האילתור בג'אז..

בנגלה

New member
האילתור בג'אז..

רציתי לשאול את מי שמכיר את הספר.. אם אני רוצה ללמוד תיאוריה בכלליות הספר הזה ילמד אותי את זה? במילים אחרות, הספר מתאים למי שאין לו ידע תיאורתי במוזיקה? ובמקביל- האם יש הבדל בין תיאוריה שנלמדת לג'אז לבין תיאוריה של מוזיקה קלאסית?!

Molchansky

New member
ג'אז

יש הבדל בתיאוריה, בעיקר בהרמוניה ומהלכי אקורדים. בכל אופן אני ממליץ לך לדפדף קצת בספר בשם The Jazz Theory Book שנכתב ע"י Mark Levine ספר מאוד מפורט עם הרבה נושאים בתיאוריית ג'אז, נחשב לאחד הספרים הטובים. אתה יכול לקפוץ למרום אני חושב שיש להם אותו בחנות, ולדפדף בו, לראות אם הוא מוצא חן בעינייך. הוא מכיל הרבה דוגמאות מקטעי ג'אז ההתחלה שלו היא של מרווחים (כולל דוגמאות למרווחים מקטעי ג'אז) והוא ממשיך לסולמות ואקורדים נפוצים בג'אז אח"כ הוא ממשיך לאילתור, וכל מה שקשור לזה, כולל שינויי קצב, שינויי סולמות וכו' גם יש בפרק של האלתור על ביפופ ועל בלוז. והוא ממשיך משם לריהרמוניזציה, והשיטה של קולטריין ג'יאנט סטפס וכו'. בכל אופן זה ספר שלפי דעתי כל אחד שרוצה ללמוד ג'אז יכול ללמוד ממנו המון.

Molchansky

New member
עוד משהו חשוב

יש לאותו סופר עוד ספר שגם נחשב למעולה, אבל אותו אין לי אז אני לא יכול להגיד עליו כלום חוץ ממה ששמעתי. קוראים לספר The Jazz Piano Book, ולפי מה שהבנתי הוא מתחיל ממש מהבסיס ומתקדם. והוא מצויין ללימוד בלי מורה. תנסה לברר במרום אם יש להם גם אותו ואז תוכל לדפדף בשני הספרים.

HaraRa

New member
אני מכיר את הספר שפותח הדיון הזכיר

למעשה יצא לי להכיר גם את כותב הספר.... בכל מקרה, הספר כתוב בצורה מאוד מאוד קומוניקטיבית ומאוד ברורה והוא דווקא די מוצלח מבחינת התוכן שלו אני די הייתי ממליץ עליו במיוחד שאין עוד ספרים כאלה בעברית.... קח את זה אלא אם כן יש לך בעיה עם ספרים שכתובים בצורה ידידותית מדי ואתה מרגיש בגלל זה כמו ילד מפגר בן שנתיים...

Molchansky

New member
אני לא ממש מסכים עם זה

ויסלח לי כותב הספר (אני יודע שהוא מסתובב בפורומים של תפוז) הספר שלו ברמה די נמוכה, לא הכי רציני. (ויצא לי לראות ולקרוא את הספר שלו). אבל מי שמסתפק ברמה כזאת, בכייף.

HaraRa

New member
למה אתה מתכוון?

זה מיועד למתחילים אז... ברור שאין שם הפצצות כל מיני

Molchansky

New member
הכוונה

שאולי זה אחלה בתור תיאוריה בסיסית אבל השם של הספר ממש לא מתאים "אלתור בג'אז" מי שרוצה ללמוד את מה שכתוב בכותרת של הספר אין לו מה לחפש בספר הזה. בכלל הספרים שיש בשפה העברית הם ברמה נמוכה לכן אני אישית ממליץ על הספרים שהזכרתי מקודם, שמתחילים מהתיאוריה ומתפתחים לתיאוריה קצת מורכבת יותר. אני בטוח שמהספרים האלה אנשים יוכלו להפיק הרבה יותר תועלת מספר שמדבר על תיאוריה בסיסית בלבד וקורא לעצמו "אילתור בג'אז". והספרים שהזכרתי מקודם הם גם למתחילים והם בכל זאת מתפתחים בצורה הרבה יותר מקצועית ומגיעים עד לרמה גבוה יותר.

Molchansky

New member
זו החלטה שלך

אבל שתדע באמת, הספרים בשפה העברית בין אם זה תיאוריה בג'אז ובין אם זה תיאוריה "קלאסית" לא הכי מוצלחים. חוץ מספר אחד שכבר אין בשוק, ספר הרמוניה של סדאי, נחשב לאחד ספרי ההרמוניה הטובים שנכתבו אי פעם. וגם אותו הוא כתב באנגלית. בכל מקרה, תקפוץ למרום ברמת גן, ול"פרום" יש להם הרבה ספרים, אולי תמצא משהו מעניין.

למעלה