האם "סריקה ותיקון" של דיסק אמורה למחוק אותו?

enigo

New member
האם "סריקה ותיקון" של דיסק אמורה למחוק אותו?

מנסיוני בעבר, כשהווינדוס הציע לעשות scan and fix, חומר לא נמחק. אולם היום סריקה כזו מחקה לחלוטין תוכן של דיסק חיצוני אצלי בעבודה. זה דיסק שעשה בעיות עוד לפני זה (ולכן כל החומר עליו גובה כבר) והיה "נעלם" אחרי כמה דקות של פעילות רצופה, אבל לא יותר. לאחרונה המחשב לא הצליח לזהות אותו כראוי, ואחרי מספר נסיונות של סריקה, נראה שהוא עובד תקין עכשיו - אלא שכל החומר עליו נעלם.
מישהו כבר נתקל בדבר כזה? כי עד היום הייתי בטוח שמדובר בפרוצדורה לא מסוכנת.

BravoMan

Active member
על פניו, נשמע שיש כשל חומרה בדיסק

ולכן "עובד תקין" זו רק מראית עין רגעית. שום סריקה לא תעזור פה.
&nbsp
כאשר יש תקלה מהסוג הזה, כל פעולה, במיוחד כזו שכוללת כתיבה לדיסק כמו "סריקה ותיקון" עלולה להיות הפעולה האחרונה שהדיסק יבצע...

enigo

New member
טוב, כאמור הדיסק גמגם כבר הרבה זמן, כך שזה היה צפוי

אבל מעולם לא נתקלתי בזה שהסריקה מחקה דברים.
מוזר.

BravoMan

Active member
זה לא עניין של "מחקה"

יותר סביר, ע"פ התיאור שלך, שאין שום קשר בין מה שחשבת, או מה שהיה פעם בפועל על הדיסק, לבין מה שהמחשב מצליח לקרוא כעת.
דיסק תקול יכול להיראות ריק, גם אם המידע עדיין שם בפועל, אך לא ניתן לקרוא אותו מסיבה כזו או אחרת.

enigo

New member
שווה לנסות להריץ תוכנות שחזור כלשהן, או שזה לא יעזור?

אני יודע שהן יעילות בשחזור חומר שנמחק בטעות, אבל אין לי מושג איך הן בשחזור כשהבעיה היא טכנית (והאמת עד היום שחזרתי רק כרטיסי זכרון, לא דיסקים).

BravoMan

Active member
אי אפשר לדעת עד שלא תנסה...

לפי התיאור בפורום אי אפשר לדעת מה היא התקלה האמתית.
&nbsp
יכול להיות שיש סקטורים פגומים בדיוק היכן שטבלת הקבצים ממוקמת, והמידע עצמו שלם, ואז תוכנת שחזור תוכל להציל לפחות חלק מהקבצים.
יכול להיות שיש בעיה אחרת, ושום תוכנה ביתית לא תעזור.
&nbsp
אם החומר מגובה, למה לבזבז זמן על זה? קח בחשבון, שגם אם תצליח לשחזר קבצים, ייתכן שיהיו שגיאות בתוכם, למשל, פיקסלים דפוקים בתוך תמונה, מלל דפוק בחלק מהמסמך, פריימים דפוקים בסרט וכו'.
&nbsp
אם בכל זאת מעניין אותך להתעסק, בדוק באתר יצרן הדיסק אם יש כלים ייעודיים לאבחון תקלות והצלה. בד"כ ליצרנים יש כלי בדיקה שיודעים לעשות דברים שתוכנות גינריות לא יודעות.
בנוסף, כדי לבדוק מה אומרת בדיקה פנימית SMART.
&nbsp
לא זוכר איך ניגשים לזה מ-Windows, שנים לא נגעתי במערכת הזו, אבל זה צריך להיות היכשהו בניהול דיסקים.
אם לא, אני מניח שתוכנה כמו Everest תדע להציג את זה.
זה מידע ממערכת אבחון עצמית שמותקנת בכל כונן קשיח מהעשור האחרון (פנימי או חיצוני).

למעלה