הבת שלי מדברת כמו ילדה קטנה

הבת שלי מדברת כמו ילדה קטנה

מתייעצת:
בתי בת 10, עולה לכיתה ה, ועד היום, טפו חמסה שום בצל פרסה, הכל בסדר. תלמידה טובה, חברות חמודות, הכל הכל היה בסדר.
השנה האחרונה שמתי לב שהיא מדברת כמו ילדה קטנה מגילה.
כאילו היא מקטינה את הקול שלה כשהיא מדברת. קשה לי להסביר. זה לא רק הקול אלא גם האינטונציה של הדיבור של ילדה בת 4.
בהתחלה התעלמתי כי חשבתי שזה רק איתי בבית, מנסה להיות חמודה. אבל זה קול שבעייני מאוד מעצבן ולא נעים לאוזן שילדה בת 10 מדברת ככה.
אבל אז שמתי לב שהיא מדברת ככה גם עם אחרים (עם אבא, עם הבייביסיטרית שלה, עם חברות).
אז ביקשתי ממנה להפסיק. קראתי לזה: "ציפצופים", תפסיקי לצפצף, דברי הקול הנורמלי שלך.
אבל היא מתווכחת איתי שזה הקול שלה ואין לה קול אחר. היא טוענת שמעליב אותה שאמרתי לה שהיא מצפצפת.
עכשיו אני בדילמה אם זה באמת הפך להיות הקול שלה או שהיא עושה את עצמה, כי אני לא רוצה לגרום לה רגשי נחיתות.
ובאמת, היא התחילה קיטנה בקיץ ופעם ראשונה שהיא טוענת שאין לה חברות, סיפרה שהבנות התחברו בינהן והיא מרגישה שהן לא מקבלות אותה לקבוצה. אני שוקלת אם זה קשור איכשהו לדיבור שהיא סיגלה לעצמה. אני יכולה לדמיין את הבנות מדברות איתה והיא עונה בחיוך וציפצוף ילדותי של ילדה בת 4 - והן מתעצבנות והולכות.
אבל אפילו אם זה באמת הקול שלה - אני חושבת שאולי היא צריכה פיתוח קול או קלינאית תקשורת? מה עושים במקרים כאלה?

אני יודעת על מה את מדברת. זה דיבור "מתיילד", ומאחר ואת מדברת
לא רק על צליל הדיבור אלא על כל הנימה והאינטונציה של הדיבור שלה, אני חושבת שפיתוח קול זה ממש לא הכיוון. לדעתי זה כנראה מגיע יותר מהתחום הרגשי.
אפשר לפנות לקלינאית תקשורת (אבל כזו שמבינה שאתם לא באים רק בשביל לתקן הגייה של איזו ש או צ...) ולהתייעץ איתה האם היא יכולה לעזור, או שאולי צריך בכלל לפנות לטיפול רגשי. זה כנראה התחיל מאיזשהו צורך רגשי, שיכול להיות שהוא אפילו כבר לא קיים, אבל מה שנוצר כבר כל כך התקבע, שייתכן שהילדה עצמה כבר לא מודעת אליו ולא יודעת איך לשנות אותו.
אבל בהחלט מסכימה איתך שדיבור מתיילד מול בנות הגיל יכול מאוד להרחיק וליצור קושי חברתי. לכן הייתי מתחילה לטפל בנושא כמה שיותר מהר.

אצלצל לרופאה שלה מחר. זה כניראה באמת צורך רגשי כי אני שומעת

אותה אומרת לפעמים שהיא לא רוצה להיות גדולה רק להישאר קטנטונת.
אני עונה לה שיש עוד זמן (אני עוד לא רואה אצלה סימנים של התחלת התבגרות) וחוץ מזה אני אומרת לה שבשבילי היא תמיד תישאר הקטנטונת שלי.
חשבתי שזה מספיק אבל כניראה שצריך עוד תמיכה.

כן בטח - התעלפתי כשהבנתי שהחופש מתחיל ביוני

אני בארה"ב.
שנת הלימודים תתחיל גם מוקדם - באמצע אוגוסט.

הבנתי. אז תבדקי אם זו רק היא.

אולי זה משהו שנפוץ בכיתה שלה, למשל (או לפחות שיש מישהי אחרת שעושה את זה, ואולי היא מחקה אותה).
השחקניות בבוורלי הילס 90210 היו מדברות ככה (נניח קלי) וזה היה בלתי נסבל... אבל זה משהו שקיים.

mykal

New member
חויה מאתמול

הייתי בטיול (קבוצת גימלאים)והמדריכה שלנו, דיברה אלינו באופן "מעצבן"
בתחילה הגדרתי לעצמי שמדברת כאילו אנחנו בני נוער,
ואז עוד דיברו על זה שהיא מדברת מוזר, חשבנו שהיא צעירה,
ואז הסתבר שהיא בת 30 עם תואר שני, והתברר שהיא מדברת מתילד
ונודניקי גם בטונציה וגם בקול---אכן מעצבן.
ובסוף אמרה שזה הרבה חוסר ביטחון.

אני חושבת שאכן כדאי לקחת את הבת לטיפול רגשי,
אבל גם את צריכה להמנע מלומר לה כמו שאמרת "צפצופים" או הערות,
שגורמות לה להיעלב, מפני שאז את מערערת לה את הבטחון,
את גורמת לה להתעסק באיך היא מדברת, ואז היא פחות "זורמת"
ויוצא שהצורה הזו (שהיא כרגע לא יודעת לשנות) מעסיקה אותה,
אולי מערערת את מקומה, והחברות מרגישות חולשה אולי יותר מהפרעת הדיבור,
והיא מפסידה חברויות.
חבקי אותה, עד שאת לא מטפלת תתעלמי ואל תעירי,
תחזור להיות הילדה שיש לה חברות.
בהצלחה.

למעלה