האטלנטי הצפוני נערך לחסימה

pfsgroup

New member
תודה. בגלל שזה לא התחום שלי קשה לי לחפש מחקרים

אשמח אם תעזור ותפנה אותי למחקר או שניים רלוונטים שפורסמו.

שי אגם

New member
במילים אחרות - אין לך מושג מה הולך לקרות...

1) "האפיקים יהיו יחסית לא עמוקים בממוצע שלהם (יתכן אפיק אחד עמוק, אך בממוצע האפיקים יהיו "שטוחים" או "מתוחים" לרוב מה שלרוב יוצר רידוד שלהם, וזאת בשל תנועה נגד הסילון לכיוון הרמה ואיתה" - סגרת פה בערך את כל האופציות..
&nbsp
2) "בנוסף, לא בטוח כמה אפשר לבצע חיזוי ע"י NAO בעת חסימה, שכן כל המנגנון של שליחת אפיקים ע"י תנודה, די מושבת, אז יתכן ואאלץ לעצור את תחזיות ה-NAO לתקופה, אם אכן הדפוס המלא הזה יתממש ויתפתח בדקדה ה-2 של נובמבר" - שוב נקודת מפלט למקרה שהחלק הקטן מהאופציות שלא סגרת - יתממש.
&nbsp
3) "אם זה יקרה, אנחנו נקבל חוויה קיצונית, לטובה או לרעה, תלוי איפה "ינחת" החצי האירופאי.
אם יתלבש עלינו, אנחנו נקבל מערכת סטייל דצמבר (יחסית לעונה שבה זה יקרה), אם זה יהיה מערבית אלינו, אנחנו נקבל תקופה קצרה סטייל ינואר 2014. לא בטוח שזה יקרה (שהורטקס יפוצל ל-2 תתי ורטקס), אך זה תרחיש אפשרי, שכדאי לשים לב אליו ולעקוב בדריכות זהירה" - עכשיו הוספת עוד תרחישים למה שהולך לקרות.
&nbsp
והנה תקציר התחזית שלך, למי שלא הבין:
תיהיה חסימה בנובמבר, ייתכן ארוכה וייתכן קצרה, עדיין יעברו אפיקים אבל הם יהיו רדודים. מה שכן, יכול להיות גם אחד עמוק. ואם הוא יהיה עמוק אז זה יהיה ממש קיצוני, ואם לא - אז אנחנו יכולים לחוות מצב קיצון הפוך.
&nbsp
ושוב יניב, זה נראה כאילו אני מנסה לתפוס אותך איפה שרק אפשר. אבל זה לא ככה. אני מנסה לגרום לך לייעל את התחזית שלך, כי אתה לוקח אותה למקומות שלא טובים לך. זה משהו שאתה לא יכול לראות, אבל כולם שמים לב לזה מהצד.
המליצו לך כבר כמה פעמים, הניתוחים שאתה מביא הם נפלאים והכל, אבל כשאתה מציג את זה בצורה לא ברורה ו"תופס" מלא אפשרויות מבלי להביא תחזית קולעת - מתי יעבור אפיק, כמה עמוק הוא יהיה ואם הוא יוריד גשם - זה מאבד מהערך שלו.
&nbsp
קח את זה בתור עצה ידידותית, ואני אשמח אם תוכל לתרגם את כל המגילה של האפשרויות שהצגת שם למעלה לתחזית ישירה וניתוח במשפט או 2 של מה ייקרה בפועל לפי השיטה שלך.

על המילים - אני מנסה לתפוס אותך איפה שרק אפשר

לא מדובר בתחזית אלא בניתוח.
יניב הראה פה מבחינה סינופטית מה המנגנון ומה קשת האפשרויות, לא תחזית שצריכה אפשרות בקרה וכו/.
אז כן, אתה מנסה לתפוס אותו וזה לא רק נראה ככה...

Riz Yaniv

New member

1-רואים תבנית חסימה, כך שמה שזה מה שכנראה יקרה (אם אתה מכיר בחיזוי את היכולת לאמר "מה שבטוח יקרה" את מוזמן להראות לי מאיפה).

2- למה שאתה קורה כיסוי אופציות, אני קורא הצגת תרחישים. אין לאף אחד יכולת חיזוי לטווחים כאלה, לכן מציגים מה בד"כ קורה.
ותיארתי את זה הכי יפה שאפשר, רמה חוסמת, אפיקים שיורדים מערבית לנו, מנסים להמזרח אך לא יכולים, ולכן הם מתרדדים לכדי אפיקים רחבים ושטוחים.
ולכן גם דיברתי על ממצוע, שיתכן שיעבור אפיק לא רדוד, אך אם תדגום את האפיקים בתקופה תראה שהם יהיו רדודים יחסית.

