החלפת אדריכל - זקוקה לעזרתכם

צימעס

New member
אתה רואה מה זה? אין מושלם ../images/Emo3.gif

בד"כ אני במאת בועטתותו עם התינוק החוצה. הפעם התינוק בעט את שנינו ולא השאיר לנו מקום (יבש) במיטה.

dina 5

New member
בעניין הבנייה הקודמת - הבהרה

את הבית הנוכחי שאנו גרים בו תכננה אדריכלית אחרת, אך לא התקשרנו איתה. כפי שכבר ציינתי, איתה החווייה היתה מאד חיובית וברגע שקנינו שטח במקום אחר כלל לא חששנו מכל התהליך, אלא להיפך.

calya

New member
../images/Emo2.gif../images/Emo2.gif../images/Emo2.gif../images/Emo2.gif

ההודעה הכי ארוכה שראיתי אותך כותבת בחיים. מדהים. באמת יש לך כל כך הרבה אותיות במקלדת ?
וטוב שכתבת, מסכימה עם כל מילה. בעיקר עם העניין של הטיפול הזוגי. (ובמאמר מוסגר - כשהתחלנו לבנות ביחד אני והאקס הלכנו לכל מיני אדריכלים... רובם התעסקו בעצמם בפגישת השיווק והראו תיקי עבודות וכאלו דברים. האדריכלית שלקחנו לבסוף באה עם פנקס קטן ועט, התישבה והתחילה לירות שאלות. צר לי להגיד שתוך עשרים דקות היא הוציאה על פני השטח עם השאלות שלה את כל הבעיות בנישואין שלנו אחת לאחת
אין מה לעשות, טיפול זוגי ובנית בית זה באמת די דומה...)

calya

New member
היא לא אמרה שצריך טיפול זוגי

היא אמרה שלאדריכל צריכות להיות יכולות של מגשר/מטפל וזה נכון. זו היכולת למנוע מצבי פיצוץ לפני שהם קורים ולדעת לתווך בין בני זוג לאיזה מקום של רצון שהוא משותף להם ושניהם שלמים איתו (מכיוון שהייתי בגישור, בנסיבות אחרות, אני מוצאת באמירה הזו של צימעס הרבה אמת).

תחזרו להגדרת הצרכים הראשוניים שלכם

מה הבסיס ההתחלתי לתכנון ומשם תתחילו לסגור החלטות. אפשר לשבת שנים על תוכנית ולעד למצוא בה דברים לשנות או להתחרט. אין צורך להחליף את האדריכלית, אתם צרכים להיות יותר עניינים ותמיד לזכור שגם בית זה לא חתונה קתולית, בהחלט אפשר לחיות בו 8-10 שנים ואח"כ לשנות מגורים בהתאם לצרכים המשתנים. והם תמיד משתנים בהצלחה

