הומואים לעת זיקנה

הומואים לעת זיקנה

אחרי שסוף סוף מוצאים בן זוג, וחיים איתו 60 שנה, מה קורה לעת זיקנה. בתמונה המצורפת נראים שישה הומואים זקנים ישראלים , הם חברים בקבוצת בתאטרון חובבים שהעלה מחזה בשם "גיי-רי-אָטריה" הדר גרד, אותו אני מכיר אישית (גר פעם בקנדה), עבר את גיל 80 והוא גם אבא וסבא הם לא נראים לי כאנשים בעלי מחשבות אובדניות...
הם שמחים בחלקם, יש להם עיסוקים שונים והם מרוצים מהחיים. (התמונה מתוך הירחון "העיר בוורד")

yosef 30

New member
מחשבות על גיל הזקנה כגייז

היי פורטי בוקר אור
לאחרונה ייצא לי הרבה לחשוב על גיל הזיקנה. אני מאמין שבעקבות הנסיעות הרבות שלי לחיפה, לעזור ולתמוך באבי גרמו לי לא אחת לחשוב על גיל הזיקנה. המשפט לא טוב היות האדם לבדו הידהד לי מאוד חזק. באחת הפעמיים שהיינו בבית חולים חכנו בחדר המיון לרופא שיגיע. בזמן שישבנו על הכסאות, הגיעה אישה זקנה מאוד, על כיסא גלגלים, מאוד מאוד זקנה, וביקשה שמישהו ייקח אותה למונית. היא דיברה בקול רם בכדי שיישמעו אותה ואמרה "מי מוכן לקחת אותי למונית". אמרתי לאבי "חכה כאן" וניגשתי אל האישה. שאלתי אותה היא צריכה, והאם הרופא אמר לה שהיא יכולה ללכת הביתה. היא לא ממש יידעה מה לענות - אך חזרה ואמרה קח אותי למונית. לקחתי את המסמכים שהיו ברשותה והלכתי איתה לקבלת המיון וביקשתי שייבדקו וייראו אם היא יכולה להשתחרר. בסוף הסיפור - אישפזו אותה. היה לי מאוד עצוב לראות אישה במצבה ולבד, אני כמה זה חשוב שיש בגיל הזה מי שייתמוך, יעודד, יעזור, והתחלתי לחשוב מה יהיה כשאני אתבגר, האם יהיו לי כלכךהרבה ילדים שיוכלו לעזור לי, לתמוך בי. האם אהיה בזוגיות לאורך שנים
ואם לא אז......
אני התחלתי להנחות את הקבוצה bgay באגודה בנחמני ומגיעים שלם מכל הגילאים. ואני לומד כלכך הרבה מכולם - שזו מתנה מבורכת. אך עדיין עולה בי לפעמיים פחד מפני העתיד, להיות לבד, כגיי - ועל כל מה שקורה היום בחברה הרצון לשמור על הנעורים לאורך זמן - עד כדי גיחוך לפעמיים - מבהיר ומראה כי החיים זה לא פיקניק. אז נכון שהזוג הזה וסביר להניח שיש עוד רבים ואחרים הנמצאים בזוגיות לאורך שנים. ומבלים ונהנים בביחד שלהם גם בגיל זיקנה. אך מעט מאוד רואים את זה - ואולי זה מה שחסק בנוף הבחרתי שלנו. כמה מודלים טובים ל"חיקוי". החיים כגייז והחיים בלבד - מדיי פעם באים ועולים במחשבתי. האמת זה קצת מפחיד לעיתים. מפחיד לחשוב שגם בגיל זיקנה - אתה מרגיש לבד. ושלא נדבר על רגש הדחייה והידיעה שמאחר ואתה זקן נקרא לזה סיכוייך למצוא אהבה הולכים וקטנים בשל אותה כמיהה לנעורים. בברכת המשך יום נעים ומלא גשמי ברכה. יוסף.