3-לגבי הורטקס, זה ממש אפשרות שרק שווה מעקב. לא כל דבר זה תחזית,אלא דיון על מצבים סינופטיים שיכולים להגרם מהמצב הנוכחי.

אז או שלא הבנת את מה שכתבתי, ולמה הסייגתי בהצגת ממוצעים וכללי אצבע מנחים. ולמה כשדיברתי על הורטקס ציינתי שזאת רק אפשרות. או שבאמת אתה מחפש, השד יודע למה... ועוד בניתוח סינופטי שאינו קשור לתחזיות NAO אלא נטו סינופטיקה...

אז איזה תחזית אתה מנסה ליעל בניתוח סינופטי? ותשים לב היכן הסתייגתי חלקית, היכן היתה הסתייגות יותר רצינית והמלצה רק למעקב.

תרצה או לא יש דפוס חסימה באטלנטי.
דפוסי חסימה ידועים בהשפעתם על ישראל.

יניב ריז

New member
והשינוי ב-NAO מהחסימה, דוחה את האפיק "המיועד"...

בדיוק בגלל השינויים, נמנעתי מלתת תחזית NAO, וטוב שכך, שכן עד אתמול ה-NAO היה צריך לבצע תנודה עד ל-17, שהייתה שולחת אפיק ל-19.
כעת התנודה הקרובה נראית שתסתיים (אם בכלל תתרחש) רק ב-20, קרי האפיק ידחה ל-23..

זה גם מה ששי אגם חזה לתאריך הזה כמדומני.

כך שאף עלפי שלא ניתנה תחזית, לא מסתמנת אחת לבינתיים לאחר האפיק של ה-16-17, שכן עדין נשמר, ונראה ב-NAO רק ב-8/11.

מה שכן מענין, זה לראות שפעילות השמש יציבה מזה שבוע, ורואים יפה בגרף כיצד ה-NAO החזוי צמוד לגרף של ה-NAO המדוד, כלומר על שגיאה 0.

השגיאה צריכה לעבור לשלילית בימים הקרובים עם התחדשות פעילות השמש, כשברקע ה-QBO שלילי.

שי אגם

New member
ואני אמשיך לטעון בתוקף שהצלחת האנסמבל לא נופלת מהשיטה שלך...

עם אותם סטיות של +-24/48 שעות, ואותם חוקים כמו שלך, אני אפילו סבור שלא רק מ-10 ימים ומעלה האנסמבל יותר מועיל, אלא גם ב-14 יום ומעלה..
והנה עוד הוכחה מיני רבות, איך אפשר לראות שם מגמות עוד הרבה לפני שהשיטה שלך מסוגלת.. (אף על פי שעדיין ה-24 לחודש עוד פתוח לאינספור שינויים, אבל גם האפיק של ה-16 לחודש נראה בבירור יתר, וגם החסימה שפוקדת אותנו עכשיו..).

Dark Muse

New member
אתה יודע שזה עדין לא אומר שום דבר, כן?

גם אם האנסמבל טוב באותה מידה, זה רק מוכיח שהוא מצא שיטה אחרת לחזות מזג אוויר בצורה שיטתית (שאותה ניתן לפתח לכיוונים אחרים). לא חייבים לראות בזה תחרות בהכרח בין שתי שיטות.

שי אגם

New member
הוא ממשיך לטעון בתוקף שאחוז ההצלחה של אנסמבלים נמוך לעומתו..

הוא מדבר על סביבות 45% ואפילו פחות לטווחים ארוכים, לעומת "90 אחוז" הצלחה שלו...

יניב ריז

New member
די קשקשן. איפה 90%? למה אתה משקר?

אם לעונה היה עד לפני ה-11/11 84% וכעת זה 72%?

וממוצע יתר העונות גם נע סביב 82% לאפיק וגם סביב 70% לגשם?

התחלת בביקורת לגיטימית, אח"כ עברת לטרוליזם שלא קשור לתוכן ההודעה, עכשיו אתה משקר נתונים?

תתקדם הלאה.

בסתיו האנסבלים על 30%, העונה גם אם נקח שה-11/11 זה 5/7 = 72%. מעל פי 2 מהאנסמבלים.
אתה מוזמן להראות לי שב-5 שכן הצליחו (ועשו זאת יפה), היתה שגיאה...

וואו כמה אתה קשקשן.

שי אגם

New member
דיברתי על "סביבות" האחוזים האלה.. אני לא זוכר ולא עוקב..!

