הסרבן בן ארצי ניצח את צה"ל

הסרבן בן ארצי ניצח את צה"ל

הסרבן בן ארצי ניצח את צה"ל סרבן המצפון יוני בן ארצי שוחרר לאחר שנה וחצי בכלא וארבעה דיונים בועדות צבאיות בן ארצי: "אמשיך להאבק למען שחרור כל הסרבנים הכלואים והנהגת שרות אזרחי חלופי" סרבן המצפון יוני בן ארצי קיבל פטור מלא משרות צבאי, זאת לאחר שישב שנה וחצי במעצרים ומאסרים חוזרים, היה נאשם במשפט צבאי שנמשך קרוב לשנה והופיע ארבע פעמים בפני "ועדת המצפון" הצבאית שסירבה להכיר בכנות השקפותיו הפציפיסטיות וסירובו להיות חלק מגוף צבאי כלשהוא. את ההחלטה הסופית על שחרורו של בן ארצי קיבל תא"ל אבי זמיר, סגן ראש אכ"א, שהוא דרג גבוה בהרבה מזה בו בדרך כלל מתקבלות בצה"ל החלטות על מתן פטור. תא"ל זמיר הותיר לבן ארצי מספר ימים לערער על כך שהצבא שחרר אותו מטעמי "אי התאמה" ולא מסיבות מצפוניות. "אינני מתכוון לערער. אם 'ועדת המצפון' התעקשה לא להכיר בי כפציפיסט וכתבה עלי כל מיני השמצות, גם לאחר ששלושת שופטי בית הדין הצבאי השתכנעו בכנות עמדותי וכתבו זאת בפסק הדין, זה לא משפיל אותי - זה משפיל את חברי הועדה. השקפותי מוכרות וידועות, שילמתי מחיר כבד על דבקותי בהן, ואינני זקוק לפיסת נייר עם חותמת צה"ל המאשרת אותן" אומר בן ארצי. הפטור שהוענק לבן ארצי אינו מבטל אוטומטית את ההליך המשפטי נגדו בבית הדין הצבאי ביפו, בעוון סירוב לפקודה, ועליו עדיין להתייצב בבית הדין למתן גזר דין סופי במשפטו. "אני מצפה שזה יהיה הליך טכני בלבד" אומר בן ארצי. "השחרור שלי מהכלא ומהצבא הוא כשלעצמו צעד קטן, חלק ממאבק גדול ועקרוני הרבה יותר. אני מתכוון ליטול חלק פעיל במאבק לשחרורם של כל סרבני המצפון הכלואים, ובמיוחד של החמישה שנשפטו לשנת מאסר, וגם זה לא הכל. אני לא אשקוט עד שבמדינת ישראל יהיה שרות חלופי אזרחי לחלוטין, ללא כל קשר לצבא, כמו בכל המדינות המתוקנות, שירות לטובת החברה שיהיה פתוח לכל אזרח שהשירות הצבאי נוגד את מצפונו, בין שהוא מתנגד לכל צבא שהוא ובין שהוא מתנגד לצבא כיבוש ודיכוי. אני רוצה שסרבני מצפון בעתיד לא יצטרכו לעבור מה שאני עברתי, השפלות ע"י 'ועדת מצפון' מנוכרת ועוינת ותקופות מעצר ומאסר ממושכות" אומר בן ארצי. "הצבא מנסה לפטור עצמו מן הסרבנים, שהפכו לו לנטל ומטרד ואשר זוכים לאהדה רבה בארץ ובעולם. את יוני בן ארצי משחררים סוף סוף, אם כי בצורה מבזה וצרת אופקים. את חמשת סרבני הכיבוש מעבירים לכלא אזרחי מתוך תקוות שווא שבכך הם יעלמו מעיני הציבור. אך הצבא אינו יכול להיפטר מן הסרבנים. תופעת הסרבנות היא תוצאה בלתי נמנעת מכך שצה"ל כיום אינו צבא הגנה אלא צבא כיבוש ודיכוי, שתפקידו העיקרי לכפות משטר כיבוש אכזרי על שלושה וחצי מליון בני העם הפלסטיני. כל עוד זוהי מהותו של השירות בצה"ל, ימשיכו להופיע עוד ועוד אנשי מצפון שאינם מוכנים להיות שותפים לתועבות הכיבוש והמוכנים לשלם את מלוא המחיר על סירובם" אומרים הורי הסרבנים.

למעלה