הביזיון שבשיטה

הביזיון שבשיטה

שיטה מחשבתית, פילוסופית או דתית או כלשהיא היא דבר מבזה, היכן החקירה בה? ועוד דבר- היות והמחשבה פועלת באסוציאציות, האם בכלל ניתן להשתמש במונח "שיטה" לגבי צביר של הקשרים? החיפוש אחר נקודת אחיזה מחשבתית, אחר ודאות, בהירות, אושר, או כל מונח אחר שמתאר איזה מצב של ידיעה מוחלטת, וגם החיפוש אחר ניגודו- מצב של אי חשיבה, שבו כביכול אתה "טבעי", שניהם מעשה פחדנות עלוב של רכיכות אל מול המורכבות של המציאות וחוסר אחידותה ביחס לחוויה (אי אפשר לחשוב שתי מחשבות בו זמנית). כל שיטה- מדעית, דתית או אמנותית, היא בזבוז זמן אם היא מכוונת להגיע להבהרת המחשבה. המחשבה מטבעה נועדה להיות חסרת בהירות יותר ויותר ככל שעובר הזמן, היא כמו אבן השוקעת בבאר. שוקעת... שוקעת... או כמו רשת של קורי עכביש שלוכדת חרק קטן, אין לו סיכוי להשתחרר, וככל שהוא נאבק הוא מסתבך יותר, וגם אם הוא לא נאבק, גורלו נחרץ. האם אתם יכולים להשלים עם זה? לקבל את זה שאתם הולכים להיות יותר מבולבלים ככל שהזמן עובר?
 
עוד ביזיון...

נהוג משום מה, להניח שהרגש הוא דבר שונה מהמחשבה ועשוי להיות אפילו מנוגד לה, ושצריך להפסיק לחשוב ולהתחיל "להרגיש". שטויות! ה"רגשות" הם סוג של מחשבות שיש בהן תגובה ישירה להנאה וכאב. ולמעשה חיים על ידי רגשות הם חיים מתוכנתים על ידי הסביבה באופן ביהיביוריסטי, התנהגותי לחלוטין. הרגשות הם ההתניות, האילוף. זה גרוע מאד לחיות "על פי הרגשות" כי אז מתנהגים באופן הרובוטי ביותר שאין בו טיפת חמימות אמיתית כלפי הסביבה. נשמע מוזר?- אוכיח- אדם רגיש, שמניח לחושנות של הסביבה לחלחל בכל כולו וליצור בו שאלות (כן, "מחשבות") הוא אדם שבמידה והוא מגיב מתוך בחירה מודעת על הגירוי, גם אם בצורה אנטיפאטית וקרה, עושה זאת מתוך קרינה פנימית אמיתית המשולה לשמש, והשמש, על אף שהיא קופחת במדבר על ראשי האנשים, היא מקור החיים. האל האמיתי הוא השמש, היא מסמלת מצפון, תודעה, רצון. יהוה הוא אל מקומי, ממסדי, מפלה, הוא קם כניגודו של השמש, כעץ הנותן צילו מהשמש הקופחת ובעצמו מתמסר בהנאה לקרניה, מקבל את חייו מקרניה, ועלוותו כה סבוכה עד שהיושב מתחתיו שוכח על קיומה של השמש. לא פלא שאל כזה נוצר בדימוייו של המזרח התיכון, היכן שחם. ויהוה, במצוותיו הנותנות לאדם את הדרך שלא לחשוב, רק לעשות... העיקר לא לחשוב... מסוכך על האדם מחומה, וגם מאורה של שמש ה"אני" ויוצר בו, דרך פילפולים הלכתיים מעין מצפון, מעין תודעה ומעין רצון שניתנים לשירות כלל ישראל, אך אין שום תחלופה ל"אני" ואין שום השוואה בין האינטליגנציה העצומה של האדם הטבעי לבין כל התחלופות הזולות הללו. אי אפשר לחיות בלי אור שמש כמו שאי אפשר לחיות בלי לחשוב!
 

מולוקו

New member
רועי ה"חושב" כיצד אתה חושב ?

השם שלך מעיד על מחשבה עמוקה שאותה אתה הוגה, אחרת ,אני מניח, לא היית משתמש בשם כזה. שאלתי היא פשוטה - כיצד אתה חושב , והאם בידך מתודה חדישה שטרם הורגלה בה ?
 

lmatan1

New member
לעניות דעתי אחת האפשרויות היא

שזוהי תוצאה בין השאר של חזרה בשאלה אדם שמוצא את עצמו לפתע לבד בעולם קר ומנוכר שבו החזק שורד והחלש נמחק ואם חלוף הזמן קורה אחת משניים או שמתמזל מזלו ומישהו מושיט לו יד או שהוא הופך למר נפש עד איבוד צלם אנוש. וזוהי תעודת עניות של החברה שלנו שבהתקדמות הנאורה שכל מי שלא מחובר אליה נשאר מאחור חסר אונים.
 

Grimsom

New member
חקירה לאן

שיטה היא כלי לפתרון בעיות ושאלות - ולהעלאת בעיות ושאלות חדשות. שיטה, אם היא פוריה (עונה על הרבה שאלות ומעוררת שאלות רבות), היא דרך חקירה לא רעה; זוהי בסך הכל דרך להסתכל על דברים. מכיוון שהסתכלות על דברים תמיד מתבצעת בדרך כזו או אחרת (שכן אין הסתכלות סתם, חסרת תכונות) - מדוע שלא לנסות להסתכל על הדברים דרך שיטה מסויימת?
 
למעלה