האם לחלק את הדיסק הקשיח או לא?

mirileh

New member

יש לי מחשב חדש עם 20G בדיסק הקשיח ועליו התקינו לי את חלונות 98 ENABLED (מהדורה שניה) - בלי לחלק את הדיסק הקשיח לכוננים לוגיים. האם כדאי לחלק את הדיסק או להשאיר אותו כמו שהוא? תודה

אליק18

New member

את החלוקה היית צריך לעשות לפני התקנת חלונות!!! עכשו מאוחר מדי! הפקודה FDISK שאיתה מחלקים דיסק קשיח, מוחקת את כל הדיסק. אבל יש תוכנה מעולה (ויקרה מאד) שמסוגלת לחלק בלי למחוק את הנתונים וקוראים להPARTITION MAGIC

Marron___

New member
תראה, בעיקרון תמיד טוב

לחלק את הכונן. אפילו אם אתה בכלל לא רוצה שיהיו לך שניים אז תעשה אחד של גיג´ה ואחד 19 שתוכל לגבות דברים וכאלה. זה תמיד טוב

uzi2

Active member
שיקולים בחלוקת דיסק קשיח

בפורמט, דיסקים מחולקים לבלוקים. נדבר על FAT32 שזה ה- file system הסטנדרטי שיש כאשר מפרמטים מערכת הפעלה ביתית לא מאוד ישנה. אם מחיצה היא בגודל של 2 עד 4 ג´יגהבייט, אז גודל בלוק יהיה 2 קילובייט, אם המחיצה היא בגודל של 4-8 ג´יגהבייט, אז גודל בלוק הוא 4 קילובייט. במחיצה בגודל של 8-16 ג´יגהבייט, גודל בלוק יהיה 8 קילובייט, במחיצה שגודלה 16-32 ג´יגהבייט, גודל בלוק 16 קילובייט, וכפי שניחשתם, במחיצה שגודלה 32-64 ג´יגהבייט, גודל בלוק יהיה 32 קילובייט. מדוע זה מעניין? משום שכל קובץ תופס מספר שלם של בלוקים. כלומר אם המחיצה שלכם בגודל 15 ג´יגהבייט, והוספתם שם קובץ שגודלו 50 בייט, אז הוא תפס למעשה בלוק שלם, כלומר 8 קילובייט. אם גודל הקובץ הוא 7 קילובייט במקום 50 בייט, אז גם אז הוא תפס בלוק אחד, כלומר 8 קילובייט. אם גודל הקובץ 9 קילובייט, אז הוא תופס 2 בלוקים משטח הדיסק, כלומר 16 קילובייט. במילים אחרות יש בזבוז, ובממוצע גס הבזבוז שווה למחצית גודל הבלוק כפול מספר הקבצים שיש במחיצה. אותו קובץ בן 50 בייט אם ימצא במחיצה שגודלה 20 ג´יגהבייט במקום 15 ג´יגהבייט, יתפוס 16 קילובייט במקום 8 קילובייט. אז מצד אחד, יותר מחיצות אם נבנות נכון, פירושו פחות בזבוז של דיסק קשיח. מצד שני יכול להיווצר מצב שבו בגלל שחילחקתם את הדיסק בצורה לא טובה, חסר לכם מקום בדיסק מסויים למרות שיש לכם עודף בדיסק אחר, וזה מסרבל. גם הרבה תוכנות מניחות שהושבתם אותן בדיסק C. בכל מקרה, למשל אם יש לכם דיסק של 30 ג´יגה עדיף לחלק אותו 15/15 או 16/14 אבל לא למשל 17/13. יש גישה שאומרת, תוכנות בדרייב אחד, נתונים בדרייב שני, ואז מספיק לגבות את הדיסק השני, כיוון שממילא את התוכנות במקרה חירום אפשר להתקין מחדש (אלא אם ממש עושים cloning). הבעיה שלא תמיד כל התוכנות מאפשרות לכם לשים את הנתונים שלהן בדרייב שונה.

jumpgate

New member
../images/Emo45.gif ../images/Emo45.gif ../images/Emo45.gif

קיוויתי שמישהו חוץ ממני יעלה את נושא ה DEFAULT CLUSTER SIZE תיקון קטן: גודל ברירת המחדל של FAT32 CLUSTER הוא 4K עבור מחיצות בין 0.5GB ל 8GB (אלא אם כן אתה מפרמט בתוכנה לא שגרתית). לגבי בחירת מס´ וגודל המחיצות: 1) אני מסכים איתך לחלוטין שלא כדאי ליצור מחיצות מעל 16GB (ז"א שעבור דיסק 40GB מומלץ לחלק לפחות ל 3 מחיצות). 2) אני אישית לא חושב שיש טעם להפריד בין תוכנות מותקנות לבין מערכת ההפעלה, היות וברגע שמפרמטים את כונן מערכת ההפעלה צריך בכל מקרה להתקין 95% מהתוכנות מחדש (חוץ מהבודדות שלא מוגדרות ב REGISTRY). אבל איש איש וטעמו הוא...

uzi2

Active member
תודה, ואבל ...

תודה על התיקון לגבי מחיצות קטנות. לגבי העניין של הפרדה, ההפרדה שדיברתי עליה לא היתה בין תוכנות מותקנות לבין מערכת הפעלה, אלא בין תוכנות (ובכלל זה גם מערכת הפעלה) ונתונים. רב התוכנות מאפשרות להגדיר מחיצת נתונים במקום נפרד. החשוב זה עדכון נתונים, אז מי שלא רוצה להתעסק עם cloning של הכל, יכול לבצע הפרדה של נתונים מתוכנות, ואז לגבות רק את מחיצת הנתונים. אפשר לעשות חלוקות כאלה גם בתוך מחיצה יחידה. אני רוצה להדגיש שאין כאן משום המלצה גורפת אלא רק נקודה למחשבה. לי למשל יותר קל לעשות cloning, אבל מי שצריך לצרוב ל- CDs יתכן שהפרדה כזאת תעשה את מלאכת הגיבוי ליותר פשוטה.

uzi2

Active member
תיקון טעות typo

בטעות השתמשתי במונח מחיצה והתכוונתי לכונן לוגי.

jumpgate

New member
הבינותי ../images/Emo13.gif

ז"א שהתכוונת שבכונן אחד מוקנות כל התוכנות כולל מערכת הפעלה ובכונן אחר כל קבצי הנתונים של כל התוכנות וכל שאר הקבצים שמורידים מהאינטרנט? אם התשובה היא כן, אני חוזר בי ותומך בהמלצה ללא צל של ספק.

למעלה