האם השלישית - נתן אלתרמן

rona63

New member
האם השלישית - נתן אלתרמן

מישהו יכול לעזור ולהביע דעתו (או שחקר פעם הפרשנות לשיר הזה) במיוחד השורות המודגשות. חרשתי ארוכות באינטרנט ומצאתי שורה פה ושורה שם. על מה לדעתכם השיר? בעיני שלוש אמהות וכל אחת רואה בדמיונה את בנה שלא חזר מהקרב, לזה גם מכוונים מספר מקורות באינטרנט. מדוע לדעתכם נקרא האם השלישית? מה ההבדל בין שתי האמהות הראשונות לאם השלישית? האם השלישית מילים: נתן אלתרמן אמהות שרות, אמהות שרות אגרוף רעם ניתך, דומיה חזקה בחוצות הריקים צעדו בשורות פנסים אדומי זקן סתיו אנוש, סתיו יגע ולא מנוחם ומטר בלי אחרית וראש ובלי נר בחלון ובלי אור בעולם שרות אמהות שלוש ואומרת אחת ראיתיהו כעת אנשק בו כל אצבע קטנה וציפורן אניה מהלכת בים השקט ובני תלוי על ראש התורן ואומרת שניה בני גדול ושתקן ואני פה כותונת של חג לו תופרת הוא הולך בשדות, הוא יגיע עד כאן הוא נושא בלבו כדור עופרת והאם השלישית עיניה תועה לא היה לי יקר כמוהו איכה אבך לקראתו ואינני רואה אינני יודעת איפה הוא אז הבכי רוחץ את ריסיה שלה ואולי עוד לא נח, ואולי הוא מודד בנשיקות, כנזיר משולח את נתיב עולמך, אלוהי

שני הסנט שלי

הבית הראשון, לדעתי, מתאר מלחמה. תיאור גרפי של קולות המלחמה ומראותיה. אגרוף הרעם- יתכן ומדובר בקולות הפגזה ומתוך כך השורות המודגשות יכולות לתאר פגזים שנופלים. מצד שני- השורות האלה מופיעות לאחר הדומיה (השקט שלאחר הסערה) ואולי מרמזות על המוות- האנשים המתים המתוארים כאור אדום (?!) בנוגע לשורה המודגשת השניה-היא מתארת את אופן מותו של הבן. הבן נהרג בים. שוב התיאור פה הוא גרפי מאוד כדי להדגיש את הכאב. האם השלישית שונה משתי קודמותיה- כי היא אינה יודעת את גורל בנה. הוא לא חזר, אך פרט לכך אין לה שום מידע עליו. המצב הזה של חוסר הוודאות של האם השלישית מתואר במילים רכות מאוד לעומת תיאורם של שני הבנים האחרים. זה אולי כדי להדגיש את המצב הקשה בו היא נמצאת ועם זאת נחסכו ממנה התיאורים הקשים של המוות.

niRa1975

New member
האם השלישית

שימי לב שבבית הראשון האם הראשונה מספרת על בנה מחיל הים- תורן והאם השניה מספרת על בנה מחיל רגלים - שדות האם השלישית הכי מסכנה כי אפילו אין לה קבר לבכות על בנה אין לה מידע על בנה היא לא יודעת איפה בנה אין לה את המ שיש לשתי האימהות האחרות לתפור כותונת או לנשק ציפורניים , אין לה קבר לבכות עליו באם בנה חי או מת.

rona63

New member
לקוראת וקוראת ולנירה - תודה!!

היה מעניין ביותר לקרוא את הרעיונות שלכן.

האם השלישית

האם השלישית - כמו שכתבו לך, היא אם שמקום קבורתו של בנה אינו ידוע. שימי לב שבשיר על שני הבנים הראשונים יש הפתעה. הבית מדבר בהווה "ראיתיהו כאת", אנשק, וכו'. נשמע אופטימי - אך סוף הבית "מתהפך" - כי הוא תלוי על ראש התורן. כך גם לגבי השני השני - הבן הולך (בהווה) בשדות, והאם לו כותונת חג תופרת - אך סוף הבית מתהפך - הוא נושא בליבו כדור עופרת. הבית השלישי אינו כזה - מתחיל בעבר "לא היה לי יקר כמוהו", הוא מצד אחד היה, מצד שני סוג הצער שלה כזה שהיא לא יכולה לבכות עליו, כי אינה יודעת איפה הוא, או בוודאות מה איתו ** אם מישהו יודע מה הכוונה ב"הוא מודד בנשיקות, כנזיר משולח את נתיב עולמך" - אשמח לשמוע

למעלה