הסרבן בן ארצי ניצח את צה"ל

הסרבן בן ארצי ניצח את צה"ל

הסרבן בן ארצי ניצח את צה"ל סרבן המצפון יוני בן ארצי שוחרר לאחר שנה וחצי בכלא וארבעה דיונים בועדות צבאיות בן ארצי: "אמשיך להאבק למען שחרור כל הסרבנים הכלואים והנהגת שרות אזרחי חלופי" סרבן המצפון יוני בן ארצי קיבל פטור מלא משרות צבאי, זאת לאחר שישב שנה וחצי במעצרים ומאסרים חוזרים, היה נאשם במשפט צבאי שנמשך קרוב לשנה והופיע ארבע פעמים בפני "ועדת המצפון" הצבאית שסירבה להכיר בכנות השקפותיו הפציפיסטיות וסירובו להיות חלק מגוף צבאי כלשהוא. את ההחלטה הסופית על שחרורו של בן ארצי קיבל תא"ל אבי זמיר, סגן ראש אכ"א, שהוא דרג גבוה בהרבה מזה בו בדרך כלל מתקבלות בצה"ל החלטות על מתן פטור. תא"ל זמיר הותיר לבן ארצי מספר ימים לערער על כך שהצבא שחרר אותו מטעמי "אי התאמה" ולא מסיבות מצפוניות. "אינני מתכוון לערער. אם 'ועדת המצפון' התעקשה לא להכיר בי כפציפיסט וכתבה עלי כל מיני השמצות, גם לאחר ששלושת שופטי בית הדין הצבאי השתכנעו בכנות עמדותי וכתבו זאת בפסק הדין, זה לא משפיל אותי - זה משפיל את חברי הועדה. השקפותי מוכרות וידועות, שילמתי מחיר כבד על דבקותי בהן, ואינני זקוק לפיסת נייר עם חותמת צה"ל המאשרת אותן" אומר בן ארצי. הפטור שהוענק לבן ארצי אינו מבטל אוטומטית את ההליך המשפטי נגדו בבית הדין הצבאי ביפו, בעוון סירוב לפקודה, ועליו עדיין להתייצב בבית הדין למתן גזר דין סופי במשפטו. "אני מצפה שזה יהיה הליך טכני בלבד" אומר בן ארצי. "השחרור שלי מהכלא ומהצבא הוא כשלעצמו צעד קטן, חלק ממאבק גדול ועקרוני הרבה יותר. אני מתכוון ליטול חלק פעיל במאבק לשחרורם של כל סרבני המצפון הכלואים, ובמיוחד של החמישה שנשפטו לשנת מאסר, וגם זה לא הכל. אני לא אשקוט עד שבמדינת ישראל יהיה שרות חלופי אזרחי לחלוטין, ללא כל קשר לצבא, כמו בכל המדינות המתוקנות, שירות לטובת החברה שיהיה פתוח לכל אזרח שהשירות הצבאי נוגד את מצפונו, בין שהוא מתנגד לכל צבא שהוא ובין שהוא מתנגד לצבא כיבוש ודיכוי. אני רוצה שסרבני מצפון בעתיד לא יצטרכו לעבור מה שאני עברתי, השפלות ע"י 'ועדת מצפון' מנוכרת ועוינת ותקופות מעצר ומאסר ממושכות" אומר בן ארצי. "הצבא מנסה לפטור עצמו מן הסרבנים, שהפכו לו לנטל ומטרד ואשר זוכים לאהדה רבה בארץ ובעולם. את יוני בן ארצי משחררים סוף סוף, אם כי בצורה מבזה וצרת אופקים. את חמשת סרבני הכיבוש מעבירים לכלא אזרחי מתוך תקוות שווא שבכך הם יעלמו מעיני הציבור. אך הצבא אינו יכול להיפטר מן הסרבנים. תופעת הסרבנות היא תוצאה בלתי נמנעת מכך שצה"ל כיום אינו צבא הגנה אלא צבא כיבוש ודיכוי, שתפקידו העיקרי לכפות משטר כיבוש אכזרי על שלושה וחצי מליון בני העם הפלסטיני. כל עוד זוהי מהותו של השירות בצה"ל, ימשיכו להופיע עוד ועוד אנשי מצפון שאינם מוכנים להיות שותפים לתועבות הכיבוש והמוכנים לשלם את מלוא המחיר על סירובם" אומרים הורי הסרבנים.
 
