הפסיכיאטר דר' ירדן לוינסקי יתארח כאן ב-23.11

אמא11

New member
הפסיכיאטר דר' ירדן לוינסקי יתארח כאן ב-23.11

ביום ג' 23.11.10, בין השעות 20.30 ל- 22.30, יתארח כאן בפורום הפסיכיאטר דר' ירדן לוינסקי ויענה על שאלות. דר' ירדן לוינסקי הוא רופא מומחה בפסיכיאטריה. משמש כרופא בכיר בחטיבה הפסיכיאטרית בבי"ח שיבא, במרפאת המבוגרים, שם עובד במרפאה המתמחה בטיפול בנפגעי פוסט-טראומה. מנהל את המרפאה לבריאות הנפש בעיר אלעד המתמחה בטיפול במגזר הדתי והחרדי, מטעם בי"ח שיבא. כמו כן הקים ומנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. אחד מתחומי העניין שלו הוא טלה-פסיכיאטריה (טיפול מרחוק באמצעות האינטרנט) והשפעות של הטכנולוגיה על הנפש. אתם מוזמנים לכתוב את שאלותיכם בהמשך לשרשור זה (כתגובות להודעתי זו). מאחלת שיהיה ארוח מוצלח ופורה תמי

noan6h

New member
לכבוד ד"ר לוינסקי

היי. שמי נועה ואני סובלת מ OCD יש תקופות שאין לי בכלל חרדות אובססיביות והרבה טקסים ויש תקופות שיש ה-ר-ב-ה.. עד כדי כך שאני לא מסוגלת להתרכז בשעורים.. (ואני סטודנטית) .. לפי כך.. אשמח לשאול אותך מס' שאלות. ראשית, אני לוקחת כדור אחד של רסיטל 40'.. ושתי כדורים של מודל) ידוע שמודל מאוד מרגיעה.. והרסיטל לטווח ארוך יותר משפיעה .. השאלה שלי היא.. מה אני אמורה לעשות כל פעם שיש לי יותר חרדה הפסיכאטר אומר לי לקחת עוד חצי מודל (עוד 20 גרם).. אך בתקופות שיש לי ממש חרדות.. אני לא מרגישה שזה ה-כדור.. ואני לא מבינה למה הוא לא מחליף לי את הרסיטל.. אני לא אומרת שזה לא עוזר.. אבל בתקופות שיש לי ממש חרדות.. נראה שלא. שנית, אפשר לקחת יחד עם הכדורים 8 טיפול של רסקיו רמדי? אשמח לשמוע את דעתך. נועה

תשובה

ראשית, ההתמודדות עם מחשבות טורדניות יכולה להיות מפריעה מאד. אם את נמצאת במצב שהמחשבות מטרידות אותך כל הזמן ומפריעות להתרכז בשיעורים כדאי באמת לחשוב על שינוי או תגבור הטיפול. לא ציינת כמה זמן את לוקחת רסיטל. בכל מקרה שהרסיטל משפיע אך לא משפיע מספיק צריך לבדוק העלאה של המינון, בהנחה שאת לוקחת את הכדור לפחות 6 שבועות. המינון המקסימלי של תרופות ממשפחת SSRI כמו רסיטל הוא המינון הגבוה שאפשר לסבול. אישית, יש לי מטופלים שלוקחים אפילו 100-120 מ"ג רסיטל. אם הרסיטל לא עזר כלל, אפשר לחשוב על החלפתו. אבל לפני שמחליפים, בתגובה חלקית כדאי לבדוק קודם העלאת מינון. בנוגע לרסקיו, אין שום מניעה עם השילוב