זהבה נ

New member
../images/Emo7.gif מכירה את התוחשה והתסכול מקרוב

מאחר ואני נמצאת בסיטואציה מאוד דומה לשלך. אנו מתכננים לבנות באבן יהודה והתכנון המקורי היה להתחיל את הבניה מיד לאחר חג הפסח ובעוד שנה לעבור לגור בבית החדש דבר שלא כל כך מסתדר לי ותביני לאחר שתקראי את הסיפור שלנו הגשתי לוועדה תוכנית גרמושה לשתי הבתים שאנו נתכננים לבנות ולאחר זהיא הוגשה עלתה יועצת הפנג שווי שיש טעות בכיוון המעלות שהתוכנית הוגשה ושהיא הבהגשה לא מנוצבת מדוייק כפי שצריך(הסבר פנג שווי זה כבר סיפור אחר שלא אכנס אליו). כאשר ביררותי בוועדה התוכנית כבר יצאה מהדיון עם גיליון דרישות עוד שהספקתי לעצור אותה ולהחליפה ומאחר שכך כבר הספקתי להתעדכן בשינוים שהוועדה ביקשה וכאשר יהשבנו להתחיל להכין את השינוים התוכנית החלה להשתנות ולקח מעט זמן תשלום נוסף על השינויי לאדריכלית שלא באשמתה והגשנו תוכניות גרמושקה בפעם השניה. והנה כפי ששיתפתי אתכם אתמול כאשר קיבלנו את תחשיב מס ההשבחה ושהתווסף לתשלומים הנוספים ראינו שכמו שהגשנו את אותה תוכנית לא נוכל ליישם אותה בפועל ונאלץ לוותר על בניה של המרתפים וכך נאלצנו לשבת שוב ולהכין תוכנית חדשה וז כעת הפעם השלישית כי כעת חייבים להעלות מהמרתפים את הממ"ד לקומת הכניסה וכל התוכנית נטרפה ונפלה כפי שנופל מגדל של קלפים וומאז כב קרוב לשלושה חודשים אני תקועה כל כך חזר ולא רק אני גם האדריכלית שלי אמרה לי שהיא לא מצליחה ליצור לי משהו יצירתי ואין לה בעיה שנעבור לאדריכל אחר דבר שאני אישית לא רוצה כל כך מאחר וכבר שילמתי לה יותר משישים אחוז מהשכר וואנו ביחסים מאוד טובים ומכירות עוד מהבית הראשון שהיא תכננה לי וכל כך אהבתי את הסגנון שלה אז ואני לא יודעת פשוט מה קורה לנו עם התוכנית ... בינתיים יש ועומדת השגה בוועדה לתכנון על תחשיב ההשבחה ונראה מה יעלה בגורלה, אעדכן. פניתי לכמה אדריכלים אחרים והמחירים שהם דורשים אסטרונומיים יחסית לעומת ששילמנו הצעת המחיר הכי נורמלית שקבלתי עד כה היתה באמת של האדריכלית שקליה המליצה לך עליה , מאחר וגם איתה שוחחתי ועדיין לא קבלנו החלטה מה לעשות וכיצד להמשיך. בשלב זה החלטנו לא להחליט עד שנראה מה קורה. לעתים פסק זמן קצר עושה נפלאות. מאחר ותמיד תמתין לך האפשרות לקחת יועץ אדריכל חיצוני לייעוץ בלבלד והמחיר מאוד גבוה לדעתי מה שקבלתי כהצעות מחיר בינתיים לא מנצדיק. את התכנון התחלנו בחודש יולי ובחודש ספטמבר הגשנו את הגרמושקה הראשונה, את השניה הגשנו בדצמבר וכעת אני כבר לא יודעת מתי נגיש את השלישית ומי יעשה את זה האדריכלית שאתה התחלנו את התהליך או לא, יש בדרך אלי כמה הצעות מחיר ולאחר שנקבל את כולן נקבל גם החלטה מה לעשות ואין נמשיך. בדפים הקודמים תוכלי להתרשם מהסקיצות שהעלתי להתייעץ עם החברהים כאן וקבלתי עיצות מדהימות במיוחד מקליה שלדעתי היא בזבוז בתחום בו היא עוסקת מאחר ויש לה חוש טבעי לתכנון משהו בראיה של העיניים שלה עושה זאת. מחזיקה לך אצבעות שיעבור לכם מהר...

למה להחליף אדריכל -יש לנו בפורום

מלווה אישי בבניה יחד עם מאמן אישי בהתלבטות כל אלו לבטח יוציאו לך את החשק לבנות
חברים שלי, הגיעו למבוי סתום באלטרנטיבה מס' 21 ואני יעצתי להם לעשות פסק זמן. כעבור מספר חודשים, הם החליטו שחייבים לעשות פשרות, נתנו אור ירור לאדריכל להגיש את התכניות, ועכשיו יש כבר שלד בשטח

