הטמעת כתוביות עם רקע שחור

DoronModan

New member
הטמעת כתוביות עם רקע שחור

הכנתי קובץ כתוביות באספרנטו, אבל על הסרט (AVI) יש כבר כתוביות באנגלית ואני רוצה לכסות אותן.
כיצד להטמיע את הכתוביות שלי בתוך הסרט כך שיהיו על רקע שחור?
(אני רוצה לציין שטרם יצא לי להטמיע כתוביות גם באופן רגיל, בלי רקע).

DoronModan

New member
אגב, הייתי רוצה שיהיה פס שחור

לכל אורך תחתית המסך בזמן הופעת הכתוביות, ולא רק סביב המילים. מצ"ב צילומי מסך - אחד טוב שמוצג כך באמצעות נגן KMPlayer, ודוגמה רעה, שיצרתי דרך Subtitle Edit תוך שמירת הסרט כ-ASS, ושם הרקע השחור הוא רק סביב המילים, כך שלפעמים הן לא מכסות כראוי את הכתוביות שמופיעות על הסרט מקודם.
השאלה שלי היא איך אני יכול להטמיע את הכתוביות כך שייראו כמו בדוגמה הטובה?

גיליום

New member
זו תכונה של התוכנה

התוכנה בה אתה משתמש (נגן הסרטים) קובעת האם הרקע הוא רק "סביב המילים" או "כול השורה". כך יהיה כנראה גם בהטמעת הכתוביות - הרקע יהיה תלוי בתוכנה בה תשתמש.
אם אתה כבר משתמש ב-ASS (או SSA הדומה), אתה יכול להגדיר את צבע הרקע וכן "לרפד" כל כתובית ברווחים, מימין ומשמאל, כך שכשהשורה תוצג, יהיה לה רקע שחור לכול רוחבה..
גילוי נאות: לא ניסיתי את השיטה הזו מעולם. אך היא נשמעת הגיונית, כי "רווחים עם רקע שחור" נראים פשוט כמו.. רקע שחור.

בברכה,
גיליום

DoronModan

New member
איזה אפשרות יותר מעשית, להשתמש ב-ASS או בתכנה מתאימה?

מה נראה לך יותר קל לביצוע משתי האפשרויות האלה:

1. למצוא ולהבין איך לעבוד עם תכנה להטמעת כתוביות שמאפשרת את פס על כל השורה, אם בכלל קיימת כזו. האם אתה במקרה מכיר, איזו תכנת הטמעה מאפשרת פס שחור על כל השורה?
2. לרפד כל כתובית ברווחים (כמובן, שאצטרך להקפיד להשלים בכל כתובית את מספר הרווחים הנכון, כדי שהשורה לא תגלוש לשתי שורות. למשל אם יש בשורה מקום ל-50 תוים, וכתובית כוללת 20 תווים, אצטרך לרפד בעוד 30 תווי רווח, כלומר 15 מכל צד. לעומת זאת אם הכתובת כוללת כבר 40 תווים, אצטרך להשלים רק 10 תווי רווח, כלומר רק 5 מכל צד).
ואם לא לכתוב לצורך זה תכנה משלי, זו עבודת נמלים, בהתחשב בזה שיש לי כ-800 כתוביות!
אז מה אתה היית עושה?

DoronModan

New member
טוב, גיליתי שריפוד כל כתובית ברווחים לא עובד

גם לי זה נראה היה הגיוני, שרווחים עם רקע שחור יתנו רווח שחור מעבר למילים עצמן, אבל זה לא עובד משום מה.
לאחר שהוספתי ב-SE רווחים משני הצדדים לכתובית אחת, ואכן בקובץ זה נראה כך:
Dialogue: Marked=0,0:00:59.44,0:01:03.11,*Default,NTP,0000,0000,0000,, -Kie estas Elektra?
את הרווחים סימנתי כאן ברק לצורך הבהרה איפה שמתי רווחים. בעצם זה נראה כך בקובץ
Dialogue: Marked=0,0:00:59.44,0:01:03.11,*Default,NTP,0000,0000,0000,, -Kie estas Elektra?
אבל במציאות, כשהקרנתי את זה ב-VLC רואים רקע שחור אך ורק סביב המילים בכתוביות, ולא מעבר להן.
כך שאצטרך למצוא תכנה להטמעת כתוביות שכן עושה את זה, אבל אינן לי מושג איך מוצאים תכנה כזו. (ואז תישאל השאלה איך עובדים איתה לצורך ההטמעה, אבל זו "אופרה אחרת", תרתי משמע במקרה של הסרט שלי)
אם אתה יודע על תכנת הטעמה כזו שנותנת פס שחור על כל השורה כשיש כתובית (או שאתה יכול לאתר כזו בקלות מבחינתך) אשמח אם תגיד לי.

