הפחתה בשכר

מצב
הנושא נעול.

Tinsley

New member
הפחתה בשכר

הפחתה בשכר
מעביד החליט לפגוע בשכרו של עובד ולהפחית משכרו החודשי 15%. כעבור חודשיים פוטר אותו עובד. האם אותו עובד זכאי לתבוע מהמעביד חזרה את הכספים שהופחתו משכרו בחודשיים אילו?

שיר ורד

New member
למה שלא יהיה זכאי לתבוע?

הפחתה בשכר
מעביד החליט לפגוע בשכרו של עובד ולהפחית משכרו החודשי 15%. כעבור חודשיים פוטר אותו עובד. האם אותו עובד זכאי לתבוע מהמעביד חזרה את הכספים שהופחתו משכרו בחודשיים אילו?
למה שלא יהיה זכאי לתבוע?

Tinsley

New member
מפני ש....

למה שלא יהיה זכאי לתבוע?
מפני ש....
מפני שעד כמה שידוע לי, מעביד רשאי להפחית\לקצץ משכרו של עובד מכל סיבה שהיא (קיצוצים, חוסר שביעות רצון מעובד). לעובד יש את הזכות להתפטר ולדרוש פיצויים עקב הרעת תנאים. גם אז הוא לא יוכל לדרוש בחזרה את הכספים שהופחתו משכרו החודשי. תקן אותי אם אני טועה....

שיר ורד

New member
לא מדויק

מפני ש....
מפני שעד כמה שידוע לי, מעביד רשאי להפחית\לקצץ משכרו של עובד מכל סיבה שהיא (קיצוצים, חוסר שביעות רצון מעובד). לעובד יש את הזכות להתפטר ולדרוש פיצויים עקב הרעת תנאים. גם אז הוא לא יוכל לדרוש בחזרה את הכספים שהופחתו משכרו החודשי. תקן אותי אם אני טועה....
לא מדויק
זכות לתבוע לא תלויה בסיכוי לזכות בתביעה ולכן היא תמיד קיימת. בין העובד למעביד ישנו חוזה עבודה(בכתב או בעל פה), כל שינוי בחוזה מחייב הסכמה של שני הצדדים.אם צד אחד רוצה לשנות את תנאי החוזה וה צד השני לא מסכים , אזי הצד שמבקש לשנות את החוזה יכול לפטר/להתפטר. כאשר ניתנת העלאת שכר, מניחים שהיתה הסכמה של שני הצדדים. המעביד שהעלה את השכר ודאי לא התנגד לה, ואילו העובד שקיבל תוספת גם כו לא התנגד לה. כאשר המעביד מפחית חד-צדדים את שכרו של העובד וזה מביע מחאה ברורה ומפורשת (רצוי בכתב) או תובע מיד בגין הלנת שכר, הרי המעביד נחשב כמפר את החוזה ויחויב בתשלום. כאשר המעסיק מפחית את השכר העובד איננו תובע ואיננו מוחה ונזכר לתבוע אחרי הרבה זמן (למשל בגלל שחשש כי אם ימחה יפוטר), אזי זה עשוי להחשב כאלו הסכים העובד להפחתה. ישנם כל מיני מצבים גבוליים, שבהם קשה לצפות בודאות את החלטת השופט. דוגמאות: המעסיק הורה לכל העובדים לחתום על הסכמה בכתב להפחתת שכר. העובד לא חתם ובכל זאת הופחת שכרו והוא לא פוטר. המעסיק הודיע לעובדים על הפחתת שכר ובנוסף הודיע שמי שלא מסכים יפוטר ויקבל פצויים. העובד לא הודיע שאיננו מסכים, אך הגיש תביעה להלנת שכר סמוך להפחתת השכר.

מצב
הנושא נעול.
למעלה