המלצה להיילנד וויסקי

daviel

New member
המלצה להיילנד וויסקי

שלום,
מחפש להתנסות בהיילנד אופייני, במחיר סביר אך לא "למתחילים".
מתחילים זה היה בצחוק כמובן... למשל מצאתי לא מעט דעות שגלנמוראנג'י 10 הוא הכי-הכי בכל הליין-אפ שלהם.
אבל אז הלכתי לאיבוד בין כל ההיילנדרים. עם איילה זה היה יותר קל :)

ואנצל את השרשור בשביל לשאול איפה אפשר לקנות בארץ כוסות גלנקיירן מקוריים, אונליין ואם לא אונליין אז באיזור חיפה.

תודה!

קלינליש

קצת קשה לדבר על היילנד אופייני, יש הרבה סגנונות...
מבחינתי זה צריך להיות ויסקי שלא יכולת להתבלבל בו עם ספייסייד (כמו בלבלייר), או עם הלואולנדס (גלנגוין).
צריך קצת כבול, פירותיות, קצת מלח או מינרליות. קלינליש עונה על ההגדרה, הוא ויסקי מצויין, מורכב, במחיר סביר (אפשר למצוא סביב 300), ובגיל 14 שנים ובחוזק 46% הוא מרגיש מדרגה מעל ה-entry level.

אלטרנטיבות בעיני הן אולד פאלטני ואובן, שמציגים מורכבות דומה.

מצד שני, לא צריך לייחס יותר מדי חשיבות ל׳איזורים׳. יש יותר מדי יוצאים מן הכלל בכל מקרה.

daviel

New member
תודה

לא מייחס הרבה חשיבות לאיזורים אבל יש סיבה למה בחרתי לנסות דווקא את האיזור הזה - התיאור שלך של קלינליש...
ארדבג פיצץ לי את המוח (במובן הטוב של המילה) ואני צריך משהו מאודן יותר משביל לאזן את עצמי :) וספייסייד זה משהו שאני מתחבר אליו הכי פחות.

ואולי לנסות משהו של היילנד פארק (אני יודע שזה לא היילנד)? נסיון יחיד שהיה לי עם HP זה ה-1998 שדי התחברתי אליו למרות השרי שאני אישית לא הכי אוהב.

HP 12, נשמע לי מה שאתה מחפש

אולי גם ג׳ורה סופרסטישן.

ואל תפסול את קראגנמור! ויסקי מעולה ולא ספייסייד טיפוסי.

daviel

New member
אם הייתי יכול

הייתי לוקח את כולם!
לגבי HP. איזה עוד גרסאות מעניינות יש חוץ מה-12? אבל משהו עם הכי פחות שרי.

קראגנמור מזמן בא לי לנסות...

rustynail

New member
הצעה:

מבחינה תקציבית רוב הוויסקים סביב ה300 יהיו בסיס טוב להיילנד.
אבל ההמלצה שלי קצת שונה, ג'וני ווקר ירוק אם נשאר עוד אז מחזיר עודף מ300 ויש שם עירוב נאה של מאלטים בכיוון הזה.
במידה ואתה מתעקש על היילנד ואתה מוגבל לקנייה בארץ(לא דיוטי פרי וחו"ל) אז ההמלצות שקיבלת טובות לטעמי.
מבחינתי האישית כל ויסקי שלא טעמתי הוא חוויה חדשה ומעניינת במיוחד אם אני מרגיש הרפתקן.

daviel

New member
עדכון

נודע לי שבקורב יש מצ"ב לדיוטי (דיוטי בחו"ל, אז לא ידוע לגבי המבחר).

foodnwine1

New member
קצת קשה להמליץ ככה

אגב, האיזורים ממש אבל ממש לא מחייבים סגנון מוגדר כפי שאתה יודע יש מזקקות שממוקמות בספייסייד אבל מתקראות היילנד וכו'.

לגבי PULTENEY - זה קצת יותר לכוון המליחות שלאו דווקא מאפיינת היילנדס.

הקליינליש הוא יופי של דוגמא אכן.