calya

New member
אני לא מבינה... איך כולם אומרים לה

שבעצם הבעיה אצלה שהיא לא מרוצה "ממה שיש"... הרי בית זה כזה פרוייקט ענק, ולא משנה כרגע אם זה פעם בחיים או עשרים פעמים... כל כך הרבה כסף ואנרגיה ולב ונפש מושקעים בזה - איך אפשר לבנות משהו שהוא לא ואוו עבורך ???? אני לא חושבת שהבעיה אצלה. אני חושבת שאם הם היו מתברברים שנה וארבע על צבע הנישות בקיר כי זה לא בדיוק הצבע שהיא רוצה אז באמת, יש לה בעיה של פרפקציוניזם. אבל כשזה לא זה, ומתברברים כי לא מוצאים את "זה" זו בהחלט לא הבעיה שלה. זו בעיה של קשר עם האדריכלית כזה שבו האדריכלית תבין אותה באמת ותדע מה היא אוהבת ואיך לדבר אליה ולגרום לה להיות שלמה עם מה שיש. גם אני לא מתברברת שעות על העיצוב של הקיר שיעלה מהכניסה לכיוון המדרגות ובלה בלה.... לזה יש זמן אפילו אחרי שבונים, מה אכפת לי. אבל כשהקומה העליונה לא היתה "נכונה" לי, למרות שהיא היתה מונחת במקום הנכון והיו בה את הפונקציות הנכונות ואת כל החדרים שרציתי - הרגשתי את זה. והאדריכלית שלי הרגישה שלא טוב לי. ולבד היא מצאה מה כן טוב לי ככה שפתחתי את השירטוט (היא שולחת לי במייל) ואמרתי "ואווו !!". זו העבודה שלהם. לא העבודה של הלקוחות להתפשר כי זה מה שהאדריכל יכול.

fireman

New member
למה? כי זה כבר עבר את כל גבולות ה"סביר"

כמו שכבר כתבתי קודם....היא צריכה להסיר את הכובע בפני האדריכלית שלה ולו רק בגלל הסבלנות שהיא מפגינה, אני במקומה הייתי מגרש אותה מהמשרד שלי כבר אחרי 3 חודשים. תמיד אפשר לרצות "משהו אחר" וגם אחרי המשהו האחר עוד פעם לרצות משהו אחר וחוזר חלילה. בחיים אין דבר כזה "מושלם" לא בבני אדם, לא בבני הזוג ובנות הזוג וגם לא בבית שנבנה וצריכות להיות פשרות שנובעות מאילוצים בגלל תנאים מסויימים שמכתיבים את הצורך לקבל את האילוצים הללו. אמנם אנחנו לא יודעים איפה בדיוק נוצר הפער בין השואלת לאדריכלית שלה ויתכן שאלו דברים שהם באמת מינוריים כמו כיוון האסלה בתוך חדר השירותים או כיוון פריסת הקרמיקה לאורך או לרוחב הקיר.....מה גם שאם התקנון מגדיר גג X וחניה Y אי אפשר לעשות גג Z וחניה B..... צריך לדעת איפה נמצא הפער ולכן אני מצטרף לרעיון להעלות את התוכניות לפורום בכדי לקבל משובים מהחברים. להחליף אדריכל, עם כל הכבוד, זה לא להחליף זוג גרביים, מגובר באיש מקצוע שטרח, עבד, השקיע המון שעות בכדי לספק את הרצון של הלקוח.....הבעיה כאן שהלקוח לא מרוצה אפילו ממה שהוא רוצה וכאן יש בעיה. צריך להבין איפה נמצא הפער ואחר כך לראות איך מגשרים עליו....להחליף אדריכל זה לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח ולא יפתור שום דבר.

