הייתי חייב לפרסם ת'מאמר הזה פה..

PeterYT

New member
הייתי חייב לפרסם ת'מאמר הזה פה..

הדימיון פשוט לא יאמן. הרבה אנשים טוענים שהעדות המזרחיות בארץ מנסות להיות כמו באמריקה, כל תימני שהופך להיות ראפר נחשב לוונאבי ניגא וכו'.. אך אם להסתכל על זה במבט מלמעלה יש משהו דומה מאוד בין השכונות של ישראל לשכונות של ארה"ב. באמריקה התפתחה הקהילה האפרו אמריקאית בתוך שכונות עוני (לדוגמא - הארלם במזרח,קומפטון במערב וכו'...) האפרו אמריקאים קראו לשכונות האלו גטו ודימו אותן לכך - בגלל שהיה להם קשה מאוד לצאת מהזוהמה לעושר ולחיים המאושרים של "הלבנים". הגזענות פרחה גם באותה תקופה בקרב הלבנים לשחורים, הרבה שחורים שנאו לבנים באותה תקופה..והלבנים הקימו תנועות נגד אפרו אמריקאים - הדוגמא הנפוצה ביותר היא ה-KKK, קו קלאקס קלאן, שרצחו אפרו אמריקאים על ימין ועל שמאל ולא התסכלו על המשפחות האבלות. האפרו אמריקאים נהיו עצמאיים ופיתחו שפת רחוב שונה,סלנג שונה,צורת לבוש, מוזיקה, ואף ריקודים בין היתר ההיפ הופ נוצר. הרבה ראפרים החלו לפעול באולפנים להוציא אלבומים כדי לצאת מהזבל,כדורסל היה המשחק האהוב בשכונות,וכידוע - כל עבריין שונא שוטרים,לכן..שוטרים לא העזו להכנס לשכונות האלה... הפשע פרח בקרב האפרו אמריקאים..ויצא להם שם וסטיגמה של עבריינים ובריונים.. בשיר של ראפר בשם נאס שיצא לא מזמן ביחד עם דאמיין מארלי נאס אומר: "Blacks is still up in the prison Trust that" וזה תאור קטן בערך להכל. שירי הראפ הם שירי מחאה על הכל, יש שם שירים על אהבה,שנאה,סמים,פשע,גנגסטא ראפ - שירי עבריינות בתרגום חופשי,שירים על העוני בקיצור הראפ נוגע בכל דבר.. הם היו מסתובבים בחבורות,ואף אחד לא היה נוגע בהם.. הם הקימו כנופיות שנלחמו אחת עם השניה. מתחים נוצרו וכו'.. עכשיו בואו נביט שניה על השכונות בארץ ישראל: העליה מארצות ערב והמזרח יצרה שכונות חדשות.. אם בארץ הייתה המילה גטו בלי התיאור של השואה היו קוראים לשכונות האלו ככה. הבריונים של אמריקה הוחלפו בערסים הטיפוסיים בארץ. הכדורגל החליף את הכדורסל. והמזרחית והדיכאון החליפו את הראפ והמוזיקה השחורה. ל"ערסים" בארץ יש מוזיקה,צורת לבוש,סלנג,ואפילו השוטרים לא כל כך אהובים עליהם..אז יש דימיון קטן לא!? הדיכאון והמזרחית בארץ מדברים על - פשע,אהבה,סמים,עצב,וכו'... גם דומה קצת לראפ. יש מועדונים שהם רק למזרחית כמו שבאמריקה יש מועדונים שהם רק למוזיקה שחורה. מצחיק לא?! ת'אמת לא כל כך.. גם בארץ הגזענות לא כזאת קלה.. כל תימני בארץ יגיד לך שהוא שונא אשכנזים ולכל אשכנזי יש סטיגמה על מזרחים - KKK זוכרים? גם בארץ ערסים מסתובבים בחבורות יש ריבים מיותרים על דברים מיותרים - בדיוק כמו בארה"ב.. אז מה?!! אנחנו כן דומים להם אה?! כל זמר מזרחית יכול להגיד לכם שהוא שר בשביל הנשמה אבל הכסף תופס מקום גדול.. גם בארה"ב זה ככה..ראפרים רצו לבטא את עצמם ולשנות המצב, אך הכסף היה חייב להכנס לכיס כדי לצאת מהשכונות.. פשוט תשוו את זה.. הגורמטים בארץ שווה לבלינג בארה"ב. הערסים הארץ הם הTHUGS של ארה"ב. הכל פשוט דומה..תודו שאף פעם לא חשבתם על זה. נכתב ע"י YT ------------------------ בלי ציניות!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

