צמוד, אגח לא צמוד (ומקמים), ומט"ח. ורכיבים מסוכנים - מניות ואופציות גם את הרכיבים הסולידים ובמיוחד את המניות יש לפזר על פני סקטורים (כלומר לא לקנות רק בנקים ומדדי בנקים) ועל פני הגלובוס, קרי, חלק בארהב חלק באירופה וחלק ביפן (שווקים "מפותחים") ואחוז קטנטן (לא יותר מ10% בשום אופן) בשווקים מתעוררים כמו BRIC . חלוקה: בכל מקרה החלק המנייתי לא יעלה על 50 אחוז! הקטנת הרכיב המנייתי: יש הגיון מסוים לדעתי בלהקטין עם הזמן את החשיפה למניות בהדרגה עם כי נקודת המוצא צריכה להיות שאתה מוכן להפסיד עד 80% מהחלק המנייתי ההתחלתי, עוד לפני שאתה מתחיל בבניית התיק מדינת ישראל: אומנם נחשבת במצב כלכלי טוב כרגע אבל עדיין יש לראות את ההשקעה המקומית כשוק מתפתח ולפי דעתי האישית לא הייתי משקיע כאן יותר מ20% אם בכלל. דינמיות וניהול: אני לא מבין איך אפשר להשאיר תיק בלי לאזן ולשנות בו אפילו חצי שנה, שלא לומר 15 שנים!! מי יודע מה יהיה מצב חברה מסוימת בעוד 15 שנים? האם תהיה קיימת? האם המדינה שבה היא נמצאת תוסיף להתקיים? יש יתרון עצום בקרנות ותעודות סל (שמביסות את המדד תמיד לאורך זמן) שהן נותנות לך הגנה מפני מניות בודדות מתרסקות. למרות דמי הניהול הגבוהים הייתי הולך על תיק בנוי מקרנות או אפילו מנוהל אישית ע"י מנהל תיקים. זה נותן לך את השקט הנפשי היחסי. אלא אם כן אתה רואה עצמך כמיומן מספיק בניהול התיק השוטף..
ולמה "בכל מקרה"? אני יכול לחשוב על מקרה אחד לפחות , למשל אם השווקים יתנהגו ב-15 שנה הבאות כמו שהם התנהגו ב-15 שנה האחרונות, אז אפילו הייתי אומר 90% מניות, למה לא? ועוד הערה תעודות סל לא מביסות את המדד, אלא מחקות את המדד.

sandbird4

New member
אני משקיע 100 אחוז במניות ישירות

ולמה "בכל מקרה"? אני יכול לחשוב על מקרה אחד לפחות , למשל אם השווקים יתנהגו ב-15 שנה הבאות כמו שהם התנהגו ב-15 שנה האחרונות, אז אפילו הייתי אומר 90% מניות, למה לא? ועוד הערה תעודות סל לא מביסות את המדד, אלא מחקות את המדד.
אני משקיע 100 אחוז במניות ישירות
אז הברוקר שלי והבנקים שבהם יש לי חשבונות מרויחים עלי פחות עמלות....

asafasa

New member
KOBERIDER

KOBERIDER
לגבי ה 50% - זה עניין של ניהול סיכונים. נדמה לי שעם מעל ל50 אחוז במניות התיק נחשב לא מספיק מפוזר.. אולי אני טועה, קראתי ככה פעם בכל אופן. לגבי תעודות סל -אתה צודק. התכוונתי לומר שתעודות סל לרוב מביסות את קרנות הנאמנות והתיקים המנוהלים לאורך זמן (קראתי מחקר על זה בספר של בן חורין ובעוד מקום).

מצב
הנושא נעול.
למעלה