הספריה הלאומית - ספר "משפחתי"

soring

New member
הספריה הלאומית - ספר "משפחתי"

בערב החג קראתי שאח של סבתא רבתא שלי תרם לספריה הלאומית כרך מתלמוד שהודפס בוונציה לפני מאות שנים.
איך ניתן לאתר את הספר ולראות האם קיים אזכור לתרומה?
תודה
סורין

sharpantie

New member
נסה פניה טלפונית

לספריה הלאומית. יתכן ויש להם רשימת תורמים. שאל גם אם תוכל
לבוא בעצמך לספריה לראות את הספר ואת איזכור התרומה.

sharpantie

New member
אני מניח

שמי שיענה לשיחה יוכל ההפנות אותך למחלקה המתאימה,
לאחר שתסביר מה אתה מחפש.
אם יש מענה קולי אוטומטי שמפנה אותך למחלקות שונות, בחר את
מה שנשמע לך הכי מתאים.

נסה במייל זה

[email protected]
מנסיוני ישיבו לך יפה. יש להם מתנדבים ששים לעזור ועזרתם מקצועית ויפה.
בעבר חסכו לי הצורך לנסוע לירושלים בכך שחיפשו עבורי אם הספר שרציתי אמנם הוא מה שחשבתי שאמצא בו

האם ידוע לך שם הספר?

אם כן - אפשר לחפש אותו בקטלוג ולבחון את הרשומה המלאה שלו.

בכל מקרה, אולי ידידנו, חייםלוי, יוכל לסייע.

ארנון

הכתובת המתאימה היא מאירה, מנהלת הקטלוג

וזה המייל שלה
[email protected]

כמו כן, אם היה לך יותר אינדיקציה מאשר 'כרך של תלמוד',
אז אולי במחלקת שימור\ספרים נדירים היו יכולים לעזור, מפני שמה שנדפס בוונציה זה משנת רפ"ג\רפ"ד וכנראה עבר דרך השימור או מאוחסן במדור הספרים הנדירים.

soring

New member
זה התחיל בכך שחיפשתי

אחר ענף מסויים במשפחה.
ביקשתי קצת עזרה מבן דוד שני של אבא שהפנה אותי לבן דוד שלו (בן דוד שני אחר) שהפנה אותי לבת דודתו המבוגרת ביותר (גם בת דודה שנייה של אבא).
אני מודה - אני אינני אוהב להתקשר לאנשים שאיני מכיר. יכולתי לדבר עם אותה בת דודה שנייה כבר לפני שנים.
אז היא סיפרה לי שלסבתא שלה (אחות סבתא רבתא שלי) היה אח, אדם דתי שחי ליד בית העלמין בבוטושאן, ושאנשים היו פונים לשאול אותו בדבר ענייני הלכה.
אז הבנתי שאח של סבתא רבתא שלי, שמצאתי את תעודת הלידה שלו ב Harlau ושלא ידעתי מה אירע איתו (לכאורה, מאחר ונפטר ברומניה ב 1958, הייתי צריך למצוא הערת צד המעידה על כך, אבל לא היה שום דבר). אתוודה, שהייתי צריך למצוא את שמו בשתי רשימות שונות שברשותי.
שאלתי בקבוצה של יוצאי בוטושאן האם מישהו הכיר את האיש וקיבלתי תשובה שהעלתה זכרון בראשי - קראתי משהו על האיש בספר שכתב שלמה לייבוביץ ליש ז"ל על יהדות בוטושאן. חיפשתי ומצאתי. ישנם שניים וחצי עמודים מתוך שש מאות המוקדשים ל Reb Eli.
בין השאר כיצד המחבר שכנע אותו למסור את הספר.
שני עמודים נלקחו מסופר בשם Victor Rusu (שם עת) ז"ל שכתב סיפורים על העיר. הוא מספר על איש מלומד שהיה אחראי על בית העלמין ובזמנו הפנוי (הרב) התעמק בסוגיות בתלמוד וגם ענה לשאלות של אלה שפנו אליו בסוגיות קשות.
אני חושב שייתכן שבזמן אחר, במקום אחר במשפחה אחרת אולי היה הופך לרב, ואולי למשכיל בתחום אחר.
אבל מדהים למצוא מידע על איש שלא היה מהדמויות שבד"כ ניתן למצוא בספרים.
סורין

שרי סילבר

Active member
זה באמת סיפור מדהים!
במקביל, אני חושבת, שיש כאן מסר חשוב לכולנו: גם אם לא נעים לנו ליצור קשר עם אנשים לא מוכרים ו/או עם אנשים מבוגרים, הרי ששם יכולים להימצא קצות-חוט מופלאים, וכדאי להתגבר על הבושה ואי-הנעימות ולעשות זאת (ובהקדם, כי הדורות המבוגרים לא יחכו לנו לנצח).

מאד מקווה שתצליח לאתר את הספר המדובר בספריה הלאומית.

soring

New member
רוצה מדהים

אני בטוח שזכרוני אינו בוגד בי.
בהיותי בתיכון שאלה אותי בת דודה של אבי - "אתה מכיר מישהי שלומדת בכיתה מקבילה איתי. אבא שלה מבוטושאן."
אותן שיחות טלפון שהביאו אותי לגילוי הזה נתנו לי רמז - סבתא שלה גם קרובת משפחה. קיבלתי מסמך שמרמז רמז עבה שאמה של הסבתא היא האחות הבכורה של אלי, של סבתא רבתא שלי ושל עוד אחת.
אני מוכן להשבע שהבת דודה לא אמרה מעולם שהיא ואביה קרובי משפחה!

למעלה