"האוצר משחק ברולטה על ההשכלה"

"האוצר משחק ברולטה על ההשכלה"

"האוצר משחק ברולטה על ההשכלה"
נכתב ע"י: דרור מרום

הסתיימה ללא תוצאות פגישת הגישור של שר האוצר עם ראשי האוניברסיטאות * האוצר דחה את הצעת הפשרה שלהם והציע אחרת משלו * סגל המרצים הבכיר: הצעת האוצר אינה מקובלת


פגישתם של שר האוצר, רוני בר-און, וראשי האוצר עם ועד ראשי האוניברסיטאות, בניסיון לסיים את שביתת סגל המרצים הבכיר הסתיימה גם הערב (ה´, 20.12.07) ללא תוצאות. האוצר סירב לקבל את הצעת הפשרה שהציעו ראשי האוניברסיטאות.

יו"ר הפורום המתאם של סגל המרצים הבכיר, פרופסור צבי הכהן, אמר לאחר הפגישה כי הצעת הפשרה שהציג משרד האוצר היא "בלתי מקובלת לחלוטין" וכי המשרד "משחק ברולטה עם עתיד ההשכלה הגבוהה". זאת בשל העובדה כי הכרזה על ביטול הסמסטר הולכת ומתקרבת בצעדי ענק.

סגל המרצים הבכיר התכנס מוקדם יותר באוניברסיטת תל אביב לדיון בהיערכות לקראת ביטול הסמסטר הנוכחי עקב התארכות השביתה.

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איתי שונשיין, אמר כי "המשברים החמורים שאליהם נקלעה מערכת החינוך וההשכלה הגבוהה בישראל הם נגררת של מסקנות ועדת שוחט. מסקנות אלו הובילו לשורה של מאבקים צודקים וראויים לאור המצב העגום שנקלעה המערכת. ועדת שוחט לוקה בחוסר שיתוף הגורמים הרלוונטיים וניסיון לכפות רפורמות שלא מתאימות למערכת".

התאחדות הסטודנטים הארצית תומכת במרצים, ובשיתוף אגודות הסטודנטים באוניברסיטאות קיימה הפגנות גדולות, שכללו לעיתים הבערת צמיגים, תהלוכות, לובי בכנסת ומודעות ברחבי הארץ. אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה אף השביתה את הלימודים לתקופה ממושכת וגם אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בן-גוריון ואגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב הצטרפו לשביתה, כל זאת על-מנת להפעיל לחץ על הממשלה לסיום המשבר.

ההתאחדות יצאה בקמפיין "בטלנים התעוררו", הקורא לראש הממשלה, אהוד אולמרט, שרת החינוך, יולי תמיר, ושר האוצר, רוני בר-און, "לצאת מאדישותם ולמצוא פיתרון לפני שהסמסטר יבוטל". במידה ויבוטל הסמסטר, הם מאיימים, ההשלכות יהיו חמורות, הפגיעה באקדמיה בישראל תהיה קשה מנשוא, המשק כולו ייפגע אנושות והסטודנטים ינשרו מהלימודים.

הסטודנטים טוענים כי "אסור בתכלית האיסור לתת יד לביטול הסמסטר, התעלמות הממשלה מבעיה חמורה זו רק מוכיח כי ממשלה נוכחית זו אינה דואגת לאזרחיה, אינה דואגת לדורות הבאים ומפקירה את כל מערכת החינוך וההשכלה הגבוהה בישראל, דבר שיפגע אנושות במדינת ישראל בשנים הבאות. ביטול הסמסטר לא ייעשה על גב הסטודנטים המוכנים למאבק".
 
למעלה