המסע אל המיליון (ואל בית החלומות)

מצב
הנושא נעול.

goanin

New member
זה דווקא נשמע מעולה

ושכחת עוד קטע
עם פריסה טובה של המשכנתא תהיה אמנם תקוע איתה לשנים רבות, אבל סכום השכירות החודשי עשוי להתקרב מאוד לסכום המשכנתא שתשלם כל חודש. אז לא עדיף לשלם לבנק במקום לבעל הנכס ולפחות שהנכס יהיה שלך אחרי X זמן?
זה דווקא נשמע מעולה
אבל תחשוב: איך אפשר לשלם 3000 שקל לבית של מיליון שקל? מי יתן לי כזאת משכנתא?

voguemaster

New member
זה בגלל

זה דווקא נשמע מעולה
זה בגלל
שכרגע אתה קופץ מעל הפופיק שלך ולכן יהיה לך בלתי אפשרי לעמוד בכזו משכנתא (היא תהיה משכנתא דרקונית למדי שתחנוק אותך)

cracked

New member
שמע

זה דווקא נשמע מעולה
שמע
דבר ראשון אם אתה לא יכול לעמוד- תרד בסכום שאתה משלם. כלומר- תקנה בית 3 חדרים ולא 5. אתה גם לא חייב בת"א(אני לא אומר שתלך לעיירות פיתוח, אבל יש מספיק ערים בגוש דן שקצת מורידות במחיר). דבר שני- אני רוצה להאמין שלא 100% בית יהיה על משכנתא. היה רצוי שתאגור קצת כספים ושיעזרו לך קצת.

dw2322

New member
ראה שרשורי נדלן קודמים

ושכחת עוד קטע
עם פריסה טובה של המשכנתא תהיה אמנם תקוע איתה לשנים רבות, אבל סכום השכירות החודשי עשוי להתקרב מאוד לסכום המשכנתא שתשלם כל חודש. אז לא עדיף לשלם לבנק במקום לבעל הנכס ולפחות שהנכס יהיה שלך אחרי X זמן?
ראה שרשורי נדלן קודמים
הפריע לי הציטוט: "אבל סכום השכירות החודשי עשוי להתקרב מאוד לסכום המשכנתא" כאשר עושים השוואה בין שכירות למשכנתא משווים את ריבית המשכנתא לדמי השכירות. שני אלו הם כסף שמשלמים תמורת שירותי דיור, כשבמצב אחד בעל הבית הוא בשר ודם (שכירות) ובמקרה שני בעל הבית זה הבנק (משכנתא). אם הלווה בוחר לפרוס ההלוואה על פרק זמן ארוך כך שהתשלום החודשי נמוך זה לא הופך את זה להיות זול יותר (ומכאן אני משער הגיענ הטעות בציטוט הנ"ל). שים לב גם להשוות תפוחים לתפוחים, קרי דירה בשכירות מול דירה דומה במשכנתא (ולא הטעות הנפוצה של דירה זולה בהרבה במשכנתא).

cracked

New member
אין ספק

ראה שרשורי נדלן קודמים
הפריע לי הציטוט: "אבל סכום השכירות החודשי עשוי להתקרב מאוד לסכום המשכנתא" כאשר עושים השוואה בין שכירות למשכנתא משווים את ריבית המשכנתא לדמי השכירות. שני אלו הם כסף שמשלמים תמורת שירותי דיור, כשבמצב אחד בעל הבית הוא בשר ודם (שכירות) ובמקרה שני בעל הבית זה הבנק (משכנתא). אם הלווה בוחר לפרוס ההלוואה על פרק זמן ארוך כך שהתשלום החודשי נמוך זה לא הופך את זה להיות זול יותר (ומכאן אני משער הגיענ הטעות בציטוט הנ"ל). שים לב גם להשוות תפוחים לתפוחים, קרי דירה בשכירות מול דירה דומה במשכנתא (ולא הטעות הנפוצה של דירה זולה בהרבה במשכנתא).
אין ספק
אם תעשה פריסה לשנים רבות העסק לא זול יותר. אבל אנחנו מתעסקים עם מה ניתן לחיות ועם מה לא. מניסיון אישי- ממש קשה לגור בשכירות וממש כואב לגור בשכירות. ואם נסתכל על זה אחרת- הבנק למעשה משכיר לך את הדירה. תמורת סכום גבוה הרבה יותר תקבל אחרי זמן רב דירה ששייכת לך. בחישוב הכללי של כמה כסף משולם מדי חודש- אתה משלם כל חודש סכום מסויים(בין אם למשכנתא ובין אם לשכר דירה), בשאיפה שסכום המשכנתא החודשי יתקרב מאוד לשכר הדירה הפוטנציאלי, אחרת אתה תיחנק. זה שמישהו פה עשה לך קופה הרבה יותר מהרגיל(הבנק) לא משנה את העובדות בשטח.

