די לטרור ההנקה
הגירסה החרדית

די לטרור ההנקה../images/Emo4.gif הגירסה החרדית

תראו את המכתב למערכת שהתפרסם בעיתון האמהות החרדי שאני מנויה עליו: ======================================== תחליף (חלב) וטוב לה אני מנויה על העיתון למן הגיליון הראשון. בחודש ניסן תשנ"ט הצטרפתי לאחר לידת בני הבכור ובחודש שעבר נולד לי בן נוסף בשעה טובה. ככלל אני מרוצה מאוד מהכתבות המרתקות ומהרמה הגבוהה של העיתון, אולם מפריעה לי מאוד ההטפה להנקה הבולטת כמעט בכל מדורי העיתון. במדור גילוי וידוע מתפרסמות כמעט מדי חודש ידיעות הקושרות כתרים להנקה בכל תחום אפשרי. בריאות הילד, רמת ההשכלה שלו, בשלותו החברתית ועוד. בכתבות השונות אתם מראיינים מומחים של ארגון ללצ'ה המטיף להנקה (בצורה אגרסיבית אם תשאלו אותי) בכל מקום ובכל שעה. כדאי שתזכרו שנשים רבות, כמוני, המפרנסות בן תורה חוזרות לעבודה שלושה חודשים לאחר הלידה ולא יכולות לעמוד בנטל של ההנקה. נשים אחרות נתקלות בקשיים אחרים מסיבות שונות ועם כל התועלת שיש בהנקה ילדים בריאים, חכמים, עם כישורים חברתיים טובים (אפילו מאוד) גדלו ויגדלו גם בהזנה מבקבוק באמצעות תחליף חלב. החום והאהבה של האם הם הגורמים הקובעים ולא סוג המזון. חבל שאתם גורמים לרגשי אשם ולהרגשת נחיתות לנשים שבוחרות שלא להיניק או שלא יכולות מסיבה זו או אחרת להיניק זמן ממושך. יש אלטרנטיבה והיא בכלל לא רעה. פסיה טימברג, בני ברק ============================================================= האמת? המכתב נראה לי ממוחזר, בעיקר משום שבשלוש השנים שאני מנויה על העיתון לא ראיתי ולו מילה אחת מלה לצ'ה, אבל ראיתי וראיתי המון פרסומות לתמ"ל. אני מצרפת להודעה את תגובתי למכתב. אשמח לתגובותיכן ובעיקר לביקורת בונה! כמו כן אני מצרפת מאמר שפורסם באותו עיתון בנושא הנקה לפני כמה חודשים. נורא שטחי לדעתי
. אופס... האתר שלהם לא נפתח לי, אולי מחר

דנא

New member
../images/Emo45.gif

על מכתב התגובה שלך כמובן, ולא על המכתב שם. כאילו כתבת בשמי. אני יכולה לחתום על כל מילה במכתב שלך, חוץ מהעובדה שאני לא מנויה על העיתון שלהם
אולי כדאי להוסיף גם משהו על זה שרבנים מעודדים הנקה? יש אנשים שזה מאוד מדבר אליהם. ואגב, גם לי המכתב נראה ממוחזר... הוא לא מאוד דומה ל"די לטרור ההנקה" שפורסם בכל חור? אני לא זוכרת בדיוק

לביבה את מלכה אמיתית!!!

כל הכבוד על המכתב המעולה ועל היוזמה לכתוב תגובה בכלל. אני מסכימה מילה במילה עם כל מה שכתבת ופשוט הגדרת וניסחת הכל באופן נפלא!!! תעדכני האם פורסם המכתב שלך ומהי תגובת מערכת העיתון.

עינת ודן היקרים..

יש מפגש ביום חמישי וביום שישי למחרת, אוכל להגיע רק למפגש אחד... לאיזה מהם אתם מגיעים?? אולי לשניהם?
פשוט משתוקקת להכיר אתכם.