יש משהו...

מבחינה חברתית כן... למרות שאני חושב שבין העבדות של השחורים לבין מה שעבר על המזרחיים בארץ יש הבדל תהומי... מה גם שההבדלים היום הולכים ונעלמים. לא לתפוס אותי במילה אני מסתכל על זה בעין לא מקצועית והדיוטית. מבחינה מוסיקלית - יש הבדל של שמיים וארץ... איפה היצירתיות המוסיקלית? איפה הרחבת האופקים? איפה פריצת הדרך? כבר כמה שנים שלא יצא משהו ראוי בתחום הזמר המזרחי בארץ, יש פריצות אבל הרוב ברמה ירודה...

Gil AkA Bugi

New member
די שטויות

בארצות הברית לדוגמא, כושי לא היה חבר של איזה לבן עשיר.. פה זה קורה, חופשי אשכנזים חברים של מזרחים וכו'...

RunNGun

New member
ברור שיש דימיון

מבחינה סוציולוגית במרקם החברתי שבו גדלו הראפרים בארה"ב והזמרים המזרחיים בישראל. אני גם חייב להוסיף את השורשים הדתיים שיש לשני הסגנונות במקביל: מוזיקת ההיפהופ שמתפתחת מהסול ומהגוספל של הכנסיות, מול המוזיקה המזרחית שמגיעה מבתי הכנסת, מהחזנים וכו'. אני חושב שדווקא מה שאתה אומר מוכיח כמה (לדעתי) המוזיקה המזרחית פיספסה את המטרה שלה. ההיפ-הופ בארה"ב היה "הקול של הרחוב" בשנות ה-80. הוא הביא את המציאות בגטאות לפנים של השלטון והאליטה הלבנה, באמצעות להקות כמו Public Enemy שעשו ראפ מחאתי, שביטא במוזיקה את מה שרוכשי הדיסקים שלהם חשבו. במוזיקה המזרחית אני לא רואה את זה, האג'נדה היחידה היא "לשמח את העם" ו"יאללה כפיים". לא ראיתי אמן אחד שמחשיב את עצמו כ"מזרחי", שביטא את רחשי הלב של העם, שנגע בסוגיות כואבות, שהביא את המציאות של הסלאמז בארץ (עיירות הפיתוח למשל). מה שאפשר לראות במוזיקה המזרחית דהיום זה בעיקר אסקפיזם - שרית חדד, אייל גולן, מושיק עפיה, שלומי סרנגה ושאר המיינסטרים המזרחי מתעסקים ב"אהבתי-עזבתי", הרבה יותר מאשר במצב שרוכשי הדיסקים שלהם חיים בו. מה גם שאני לא רואה משוררי רחוב ישראליים, כמו שההיפהופ האמריקאי הצמיח, מה שחבל... ולגבי הגזענות - בוא נאמר שהחברה הישראלית לוקה בגזענות הרבה פחות בוטה (KKK, תודה לאל, עוד אין לנו), אבל יש גזענות - וממש לא רק על התפר שבין אשכנזים למזרחים, אבל זה כבר דיון אחר ופורום אחר לגמרי...

לא הייתי עושה כזאת השוואה...