מריו57

New member
האם זאת בעיה רק של גאים?

בעיית הזקנה זאת בעיה של כולם - של כל החברה - לא רק של הגאים. בספרות היהודית יש המון סיפורים כדוגמה "כף העץ": הנכד רואה את סבא שלו בבית, אוכל בפינה לבד - לא עם המשפחה ונעזר בכף עץ כדי לאכול. יום אחד חוזר האב של הילד מן העבודה ורואה את בנו עובד בחריטה על עץ ושואל אותו מה פשר העשיה, והבן עונה לאביו, שהוא מכין כף עץ לרגע שבו, האב, יהיה זקן... אמש ראיתי בטלויזיה על מפגש של ניצולי שואה, ברור שזקנים, מארגנים להם מפגשים כדי להוציאם מבדידותם. להערכתי המפגש לא מוצלח, כי על מה יש להם לדבר? אבל הכוונה היתה טובה. כמורה לכיתות יסוד (לפני כ- 20 שנה), היה לנו נושא שלימדנו בבית הספר "והדרת פני זקן". אצלנו גם חוגגים בר-מצווה לילדים, אבל כחברה חילונית (אין עליה לתורה בצורה מאורגנת - משפחה שרוצה מתארגנת באופן עצמאי - המסיבה היא משותפת לכלל הילדים). מחליטים על 13 משימות שיש לבצע לאורך שנת בר המצווה. בד"כ אחת המשימות הייתה פעילות עם הזקנים שבקיבוץ, במועדון הקשישים האזורי ו/או בכלל בביקור בבית אבות לקראת חג כלשהו, בעיקר בפורים או בחנוכה. מדוע סיפרתי את כל הנ"ל, כי הבעיה היא כללית. אף אחד לא חשב על הגאים. השאלה היא, מה אפשר לעשות מעצמנו כדי להיות עסוקים, שתהיה לנו סיבה טובה לקום בבוקר עד יומנו האחרון. אם נהיה סיעודיים כולנו נהיה בבעיה - בעיקר אם לא יהיה לנו סכום כסף מכובד לדיור מוגן וכדי לשלם למטפלת צמודה, מעבר למה שחוק הסיעוד יאפשר לנו. העזרה של המשפחה ושל החברים זאת עזרה בערבון מוגבל (גם כשהיחסים הם מצויינים), גם לבן זוג שנשאר בחיים אחרון. במדינות רווחה זה פועל אחרת (סקנדינביה לדוגמה) אבל אצלנו המצב הולך ומחמיר. ועל זה צריך להוסיף את האריכות ימים... שלא תמיד הגוף והראש הולכים ביחד... מישהו מהם עוזב אותנו ומשאיר את השני לבד... כל אחד והמציאות שלו: האב שנלחם על השתלה עבור הבן, האם שלא סוגרת עין כי בנה החייל במבצע, וההורים שדואגים לבן המטייל גיונגל בדרום-אמריקה ומה לא... כולנו בחברה טובה. ולאחר מחשבות כאלו - בהחלט קשות - צריך לחיות עם הניצוץ שלכל אחד מאיתנו יש בלב ובנשמה ולעשות הכל כדי שיהיה לנו טוב, לנו ליקירנו ולכל הזולת. יום טוב לכולנו.

