דמי מפתח - זכויות בנכס

me naama

New member
דמי מפתח - זכויות בנכס

ברשותי דירה בדמי מפתח - בעל הבית עומד להרוס את המבנה מה מגיע לי בתמורה?????????? האם הוא יכול להרוס מבלי להגיע איתי להסדר? מה אני רשאית לדרוש? אשמח לתשובתכם המקצועית
 
הוא מחויב לדירה חליפית דומה

לשביעות רצונך או שווה ערך כספי - יכול לכפות זאת רק דרך בית משפט [כדאי לבדוק עם עו"ד שמתמצא]
 
תוספת

דרך בית משפט או במו"מ. סביר להניח שבעל הבית שלך מיוצג. לכן חשוב מאד שגם אתה תהיה מיוצג על ידי עורך דין הבקי בחוקי הגנת הדייר. סביר להניח שתיזקק גם לשמאי מקרקעין במקרה של פער בהערכת שווי זכויותיך.
 
תשובה מורכבת

למעשה בעל הבית כופה עלייך למכור את זכויותך בנכס המוגן. מגיע לך סכום כסף ששווה למחיר שהיית מקבלת עם מכירת זכויותך. מחיר זה נתון למשא ומתן ואם לא תגיעו להסכמה ניתן לפנות לשמאי שיעריך את שווי הדיירות המוגנת. מקובל כי ערך הנכס בדמי מפתח הוא חצי מערכו בשוק החופשי ומתוך זה חלקך הוא בין מחיר מלא ל- 60% תלוי במספר השנים שאת גרה בנכס. זה תלוי גם אם את דיירת מוגנת על פי חוזה או כתוצאה מדייר ממשיך. מצד שני בעל הבית משביח את ערך הנכס ומאפשר לו להפיק רווחים רבים וכן יש פה פינוי בכפיה דבר שצריך שיבוא ביטוי בפיצוי שישלם לך. מקובל כי בעל הנכס ייתן לך תמורה כספית בערך של בית או דירה מקבילה כשהיא בטאבו (לא בדמי מפתח). בענייני דמי מפתח רצוי ביותר לפנות לעורך דין שמתמצא בתחום, זהו תחום מאוד מורכב ודורש מיומנות רבה ויש מעט עורכי דין שממש מבינים בכך.
 
לא מדוייק ...

"מגיע לך סכום כסף ששווה למחיר שהיית מקבלת עם מכירת זכויותך" או ... "מקובל כי בעל הנכס ייתן לך תמורה כספית בערך של בית או דירה מקבילה כשהיא בטאבו (לא בדמי מפתח)". אלו ממש שני דברים שונים לגמרי
 
נכון הבאתי את שתי הקצוות

בוודאי שאלו שני דברים שונים לגמרי, הראשון הוא מינימום והשני מקסימום. לדעתי הפרטית התמורה צריכה להיות דירה מקבילה חופשית בטאבו.
 
למעלה