בגדול, אני חושב שכדאי לחשוב: ויסקי טוב, ולא דווקא לפי איזור....

daviel

New member
אז נעזוב איזורים

קשה לי לתאר איזה וויסקי הכי טעים לי, מה שבטוח שאני לא מת על השפעה חזקה של חביות שרי וכל מה שקשור ליין וענבים.
למרות זה HP 1998 אהבתי. בלווני 12 ופידיך 15 אוהבתי פחות ופרחוניות של פידיך וליווט 12 ממצות את עצמן די מהר...
בקיצור אני מחפש new expression, משהו מעניין ושונה ממש שכבר טעמתי. אולי קצת דבש, פירות יבשים, סוכר חום וקצת בריזה ימית לא תפריע :)

foodnwine1

New member
ממליץ על SPRINGBANK בחום

למרות שיש שם מרעיב של שרי, אבל יש המון ים ובריזה.
כמובן OLD PULTENEY גם כן. ה 12, ה 17.

kinks

New member
קראגנמור 12 מיי לאב

וויסקי מצוין לדעתי שמתעלה הרבה על 12 שנותיו וגם אוכל ללא מלח יקרים ממנו, ישנים ממנו ונחשבים ממנו. כל כך אוהב אותו.

tuvia444

New member
HP 1998 זה לא גירסת שרי

זה יותר ברבן לעומת 12 שזה הרגיל שלהם

rustynail

New member
זה אכן שרי

קיים הסבר אם תריץ חיפוש בפורום, היילנד פארק משתמשים רק בשרי.
ההבדל היחיד הינו בשרי מאלון אירופאי או אמריקאי ומכאן הבדל בפרופיל.

omef

New member
המלצה אחרת

בעיני הקליינליש אינו ממש היילנדס קלאסי, גם לא אובן - דווקא מליחות וכבול הם מאפייני היילנדס מהמערב, סמוך לאוקיינוס. לא סתם כתוב על הבקבוקים של שניהם coastal highlands. לעניות דעתי היילנד'ס קלאסי הוא יותר בכיוון מתוק, סמיך, דבשי - לא פירותי כמו ספייסייד, מתיקות אחרת. בעיני, הדוגמה האולטימטיבית היא אברפלדי, אבל יש עוד אחרות שמתווספת להן גם תוספת שרי ברמה זו או אחרת כמו דאלמור או רויאל לוכנאגר. משהו מעט יותר מתון ועדין יהיו גלנקאדאם וגלנגוין (שהוא היילנדס ולא לואולנדס למיטב ידיעתי - הוא בהחלט לא עשבוני כמו אוכנטושן או גלנקינצ'י).

עוד וויסקי שאני מעריך שתאהב הוא ספרינגבנק cv, ואני מצטרף כמובן להמלצות על ג'ורה, היילנד פארק וקראגנמור.
אני לגמרי עם גל בקטע של וויסקי טוב, לא משנה מהיכן.

שני הסנט שלי.

daviel

New member
תודה חברים

המון מידע חיוני!
עכשיו מה שנשאר זה לבחור כמה סוגים ולקוות שאחד מהם יהיה בדיוטי.

שוב תודה

צודק לגבי עניין ה-coastal, אבל זה בדיוק זה

בעיני האופי של ההיילנדס מהחופים הוא ייחודי יותר, וקיים כמעט ורק בהיילנדס (ספרינגבנק וחלק מהאיים גם).
מה שלפעמים גם מתייחסים כאופי ׳היילנדס ישן׳, שברורה היתה הדוגמה המובהקת לו.

בסופו של דבר, דאלמור הוא כמו כל ספייסייד לטעמי, ולא אחד מוצלח במיוחד. גם רויאל לוכנגר וגלנקדם בגירסאות הבסיס לא להיט.
את אברפלדי לא טעמתי, אבל מהתיאור שלך אנוק ובלבלייר מתאימים. הם טובים מאוד, אבל לא ממש שונים ומובחנים ממה שמוצאים בהרבה ספייסייד.

לגבי גלנגוין, שים לב - רשמתי שהוא היילנדס. אבל גם גיאוגרפית וגם באופי הייתי משייך אותו ללואולנדס בטעימה עיוורת. דומה לגירסאות רבות של אוכנטושן, וגם לליטלמיל שטעמתי.

בכל אופן, אחלה תגובה. ריבוי דעות זה מעניין, ורשמתי לעצמי לנסות אברפלדי.

למעלה