yosef 30

New member
לא, זו מחשבה שלי

היי מריו. כשאני כותב על חיי ועל המחשבות והחששות שלי כגיי. לא מעניין אותי שגם אצל אחרים זה אותו דבר. אני מחובר לתחושה שלי, לפחד שמתעורר בי, לחששות, לשאלות ולתהיות. כשגרתי בחיפה עבדתי לרוב עם פנסיונרים - בעיקר פנסיונריות אלמנות. הנחתי קבוצות בעיריית חיפה במשך ארבע שנים. ראיתי הרבה זקנים וזקנות לבד. שלמדו לחיות עם האובדן, עם הכאב ולהרים את עצמם קצת יותר למעלה מהמקום בו הם היו. כך שאני לא חושב שלאחרים אין בעיות דומות וזהות. אך זה לא אמור להרגיע אותי, או כל דבר אחר. אני גיי ואני מתייחס להתמודדויות שלי ולקשיים שלי כגיי. מבחינתי ברגע שאני מסתכל מסביב ורואה את ההתמודדויות של כולם, אני בעצם מאבד את המיקוד בקושי שלי ובביטוי שלו. אני מכיר משפחות שלמות שמתמודדות עם בן משפחה חולה בסרטן. נשים שלא יכולות להיכנס להריון אחרי שנים של ניסיונות לא קלים. אנשים על כסא גלגלים, ילדים שעברו התעללות מינית. האמן לי שבמסגרת הטיפולם שלי - אני פוגש הרבה הרבה קושי. אין שום קשר. אם כך לשם מה עלינו להתלהב או בכלל לכתוב על זה שיש זוג גייז שנמצאים בזוגיות רבת שנים וגם בגיל ג"ג מבוגר עדיין ביחד. מה כלכך מרשים בזה - יש אלפי זוגות זקנים החיים ביחד שנים רבות והם נהנים ומבלים וחיים. מה הביג דיל
. אני חושב שברגע שלא נפנה את מבטנו למה שקורה אצל הסטרייטים ונתמקד במה שאנחנו מרגישים. נוכל לכבד את עצמנו קצת יותר - ולא להיות במקום של השוואה. אנחנו לא שונים מהם - כולנו בני אדם וכל אחד רואה את החיים דרך המשקפיים שלו. תודה על השיתוף
חיבוק גדול
יוסף

מריו57

New member
מקובל

מקובל ב- 100% מה שכתבת. בכל זאת - ניסיתי להבהיר - בהיותי גיי - איני מרגיש שונה מאחרים בתחושותיי. לי יש את הפחדים והחששות שלי כמריו. בחלק מהם מזדהה עם הורים כמוני, בחלק מהם עם יהודים אשכנזים, בחלק מהם עם חולי סכרת, ועם עוד הרבה קבוצות שייכות
- וגם עם גאים. רק רציתי לשתף אתכם בנקודת ראותי בלי לשלול את תחושותיך ונקודת הסתכלות שלך ושל אחרים. תודה על החיבוק - אני מקווה שתהיה לך אפשרות הערב לבצע הלכה למעשה..
אני לא מבטיח.

yosef 30

New member
מריו../images/Emo70.gif אל תתעסק עם המרוקאי../images/Emo70.gif

הערב אתה מגיע בלי הרבה התפשרויות
ושום סיבה לא תתקבל בהנהלה
תבוא, תבוא יהיה אחלה.

מריו57

New member
כולי רועד מפחד ../images/Emo9.gif../images/Emo13.gif../images/Emo8.gif

איני יודע אם אתה מרוקאי ממרוקו... אבל אני ארגנטינאי מארגנטינה, ולא רק מארגנטיה, אלא מבואנוס אירס... דם לטיני זורם בעורקיי - דם לטיני חםםםםםםםםםםםםםםםם!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

על מי יכולים לסמוך כשאין ילדים...

אם אתה הומו ויש לך ילדים, אין שם הבדל בינך ובין סטרייט בעל ילדים. אם אתה הומו ואין לך ילדים, אתה כמו סטרייט בלי ילדים ואתה צריך לסמוך על אפשרויות אחרות לעת זקנה האפשרויות המצויות הן: . יש לך אחיינים ואחייניות שאוהבים אותך, יש לך חברים בריאים שמוכנים לעזור לך. ישנם מוסדות שנועדו לעזרה לזקנים., יש לך אפשרות לקחת פיליפיני סקסי שיטפל בך. לפני שלב העזרה והסיעוד, אתה יכול לפתח ולשמר חיי חברה עשירים וענפים.

למעלה