האם יפריע לכם מבטא של המשודך?

balluza

New member
האם יפריע לכם מבטא של המשודך?

יש כאלה שיש להם מבטא מזרחי ברור. לפעמים זו רק הע' הגרונית, לפעמים רק הח', ולפעמים גם וגם. גם אצל התימנים יש מבטא מודגש. אולי גם אצל האשכנזים... לא יודעת. אצלהם לא נתקלתי באותיות, נתקלתי במילים... (ביידיש כמובן). האם מבטא (שבעצם שמדגיש את המוצא) מרתיע אתכם? או אולי סתם לא מוצא חן בעיניכם? אולי דווקא לא משנה לכם? שמתי לב שלמרות שאני עצמי מעדות המזרח (וגאה בכך), אני לא כ"כ מתלהבת מבעלי מבטא מזרחי...

דרוmי

New member
גם לי זה מפריע

קרה לי שהורדתי רק בגלל זה כי זה מאוד הפריע

אני לא מסוגל

לשמוע באוזני הרכה והענוגה את הח` והע` המצמררים האלה. ככלל שום מבטא לא מצלצל לי טוב באוזן!

אnת 21

New member
אהממ..

אף אוזן אינה אוהבת שמוע מבטא אותיות גרוניות.. /tapuzforum/images/emo8.gif

שידוכית

New member
ועוד איך שיפריע

לא מסוגלת לשמוע צלילי אותיות מודגשות, הגזענות שבי גואה אז פי כמה... בכלל אינני סובלת אף מבטא גם לא אמריקאי! הבחורים המוצעים חייבים להיות ישראליים מלידה!!

שאלה יפה.

הכל עניין של הרגל סביבתי, כך נראה לי. (את חיה בסביבה מזרחית?). אדם שנחשף לצלילים מסויימים בתדירות כזו או אחרת, יקשה עליו לקבל דיאלקט שונה. כל חיי הורגלתי לשמוע עגה מסויימת, הדבר לא נשמע לי מוזר אלא אם אני מתוודעת לאנשים חדשים שחזותם אינה מעידה על מוצאם, ופתאום כשהם מתחילים לדבר המבטא שלהם לא מסתדר לי עם מה שחשבתי ואז אולי זה יפריע, אך שוב, עד שאתרגל. מבטא מוגזם מידי (כן, גם אצל תימנים
) יפריע לי מאוד. יש עי"ן וחי"ת ויש עעעעי"ן וחחחי"ת מהלוע [
]. ובכלל - שילוב של מבטא כבד, נטיה קלה לערסיות וסלנג צפוף --- עושה לי לא טוב. שלא לדבר על להתחתן עם אותו אחד. בחור אמריקאי ישמע בעבורי ילד טוב ועדין, אך לא נראה לי שאראה בו את דמות הגבר-גבר שאני מתארת. מבטא צרפתי קל יכול להיות מאוד מתוק, השאלה אם יש התאמה כללית. מבטא הנוטה לאשכנזי-לימודי אין על מה לדבר... מציק לי, מרתיע אותי, לא יכולה. האמת? לא מכירה סוגים רבים. טוב מראה עיניים ושמיעה - ולפי החתך הכללי לראות ממה הרתיעה, אם ישנה. מה שכן, עם בחור ששפת אימו היא לא עברית אהיה הרבה יותר סלחנית ואקבל טעויות לשוניות בחיבה (אני רגישה
). לסיכום, זה בהחלט יכול להשפיע. הרי אני הולכת לשמוע אותו הרבה, לטוב ולמוטב, לא? עניתי בכנות {
}.

balluza

New member
תודה על התשובה הכנה :)

*שפת-האם שלו (השפה, לא האמא...) ולגבי הסביבה, אני חיה בסביבה מעורבת מכל הבחינות (יש לנו שכנים מכל העדות, כולל תאילנדים וסינים...). לגבי המבטא, כל מבטא כבד מפריע לי. אפילו צרפתי. אבל אם המבטא עדין - אז לא כ"כ נורא.

חמודה את :)

ומה הכוונה "שפת אם"...? השפה הראשונה שילד נחשף אליה, וברוב מוחלט של המקרים היא השפה המדוברת בבית הוריו, אביו ואימו. ולכן שפת אימו היא שפת האם שלו. מה שכתבת הוא נכון אך לא סותר את מה שכתבתי... אשאל מחר בעז"ה לתשובה מקצועית, להיות בטוחה. לגבי המבטא - מבטא כבד מפריע לי, אך לא זה ששהורגלתי אליו... למשל: התפילה, אמירת הברכות, קריאת התורה וכד', קיים מבטא אולם הוא לא זר לי. ואני אף מתחברת אליו (לא כשפת דיבור יומיומית).

balluza

New member
שפת-אם

השפה הראשונה שנחשפתי אליה (והרבה) היתה דווקא ערבית... ובעיקר בגלל אימי. כי זוהי שפת אימי... אבל לחלוטין אין זו השפה שלי! כיום אין לי כמעט שום זיכרון מהשפה הזו, למעט מה שלמדתי בבית הספר. מה שכן, במודעות "דרושים" לא פעם מבקשים דוברי שפה זרה ברמת שפת אם. וברור שאין הכוונה לשפת אמו של המועמד, אלא שנדרש בעל שפה עשירה, הדובר אותה ברמה הגבוהה ביותר. ולא סתם אחד שרק יודע לדבר בה. ונקודה מעניינת היא, שלהם דווקא לא מפריע המבטא. אפילו הוא כבד! חחחח...

דרוmי

New member
אפילו צרפתי?

אותי מישום מה זה מעצבן..שלא נדבר על השפה הגרמנית שזה נשמע כמו קללות

כל מבטא או הגיה זרה - מפריע לי.

לא משנה אם זה מבטא אמריקאי / אידיש. ח' או ע' או ר' מתגלגלת.

חושבת25

New member
מבטא אידישאי(לא שמציעים לי כאלה)

אבל אני לא סובלת.בכלל לא מסוגלת לשמוע אידיש.גם מבטא אנגלי מאד כבד הפריע לי בפגישה עם אנגלי אבל לא זו היתה הסיבה שלא רציתי.

קליט

New member
זה נראה לי מוגזם !

שיש כאן כאילו שלא -סובלים- שום שפה אחרת מלבד עברית צחה . אני גם לא הכי מחבב את העגה.. הרוסית, הצרפתית, או הגרמנית , אך כשאני יושב מול בן אדם אני רואה את כל המכלול , ואני לא ננעל בגלל מבטא, או קול . מי שדוחה בגלל מבטא, ובמיוחד באופן גורף - ההפסד שלו . וחבל .

למעלה