השאלת ספרים

לינה1

New member
השאלת ספרים

שלום לכולם אני רוצה להתחיל להשאיל ספרי ספריה. מה שמדאיג אותי אותי הוא באיזה מצב יחזרו הספרים לגן. מדובר בגיל טרום טרום חובה, רב הילדים בני 3 וחצי או יותר ממוצע. שאלה אליכן 1) האם יש למישהי נוסח של תקנון לגבי כל הנושא הזה של השאלת ספרים , כמו "ספר אשר יוחזר מצוייר , קורע , במצב לא תקין...." 2) באיזו תדירות אתן מחליפות : פעם בשבוע, או כל פעם שרוצים או ... אשמח לקבל רעיונות מכל סוג לגבי נושא זה. תודה מראש ושבת שלום לכולנו לינה

גן גננת

New member
לינה היקרה

גם אצלי בגן הילדים הם בני 3.5- 3 ואני מחליפה ספרים כל יום שישי , כההדרכה הינה גם לילד בנושא הספר והשמירה עליו ובעיקר להורים שרובם יודעים שצריך לשמור על הספר , אני מוציאה מספר ספרים וכל ילד בוחר לעצמו כלומר נגיד שעומד לידי ילד שנולד לו אח חדש אני מוציאה את כל הספרים בנושא ונותנת לו לבחור אחד ( הם הרי בוחרים לפי הציורים והתמונות וכך בעצם אני מכוונת לספרים מסויימים ) . את יכולה להוסיף כיתוב בתוך הספר ומכתב להורים אני חושבת שפעם העברתי את המכתב בנושא עידוד קריאה של קובבי שם כתוב גם על הנושא של שמירת הספר .

אלהלה

New member
השאלת ספרים

בגן אנחנו מדברים על איך שומרים על הספר, הילדים רואים שהספרים עטופים, הדפים שנפרדים מודבקים... האחריות על שמירת הספרים בבית היא על ההורים והילדים גם יחד - וכן אפשר לתת דף ובו לבקש לשמור על שלמות הספר וספר שיושחת ההורים יצטרכו לרכוש ספר חדש - בתנאי שהספרים באמת במצב טוב! הבעיה הגדולה יותר היא החזרת הספרים בסוף השנה - כמעט כל שנה נעלמים לי מספר ספרים - אצלי הילדים מחליפים ספרים באופן חופשי - יש לי מספר מאוד קטן של ילדים בגן כך שזה מתאפשר - בגנים גדולים נהגתי להחליף ביום קבוע וביקשתי מהילדים להביא תיק לספר!!!

לינה1

New member
תודה על התשובות אלה וגן גננת

גם אני הסברתי איך שומרים על ספרים ואפילו הקדשתי לנושא של הספריה שבועיים. המצב השתפר מאוד מאז. גם אני ביקשתי תיק ספר. והתחלתי לנסח דף אישי לכל הורה לגבי שמירת הספר. ובאמת כפי שאמרת אלה אני מניחה שהחזרת הספר בסוף שנה תהיה בעיה. נקווה לטוב. גם אני מתכננת להחליף בימי ששי. לפחות בהתחלה. אחר כך נראה , ננהג לפי המצב. אשמח לקבל רעיונות נוספים .

