המספר האלוהי- רמז לקיומו של כוח מכוון בבריאה?

המספר האלוהי- רמז לקיומו של כוח מכוון בבריאה?

היחס האלוהי, רמז או צירוף מקרים? מספר מוזר או סימן למשהו עמוק יותר? בימי הביניים גילה בונצ'י האיטלקי סדרת מספרים ויחס ביניהם החורגים הרבה מעבר למתמטיקה. הטבע, מסתבר, אימץ אותם בתופעות רבות בחי ובצומח, אף אמנים בזמנים עתיקים השתמשו בהם, מקריות בלבד או ירושה אלוהית? 11/03/2006 בריאן טרואט - אפוק טיימס אירלנד שבלול מתאים בצורה מושלמת למלבן הזהב הסתכלו על סדרת המספרים הזו כל מספר (מלבד הראשון והשני) מחושב על-ידי חיבור של שני המספרים הקודמים לו: ........ 1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89 למשל המספר 5 הוא תוצאה של חיבור שני המספרים שלפניו 5=3+2 וכך גם 34 = 21+13 וכך כל המספרים בסדרה. רצף המספרים נקרא סדרת פיבונצ'י. הוא התגלה על-ידי מתמטיקאי איטלקי בשם ליאונרדו בונצ'י בסביבות סוף המאה ה- 12 ובאופן מוזר המספרים מופיעים בתופעות רבות ביותר בעולם בו אנו חיים. אם נסתכל סביבנו על חמניִיָה פשוטה. כמה גרעינים יש בראשה? נראה שתמיד זה יהיה אחד מהמספרים שבסדרה. בהרבה פרחים נוספים מספר עלי הכותרת הם אחד ממספרי הסדרה: לנוריות יש חמישה עלי כותרת, לציפורני חתול 13, ולפרח החיננית יש 34, 55 ואפילו 89 עלי כותרת. כל המספרים שייכים לסדרה. רק מקרה? חשבו על כך שוב! אם נבצע על הסדרה פעולות מתמטיות פשוטות נגלה דברים עוד יותר מדהימים. קחו מספרים סמוכים בסדרה חלקו את הגבוה בנמוך, החל ממספרים סמוכים גדולים, תקבלו תמיד אותו מספר - 1.6180339. החילוק של כל שני מספרים ניתן לכתוב כיחס לדוגמא 13 לחלק ל-8 אפשר לכתוב 3:8. בסדרת פיבונצ'י היחס בין שני מספרים סמוכים הוא בקירוב 1.618:1. יחס זה נקרא יחס אלוהי. הוא מכונה גם יחס הזהב או שביל הזהב, ואף אותו נמצא באופן מדהים בתופעות רבות ביותר בטבע. משולש שווה שוקיים שהיחס בין הצלעות והבסיס שלו הוא 1.618:1 נקרא משולש הזהב, מדענים אומרים שהוא האסתטי ביותר בין כל סוגי המשולשים. אם נצייר מלבן סביב ראשינו כאשר העיניים יהיו אמצע המלבן, היחס בין צלעות המלבן יהיה 1.618:1. לא רק זאת אלא שמרחק הפה והאף מהעיניים וקצה הסנטר גם הוא ביחס הזהב. ספירלה שתתאים בדיוק למלבן הזהב נקראת אף היא ספירלת הזהב או ספירלת פיבונצ'י. ציור בסוף המסמך : ספירלת פיבונצ'י במשולש הזהב – כך נראית אמונית, מאובן של יצור שחי לפני 100 מיליון שנה בערך ונעלם. ניתן עדיין למצוא מאובנים של אמונית במכתש רמון.בצמחים מסוימים,סידור העלים אף הוא מתאים לסדרה או ליחס של פיבונצ'י. אם עדיין יש לכם ספקות, תחקרו את היחסים בסליל הכפול של הדי.אן.אי (DNA). בכל מחזור של סיבובי הסליל האורך הוא 34 אנגסטרום (יחידת מידה קטנה ביותר) והרוחב הוא 21 אנגסטרום. שניהם מספרים סמוכים בסדרת פיבונצ'י והיחס ביניהם הוא כמובן יחס הזהב הקדוש. אדריכלים קדמונים והקדמונים פחות עושים שימוש ביחס האלוהי המצרים הקדמונים אף הם השתמשו ביחס זה. הוא מופיע ברבות מעבודות האמנות שלהם, בכתב החרטומים ובחלק מהפסלים. אפילו הפירמידות בנויות בהתאם ליחס הזהב. היחס בין נקודת אמצע הפירמידה לצלע לבין המרחק מנקודה זאת לקצה השיפוע הוא 1:1.618. אפילו המיקום של שלושת הפירמידות העתיקות של גיזה שבמצרים נמצאות על ספירלה של בונצ'י.גם אצל היוונים נמצאו מבנים המתאימים ליחס האלוהי. כדאי להזכיר שצורת האוזן האנושית וסיבוב שריון השבלול אף הם בצורת הספירלה של בונצ'י.בשנת 1509 לוציה פציאולי פרסם ספר הנקרא היחס האלוהי (Divina Proportione), החוקר את השימוש ביחס באדריכלות. לספרו הייתה השפעה רבה למדי על הדורות הבאים של אמנים ואדריכלים.האדריכל הצרפתי הנודע לה קורבוזיה (Le Corbusier) אף הוא הציג את היחס האלוהי בהנחיותיו "השיטה המודולרית באדריכלות". תגלית מדענית או רמז משמיים? אז אם גם המצריים וגם היוונים השתמשו ביחס האלוהי, ברור שבונצ'י לא היה הראשון שגילה אותו. נראה שהוא רק גילה אותו מחדש. עם שפע התופעות בצורות שונות של היחס האלוהי בטבע, נשאלת השאלה האם הכל נובע ממקריות או שזהו רמז קדוש שניתן לאדם כדי להצביע על כך שהוא חלק ממערכת שמימית גדולה הרבה יותר? אתם אלה שיכולים לשפוט ולהחליט! הלינק-http://www.epochtimes.co.il/news/content/view/1343/88/