נשתדל לשניהם

אבל לא מבטיחה לגבי יום שישי. יום חמישי בטוח (ללא ביטוח מפני וירוסים, הקאות, שלשולים ושאר חבר מרעין) שולחת לך גם מסר

odeia

New member
אחותי חרדית, חזרהלעבודה אחרי

חופשת הלידה והניקה את הבן הבכור (אם אני לא טועה) עד גיל 9 חודשים.

10shosh

New member
לביבתי

בראשית כל הכבוד על היוזמה וההתנסחות היפה. המלצה קלה- אם אפשר כמובן- אולי רק תציעי להם, מכיוון שאמרת שהעיתון שלהם די שטחי בנושא, ואולי כתשובה לאותה קוראת, להציג את הבעיות בהנקה ואת הפתרונות להן (אולי פורום הנקה חרדי
) משהו קצת יותר ספציפי מאשר "ניהול ההנקה בפועל.." כי אני מניחה שכך הם יפרסמו שוב שהנקה זה טוב,בריא, זול וכל אחת יכולה לעשות זאת. אולי מפה מגיעה הבעיה שאני חושבת על זה, ההנקה תמיד נראתה בעיני: משהו קל ופשוט שכל אחת יכולה לעשות ואני מניחה שאם לא הייתי נתקלת בפורום הזה והייתי מגיעה לקפיצת הגדילה הראשונה וחושבת שזה רק אצלי גם אני הייתי מפסיקה להניק. אמא שנתקלת בקשיים, מרגישה וחושבת שהקשיים הללו קימיים רק אצלה ולכן נוצרת תחושות האשם והזעם הללו שאנחנו נתקלות בה לא פעם- איך לא הצלחתי בדבר כול-כך פשוט כזה
. מעולם חוץ מבפורום לא ראיתי מאמר בעיתון הורים או לא, שדן בדברים שמעבר למקסימום גודש ופצעים

galiaS

New member
אני לא מסכימה איתך

אני כן מסכימה עם פסיה טימברג (בין אם המכתב ממוחזר או לא). כותבת המכתב לא טוענת שתמ"ל הוא בריא כמו חלב אם, היא טוענת שיש נשים שלא יכולות לעמוד בנטל ההנקה. זה מקובל עלי לחלוטין שכל אחת תנהג בראות עיניה. מה שלא מקובל עלי בכלל זה רוח הפסקנות שנודפת מהמכתב שלך ש" זה שאת עובדת זה לא תירוץ". אף אחת לא צריכה תירוצים כדי להניק או לא להניק את ילדה. ובטח לא צריכה שדיטיפו לה מוסר על כך. אמהות טובה נמדדת בעיני בהרבה מאד פרמטרים. טיב החלב הוא לא פרמטר מרכזי. אני בחרתי להניק את בתי אבל זו הבחירה שלי וזהו. התגובה שלך והחיזוקים שאת מקבלת עליה בפורום הם בדיוק הסיבה שאני לא מוצאת את מקומי בפורום הזה. אני מוצאת את רוח הדברים דוגמטית ומיליטנטית.

גליה, אותה אימא

לא הייתה מעלה בדעתה להאכיל את בעלה ואת הילדים הגדולים יותר במרק מאבקה במקום מרק עוף מעוף אמיתי וירקות. למרות שגם זה הרבה יותר פשוט, והנזק הבריאותי לא יהיה גדול יותר, רק שאולי הם יכולים להתלונן על הטעם והתינוק - לא... ככה שהכול תלוי בסדר העדיפויות. בחברה החרדית, שפעם כמעט כולן הניקו בה, לפחות חצי שנה, היום בקושי מניקים כי באמת יוצאים לעבודה מוקדם+ פרסום מאוד מאוד אגרסיבי של תמ"ל המתנהל שם. זו בעיה אמיתית. בריאותם של תינוקות לא נראה לי נושא למשחקים נוסח "זכותי לבחור". ברור שזכותך, אבל לא בזה העניין.