לוסטרל

שלום, אני סובל מזה שנים מ-ocd וחרדות ברמות שונות. תלוי בתקופה בה אני נמצא בחיים.עד לפני מס' חודשים הסתדרתי ללא תרופות. לפני 5 חודשים עברתי ניתוח קשה והרופאים שטיפלו בי לאחר הניתוח טוענים כי אני נמצא בפוסט טראומה. לאחרונה התגבר ה-ocd לרמות ומחשבות שאני לא זוכר שהיו לי בעבר. לאחר שנים, החלטתי בעיצת הפסיכולוגית והסובבים לקחת תרופות. התחלתי השבוע לקחת לוסטרל. הפסיכיאטר המליץ לי על לוסרל ברמה של 100 מ"ג ליום. (2 כדורים) ביקש שנגיע יחד לרמה לאט לאט, בשלבים. שאלת המיליון דולר, מה עושה הכדור הזה? האם מעלים את הסרטים? אחרי כמה זמן הוא מתחיל להשפיע? מה עושים לגבי תופעות הלוואי הקשורות בתפקוד המיני? האם חלילה יכול הכדור לגרום לבעיית פוריות? האם ניתן לפתח תלות בכדור? האם המינון של 100 מ"ג ליום גבוה? האם זהו הכדור המתאים ל-ocd? סליחה מראש על כמות השאלות. תודה, אופטימי 20

כמה תשובות

הכדור מעלה את ריכוז הסרוטונין (נוירוטרנסמיטור (חומר במוח) שקשור במחשבות טורדניות). בהדרגה המחשבות יפחתו בעצמתן וכמותן. הכדור מתחיל להשפיע לאחר 3-4 שבועות ומגיע לשיא ההשפעה לאחר 6-8 שבועות של שימוש. בדרך כלל המינון של לוסטרל שנוטלים אנשים עם OCD גבוה יחסית, ויכול להגיע אפילו עד 400 מ"ג ליום. מדובר בכדור שלא גורם לתלות וניתן להפסיקו. לעיתים יש אנשים שסובלים כתוצאה מתרופות כאלו מבעיות בתפקוד המיני, בעיקר ירידה בחשק או קושי להגיע לאורגזמה. לעיתים תופעות הלוואי חולפות מעצמן לאחר מספר שבועות. במידה ולא חולפות, ניתן להחליף כדור או להוסיף חומר כמו וולבוטרין שמפחית את תופעות הלוואי הללו. הכדור אינו משפיע על פוריות כלל. ואופטימי, הפסיכיאטר שלך צריך להסביר לך דברים כאלו. (זו נזיפה לפסיכיאטר)

בהקשר הפרמקולוגי

שאלה : האם אתה צופה בטווח הלא יותר מדי רחוק איזשהם תרופות יעילות יותר לאוסידי ? אני לוקחת אנאפרניל 300 מ"ג כבר מ 2003 ואני תוהה האם זה המקסימום שאני יכולה לקבל מתרופות ? למעשה מבחינת העזרה שמגיעה מהכיוון התרופתי להיות אופטימית או לא לתכנן על זה... ? תודה מראש

תשובה

בעתיד הקרוב אני לא צופה תרופה חדשה ומבטיחה לטיפול ב OCD. ישנן תרופות רבות בפיתוח אולם זהו תהליך שאורך שנים רבות.

מילי115

New member
לד"ר לוינסקי

שלום ד"ר לוינסקי ברצוני לשאול האם נרדיל מרדים או מעורר? תוך כמה זמן משפיע כשנמצאים במינון טיפולי של 45מג? כוונתי כשלא מדובר באוסידי. ניתן ליטול אותו עם ריטלין? תודה רבה לך!

נרדיל

נרדיל יכול להרדים. הוא מתחיל להשפיע כ 3-4 שבועות לאחר התחלת טיפול במינון האפקטיבי של 45 מ"ג, ומגיע לשיא השפעה לאחר 6 שבועות מנסיוני ומיטב ידיעתי לא מומלץ על שילוב עם ריטלין, ועם מעט תרופות באופן כללי.