דבר שני, מעניין הנתון שאתה טוען על האנסמבלים.. 30 אחוז עבור מה? לחיזוי אפיקים? עם סטייה של 48 שעות? יותר מ-5DM? אני בטוח שמי שמדד את הצלחת האנסמבלים מדד אותה לפי הרבה יותר פרמטרים, ולפי תנאים נוקשים בהרבה. אז כשאתה מדבר על ההצלחה שלהם אל תשווה אותה לתנאים שאתה מגדיר הצלחה לפי השיטה שלך!
הדרך היחידה למצוא אחוזי הצלחה לזיהוי מגמות של מודלים והאנסמבלים שלהם היא חזאי שיפרש את המגמות האלה למעבר אפיקים כמו בתחזית שלך, ויגדיר הצלחה לפי אותם תנאים.
&nbsp
מזכיר לך, בפעם האחרונה שזה נעשה (בסוף העונה שעברה) זה נגמר עם 70% הצלחה לשיטה שלך ולאנסמבלים יחדיו (בערך, לא זוכר את האחוז המדויק.. שלא תתפוס אותי במילה חס וחלילה). ואני בטוח שתהיה להם הצלחה טובה יותר לאורך זמן מהשיטה שלך, במידה ומישהו ותיק עם ראייה מגמתית ימשיך לתת תחזית בקרה מעין זו (ראה את התחזית שלי ל-16 לחודש ולרכס ששולט עלינו עכשיו. כמדומני, השיטה שלך חזתה מעבר אפיק ב-11 לחודש וכשלה כשרכס שולט עלינו ביד רמה, ועד 9 ימים לפני גם לא היה באפשרותה לראות מעבר אפיק ב-16 שאליו רמזו המודלים).
&nbsp
יש לך מזל (או שלא, תלוי איך מסתכלים על זה..) שאין לי זמן החורף להתעסק עם זה, ואני קבור בלימודים. אחרת, אם היו מוצאים לנכון שיש שיטת חיזוי לטווח ארוך שיעילה יותר משלך, כל הפרספקטיבה לאחוזי ההצלחה שלך היו משתנים (שלדעתי, ולדעת עוד כמה - אחוזי ההצלחה שאתה טועם להם לא משקפים את המציאות, מאחר והם לא מחשבים ככישלון בתור אי חיזוי מעבר אפיק, הם הושגו גם בתנאים יחסית מקלים ועוד עוד..).

יניב ריז

New member
EC מראה יפה איך החסימה מעודדת ירידת אוויר פולארי דרומה.

רואים את הרמה החוסמת מעל גרינלנד, וכיצד ממזרח שלה, היכן שהרכס מסתובב עם כיוון השעון, אוויר קפוא נמשך מהקוטב, ונזרק דומה בין גרינלנד לנורבגיה.

עכשיו תדמינו מה קורה כשהרכס יתמסמס לו בהדרגה, ואז כל הקור הזה שירד, ולו רק לפי משוואת רוסבי, יהיה חייב להתחיל לנוע מזרחה לכיוון ישראל, ואיזה פוטנציאל קור יש שם.

כרגע המודלים מראים את זה סביב ה-23/11, וה-NAO שמתבטא מהמהלך הזה, נראה כתנודה שתסתיים ב-20, ותביא לאפיק ב-23.

באמת שאני לא "קונה" את זה שהרכס יתמסמס עד אז, ולו מהניסיון שהמודלים מפרקים חסימות מהר ממה שהן מתפרקות במציאות...

cooldan612

New member
כלומר בין ה-20 ל-25 לחודש צפוי לעבור אפיק שיניב משקעים

כל שהם במידה והחסימה תתמסמס.

יניב ריז

New member
כן. אבל בגלל שמודלים מפרקים חסימות מהר,צריך לעקוב

ולחת בחשבון שהגיוני שהתאריך ידחה עוד לעתיד.

יניב ריז

New member
וכצפוי-ה-NAO יורד ונהיה שלילי מתחת ל 1-

תראו את ההבדל בין לפני יומיים להיום.

בדיוק כפי שנחזה שיקרה ל-NAO.

יניב ריז

New member
ועדכון לתחזית NAO- לא נראה שאפילו יעבור אפיק ב-11/11

כרגע המודלים מראים התסמסות של אותו אפיק ברכס, שיתבטא רק בנסיגה זמנית שלו, ואח"כ שוב התחזקותו.
בשלב הזה התחזית הולכת לכשלון כולל.

מה שיוריד אותה ל 72% הצלחה לעונת הסתיו.
הן לגשם והן לאפיק.

כך שעדין זה טוב.

אני לא מתכוון להכניס את הצפי שניתן 9 ימים מראש ל-16-17, שכן זה יום מתחת ל-10 ימים. הנהוגים, ולכן זה אוזכר ולא יותר מכך.

לאחר מכן עוברים את ה-21/11 ונכנסים למוד חורף. מה שאומר שטווח השגיאה מתקצר ל-24 שעות, וטווח החיזוי יכול להתארך אל סביב 14 ויותר ימים.

למעלה