SupermanZW

Well-known member
הוכחתי שזוג בעל הכנסה חציונית יכול לקנות בית

גם אני חשבתי כמו ניר
אבל, אלא אם כן אתה עשיר, אין לך שום סיכוי לקנות בית ללא משכנתא, ולכן זה הופך את הכלי הזה לטוב מאוד. אפשר לנסות לטעון שכדאי וצריך לחיות בשכירות כל הזמן אבל זה ממש, אבל ממש, לא נכון לעשות. עדיף בהרבה לקנות בית משל עצמך, בין אם זה בגלל סיבות פסיכולוגיות (לחץ של משפחה, זה שאתה רוצה מקום משל עצמך, שלא יוכלו לפנות אותך, שתוכל לעשות בו שינויים כרצונך ועוד..) ובין אם זה בגלל שאתה משקיע ואתה רוצה נכס מניב (נניח).
ללא משכנתא אם ידע להתנהל באחריות כלכלית ובמשמעת תקציבית, יתרה מזו, אני יכול אפילו להוכיח שזוג עובדים אשר כל אחד מהם משתכר שכר מינימום בלבד יכול לקנות בית ללא משכנתא, מובן מאליו שמדובר בבית זול יותר. העקרון העומד מאחורי דבריי הוא שכל אחד צריך לחיות בהתאם להכנסתו, מי שמרוויח פחות קונה בית זול יותר ומי שמרוויח יותר יכול לקנות בית יקר יותר. זוג המשתכר שכר מינימום יכול להרשות לעצמו דירה שמחירה בערך 260000 ש"ח ולא חסר מקומות בארץ שלא מסוכן לחיות בהם (כלומר אני לא מדבר על ישובים שקרובים לרצועת עזה) שאפשר לרכוש בהם דירות בנות 2.5 חדרים במחיר הזה (מי שמשתכר שכר מינימום אין לו ברירה אלא לגור בדירה קטנה כי אחרת גם אותה הוא יאבד, צריך להכיר במציאות). שים לב גם שאני לא מדבר על הדירות הזולות ביותר שאפשר להשיג בארץ (דירות חדר ב75000 ש"ח בישובים שמסוכן לחיות בהם אשר גם מפאת גודלן לא ניתן להקים בהן משפחה) אלא על דירות שעניים יכולים להקים בהן משפחה ולחיות בהן בכבוד. המסקנה המתבקשת היא שכל מי שעובד ויודע להתנהל באחריות כלכלית ובמשמעת תקציבית, גם אם הוא משתכר שכר מינימום יכול להגיע לבית ללא משכנתא, לכן טענתך שרק מי שעשיר יכול לקנות בית ללא משכנתא היא קשקוש ללא כל אחיזה במציאות.