יעל של 4

New member
השאלת ספרים

מה שאני עשיתי כדי לגרום לילדים למודעות חזקה לנושא הספרים שלחתי עם כל ילד 5 ספרים לתיקון וניילון, כך יהיה יותר ערך לספר עבור הילד. כי הוא בעצמו לקח הביתה וראה את אמא מתקנת ועוטפת את הספר. פרט לכך שוחחנו על כך בגן. אני מחליפה לילדים ספרים פעם בשבוע, רק אני ולא ההורים. יש לי קלסר מעקב אני רואה איך ספר חוזר כך שבמידה וספר יחזור במצב לא טוב אותו ילד יצטרך לקחת הביתה לתקן או לקנות חדש. בקלסר המעקב יש דפים עם שמות הילדים מחולק לפי אותיות ה א- ב. אני מציינת את ההחזרה והספר שלקח והתאריך. (אין לי כרטיסיות בתוך הספרים כי אין בכך צורך כי הכרטיסיות נופלות והולכות לאיבוד ואז המעקב אבוד מראש.) עד כה כל הספרים חזרו שלמים. דבר נוסף כדי לעודד החלפת ספרים הבטחתי להם שילד שהתמיד והחליף כל שבוע יקבל אחרי 10 ספרים מדבקה צלאש. ילד שיאסוף את הכי הרבה צלאשים יזכה ב... וגם על כך יש לי מעקב בקלסר. מה שכן אצלי מדובר בגיל 4-6 ולא צעירים כל כך. לא יודעת אם הייתי נותנת להחליף ספרים בגיל כל כך צעיר. שיהיה בהצלחה יעל

לינה1

New member
תודה ליעל של 4

רעיון טוב לשלוח הביתה ספרים לתיקון. ועטיפה עד כה עשינו זאת בגן, הסייעת ואני. גם אני מתכוונת לערוך מעקב במחברת ולא בכרטיסיות. ובכלל אעשה ניסיון חודש ומבדוק איך זה מסתדר. תודה וערב נפלא. לינה

רחלי בן

New member
השאלת ספרים

לינה שלום בגני אני מקפידה לפתוח ספרית השאלה. הילדים יכולים להחליף ספרים בכל יום וההחלפה היא עצמאית,(או בעזרת ההורה שבא בבוקר לגן). קיים מעקב ורישום על ידי כיסי קורא שאליהם מכניסים הילדים את כרטיסי הספר. אינני כותבת שחשוב לשמור על הספר או שמי שקורע ספר חייב להחזיר אותו מתוקן, אך אני עובדת רבות עם הילדים על שמירה וכללי התנהגות עם ספרים, (בדרך כלל דרך זמן קריאה שאני מקדישה בכל יום לפני מפגש צהרים). אני רואה בהחלפת ספרים דבר חשוב וחינוכי ממדרגה ראשונה, לצערי מעטים הילדים וההורים שמקפידים על החלפת ספרים רציפה. עם זאת יש לקחת בחשבון לא את הבלאי של הספרים אלא את העובדה שחלק מן הילדים לא מחזירים ספרים לגן, ולכן אם יש לך ספריה דלה יש לשקול את הענין שוב. בברכה רחלי

יעל של 4

New member
עוד רעיון לגבי הספריה../images/Emo13.gif

לאחר שהילדים תקנו וניילנו חשבנו ביחד לפי מה כדאי למיין את הספרים על מנת שיהיה הכי נוח, הם נתנו הצעות ואנחנו כל פעם מנסים את הסדר שבו הם בחרו, כך שהקמת הספריה היא איתם ולא אני היא זו שמביאה עובדות בשטח. הרעיון הוא שהילדים יגיעו לכך שהסידור בקבוצות נושא אינו נוח כי יש ספרים שמתאימים לשני נושאים גם יחד. (בנתיים הספרים בסלסלות), אנחנו רוכשים ספרייה מעץ מדורגת של 10 מדורים ואני יגיע עם הילדים לכך שהסידור הנוח ביותר הוא לפי אותיות ה א -ב לפי האות של שם הספר. שלחתי אותם גם לבקר בספריה הציבורית לבדוק שם איך הספרים מסודרים. (אני עובדת עם גילאי 4-6) שיהיה לכולכן בהצלחה יעל

רות333

New member
אני הולכת עם ילדי הגן פעם בשבוע

לספריה העירונית להחלפת ספרים, הספריה נפתחת רק לילדי הגן אנו שוהים שם כשעה, במשך כל השנה יכולים הילדים להחליף ספרים גם מהלך השבוע. מומלץ מאוד למי שיכולה.

רעיון נוסף לשמירה על הספר

ניתן להוסיף בפתיחת הספר מס' מילים "מפי הספר" על חשיבותו ושימושיו וכך זה יזכיר לפני כל קריאה ויעורר שמירה תמידית

למעלה