הרעת תנאים באבטחה - הפחתת היקף עבודה עקב קורונה

  • פותח הנושא האזרח הקטן22
  • פורסם בתאריך
ה

האזרח הקטן22

Guest
היי,
מדובר על משרת אבטחה.
בעקבות הסגר השני המעסיק שלי הודיע יום לפני שהסידור עבודה יצא, בקבוצה בווצאפ, שאף אחד לא ייצא לחלץ אלא כל עובד יעבוד פחות.
לאחר מכן בסידורים השעות עבודה שלי הופחתו בצורה משמעותית ב30% בערך.

האם הדבר חוקי? האם אני יכול להתפטר מנסיבות הרעת תנאים?
 
ה

האזרח הקטן22

Guest
היי,
מדובר על משרת אבטחה.
בעקבות הסגר השני המעסיק שלי הודיע יום לפני שהסידור עבודה יצא, בקבוצה בווצאפ, שאף אחד לא ייצא לחלץ אלא כל עובד יעבוד פחות.
לאחר מכן בסידורים השעות עבודה שלי הופחתו בצורה משמעותית ב30% בערך.

האם הדבר חוקי? האם אני יכול להתפטר מנסיבות הרעת תנאים?
התכוונתי שאף אחד לא ייצא לחלת**
 
ה

האזרח הקטן22

Guest
עריכה שוב:
בדקתי שוב, ויום לפני הסידור עבודה המעסיק הודיע שאם יהיה צפי לחלת הוא יעדכן, ככה שבלי שום הודעה מראש לא כל העובדים מקבלים הרבה פחות משמרות.
 
במקרה של הפחתת שיעור המשרה ב-33%, ובתנאי שההרעה סותרת נוהג קודם, אתה יכול להתפטר בדין מפוטר.
זאת, ככל שתעשה זאת באופן מיידי ולאחר מתן הודעה למעסיק על כוונתך להתפטר בדין מפוטר אם ימשיך בהרעה.
עם זאת, לא תוכל לכפות על המעסיק את המשך העסקתך לפי הנוהג הקודם, והמעסיק נוהג כדין (מממש את הפרורגטיבה הניהולית שלו) בהפחתת שיעור המשרה שלך, אף אם כנגד רצונך.
 
ה

האזרח הקטן22

Guest
תודה רבה איזה הקלה!
ההתראה על ההפחתה הנחתה לפני שבועיים בערך שכחתי לציין, עדיין רלוונטי?
 
הישארות בעבודה תיחשב כהסכמה בהתנהגות לשכר החדש, על כן ככל שאתה מסרב להרעה (והיא כדברייך אכן הרעת תנאים מוחשית, בהיותה סותרת נוהג או הסכמה קודמים) - עליך להודיע על כך מפורשות ומיידית למעסיק.
 
ה

האזרח הקטן22

Guest
אוקיי, שלחתי למעסיק שלי עכשיו הודעה. ההודעה על הרעת התנאים התרחשה ב24 לספטמבר.
שלחתי את ההודעה בזמן?
 
1. היה מצופה כי תשלח באופן מיידי, ואולם ככל שהדבר יהיה נתון במחלוקת - תוכל לטעון כי רק לאחר כשבועיים קיבלת יעוץ משפטי בעניין, וטרם בוצעה ההפחתה הראשונית בפועל.
2. בכל מקרה, לחלק מהמשק צבורים כל פיצויי הפיטורים בקופת הגמל, ויש סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, במצב כזה תהיה זכאי למלוא פיצויי הפיטורים בלא קשר לנסיבות ההתפטרות.
3. המידע הנמסר לך נמסר על סמך מידע חלקי ואנונימי בלבד, ככל שאתה בוחר לכלכל צעדייך מכוחו - מומלץ לפנות לייעוץ משפטי מלא ומקצועי.
 
ה

האזרח הקטן22

Guest
המעסיק שלי טוען שהחברה פועלת לפי בקשת הלקוח שזה האתר שאני מאבטח בו, ובהסכם עבודה שלי יש סעיף שכתוב "היקף השעות נקבע ע"י הלקוח מראש ואין לחרוג ממנו בלי אישור."
האם הם פועלים על פי חוק?
 
יש לבחון את כלל נסיבות העסקתך, לרבות מה כתוב בחוזה עבודתך שלך בעניין היקף שעות העבודה המדוייקות. 'חוק הודעה לעובד' מחייב מעסיק לציין את שעות העבודה המדוייקות.
ואולם ככלל, ככל שהתגבש נוהג, שלא סטו ממנו בעבר, ותקופת עבודתך ממושכת - אזי הוא המחייב.
כך או אחרת, אם יש לך סעיף 14 ומפרישים לך לקופת פיצויי פיטורים לפי 8.3% ממילא תהיה זכאי לכל פיצויי הפיטורים, בלא קשר לנסיבות העזיבה.
בכל מקרה, יש לבחון בקפידה ולפרטים את כלל נסיבות המקרה.
 
ה

האזרח הקטן22

Guest
אוקיי תודה רבה, שאלה אחרונה, האם יכול להיות מצב שאעשה את כל התהליך, המעסיק שלי יכחיש הרעת תנאים ולא תהיה לי ברירה אלא להתפטר בכל זאת, והדרך היחידה שלי לקבל דמי אבטלה ופיצויים היא רק דרך תביעה?
 
כן, ככל שהמעסיק שלך יכחיש את הטענה כי התפטרת בדין מפוטר, אכן מבחינת הביטוח הלאומי ובהעדר מכתב פיטורים אתה עלול להחשב כ"מתפטר" רגיל, ולא כ"מפוטר", ובנסיבות אלו לא תהיה זכאי לדמי אבטלה אלא לאחר 3 חודשי אבטלה בפועל.
 
למעלה