voguemaster

New member
קודם כל, ברוך החוזר ../images/Emo13.gif

ללא משכנתא אם ידע להתנהל באחריות כלכלית ובמשמעת תקציבית, יתרה מזו, אני יכול אפילו להוכיח שזוג עובדים אשר כל אחד מהם משתכר שכר מינימום בלבד יכול לקנות בית ללא משכנתא, מובן מאליו שמדובר בבית זול יותר. העקרון העומד מאחורי דבריי הוא שכל אחד צריך לחיות בהתאם להכנסתו, מי שמרוויח פחות קונה בית זול יותר ומי שמרוויח יותר יכול לקנות בית יקר יותר. זוג המשתכר שכר מינימום יכול להרשות לעצמו דירה שמחירה בערך 260000 ש"ח ולא חסר מקומות בארץ שלא מסוכן לחיות בהם (כלומר אני לא מדבר על ישובים שקרובים לרצועת עזה) שאפשר לרכוש בהם דירות בנות 2.5 חדרים במחיר הזה (מי שמשתכר שכר מינימום אין לו ברירה אלא לגור בדירה קטנה כי אחרת גם אותה הוא יאבד, צריך להכיר במציאות). שים לב גם שאני לא מדבר על הדירות הזולות ביותר שאפשר להשיג בארץ (דירות חדר ב75000 ש"ח בישובים שמסוכן לחיות בהם אשר גם מפאת גודלן לא ניתן להקים בהן משפחה) אלא על דירות שעניים יכולים להקים בהן משפחה ולחיות בהן בכבוד. המסקנה המתבקשת היא שכל מי שעובד ויודע להתנהל באחריות כלכלית ובמשמעת תקציבית, גם אם הוא משתכר שכר מינימום יכול להגיע לבית ללא משכנתא, לכן טענתך שרק מי שעשיר יכול לקנות בית ללא משכנתא היא קשקוש ללא כל אחיזה במציאות.
קודם כל, ברוך החוזר

דבר שני, לפני שאתה אומר על דברים שאני כותב קשקוש, כדאי שתבדוק את המחיר של הטענות שלך. תסלח לי, אבל להגיד שזוג יכול לקנות בית ללא משכנתא, אחרי 17 או יותר שנות חיסכון, זה ממש לא חוכמה גדולה. טכנית, הם לא ייקחו משכנתא. מעשית ? הם יחיו בחירבה במשך 17 שנה, הם ייאלצו להתפשר במשך 17 שנה ובכלל לא בטוח שהם יוכלו לעמוד בהתנהלות הכלכלית הזו. מי שיכול לקנות דירה ללא משכנתא זה מי שיש לו כסף זמין למטרה הזו, לא מי שצריך לחסוך כמעט 20 שנה למטרה הזו, אז זה לא מעניין. גם משכנתא היא "חיסכון", זו הלוואה לכל דבר, פשוט התנאים שלה לא לטובתך, זה הכל. אני מקווה מאוד (בשבילך) שאתה לא קורא תיגר על העובדה שהלוואה היא חיסכון. עכשיו, אתה יכול לשבת פה ולהגיד כמה שמתחשק לך שאפשר לחסוך 17 שנה ולחיות בדירה שכורה מעפנה. ואז, להיות גיבור גדול ולהצהיר שלא קנית בית עם משכנתא ולכן לא שילמת את מחיר הריבית של המשכנתא. יופי טופי, איזה מחיר כן שילמת אתה יודע ?? לחיסכון של הריבית הזו יש משמעות לא מועטה, יש מחיר כבד מאוד. בעיניי, מחיר כמו שתיארת הוא מחיר יקר מדי מכדי לשלם, הרבה יותר זול לשלם את הריבית לבנק כך שאיך שלא תסובב את זה, המחיר של לא לקחת משכנתא גבוה יותר (כמובן לא במספרים, אבל אנחנו לא מדברים רק על מספרים נכון ?) לעומת זאת אם תגיד לי שאתה חי בשכירות מועטה רק למשך שנים מעטות, נניח 7, אפשר היה להגיד שיש סבירות במה שאתה אומר, בייחוד אם הזוג צעיר (21 לדבריו של הבחור).

NS101

New member
הגבתי פה

אני חייב להגיב
לא כולם מרוויחים משכורת שמאפשרת להם לקנות בית. להזכירך- המשכורת הממוצעת במשק היא כ-7000 ומשהו. ברור שיש המון שמרוויחים פחות. אבל ניקח זוג ממוצע שמרוויח יחדיו 11,000 ש"ח. אל תשכח שכמה אלפים נילקחים למחייה. איך אתה מצפה שהם יקנו בית? משכנתא ניתנת בתנאים גרועים.. אבל מכאן ועד להגיד שלא משתלם לקחת משכנתא כדי לקנות בית..? מה האלטרנטיבה(חוץ מלהרוויח יותר..)?
הגבתי פה
הנה: http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=29&msgid=111680600

goanin

New member
המטרה מסויימת וברורה:

שמע
בית של מיליון ש"ח הוא זול בהתחשב במחירי נדל"ן, זה דבר ראשון. דבר שני, החישוב שלך לגבי חודשים הוא לא נכון כי לא הכנסת ריבית על הכסף שנכנס, כולל ריבית דריבית לאחר מכן. בנוגע להלוואה, ככלל, כלכלית - לא משתלם לקחת משכנתא כדי לקנות בית. היכן כדאי לשים כסף? אם המטרה היא מסוימת ואין ידע בשוק ההון? שילוב של אג"חים ומדדי מניות מרכזיים, כאשר הכניסה היא הדרגתית ולאורך זמן.
המטרה מסויימת וברורה:
לקנות בית.

goldy

New member
הדבר הכי פשוט עבורך

החלום שלי הוא בית. הבית שאני רוצה עולה (כיום) מיליון שקלים. אני בן 21. חי בזוגיות. משכורת גבוהה יחסית לשנינו (6000 נטו). משכנתא במימון גבוה לא באה בחשבון. הריבית רוצחת! אז נחסוך. אם נשים בצד 5000 שקלים בחודש, נגיע למיליון תוך 200 חודשים, שהם 17 שנים. נקווה, כמובן, שנוכל לשים כל כך הרבה כסף בצד כל חודש. בינתיים נשלם שכירות. מה שמביא אותי לתהיה: אולי כן עדיף לקחת משכנתא באיזשהו שלב בדרך..? יש הרבה פרמטרים כמו: כמה יעלה בית של מיליון שקלים בעוד 17 שנה? באיזה שלב כן כדאי לקחת את המשכנתא, בהתחשב בעלויות השכירות? מה אפשר לצפות מה500,000 דינרים עירקאים ששוכבים להם אי שם ומחכים לתפוח? אבל השאלה הכי חשובה: אם כל חודש נקשקיע 5000 שקלים, איפה הכי כדאי לעשות את זה? מה דעתכם?
הדבר הכי פשוט עבורך
הוא לחסוך לבית שאפשר להשכיר אותו בכמה אלפי שקלים בחודש, רצוי למי שבטוח ישלם כגון סטודנטים. למעשה, עליתה על הבעיה של כל השכירים: אין אפשרות להיתעשר ממשכורת. חוץ מיזה שהרבה דברים יכולים ליקרות במהלך 17 השנים הבאות: לא בטוח שתישארו יחד, אים כן וודאי תירצו ילד או שניים ו17 השנים יתפחו ליותר מארבעים. בנוגע לעיראק: אתה יכוליסמוך על המתוחכמים ששולטים בה שהם יחליפו את הדינר הנוכחי למטבע בשווי נמוך מידיי להשקעה.

la DVD

New member
ברגע שתעמדו בהתחייבות שלכם לחסוך באמת כל גרוש

החלום שלי הוא בית. הבית שאני רוצה עולה (כיום) מיליון שקלים. אני בן 21. חי בזוגיות. משכורת גבוהה יחסית לשנינו (6000 נטו). משכנתא במימון גבוה לא באה בחשבון. הריבית רוצחת! אז נחסוך. אם נשים בצד 5000 שקלים בחודש, נגיע למיליון תוך 200 חודשים, שהם 17 שנים. נקווה, כמובן, שנוכל לשים כל כך הרבה כסף בצד כל חודש. בינתיים נשלם שכירות. מה שמביא אותי לתהיה: אולי כן עדיף לקחת משכנתא באיזשהו שלב בדרך..? יש הרבה פרמטרים כמו: כמה יעלה בית של מיליון שקלים בעוד 17 שנה? באיזה שלב כן כדאי לקחת את המשכנתא, בהתחשב בעלויות השכירות? מה אפשר לצפות מה500,000 דינרים עירקאים ששוכבים להם אי שם ומחכים לתפוח? אבל השאלה הכי חשובה: אם כל חודש נקשקיע 5000 שקלים, איפה הכי כדאי לעשות את זה? מה דעתכם?
ברגע שתעמדו בהתחייבות שלכם לחסוך באמת כל גרוש
שתיכננתם... ותשימו את הכסף על מדדי מניות עולמיים ועל חברות בינלאומיות רציניות שמרויחות כסף וירויחו גם בעתיד, בנוסף תקטינו את העמלות שנלקחות מכם על רכישת מניות ועל החזקת מניות, תוך כמה וכמה שנים תהיו מלכים.