calya

New member
אני לא מסכימה. בהחלט כמו להחליף גרביים

באופן אישי אני מתעבת גרביים - לכבס, למצוא זוגות ולקפל. אז פעם בכמה זמן אני פשוט מעיפה את כל הגרביים מהבית וקונה חדשות. ככה לא מצטברים גרביים בודדות לאורך זמן (לפני שעליתי על השיטה המעולה היו לי תקופות של איזה 30 גרביים בודדות במגירה אחת... לא ידוע איפה בני זוגן). מה זה קשור ? לא יודעת שכחתי. אולי רציתי לכתוב שלא מסובך להחליף שום דבר בחיים אם מחליטים שדי ונמאס. (ע"ע בעלי לשעבר למשל
) בקיצור - בוא נשאל באמת איפה הפער ועל מה הוא עומד ויותר מזה - כמה פגישות בכלל נערכו בתקופה הזו ? יש לי חברה שתיכננה את הבית שלה שנה שלמה במהלכו הם נפגשו עם האדריכלית 6 פעמים בלבד. אדירכלית עסוקה. לא עלה בדעתם שזה לא סביר...

dina 5

New member
לאחר קריאת כל התגובות ...

מספר נקודות שחשוב לי להבהיר, הזמן הארוך שנמשך התהליך היה מלווה במס' הפסקות שלא היו תלויות בנו, מסיבות שונות. לגבי ההחלטות שעליהן לא הגענו להסכמה - כמו שכבר נאמר, מדובר בפרוייקט מהחשובים בחיים. כיום יש לנו כבר מס' ילדים ולקח לנו זמן להגיע להחלטה לגבי מיקום החדרים. מדובר בתהליך של הבשלה והגעה להחלטות, אך ברגע שקיבלנו החלטה היינו סגורים בדיוק על הפרוגרמה שלנו. לא היתה לנו בעיה להתגמש על פונקציות מסויימות ולמרות שלא היה לי את ה"אוו" שקיוויתי שיהיה, החלטנו להתביית על תוכנית מסוימת. אבל ברגע שבאנו לפגישה האחרונה, בציפייה לפגישה אחרונה בהחלט לפני הגשה ואז גילתה האדריכלית במקרה, שישנה בעיה טכנית אך מהותית ויש שוב לערוך שינויים - מאז כבר אין לנו יותר אנרגיות. האם גם עכשיו אתה חושב שזה רק בעיה שלנו? סה"כ גם אנחנו אנשים עובדים, עסוקים, שתכננו להתחיל לבנות כבר באביב ושילמנו לאדריכלית אפילו מעבר למה שהיה צריך לפי התקדמות התוכניות בגלל שראינו את ההשקעה שלה. ניתן גם לראות את הצד שלנו שבזבזנו מעל שנה שלא יצא ממנה הרבה, הן ממהיבט הכלכלי והן מההיבט הרגשי. מה דעתכם?

יש לי הצעה: מאחר והתוכנית טובה מאוד

(אני זוכרת את כל הדיונים על הממ"ד והמרתף), אני הייתי ניגשת לאדריכל אחר עם שתי בקשות ליעוץ - לא להחלפת אדריכל: לתת לכם תוכנית אלטרנטיבית עם ההגדרה של הצרכים (בלי מרתף, הורים למעלה וילדים למטה וכו'). להראות לו את התוכנית הנוכחית ולבקש רק פתרון לבעיות הטכניות. לשלם רק על כך לאדריכל ואז להחליט לפי התוצאות. אפשר יהיה לחזור לאותה אדריכלית עם הפתרון ביד ולהמשיך הלאה או להחליף אדריכל. סה"כ להכין סקיצה זה שלב מהיר מאוד ( אם כבר יש החלטות). ואז להתחיל את העבודה ממש. אם אתם מרגישים שהיא לא מספקת את הסחורה אז עדיף להחליף אדריכלית עכשיו מאשר לסבול את כל הבניה מהטעויות. טעויות גם יכולות לעלות הרבה כסף כשמדובר בבניה. אני מבינה שאתם אוהבים את התוכנית, הבעיה היא העניין הטכני של המפלסים, נכון? יש גם עניין עם חדר הכביסה וממ"ד וגם עם הכניסה והחניה. זה טעות לוותר על חניה כפולה בעיניי. בהצלחה!

dina 5

New member
יעוץ ע"י אדריכל אחר

האדריכל שפנינו אליו היה בכדי שינסה לייעץ לנו כיצד לפתור את הבעיות. הוא לא היה מוכן לתת יעוץ, אלא מאחר שאני מכירה אותו והיה מודע לכל התהליך המייגע, ייעץ לנו קודם כל להחליט האם בכלל להמשיך עם האדריכלית הנוכחית. לא נראה לי שקל למצוא אדריכל שרק יעשה סקיצה אופציונלית, שכן גם זאת עבודה ואני גם לא בטוחה שהאדריכלית שלנו תהיה מוכנה לכך.