גור42

New member
זה רמז לכך שסדר ושיטתיות נמצאים בכל מקום

תמיד אמרתי שאלוהים הוא (בין השאר) מתמטיקאי ואם כבר מדברים על יחס הזהב, הנה עוד כמה תכונות נחמדות שלו: 1. קחו את יחס הזהב (1.61803) תכפילו אותו בעצמו. תקבלו בידיוק את אותו המספר, רק עם 2 לפני הנקודה (2.61803) 2. המספר ההופכי של יחס הזהב (1/1.61803) הוא בדיוק אותו המספר, רק עם 0 לפני הנקודה (0.61803) 3. קחו את יחס הזהב, תכפילו אותו ב-2, ותוסיפו 1. את התוצאה שקיבלתם תכפילו בעצמה. תקבלו בדיוק 5 (שגם הוא מספר פיבונצ''י) בכל מקרה, יחס הזהב הוא לא המספר היחיד שצץ בכל מיני מקומות לא צפויים. זה נכון גם למספרים רבים אחרים. לא שאני מזלזל ביחס הזהב חלילה, רק שהוא לא לבד

ונניח שהמספרים הללו

לא סתם ניחנו בתכונות המיוחדות שלהם אלא משמשים לנו מעין רמז שיש כאן יד מכוונת? מחשבה מאוד מרתקת, תאר לך שאתה כותב משחק מחשב ושותל בו רמזים לאלו שישחקו בו... אז אולי זה המשחק של אלוהים?

גור42

New member
בעיניי זה לא "רמז" אלא מסר ישיר וברור

וזה בעצם יותר מסתם "יד מכוונת". אלוהים הוא גם המתכנת, גם המחשב, וגם המשחק.
והטענה האלטרנטיבית של "המספרים הללו סתם ניחנו בתכונות המיוחדות שלהם" היא מצחיקה בעיניי. שום דבר איננו "סתם". אי-אפשר אפילו לדבר פה על צירוף מקרים, כי בעולם המתמטי המופשט אין אקראיות ואין זמן. כל קשר מיוחד או תכונה מיוחדת שמתגלים בעולם המופשט הזה, הוא - מעצם הגדרתו - לא "סתם".

גם בעיני זהו מסר לכולנו

שיש כאן דברים שמעבר, מן אותות בשבילנו להעמיק ולחקור ולמצוא מהם חוקי המשחק דרך הרמזים ששתלו לנו. אבל קודם אנו צריכים להבין באיזה סוג משחק אנו משחקים האם זהו משחק אסטרטגיה? משחק שליטה וכיבוש? משחק הרוג כפי יכולתך? משחק מבוך? משחק קפיצות וניתורים כדי להגיע לשלב הבא? מהו המשחק? כי רק אחרי שנאתר זאת, נוכל לשחק בו בצורה נכונה.

