היטל השבחה לאור הקטנת תמורה ל_12 מ"ר

יש כתבות לאחרונה כי הוצאה הנחיה על ידי רשות ההתחדשות כי בפינוי בינוי תוקטן התמורה לדירה ל_12 מ"ר בלבד ברוטו ( כנראה זה ממ"ד ). וכן חניה ומחסן . היה נהוג בשכונה שלי ( יש תוכנית מאושרת לפינוי בינוי ) לתת לכל דייר 40-30 מ"ר. וכנראה גם על זה התבסס סכום ההיטל שקבעה העיריה . האם לאור ההוראה החדשה ( אם תיושם ) ההיטל אמור לקטון ? אציין שמחיר חדר בממוצע אצלנו הוא 400,000 ש"ח והיטל נקבע ל430,000 ש"ח .תודה .

האם יש תשובה לזה ? תודה

יש כתבות לאחרונה כי הוצאה הנחיה על ידי רשות ההתחדשות כי בפינוי בינוי תוקטן התמורה לדירה ל_12 מ"ר בלבד ברוטו ( כנראה זה ממ"ד ). וכן חניה ומחסן . היה נהוג בשכונה שלי ( יש תוכנית מאושרת לפינוי בינוי ) לתת לכל דייר 40-30 מ"ר. וכנראה גם על זה התבסס סכום ההיטל שקבעה העיריה . האם לאור ההוראה החדשה ( אם תיושם ) ההיטל אמור לקטון ? אציין שמחיר חדר בממוצע אצלנו הוא 400,000 ש"ח והיטל נקבע ל430,000 ש"ח .תודה .
האם יש תשובה לזה ? תודה

היטל השבחה בפינוי בינוי

הי, בעקרון אם כבר יש תב"ע מאושרת במתחם אז המדיניות להקטנת שטחים ממילא לא תחול כי יש תכנית תקפה. ההנחיה נועדה לתת קו מנחה לתכנון חדש. ולכן גם היטל ההשבחה לא אמור להשתנות. יחד עם זאת, ככל שבאמת בסופו של דבר תקבלו פחות שטחים, עפ"י החלטה חדשה של ועדת ערר שפורסמה לאחרונה, יתכן כי ההיטל יחושב על בסיס גובה התמורה שתקבלו בפועל ולכן עשוי לקטון. בכל מקרה, קשה לדעת עדין בודאות. תחום היטל ההשבחה בפינוי בינוי טרם התגבש בצורה מספיק סופית והנושא מהווה קרקע פוריה לדיונים...

היטל השבחה בפינוי בינוי

היטל השבחה בפינוי בינוי
הי, בעקרון כל נושא היטל ההשבחה בפינוי בינוי לא ממש רלבנטי לך כדייר. בכל עסקת פינוי בנוי מקובלת ממילא היזם לוקח על עצמו את תשלום כל ההוצאות וההיטלים..... בלי קשר, היטל השבחה לא נגזר ממה שהיה "נהוג" קודם" או ממה שהיה "נהוג" עכשיו. אם יש אצלכם תכנית בנים עיר בתוקף שמגדירה היקף בניה חדשה מסויים אז ההיטל נקבע על פיה. ההנחיה החדשה מהווה כלל לפיו יכינו תכניות פינוי בינוי חדשות, כלומר, כאשר יזם / שות מקומית ירצו ליזום תב"ע חדשה לפינוי בינוי ויעשו חישוב של היקף סה"כ השטחים הנדרש בכדי שהתב"ע תהייה כלכלית, יובא בחשבון כי הדיירים יקבלו רק 12 מ"ר ולכן ניתן יהיה לעשות תכניות עם פחות שטחי בניה.

תודה

היטל השבחה בפינוי בינוי
הי, בעקרון כל נושא היטל ההשבחה בפינוי בינוי לא ממש רלבנטי לך כדייר. בכל עסקת פינוי בנוי מקובלת ממילא היזם לוקח על עצמו את תשלום כל ההוצאות וההיטלים..... בלי קשר, היטל השבחה לא נגזר ממה שהיה "נהוג" קודם" או ממה שהיה "נהוג" עכשיו. אם יש אצלכם תכנית בנים עיר בתוקף שמגדירה היקף בניה חדשה מסויים אז ההיטל נקבע על פיה. ההנחיה החדשה מהווה כלל לפיו יכינו תכניות פינוי בינוי חדשות, כלומר, כאשר יזם / שות מקומית ירצו ליזום תב"ע חדשה לפינוי בינוי ויעשו חישוב של היקף סה"כ השטחים הנדרש בכדי שהתב"ע תהייה כלכלית, יובא בחשבון כי הדיירים יקבלו רק 12 מ"ר ולכן ניתן יהיה לעשות תכניות עם פחות שטחי בניה.
תודה
אצלנו יש תוכנית בתוקף כבר כמה שנים, אך לצערי אין סיכוי לממש אותה. לכן אני רוצה למכור את הדירה ולכן יהיה לי היטל.

היטל בפינוי בינוי

תודה
אצלנו יש תוכנית בתוקף כבר כמה שנים, אך לצערי אין סיכוי לממש אותה. לכן אני רוצה למכור את הדירה ולכן יהיה לי היטל.
היטל בפינוי בינוי
הי, בכל מקרה, שינוי המדיניות ל- 12 מ"ר לא קשור ישירות להיטל עבור התכנית שכבר בתוקף ובכל מקרה ה"השבחה" נאמדת למועד מתן התוקף של התכנית ולא להיום. יחד עם זאת, אם אכן המציאות היא כזו שאין כל כך ישימות לתכנית והזכויות הן "תיאורטיות" אז זה לכשעצמו אמור לבוא לידי ביטוי בהיטל ההשבחה. בעקרון, עצם מתן זכויות בניה בתכנית כלשהי ובודאי במקרה של דירה בודדת, לא אומר אוטומאטית שיש "השבחה" וככל שיוכח שאין בפועל השבחה (עליית שווי לדירה בפועל עקב אישור התכנית), אז גם אין מקום לגבות היטל. יתכן שהועדה המקומית תוציא שומת היטל השבחה וכמובן ניתן לערער ולעיתים גם להפחית לאפס.

היטל השבחה בפינוי בינוי

בעקרון אם יש תכנית בתוקף, קיימת אפשרות חוקית לקבוע היטל השבחה בעת מכירת הדירה כיום, גם אם טרם התגבשה עסקת פינוי בינוי. יחד עם זאת, ככול שהטענה שלך נכונה לפיה למרות שיש תכנית אין סיכוי ריאלי שתתמש בטווח הנראה לעין, אזי בהחלט ראוי לקבוע היטל השבחה נמוך מאוד עד אפסי. אם המצב האמיתי מראה כי המחיר שמשולם על הדירה אינו משקף לה שום תמורה נוספות מעבר למצב הקיים (כלומר הקונה לא משלם סכום נוסף בגין ה"פוטנציאל" לפינוי בינוי בעתיד), אז ניתן יהיה מבחינה כלכלית לטעון לשווי השבחה אפס.
לחילופין, אם על אף שפרוייקט פינוי בינוי עוד רחוק מהתממשות, יש תמורה עודפת ברורה עבור ההיתכנות העתידית, עלול להיות היטל השבחה ואגב גם יש אז חשיפה לתשלום מס שבח גבוה.

למעלה