voguemaster

New member
אני מצטער לאכזב אותך

אני מצטער לאכזב אותך
אבל לעולם לא תגיע לבית כזה אם רק תחסוך. אתה צריך להבין, אפילו אם תשקיע את מירב ומיטב כספך בצורה יעילה, עדיין, כשתגיע למיליון ש"ח, אותו בית יעלה יותר ולא תוכל לקנות אותו. מעבר לכך, אתה שוכח להכניס למשוואה ילדים עתידיים שיהיו לך (אני מניח). ילדים עולים הרבה כסף בחודש, כנ"ל רכב. על ילדים לבדם אתה יכול להוציא בשקט בשקט 4000 ש"ח מבלי להתאמץ, כל חודש. תכניס את הפקטור הזה למשוואה, פלוס רכב פלוס לימודים עתידיים וזה נראה לא טוב. עכשיו, אני לא אומר שמעל כל ההוצאות האלה אתה צריך גם להוציא כמה אלפיות למשכנתא כל חודש. ברור שזה לא יעבוד, זה יחנוק אותך. השאיפה שלך, אם אתה שואל אותי, צריכה להיות כזו: 1. לקנות בטווח של השנים הקרובות בית או דירה שיתאימו לצרכים שלך ל-10 שנים הבאות, בערך, ושיתאימו לתקציב שלך. כלומר, תוך התחשבות בגורמים שציינתי לעיל, קח בחשבון שאתה צריך 25 אחוז מהשכר נטו שלך להפנות למשכנתא. כמובן שעדיף אם היית יכול לשים עוד כסף בצד בחיסכון יעיל אבל זה לא קשור כרגע. אם אתם משתכרים 6000 נטו כל אחד, יש לך הכנסה של 12000 ביחד ואתם יכולים להרשות לעצמכם להוציא על משכנתא בכל חודש משהו כמו 3000 ש"ח, לכל היותר. עכשיו, מה זה נקרא לקנות בית שמתאים לתקציב שלך ? זה לא רק אומר שהמשכנתא תעלה לך 3000 ש"ח בחודש, אלא זה גם אומר שיהיה לך 30 אחוז משווי הנכס כהון עצמי התחלתי. זה כלל האצבע בד"כ. כך אתה גם חוסך עלויות מיותרות של ביטוח EMI. אגב ביטוחים, הבנק דורש ביטוח חיים וביטוח מבנה, שניהם חשובים ולפחות אחד מהם אם לא שניהם אפשר לעשות בחברה מטעמך וזה חוסך לך גם כן כסף כל חודש. כמו כן, לא מומלץ, אם אפשר, לשלם משכנתא ליותר מ-15 שנה. כלומר, בעצם אני אומר לך שכדאי שיהיה לך 30 אחוז מערך הנכס, אתה לא אמור לשלם יותר מ-3000 בחודש ורק לאורך מקסימלי של 15 שנה, לדעתי. כל דבר מעבר כבר הופך את המשכנתא שלך לבעייתית לדעתי. 2. השלב הבא הוא למשוך כמה שאפשר עם הדירה שקנית, נניח 10 שנים או אף יותר אם תצליח, תחסוך כסף כמה שאפשר בזמן שאתה משלם על הבית ותאפשר לעצמך יציאה מהמשכנתא אחרי ה-10 שנים האלה כדי שתוכל בקלות לקנות דירה טובה יותר, דירה שקולה לדירה שכיום עולה מיליון ש"ח. אגב, אני ממליץ בכלל למשוך כמה שאפשר כי מעבר דירה זה עסק יחסית יקר.

zuta10

New member
אבל הוא רק בן 21, לא?