גור42

New member
מטרת המשחק? לצבור happiness points

מה יכול להיות יותר חשוב בחיים מאשר להיות מאושר? יש אנשים שיגידו שזאת גישה איגואיסטית, אבל כמה איגואיסטים שהם גם מאושרים את מכירה? כמה מתוחכם הוא בורא-עולם. הוא דאג לסדר את חוקי המשחק ככה, שהדרך האופטימלית בשביל אנשים לצבור "נקודות אושר" היא לעבוד ביחד ולעזור זה לזה. המשחק "מכור" בצורה כזאת, שלהיות אגו-מניאק זאת פשוט לא איסטרטגיה מוצלחת במשחק החיים. אגב, גם לתופעה הזאת בעולם האמיתי יש מקבילה בעולם המופשט של המתמטיקה. קוראים לה "דילמת האסיר". מי שמעניין, מוזמן לחפש את המושג בויקיפדיה/גוגל, או לקרוא את הספר שנושא את אותו השם.

רגע רגע גור

אתה לא יכול לזרוק לנו מונחים בלי להסביר... בקשה הסבר על דילמת האסיר, בלי הפניות ותירוצים
ואהבתי את הרעיון של משחק צבירת נקודות אושר
חוקי המשחק להיות מאושר התנאים- לא לפגוע באחרים, לתת מעצמך, לראות את כדור הארץ כולו, חי צומח ודומם כחלק ממך. היעד- חיבור לאהבה האינסופית של הבריאה...