גיליום

New member
הטמעת כתוביות על פס רקע שחור

מזמן כבר לא נתקלתי בצורך להטמיע כתוביות על רקע שחור, אז אני לא מכיר תוכנה מודרנית שעושה את זה. אם אמצא זמן פנוי בסופ"ש אעשה בדיקה קצרה בתוכנות המוכרות האם יש מישהי שתומכת בזה.
אני יכול לומר לך איך עשיתי את הפעולה הזו פעם מזמן, באופן פשוט, שכנראה עכשיו כבר לא עובד, אך אולי ייתן לך כיוון..
קיימת תוכנה חינמית בשם VirtualDub, שיודעת לעבוד היטב עם קבצי AVI. לתוכנה הזו יש מנגנון שנקרא "פילטרים" והוא בעצם מאפשר לבצע כול-מיני אפקטים על הסרט ולשמור את הסרט עם האפקטים לקובץ חדש.
אחד הפילטרים הללו נקרא "Fill" והוא מאפשר למלא שטח בצורת מלבן, בכול צבע שהוא, בכול מקום על-פני הסרט. פילטר אחר מאפשר להטמיע כתוביות. אפשר במעבר אחד להפעיל פילטרים רבים בזה אחר זה.
מה שעשיתי בזמנו זה ליצור "מלבן שחור" בתחתית המסך, לרוחב התמונה.
מעל המלבן הזה, הפעלתי את הפילטר של הטמעת הכתוביות.
התוצאה היתה "כתוביות על-גבי רקע שחור"..
הייתי ממליץ על השיטה הזו וגם מסביר כיצד לבצע זאת, הבעיה היחידה היא שכבר מזמן עברתי למערכת הפעלה של 64 ביט ובגרסת 64 ביט של VirtualDub לא מצאתי שום פילטר להטמעת כתוביות שעובד. מכיוון שלא היתה דרישה לפעולה הזו ואני גם פחות מטמיע כתוביות (רוב הטלוויזיות היום יודעות לנגן את הסרט עם הכתוביות ללא הטמעה), אז לא השתמשתי לאחרונה בתוכנה וגם לא חיפשתי פילטר להטמעת כתוביות שעובד ב-64 ביט..
עדיין הרעיון הבסיסי הוא פרקטי - "ציור של מלבן שחור ועליו מופיעות הכתוביות".
בברכה,
גיליום

DoronModan

New member
תודה על התשובה. אז אולי גרסה קדומה יותר

של VirtualDub כוללת את הפילטר הזה? מוזרבעיני שתוכנה תוותר על תכוּנה מסוימת שפעם היתה בה.
כשציירת את המלבן השחור, האם היו כתוביות בנות שורה אחת, וכתוביות אחרות בנות שתי שורות? האם רוחב המלבן השתנה בהתאם למספר השורות בכתובית?
כי אם המלבן ברוחב קבוע של שתי שורות כתובית, אז חבל להסתיר מהסרט כל כך הרבה מחלקו התחתון, אם יש בו רק שורה אחת, ובוודאי בחלקי הסרט שאין כתובית בכלל. לא כך?

גיליום

New member
אין ברשותי גרסה קדומה יותר

כפי שכתבתי, עברתי למערכת הפעלה שונה והתאמתי את התוכנות השונות, כולל את VD.
התוכנה VD היא חינמית ורוב הפילטרים שבה הם תוספים (פלאגינים) שכותבים אנשים פרטיים. לאחר המעבר של התוכנה ל-64 ביט היא כבר היתה פחות פופולרית מבעבר וכנראה שלא היה מי שטרח להמיר את כול הפלאגינים הקיימים גם ל-64 ביט..

בנוגע למלבן השחור - ציירתי רק "שורה אחת" והתאמתי את כול הכתוביות כך שיכנסו בשורה אחת. כמובן שזה תהליך שלוקח זמן, אך עשיתי את זה רק במקרים מסוימים, כשהתעורר צורך ב"רקע שחור לכתוביות". ברוב המקרים הרי אין בזה הכרח.
בברכה,
גיליום

DoronModan

New member
תודה על תשובתך

מכיוון שהכתוביות שכבר נמצאות בסרט - חלקן בנות שורה אחת וחלקן בנות שתי שורות, פעם אצטרך להסתיר שורה אחת ופעם שתי שורות, ולכן כמובן לא יעזור לי להתאים את כל הכתוביות כך שייכנסו לשורה אחת.
נראה לי שארכוש את הסרט ב-DVD, בתקווה שאוכל להמיר אותו ל-AVI, כי הסרט שנמצא באינטרנט הוא עם כתוביות.
אחרת, אוכל תמיד להקרין אותו ב-KMPlayer עם שורה שחורה מלאה, אבל לא אוכל לספק אותו לאחרים, בלי הסבר מדויק מה לעשות.

למעלה