המצעד התפוזי חוזר: בסימן מחווה לאלתרמן

kapezio

New member
מהאהובים עלי ../images/Emo189.gif

אוף איזה רוח - רבקה זהר אלימלך - אילי ויונה אליפלט - התרנגולים אנקש - אריק לביא את הלילה שלך מרגיעים - יוסי בנאי בובות שעווה - אילי ויונה בין שלוש ובין ארבע - גידיגובושות' בכל זאת יש בה משהו - אילי ויונה בכרם תימן - עופרה חזה בכרמי תימן - עופרה חזה הורה סחרחורת - שושנה דמארי הנערים הספנים - עופרה חזה זאת אומרת - יונה עטרי זה דודי מדוד - יונה עטרי זמר מפוחית - אריק איינשטיין זמר שלוש התשובות - רבקה זהר חמוריקו - רבקה זהר חנה'לה התבלבלה - צלילי הכרם טנגו כפר סבא - מיקי קם ליל גליל - עופרה חזה ליל חניה - חנן יובל מכתב מאמא - חוה אלברשטיין מסביב למדורה - דורית ראובני מסעות בנימין מטודלה - הגששים מרים בן ניסים - שושנה דמארי נאום תשובה לרב חובל איטלקי - להקת הנח"ל על אם הדרך - רבקה זהר פגישה לאין קץ - חוה אלברשטיין קונצרטינה וגיטרה - אילי ויונה שוק המציאות - אילי ויונה שיר העבודה - חבורת תנועות הנוער שיר העמק - שלישיית שריד שיר משמר - חוה אלברשטיין שיר ערש - עופרה חזה שערוריה כזאת - רחל אטס תיבת הזימרה נפרדת - הפרברים
חנן

למרות שכבר נפתחה ההצבעה אביא עוד שני שירים:

בס"ד מכתב מאימא ‏שָׁלוֹם לְךָ, יַלְדִּי, שָׁלוֹם מֵאִמָּא, אֶת מִכְתָּבְךָ קִבַּלְתִּי, בְּנִי הַטּוֹב, וְלוּ יָדַעְתָּ מַה שָּׂמְחָה בּוֹ אִמָּא, הָיִיתָ קְצָת יוֹתֵר מַרְבֶּה לִכְתֹּב. וְשׁוּב אֲנִי חוֹבֶשֶׁת מִשְׁקָפַיִם וְשָׁבָה בּוֹ לִקְרֹא, גַּם לְשַׁנֵּן. חֲבָל רַק שֶׁכָּהוּ קְצָת הָעֵינַיִם וְהַדִּמְעָה קְצָת מַפְרִיעָה גַּם כֵּן. ‏ אַתָּה כּוֹתֵב לִי שֶׁקִּבַּלְתָּ סֶרֶט וְשֶׁלְּקוֹרְפּוֹרָל אַתָּה מַתְאִים; אֵינֶנִּי מְבִינָה מַה זֹּאת אוֹמֶרֶת אַךְ אִם זֶה טוֹב אֶשְׁלַח לְךָ סְרָטִים – סְרָטִים לְךָ שׁוֹלַחַת אִמָּא, בַּחֲבִילָה אוֹתָם אָשִׂימָה. צְמַח וּגְדַל, קוֹרְפּוֹרָל, אֲבָל זְכֹר אֶת אִמָּא. גַּם קְצָת רִבָּה הִכְנַסְתִּי פְּנִימָה, מִתַּפּוּזִים הֵכִינָה אִמָּא, שֶׁתֹּאכַל, קוֹרְפּוֹרָל, וְאֶת הַצְּלוֹחִית תָּשִׁיב לְאִמָּא. וְאִם בְּאֵיזוֹ נְקֻדָּה נִדַּחַת תַּקִּיף אֶת הָאוֹיֵב בְּהַצְלָחָה, תַּקִּיף אוֹתוֹ עִם מִישֶׁהוּ בְּיַחַד וְאַל תַּקִּיף אוֹתוֹ בְּעַצְמְךָ. תְּפַסְתֶּם שָׁם אֶת הַשְּׁטָאבּ הַגֵּנֵרָלִי, אֲבָל ,יַלְדִּי ,הַקְשִׁיבָה לִדְבָרַי: ‏מוּטָב אַל תִּתְנַפֵּל עַל גֵּנֵרָלִים, תִּתְפֹּס דִּיבִיזְיַת חַיָּלִים וְדַי! לֹא אַאֲרִיךְ יוֹתֵר, אֲנִי שׁוֹתֶקֶת, אֲבָל אֶת זֹאת, יַלְדִּי, אַזְכִּיר לְךָ: שֶׁאִם תִּתְפֹּס אֵיזוֹ עֶמְדָּה סְטְרָטֶגִית תִּתְלֶה מִיָּד פִּתְקָה שֶׁהִיא שֶׁלְּךָ! שָׁלוֹם לְךָ יַלְדִּי מֵאִמָּא, לִבָּהּ לְךָ הוֹמֶה בָּהּ פְּנִימָה. אִם תּוּכַל, קוֹרְפּוֹרָל, כְּתֹב יוֹתֵר לְאִמָּא. וְאַל תִּשְׁכַּח וְלֵב תָּשִׂימָה שֶׁגַּם צְלוֹחִית רִבָּה יֵשׁ פְּנִימָה שֶׁתֹּאכַל, קוֹרְפּוֹרָל, וְתָשׁוּב, תָּשׁוּב בָּרִיא לְאִמָּא! הנוסח העברי מתוך תכנית נ"ט של תאטרון "המטאטא" מ23.12.1941 "אוצר אייך? ... ויתרוצצו". הוא מבוסס על שיר יידי "מכתב לאמא" - אַ בריוועלע דער מאָָמען מאת שלמה שמולביץ. המנגינה של הבית חדשה מאת פרשקו, ואילו המנגינה של הפזמון היא לפי המקור היידי מאת המחבר. מאיר נוי בספרו "מעייני הזמר" משווה את הגרסאות. בגרסה העברית בביצוע אלברשטיין מופיע "רב סמל" ולא "קורפורל" כמו שמופיע במקור העברי של אלתרמן, שהוא דרגת טוראי או רב"ט, איני זוכר. ישנו שיר המשך של אמציה עמרמי בשם "תשובת הבן לאמא". מכתבו של מנחם מנדל (שיר מרגש הקשור בשואה) לחן וביצוע: שלמה ארצי שיינה שיינדל שלי, זוגתי היפה, בין עבים הלבנה נוגהת. שיינה שיינדל שלי, דרך ליל וסופה, בראשי החולם את נוגעת. בקפוטה שלי רוח ליל ממרט ושמוט כובעי עלי עורף ממצח, כך הלכתי חיים כך שוכב אני מת. כי דמותי, כך אומרים, היא בת נצח. שיינה שיינדל שלי, יורד שלג לבן, אין אדם, כולם תמו, הביני. טוביה מת, ומת מוטל בן פייסי החזן, מת האיש היקר, הדוד פיני. וגם טופ'לה נח, טו טו ריטו התם נח פעוט ומחייך עד מוות, נצחיים הם שחוקו ובכיו של העם, כי טופ'לה הוא בן אלמוות. והלילה היה משריפות חכלילי ואני צוואה לך ניסחתי, על איגרת קטנה, שיינה שיינדל שלי, וברור כי עיקר שכחתי. העיקר לך רציתי תודה להגיד, שהיית לי בת זוג סבלנית ומכפרת, שיינה שיינדל, שיחקנו קומדיה נצחית, אך גמרנו אחרת, אחרת. שיינה שיינדל שלי, דרך ליל וסופה, בראשי ההרוג את נוגעת. שיינה שיינדל שלי, זוגתי היפה בין עבים הלבנה נוגהת. [URL='http://www.zemer.co.il/artist.asp?id=36']כאן עם ביצוע של השיר[/URL]. כאן דף רשימת שירי אלתרמן המופיעים ב"זמרשת" עם אפשרות האזנה.

izik7777

New member
איפה מצביעים?

יש קישור לאתר של נתן אלתרמן, שם יש קישור למצעד שמחזיר אותי חזרה לפה איפה ההצבעה?

למעלה