גור42

New member
מי שפוגע באחרים, בטווח הארוך פוגע בעצמו

זה קצת כמו להבקיע שער עצמי בכדורגל. זה מהלך חוקי בהחלט, רק מאוד לא מומלץ
ולגבי דילמת האסיר, הרעיון הוא כזה: יש שני אסירים החשודים בשוד שיושבים במעצר, והמשטרה מפרידה ביניהם לצורך חקירה. בידי כל אסיר עומדת הברירה, להודות בפשע ולהעיד נגד חבירו כעד מדינה, או לשתוק. אם אסיר אחד מודה והשני שותק, אז זה שהודה יוצא לחופשי (כעד מדינה שהפליל את חברו) וחברו מקבל עונש מלא על שוד שזה 15 שנים בכלא. אם שני האסירים מודים, אז שניהם מקבלים עונש מופחת של 5 שנים כל אחד - כפרס על שיתוף הפעולה שלהם. ואם שני האסירים שותקים, אז הפרקליטות נאלצת להאשים אותם בפשע קל יותר (כי הם לא הודו בשוד). במקרה הזה שניהם יקבלו עונש של שנה אחת (כל אחד). שני האסירים יודעים מראש את כל הנתונים האלה. אבל הם אינם יכולים לתאם עמדות, כי המשטרה דאגה להפריד ביניהם לפני החקירה. איך כל אסיר צריך לנהוג, כדי למזער את העונש שהוא עתיד לקבל? העוקץ בחידה הזאת הוא, שחישוב פשוט של רווח והפסד מביא לתוצאה שהיא לא התוצאה הטובה ביותר. בואי נראה מה כל אסיר אומר לעצמו: "נניח שהחבר שלי מודה. אם גם אני אודה, אקבל 5 שנים בפנים. אם אשתוק, אז נדפקתי לגמרי כי אני מקבל 15 שנה. אז במקרה הזה עדיף לי להודות. עכשיו, נניח שהחבר שלי שותק. אם אני אודה, אהפוך לעד מדינה ואצא לחופשי. אם אשתוק, אקבל שנה בכלא. אז גם במקרה הזה עדיף לי להודות." ככה חושב האסיר הראשון. ככה חושב גם האסיר השני. והתוצאה? שניהם מודים, ומקבלים 5 שנים בכלא. וזה למרות שאם שני האסירים גם יחד היו שותקים, אז כל אחד מהם היה מקבל רק שנה אחת. אילו רק היתה לאסירים איזושהי דרך להחליט ביחד אז הם היו יכולים לחסוך לעצמם 4 שנים בקלבוש. ואילו הם רק היו יכולים לסמוך זה על זה מראש ולדעת בבטחון שאיש מהם לא ילשין על חברו, אז הם היו יכולים להחליט את ההחלטה הנכונה למרות שהם בתאים מופרדים. כל אחד מהם היה פשוט אומר לעצמו "אני יודע שהפתרון האופטימלי הוא ששנינו נשתוק. גם החבר שלי יודע את זה. אז ההגיון מחייב אותי (וגם את החבר שלי) לשתוק". זוהי דילמת האסיר. האם לפעול יחד עם האדם השני באופן שיטיב אם שנינו (ולסמוך עליו שהוא לא ינצל זאת לרעה)? או להחליט שאני פועל כדי למקסם את הרווח האישי שלי, ללא קשר למה שיעשה האדם השני? לכאורה התפיסה השנייה היא ההגיונית יותר. אבל החידה של שני האסירים מוכיחה שיש מקרים שבהם יש לתפיסה הזו חסרונות רציניים. ובעולם האמיתי יש המון סיטואציות שדומות למצב של דילמת האסיר. למשל, מה חכם יותר: לנהל את העסקים שלנו ביושר, או לרמות? לשמור על השקט בלילה כדי להתחשב בשכנים, או לחגוג? להקפיד לזרוק את הפסולת שלנו לפח האשפה, או לזרוק אותה על המדרכה? מבחינה אגואיסטית צרה, ההכרעה לכאורה ברורה. אם אני ארמה בעסקים, אני ארוויח יותר כסף. אם אחגוג כל הלילה, אהנה יותר. ולחפש פח אשפה בכל פעם שאני מסיים לבלוס שקית ביסלי זה באמת טירחה מיותרת. *אבל* אם מתייחסים לכל בני-האדם כשותפים לגורל אחד (אליבא דילמת האסיר) אז מתבררת האיוולת שבתפיסה שהוצגה בפיסקה הקודמת. אין ספק, שאם כ-ו-ל-ם ירמו בעסקים, אז כולנו (כולל אני) נפסיד. אם כולם יחגגו בשתיים בלילה כשבא להם, אז איכות החיים שכולנו (כולל אני) תרד. ואם כולם יתעצלו לחפש פחי אשפה, אז כולנו (כולל אני) נצטרך לסבול מדרכה מטונפת. בעולם שבו כל אחד חושב רק על עצמו, כולנו משולים לאותו אסיר שהודה וקיבל 5 שנים בכלא. מקווה שהבהרתי מספיק טוב גם את החידה המתמטית וגם את ההשלכות שלה בעולם האמיתי. כי זה יצא לי ארוך נורא וגם די מסורבל.

תודה גור

עכשיו זה ברור, אולם במשוואה הזו הרי אם שניהם ישתקו אז לשניהם יהיה רווח אולם החברה והציבור יפסידו כי הם לא יענשו במלוא החומרה על העונש, אז מה בעצם הבחינה האגואיסטית הצרה? ששני העבריינים ישתקו ויתמכו האחד בשני והחברה תענש או שאחד מהם יפליל את השני ואז רק עבריין אחד יענש והשני יחזור לפשוע ברחובות או שניהם יפלילו אחד את השני, ויקבלו עונש מופחת וכולם יזכו למגיע להם?

גור42

New member
צריך להיזהר לא לקחת את האנלוגיה רחוק מדי

הפואנטה בדילמת האסיר היא להדגים תופעה מסויימת בצורה הכי פשוטה שאפשר. לשם כך היא מתמקדת בשני אנשים, שלכל אחד מהם יש שתי אפשרויות בחירה. אם את מעדיפה להיפטר מהמטענים המיותרים של אסירים ופשעים, אז אפשר לחשוב במקום זאת על משחק (ממש) לשני אנשים שמתנהל לפי חוקים דומים (כשכל שנת מאסר הופכת לנקודה שלילית). או לחילופין, לחשוב על מצב בעולם האמיתי שבו שיתוף הפעולה בין שני האנשים לא יהיה בניגוד לאינטרס החברה (למשל - שני סוחרים שצריכים להחליט האם לנהוג ביושר זה בזה, או לרמות זה את זה) נ.ב. אם כבר אנחנו קטנוניים, אז מי שניחן בראייה רחבה של טובת הציבור יעדיף שלא לבצע את השוד מלכתחילה
נ.ב.ב אם כבר אנחנו קטנוניים ממש, אז את ממהרת לשפוט את האסירים המסכנים, משום שבשום מקום לא נאמר שהם אכן ביצעו את הפשע המיוחס להם.

