הבוקר קיבלתי שיחת טלפון

cobico

New member
הבוקר קיבלתי שיחת טלפון

אני: בוקר טוב
מהצד השני של הקו המהום עמום וקולות שיחה ברקע... מבטא כבד ושפה זרה... "תשאלי אותם ...הם בטח יודעים" ... שקט ואז... "שמי לריסה ואני אימא של יוסי, הוא בן 21 - יש לו לקות מוטורית והוא גם עם התפתחות איטית , לא ממש מבינה מזה אומר בדיוק, אבל ככה אמרו כל השנים בבית הספר. היום יוסי בן 21, סיים בית הספר. נכון, הוא לא היה התלמיד הכי טוב בחינוך מיוחד, אבל הוא מקסים, טוב , שקט, ויש לו הרבה רצון.

אני : נעים מאוד לריסה , איך אני יכול לעזור?

לריסה: מה זה "המשקם" ? לקחתי אותו לביטוח לאומי, היינו במחלקת שיקום, הם בדקו והיום הגיע מכתב בדואר, כתוב שזה.. רגע.. הפנייה לתעסוקה מוגנת. הם ביקשו במכתב שהוא יגיע ביום ראשון לXXXXX XXXXXXX .
אנחנו לא יודעים מה לעשות, כתוב שם "רווחה", אנחנו לא ברווחה, לא מכירים את זה.

אני: ממה שהבנתי, מפנים אותו לתעסוקה מוגנת במפעל מוגן.

לריסה: מה זה מפעל מוגן?

אני: ביטוח לאומי, משרד הרווחה ומשרד הבריאות הם שמפנים בדרך כלל למפעלים מוגנים וזה בעיקר קורה שלדעתם הילד לא מתאים ללימודים או ללמוד מקצוע. בשנים האחרונות הם לא רוצים להשקיע בלימודים או בקורסים טובים, אז הם שולחים לעבודה, שילמד לעבוד.

לריסה: זה יופי, שלא ישב בבית סתם..., זה טוב מה ששלחו אותו?

אני: הלוואי והייתי יכול לומר לך שזה טוב, לא ממש מלמדים שם, הם ייקחו אותו והוא יעבוד שם המון שנים, לפעמים עד גיל זקנה, ישלמו לו ממש קצת... אולי 700 ₪ אולי 1400 ₪ ... תלוי, לפעמים הם עושים בחינה כזו, אם אתם מסכימים, אם הוא מתאים להם - הוא יישאר שם. אם לא, אולי יעבירו אותו ל- "תעסוקה נתמכת" - גם שם זה לא מציאה, אבל שם לפחות יש פנסיה, יש ביטוח תאונות, יש כסף לפיצויים. במפעל מוגן אין את זה.

לריסה: שקט.... רגע, זה של המדינה המקום הזה?

אני: לא

לריסה: אז מזה מוגן, זה "כיפת ברזל", מה מוגן בזה?

אני : הדבר היחידי שמוגן זה שלא יפטרו אותו, כי הם לא ממש מעסיקים אותו, הם לא משלמים לו משכורת, אלא "גמול"

לריסה: אז מה אתה מציע לבעלי ולי לעשות?

אני: מציע לשלוח אותו להשתלמות בקורסים פרטיים, על חשבונכם ולנסות להעסיק אותו בעסק משפחתי אם יש כזה, כך אתם והוא תזכו לשיקום, שיקום מקצועי מלא ורווחי ותוכלו לצ'פר את בנכם בכל ההטבות, העיקר תדעו שבנכם לא עובר מסכת השפלות זדוניות ואינו מנוצל ע"י זרים.

ב ה צ ל ח ה !

נכתב יחד עם אבי סלומה.

למעלה