בדר"כ סרבני גיוס הם גם סרבני עבודה

ומחפשים דרך קלה ופשוטה להתקיים - עסקונה פוליטית.
 
שני דברים

1) לא ידוע לי שיוני בן ארצי מתכוון להיכנס לפוליטיקה כפרנסה. לפי שהלך לכלא הוא למד מתימטיקה באויברסיטה ונדמה לי שהוא מתכוון לחזור לשם.\ 2) פעיל פוליטי שלוקח את העבודה שלו ברצינות עובד קשה מאד, ואם הוא בפוליטיקה לשם קידום עקרונות ולא סתם לקריירה אישית,העבודה שלו מאד חשובה וחיונית אם אנחנו רוצים שיהיה לנו משטר דמוקרטי.
 
איזה עקרונות הוא בדיוק מקדם ?

הרי הכל סב סביב הוא עצמו. הסרבנות איננה מכשירה אותו אלא פוסלת אותו להליך הדמוקרטיה. אילו היה מתמודד עם המצב ולאחר מכן היה נכנס לפוליטיקה ומנסה לשנות, הייתי אומר שזה אדם עם עקרונות ושיש לו תרומה לדמוקרטיה, אנשים מהזן של בן-ארצי הנ"ל אינם יכולים לתת שום תרומה לדעתי לדמוקרטיה משום שאינם רואים בה דבר מחייב מלחתחילה.
 
על איזו דמוקרטיה אתה מדבר?

מדינת ישראל שולטת כבר 35 שנה על מליוני אנשים שאין להם זכות בחירה ולא משתתפים בבחירות לממשלה ששולטת עליהם. לזה אתה קורא דמוקרטיה? יוני בן ארצי יכול ללמד את שרון וכל אשי הליכוד והימין מה זאת דמוקרטיה.
 
אין קשר לדמוקרטיה. אנשים אלו משמשים

כוח תוקפנות על מדינת ישראל. התברר כי מדינת ישראל לא יכולה להגן על עצמה בגבולות 1949. בכל מדינות המערב ישנם מליונים שנשלטים ללא זכות בחירה. המליונים הללו אינם נוקטים בתוקפנות. מאידך אינני חושב שצריך להתעלם מהבעייה הזו, לדעתי ביהודה ושומרון צריכות להסתפח בסופו של דבר למדינת ישראל, עזה צריכה לחזור להיות חלק ממצריים. המצב שבו ירדן ומצריים הפילו את התיק הפאשיסטיני על ישראל צריך להפתר באחריות מדינות ערב לפליטים שבתחומן. מדינת ישראל איננה צריכה לבצע מהלכי התאבדות בגלל שמליוני פליטים פאשיסטינים אינם זוכים לקבל מעמד אזרחי בסוריה ולבנון. בן-ארצי כמו שאר אנשי הנאציונל הסמולניסטי אינם יכולים לפתור בעיות משום שהם יוצרי הבעיות.
 
מההודעה הזאת ברור שאתה

מההודעה הזאת ברור שאתה לא תומך בדמוקרטיה - בדמוקרטיה, כל האשים שחיים תחת שלטון ממשלת ישראל צריכים להיות שותפים בבחירת הממשלה הזאת.אתה יכול להמשיך לתקוף את יוני בן ארצי בכל מיני טיעונים אחרים, את נושא הדמוקרטיה תמחוק בבקשה מהטיעונים שלך.
 
למה , בגלל שאמרת ? אני לא חושב כך.

מר בן-ארצי הוא אנטי דמוקרטיה , למעשה הוא אפילו לא זה , סתם ילד שמנת מפונק ואגואיסט. שיטת הדיון שלך היא שגויה לוגית, במקום להתייחס לדיונים אתה מתעלם מהסעיפים הברורים שהבאתי ומספר סיפורים. בדיוק כפי שעוד מעט תספר לי שהנאציונל-סמולניזם הישראלי הוא דמוקרטי.
 
למעלה