הלנת שכר. האם הוצאה מוכרת למעביד? האם זו הוצאה עודפת בעמותה?

boriska1

Member
או שמא אופי ההוצאה כקנס? בעבר הרחוק הלנת שכר הייתה פטורה אצל העובד. האם כתוצאה מהתיקון אצל מעביד זו הוצאה מוכרת?

נערך לאחרונה ב:

boriska1

Member
ואוסיף: אין שום התייחסות ספציפית לא בחקיקה ראשית ולא בתקנות. מעניין

roheshbon

Member
סעיף 9(21) לפקודת מס הכנסה מדבר על הלנת שכר מהצד של העובד וקובע שהכנסות העובד בגין הלנת שכר הן הכנסות פטורות עד תקרה מסוימת.
על המעסיק המשלם לוודא קבלת אישור ממס הכנסה לחלק הפטור ממס כמו כל תיאום מס אחר לעובד.
מכיוון שהלנת שכר הן הוצאות במסגרת קיום יחסי עובד-מעביד , הם כן מוכרות למעסיק.
זה דומה לריבית פיגורים על החזר הלוואות שהן הוצאות מוכרות.

boriska1

Member
זה שאצל צד המקבל, זו הכנסה חייבת, לא בהכרח אצל הצד המשלם היא הוצאה מוכרת. דוגמא: הוצאות ריבית.
ההבדל בין רבית פגורים לבין הלנת שכר: ריבית פיגורים משולמת לפי חוזה מסחרי. הלנת שכר היא תוצאה של הפרה חוק הגנת השכר.
כולנו יודעים, קנסות למיניהן לא מוכרים כהוצאה. למה? ככה זה מדורי דורות. גם על זה לא מצאתי (מודה, אולי לא חתעמקתי מספיק),
אבל אין התייסות בחקיקה ובחקיקת משנה לנושא, פרט לתקנות הציבור.

roheshbon

Member
תשאף שכל החלטה שלך כאיש מקצוע בתחום תישען על חוק/תקנות/פס"ד/חוזרים של רשות המסים וכו' , להישען על הטענה שזה מדורי דורות זה לא רציני.
למה קנסות לא מוכרים ? כי הם תשלומים שנובעים מסנקציה עונשית, נכון שאין לך סימוכין בחקיקה אבל היא תואמת לתקנת הציבור שמטרתה מניעת הפרות חוק.
תקנת ציבור - עיקרון יסוד הנועד להגן על הציבור גם אם לא נקבע במפורש בחוק.
תקרא את פס"ד הד הקריות ע"א 438/90
לעניין הלנת שכר - לא מצאת שום סימוכין בחוק/תקנות/פס"ד ? קבל החלטה לבד, יש לך ספק ? אין ספק, אל תכיר בהוצאה.

boriska1

Member
תודה רבה, קראתי.
כאיש מקצוע, דעתי שאין להכיר בהוצאות הלנת שכר, שכן הוצאה זו הוצאה תוך הפרת החוק. זו מסקנתי, אבל ...שלי בלבד. קטונתי מלפרש את החוק, לכן פניתי לפורום מכובד
זה בתקווה שמישהו נתקל בבעיה, או (כפי שעשית אתה) יעזור לי להגיע למסקנות.
תקפתי את הבעיה מזווית עונשין. על אי תשלום שכר מינימום, שללא ספק מהווה עבירה פלילית ברת עונשין. על חלק זה , לדעתי יש לתאם גם הוצאות הלנת שכר.

לגבי "מדורי דורות", אכן אנחנו עושים כך ביותר מתחום אחד, לגבי תאום קנסות הייתי בטוח שיש איזה תקנה ספציפית בנושא, כך גם הרבה מעמיתינו.
לגבי "יש ספק - אין ספק". השאלה אם אנחנו כלבי שמירה או כלבי תקיפה.

וקצת היסטוריה. עד לתיקון סעיף (21)9 לפקודה, הלנת שכר הייתה פטורה אצל המקבל והוצאה לא מוכרת אצל המשלם. ולדעתי כך צריך להיות. לזכרוני הפקודה
תוקנה כתוצאה מהתנהגות כמה ראשי רשויות ועמותות נתמכות. מה שהם עשו מדי פעם, הלינו שכר לחברי החמולה ומקורבים אחרים. אחרי 3-4 חודשים שילמו להם
כפול, כאשר חלק הלנת השכר פטורה. גרעונות ? מנהל תקין? אחריות אישית? לא אכפת להם. בסוף המדינה מכסה. יש ביטוי "כסף של יהודים", וזה יותר מהפקר.
זה הרקע לתיקון, כאמור למיטב זכרוני.
ותודה על הערותיך, עזר לי.

נערך לאחרונה ב:
למעלה