האם נחשב לגניבה על פי היהדות?

מה טוב1

New member
האם נחשב לגניבה על פי היהדות?

האם הורדת קובץ תוכנה כלשהי באמצעות תוכנה לשיתוף קבצים נחשבת כגניבה עפ"י היהדות גם כאשר בעל מחשב שיש ברשותו את תוכנת שיתוף הקבצים מסכים שיעתיקו את קבצי התוכנות שלו?

לפי דעתי...

אני לא יודע בדיוק מה הכוונה ב:"תוכנה לשיתוף קבצים", אם זה כמו FTP כאשר ניתן לראות את כל הקבצים בספרייה, ולהוריד משם -בלי היתר מחברת התוכנה או קניית אותה תוכנה ע"י המשתמש בה(!!), ברור שזהו גזל, בדיוק כמו הפרת זכויות יוצרים.

אוקיי אז אדרבא שאסור!!

הרי בעל אותה התוכנה אותה אתה רוצים להשיג הוא לא המפיץ הרשמי של התוכנה המופיעה בתוכנת שיתוף הקבצים.

אבל

יש את העניין שלדוגמא מותר להניח תפילין גזולות אז אם אנחנו לא בצענו את הגזילה בפעול מוצתר לנו להשתמש בזה לא?

מה קשור

New member
הגונב מגנב פטור

מתשלומי כפל, וארבע וחמישה. הגניבה היא לא ממי שנותן להוריד, אלא מהיוצר.

מה קשור

New member
אם הבעלים של הקובץ נותן להוריד אותו

אז אין שום בעיה. הבעיה מתעוררת עם זכויות יוצרים. ואז יש כאן 100% גזל (ואולי 200). לא מצד בעל המחשב, אלא גניבה מהיוצר.
לא קשור להלכה היהודית, אבל לאור פסיקת בג"ץ בעניין מרגלית הר שפי: א- אם אני יודע על בעל מחשב שמשתף את קבציו, או על מישהו שמוריד קבצים, בצורה לא חוקית (הרשת, נפסטר, איימש ודומיהם), האם אני מחוייב, כמו שביקש השופט חשין (?) להרים טלפון למשטרה? ב- כמה מבין קוראי ההודעה הזאת, צריכים להיעצר ל 9 חודשים, על אי מניעת פשע? ג- אפשר להמשיך עם זה, שאם אני יודע על מישהו שיודע. מסוכן לדעת!

למעלה