הורים לילד מחונן לקוי למידה?

ל

ליאורמיכאלי

Guest
אשמח לענות על הסקר ולשתף אותך במגוון קשיים חברתיים אצל ילדים מחוננים כמו אלו שהילד שלי חווה במהלך חייו. זה לא פשוט להיות אמא לילד מחונן לקוי למידה המתמודד במקביל גם עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD). מערכת החינוך בישראל מאוד לא סבלנית לילדים אלו שנופלים בין הכיסאות. דרוש שינוי ויפה שעה אחת קודם.
 
ר

רם שלום בגרויות למחוננים

Guest
מחוננות מאופיינת בעקר ביכולת הבנה גבוהה של האדם (לאו דווקא יכולת למידה).לקות למידה על רקע אורגני היא בעיה הגורמת לקושי בלמידה וניתן להתגבר עליה באמצעות הוראה מתקנת ו/או מותאמת.אני לימדתי תלמיד שילוב מכיתה ג' שהוא גם מחונן. הוא הצליח להתקדם יפה מאוד והצליח לפתור שאלות ממבחני בגרות, מפסיכומטרי, ואפילו מקורסים אונברסיטאים, והוא רק בכיתה ג. מאוד נהנתי למצוא את הדרך ללמד אותו.
אני רם שלום בצעתי והובלתי במסגרת של משרד החינוך, תפיסה שונה לגבי מחוננים ומצטיינים, ולכן גם המלצתי להורים היא שונה. מתוך ניסיון עשיר ביותר של עיסוק במחוננות ובמחונני-על (גאונים) אני ממליץ לכל הורה להתמקד בעיקר בהשקעה בילד המחונן בפיתוח חשיבה והבנה. כאשר מפתחים אצל ילדים בכלל ואצל ילדים מחוננים בפרט, את החשיבה וההבנה, הילד לבדו יצליח ללמוד הרבה מאוד תחומים בכוחות עצמו בלי השקעה או התערבות חיצונית מיותרת, כולל לימודים לתואר אקדמי באוניברסיטה אפילו עוד מגיל בית ספר יסודי. הורים עושים טעות כאשר הם מעמיסים על ילדם המחונן לימודי יתר המבוססים על למידה שינון תרגול וזיכרון שהן צורות למידה לא נכונות לילד המחונן. שוחקות אותו ופוגעות בהתפתחותו העצמית ובמיצוי הפוטנציאל הגלום בו.
אני בעצמי למדתי לשני תארים אקדמיים באוניברסיטה בזמן שהייתי תלמיד תיכון. כשהייתי ילד קטן אבא שלי החליט לא לשלוח אותי למסגרות של תלמידים מחוננים, הוא סבר נכון שעדיף לטפח בי את יכולות החשיבה וההבנה והוא עשה את זה באופן פרטי.
כיום אני רם שלום מלמד ב-מכון לחשיבה והבנה. אני לימדתי והכנתי לבחינות תלמידים מחוננים ומצטיינים כולל גם בגיל בית ספר יסודי וגם בגיל חט"ב. אני מלמד מיומנויות בסיסיות על ידי פיתוח החשיבה וההבנה. כך שהילדים כבר מגיל בית ספר יסודי מצליחים לפתור שאלות ממבחני בגורת, מפסיכומטרי ואפילו מקורסים אוניברסיטאיים, קראו עלי כתבות בעיתונות, ראו גם במאקו N12 וכן ראו מה כתבו עלי ועל התלמידים שלי באתר הרשמי של משרד החינוך (בפייסבוק של משרד החינוך). חפשו בגוגל: רם שלום בגרויות. ניתן גם להתייעץ איתי בטלפון 0507323511 או במייל: [email protected] לגבי ילדים מחוננים ומצטיינים. כולל גם הכנה למבחני מחוננים, הכנה לאולימפיאדות במתמטיקה וגם למבחני נבחרת ישראל במדעים.
 
למעלה