אבי 122

New member
טלה-פסיכיאטריה

שלום דר' לוינסקי האם תוכל להסביר מה זה בדיוק "טלה-פסיכיאטריה" ? האם ניתן לבצע טיפול CBT ל OCD באמצעות השיטה הזאת ? תודה אבי

טלה-פסיכיאטריה

המונח טלה-פסיכיאטריה מתייחס לטיפול פסיכיאטרי , בין אם מדובר באבחון, יעוץ תרופתי או שיחות באמצעות כלים טכנולוגים כמו פורומים, צ'אט או וידאו-קונפרנס. הכלי היעיל ביותר הוא כמובןוידאו-קונפרנס ומאפשר למטופל להשאר בביתו או במשרד שלו, ואילו המטפל נמצא במקום אחר. זה טוב לאנשים שלא יכולים להגיע לפגישות, לאנשים עם לוח זמנים מאד צפוף, לאנשים שאין בקרבתם פסיכיאטר (לדוגמא תושבי אילת) או אנשים שגרים בחו"ל, וגם לאנשים שמתביישים להגיע לטיפול. כמובן שהכלים האלו לא מתאימים לכל האנשים ולכל המצבים. בנוגע ל CBT ו OCD. בהחלט ניתן לעשות CBT בשיטות אלו, אולם זה דורש כמובן שיתוף פעולה של המטופל. במקרים רבים משלבים פגישות פנים אל פנים ופגישות טלה-פסיכיאטריה.

DOCTOR W H O

Member
מנהל
היי דוקטור ירדן לוינסקי

אני מטופלת היום בפרפאנן 8' מ"ג ופקסט , ובנוסף דקינט כדי להחליש את תופעות הלוואי שהפארפנאן גורם לי. שאלתי היא, האם תופעות הלוואי (רעידות וחוסר שקט בשרירי הידיים ובכלל, כולל חולשה חזקה) יעברו בסופו של דבר, או שאני אצטרך לקחת דקינט לתמיד? בנוסף הייתי רוצה לשאול, פעם הייתי מטופלת בויפאקס וניסיתי להיגמל ממנו. תוצאות הגמילה היו פולסים חשמליים בראש, ונאלצתי להמשיך לקחת אותו. האם הפולןסים הללו היו תופעות גמילה? (כי ניסיתי בבת אחת לא לקחת אותם). תודה רבה מראש.

תשובות

החולשה והרעידות צריכות לחלוף. במידה ואינן חולפות או שהמינון גבוה מדי, או שאת מאד רגישה לתרופה זו. בכל מקרה השימוש בדקינט צריך להיות לזמן מוגבל ואם את לא מרגישה טוב עם תרופה צריך לבחון את החלפתה. בנוגע לויפאקס, כן הפולסים היו תופעות גמילה של הפסקה מהירה מדי.

שאלה

אובחנתי, כסובלת מ OCD מילדות מוקדמת מאוד, וכעת בני מתחיל התנהגויות טקסיות אובססיביות,המתאימות למה שאני מכירה. כאשר פניתי לפסיכולוגית, לקבלת עזרה, היא טענה בלהט, שבני סובל מהפרעת חרדה. מהי הפרעת חרדה? האם OCD אינה סוג של הפרעת חרדה? כמו כן, הפסיכולוגית המשיכה וטענה, משוכנעת כולה, שעל בני להתחיל מייד טיפול תרופתי. אני מרגישה , שאסור לילד [בן תשע] להתחיל מייד טיפול תרופתי, וכדאי לבדוק קודם אופציות הקשורות, למשל, לטיפול קוגניטיבי-רגשי. מה דעתך בנדון? [הילד מתפקד היטב בבית הספר , עדיין, והוא עצמו מבקש עזרת פסיכולוג]

Gameboy4

New member
שאלה

האם OCD והפרעת קשב זה שילוב נפוץ? האם אנשים עם OCD הרבה פעמים סובלים מבעיית איחורים כרוניים (לא בגלל טקסים אלא כרצון להספיק ולנצל את הזמן וגם הערכת זמן לקויה) ובדחיינות בלימודים?

Gameboy4

New member
המשך

איך מטפלים בOCD והפרעת קשב ביחד? האם אפקסור יעיל לOCD כמו תרופות SSRI? האם הוא יעיל להפרעת קשב? (וכך במקרה של OCD והפרעת קשב אפשר לתפוס שני ציפורים במכה על ידי אפקסור?)

למעלה