אם כך אז כדאי להחליף אדריכל

אבל לא הייתי עובדת עם אדריכל שאת מכירה. זה יהיה עוד יותר לא נעים לך וממש לא כדאי לעשות את זה. אני מכירה כמה דוגמאות של אנשים שעשו את זה והתחרטו. יש הרבה אדריכלים/יות מוכשרים/ות ושווה לבדוק עם השכנים.

אני רוצה להוסיף

כמו שכתבו פה למעלה, אם התוכנית נראת לך אז תפני למפקח בניה/ מהנדס ותראי אם הוא יכול לפתור את הבעיה הטכנית.

זהבה נ

New member
fireman ואם האדריכל מודה שהוא "תקוע"

גם אז לא לחשוב על החלפה??? זה מה שהאדריכלית שלי אמרה לי בפירוש והיא אדם נפלא וחברה טובה והיא פשוט אמרה לי את האמת שלה שהיא תקועה ושאולי נחפש אדריכל אחד. אני מאמינה שלעתים עיין אחרת רואה אחרת כי לתכנן בית זה ליצור ולעתים אדם יכול להיות בגלל סיבותיו הוא מוגבל ביכולת היצירתיות שלו, זה קורה. אני דווקא חושבת שזה שאיש מקצוע אומר זאת אז זה מראה שהוא סופר מקצועי. גם איש מקצוע שעובד הרבה שעות על תכנון אינו עושה את זה חינם וגם אם יש שינויים הוא מקלת תיגמול מוסכם מראש. אני מאוד מזדה עם מה שקרה כי לעתים גם שינויים שאני ביקשתי לבסוף נראו לי לא מתאימם כאשר ראיתי את התוכנית או את השינויי. הרי כצד אדע אם אני רוצה את השינויים שאני מבקשת אם לא אראה אותם ויזואלית??? בשתי הגשות התוכניות הראשונות שלי הייתי מאוד שלימה עם כל פרט וכעת אני ממש לא מרוצה מהתוכניות, האם זה אומר שאצלי משהו לא בסדר או שפתאום נכנסו פרמטרים נוספים לתכנון וגרמו לביית להיות מאוד שונה וכעת צריך להיות יצירתי כדי להתמודד איתם ולא תמיד יש לאדריכל את הכוח לעצב ולעתים גם אדריכלים שבויים בתבניות משלהם ולא מסוגלים ליצור יותר, נגמרו להם הרעיונות? או סתם הם נמצאים בתקופה לא יצירתית וחסרת סבלנות ללקוח הנודניק שבפעם השלישית מגיש תוכנית שינויים. אני מאמינה שלעתים להחלף אדריכל זה להביא רוח רעננה וחשיבה חדשה לאותם נתונים של השטח ולעתים הניצול של השטח משתנה מקצה לקצה, ראיתי פעם כתבה כזו באחד מהאתרים של בניה מה היה לפני החפת האדריכל ומה אחרי אחפש ואביא קישור. שבת שלום

זהבה נ

New member
קישור לכתבה בנושא החלפה לשיפטכם כן או לא

הנה מה שקראתי ויש בקישור הזה גם דוגמאות לניצול שונה של מגרש כאשר הוחלף האדריכל פרסום לנושא החלפת האדריכל לא תמיד זה הפתרון אך לעתים זו הדרך היחידה שנותרה. שווה קריאה וצפייה בשרטוטים של לפני ואחרי החלפת האדריכל.

למעלה