אין צורך להציג דילמות כמו דילמת האסיר,

על אף נחמדותה, בכדי להמחיש שהגישה האגואיסטית של המוסר תיצור אנרכיה בלתי נסבלת. לשם כך מספיק לפעול על פי השכל הישר. ואם רוצים עקרון מנחה פשוט והגיוני לפעולה המוסרית הנכונה אפשר להשתמש בעקרון של קאנט : "עשה מעשיך רק על פי אותו הכלל המעשי אשר, בקבלך אותו, תוכל לרצות גם כן כי יהיה לחוק כללי" וכולם ינהגו על פי הכלל הזה – כמוך! פרי מגדים

גור42

New member
ברור שלא. אבל זה נחמד שיש לכך הוכחה מתמטית

ובתכל'ס, גם בשביל לדעת שזה לא בסדר לגנוב לא צריך את עשרת הדיברות

How I Disappear

New member
לגבי סעיף 5 ועוד משהו:

לגבי סעיף 5- זה ממש לא יוצא 5. יחס הזהב כפול 2 = 3.23606 +1 = 4.23606 ועכשיו אמרתם להכפיל את התוצאה בעצמה = 17.9442 אז איך הגעתם ל5 ? אולי טעיתי איפה שהוא .. וגם לגבי המשפט שנאמר בהודעה הפותחת: "קחו מספרים סמוכים בסדרה חלקו את הגבוה בנמוך, החל ממספרים סמוכים גדולים, תקבלו תמיד אותו מספר - 1.6180339." אז נגיד אני לוקח את 89 ו55 ומחלק את הגבוה הנמוך יוצא: 1.61818 ו55 ו34 יוצא לי = 1.61765 יוצאים מספרים דומים ליחס הזהב אבל לא בדיוק כמו שנאמר שתמיד מקבלים 1.6180339 !

גור42

New member
איי איי, טעיתי - להחסיר 1 ולא להוסיף 1.

יחס הזהב, כפול 2 פחות 1. ואז להכפיל בעצמו. זה יוצא 5. ואם אתה רוצה שזה יצא יותר קרוב, תבחר מספרי פיבונצ'י גדולים יותר. זה הולך ומתקרב, ככל שמתקדמים בסדרה: 5/3 = 1.6 (עדיין די רחוק) 89/55 = 1.61818 (מתקרב...) 6765/4181 = 1.6180340 וכן הלאה
אגב, ליחס הזהב עצמו לעולם לא תגיע עם מספרי פיבונצ'י. אפשר רק להתקרב אליו יותר ויותר.

חני 61

New member
זהו מסר שהאדם והטבע הם כשלם אטומי אחד

אין בדבר מיקריות האדם והטבע הם יציר כפיו של האלוהים כלם קשורים קשר כאטום שלם אחד .. ואף משפעים אחד על משנהו .. תחבקו עץ ותרגשו אנרגיות אדירות שיוצאות ממנו וזה אמיתי .. לכולם יש תדרים ורוטטים בתדרים שונים.. רק התודעות שונות זה ההבדל היחידי בן האדם והטבע החיות וכו ..

גור42

New member
באמת? הנה לך תרגיל שאת יכולה לעשות:

תתחילי באיזה שני מספרים את רוצה. ותפעילי עליהם את אותו הכלל של מספרי פיבונצ'י (כל מספר הוא הסכום של המספרים שלפניו) נגיד, אם התחלת ב-2 ו-5, אז הסדרה תהיה: 2,5,7,12,19,31,50,81,131,212,343... אבל אל תתחילי ב-2 ו-5 (שלא תגידי שבחרתי את המספרים האלה בכוונה). תבחרי איזה שני מספרים (שלמים וחיוביים) שאת רוצה כנקודת התחלה, ותראי למה שואף היחס בין שני המספרים עוקבים. כמה שלא תחפשי בכוח, לא תמצאי שום זוג מספרים שלא מוביל ליחס הזהב בסופו של דבר. נסי ותיווכחי.

למעלה