קודם כל אל תשכח שהשחורים הובאו לארה"ב כעבדים בכפיה. במשך 400 שנה. וזה הבדל תהומי. ז"א השורשים השחורים בארה"ב הם העבדות, להבדיל מיליוני הבדלות מהשורשים של כל יהודי בארץ הזאת. חוץ מזה לצערי אפשר לאמר שבכל מדינה מערבית אפשר למצוא דוגמאות כמו שהבאת לבידוד מהחברה, אפליה ועוני של קבוצות אתניות. ובכל אופן אם אנחנו מצליחים למצוא קווי דמיון בין המעמדות החברתיות בארה"ב הגזענית לבינינו, זה לא יותר ממשהו להתבייש בו קשות. רק לא מזמן התחילו לדבר (וטוב שנזכרו) על הכמות הנמוכה מאוד יחסית של אוכולוסיה מהעדה האתיופית שמקבלת עבודה בהתאם להשכלתה. או במילים אחרות, עובדתית, יש אפליה של עולים מאתיופיה בקבלה למקומות עבודה... לקחת את עצמנו בידיים.

dweck2k

New member
די עם השטויות.

ערסים זו בחירה אופנתית גרועה, זה הכול. זה לא שום דבר אחר. מזרחית זה פשוט פיתוח של פופ עם השפעות של מוסיקת מקור של עדות המזרח. וקונקרטית למאמר המטפש הזה: א. רוב השוטרים הם ערסים ומגיעים משכבות חלשות. ב. השכונות כוללות גם הרבה אשכנזים. ג. ערסים מתלבשים כמו כל אחד בטורקיה, איטליה, ספרד ומדינות ים תיכוניות אחרות. מה לעשות. ד. גורמטים - אין שום קשר בין הבלינג לגורמט. הגורמט הוא תכשיט בודד. הבלינג זו הגזמה פראית. ה. המאמר שלך מלא בשטויות והנחות יסוד מעוותות. לסיום - די להתייחס למצב העדתי כאילו הוא משליך על היפ הופ. זה שטויות וזה ניסיון להנציח מיתוסים וקיפוח שהולכים ונעלמים מהעולם.

או שלא הבנתי אותך

או שאתה סתם טועה "מזרחית זה פשוט פיתוח של פופ עם השפעות של מוסיקת מקור של עדות המזרח"

dweck2k

New member
תקרא ותנתח קצת את הז'אנר

יש בו בסיס יציב מאוד של פופ ובנייה של פופ, ועליו מלבישים מאפיינים "אתניים" כסלסולים, כלי נגינה וכו'. המזרחית האסלית, האמיתית זה המוסיקה השורשית - הטורקית, המרוקאית האנדולסית וכו'. וזה לא נשמע בשיט כמו מה שרץ היום ברדיו וכו'. דוויק

sgold666

New member
אבל גם הראפ שרץ היום ברדיו

ברובו הגדול מבוסס על מוזיקת פופ. ההשוואה בין ראפ מחתרתי יחסית למוזיקה הים תיכונית/ מזרחית שנשמעת ברדיו היא לא נכונה גם כדי להשוות בין סגנונות.

Gil AkA Bugi

New member
מה קשור מזריע ומניק?

סך הכל עשה השוואה...לגיטימי לחלוטין, מכאן ועד לקרוא לו גזען, הדרך ארוכה...

Funky Giraffe

New member
"כל תימני בארץ יגיד לך שהוא שונא

אשכנזים" אני חושב שאין מה להוסיף פה.. זה מדבר בעד עצמו.

youngdiz

New member
4 סעיף ב - תקנון הפורום

"ב. משתמש אשר ישלח הודעה בעלת אופי פוגע\ מטריד לרבות קללות, תמונות , אודיו – הודעתו תמחק" הודעה זו מכילה הערות בעלות אופי פוגע לכיוונו של Gil AkA Bugi שרק הביע את דעתו בתמימות. מבקש למחוק ולהזהיר את המשתמש kapoya

1uLtRaSoNiC1

New member
"כל תימני בארץ יגיד לך שהוא שונא

אשכנזים" ? וואלה? אחלה הכללה... טמבל

למעלה