אני מצטער לאכזב אותך
אבל לעולם לא תגיע לבית כזה אם רק תחסוך. אתה צריך להבין, אפילו אם תשקיע את מירב ומיטב כספך בצורה יעילה, עדיין, כשתגיע למיליון ש"ח, אותו בית יעלה יותר ולא תוכל לקנות אותו. מעבר לכך, אתה שוכח להכניס למשוואה ילדים עתידיים שיהיו לך (אני מניח). ילדים עולים הרבה כסף בחודש, כנ"ל רכב. על ילדים לבדם אתה יכול להוציא בשקט בשקט 4000 ש"ח מבלי להתאמץ, כל חודש. תכניס את הפקטור הזה למשוואה, פלוס רכב פלוס לימודים עתידיים וזה נראה לא טוב. עכשיו, אני לא אומר שמעל כל ההוצאות האלה אתה צריך גם להוציא כמה אלפיות למשכנתא כל חודש. ברור שזה לא יעבוד, זה יחנוק אותך. השאיפה שלך, אם אתה שואל אותי, צריכה להיות כזו: 1. לקנות בטווח של השנים הקרובות בית או דירה שיתאימו לצרכים שלך ל-10 שנים הבאות, בערך, ושיתאימו לתקציב שלך. כלומר, תוך התחשבות בגורמים שציינתי לעיל, קח בחשבון שאתה צריך 25 אחוז מהשכר נטו שלך להפנות למשכנתא. כמובן שעדיף אם היית יכול לשים עוד כסף בצד בחיסכון יעיל אבל זה לא קשור כרגע. אם אתם משתכרים 6000 נטו כל אחד, יש לך הכנסה של 12000 ביחד ואתם יכולים להרשות לעצמכם להוציא על משכנתא בכל חודש משהו כמו 3000 ש"ח, לכל היותר. עכשיו, מה זה נקרא לקנות בית שמתאים לתקציב שלך ? זה לא רק אומר שהמשכנתא תעלה לך 3000 ש"ח בחודש, אלא זה גם אומר שיהיה לך 30 אחוז משווי הנכס כהון עצמי התחלתי. זה כלל האצבע בד"כ. כך אתה גם חוסך עלויות מיותרות של ביטוח EMI. אגב ביטוחים, הבנק דורש ביטוח חיים וביטוח מבנה, שניהם חשובים ולפחות אחד מהם אם לא שניהם אפשר לעשות בחברה מטעמך וזה חוסך לך גם כן כסף כל חודש. כמו כן, לא מומלץ, אם אפשר, לשלם משכנתא ליותר מ-15 שנה. כלומר, בעצם אני אומר לך שכדאי שיהיה לך 30 אחוז מערך הנכס, אתה לא אמור לשלם יותר מ-3000 בחודש ורק לאורך מקסימלי של 15 שנה, לדעתי. כל דבר מעבר כבר הופך את המשכנתא שלך לבעייתית לדעתי. 2. השלב הבא הוא למשוך כמה שאפשר עם הדירה שקנית, נניח 10 שנים או אף יותר אם תצליח, תחסוך כסף כמה שאפשר בזמן שאתה משלם על הבית ותאפשר לעצמך יציאה מהמשכנתא אחרי ה-10 שנים האלה כדי שתוכל בקלות לקנות דירה טובה יותר, דירה שקולה לדירה שכיום עולה מיליון ש"ח. אגב, אני ממליץ בכלל למשוך כמה שאפשר כי מעבר דירה זה עסק יחסית יקר.
אבל הוא רק בן 21, לא?
אם עכשיו החשיבה שלך היא כזו אין לי ספק שאתה בדרך הנכונה לרכישת דירת חלומותיך. סתאם אינטואיציה.

cracked

New member
אם זו הגישה-

אבל הוא רק בן 21, לא?
אם עכשיו החשיבה שלך היא כזו אין לי ספק שאתה בדרך הנכונה לרכישת דירת חלומותיך. סתאם אינטואיציה.
אם זו הגישה-
רצוי שישקיע את מחשבתו ומרצו באיך להרוויח יותר מ-5000 ש"ח לחודש.

מצב
הנושא נעול.
למעלה