דנא

New member
אז לדעתך אסור להציג את יתרונות

ההנקה בפני ציבור האמהות שמא הן תחושנה רגשי אשמה? לדעתך אסור לידע אותן שאכן יש אפשרות להמשיך להניק גם אם חוזרים לעבוד וזה אפילו לא כל כך קשה? מה הבעיה בהצגת העובדות הנכונות בפני האמהות וע"י כך לעזור להן לבחור את הטוב ביותר? אף אחד לא עומד על אף אמא עם מקל ומכריח אותה להניק, וגם לא נראה לי שהיה כתוב שתמ"ל זה רעל ומי שנותנת תמ"ל מזניחה את הילדים שלה או משהו כזה. כו-לה כתבה בעיתון שמציגה את היתרונות הברורים (שגם זה אמא לביבה טוענת שהיא לא ראתה במיוחד, וכאחת שבמיוחד ערה לנושא כנראה שאם היה היא היתה רואה)

גליה

אותה פסיה שואלת במכתבה מדוע מפרסמים כתבות בעד ההנקה ומדוע מהללים ומשבחים את ההנקה, וזה מה שמפריע לה, כנראה כי יש לה רגשות אשם שהיא לא הניקה (זה מה שנראה לי לפחות). אחרת מה היה מפריע לה שכותבים על הנקה בעיתון?. ומה עם מי שכן מניקה? אולי היא תפגע מזה שמפרסמים תמ"ל בעיתון ותתלונן גם כן?! זה קטנוני ממש.

סם2

New member
חשוב להציג את יתרונות ההנקה

בציבור וגם את יתרונות התמ"ל. בתור אחת שלא חוותה קשיים מיוחדים בהנקה ועדין מניקה , אני חייבת להגיד שאחד הדברים המרכזים שחיזקו אותי היתה הידיעה שתמיד יש אפשרות נוספת. שאם חלילה משהו ישתבש עם ההנקה תמיד אוכל לתת אחד ממגוון התחליפים הקיימים. וכך גם עם השאיבות. יש לנו בבית תחליף. עדיין לא השתמשנו בו אבל כשאני רוצה לצאת בלעדיה תמיד יש לי את האפשרות במידה ולא אצליח לשאוב. ריבוי אפשרויות הוא מצב טוב לא רע. ובחירה היא בחירה אישית. סוביקטיבית. מדבריך, לא הבנתי מה הכוונה לבחור נכון? נכון למי? לכל אחד יש את מה שנכון עבורו אין נכון אבסולוטי.

הבעיה היא (או שמה, המזל הוא?)

שפשוט אין יתרונות לתמ"ל על הנקה, למעט מקרים חריגים מאוד. אין כאלה, אז אין מה להציג. ה"בחירה הנכונה" היא לפי ההמלצות של אירגון הבריאות העולמי, איגוד הרופאים של ארצות הברית, משרד הבריאות הישראלי וגופים אחרים שמבינים דבר או חצי דבר בבריאות התינוק. האם יכולה לבחור לגדל את ילדיה על פיצה והמבורגר, אבל היא לא יכולה לצעוק געוואלט כאשר מופיעות בעיתון כתבות בנושא תזונה בריאה ומאוזנת. כל מי שנפגע נורא מהדברים כאן בפורום ובכלל, בא מנקודת מבטה של האם בלבד על ההנקה - זכות האישה על גופה וכו'. אני מזכירה לך שההנקה היא לא בשביל האם, היא בשביל מישהו אחר, ואותו מישהו עדיין לא יודע לכתוב לעיתון (אם כי אני לא בטוחה לגבי עידן של כוכביתי
), אבל דעה יש לו, ואנשי הרפואה ואחרים שמבינים בזה (יועצות הנק, ליגת לה לצ'ה וכדומה)מנסים להביע אותה בשמו. ההנקה היא לא סתם עוד אופציה, היא האופציה האופטימלית שהרבה הרבה יותר טובה מכל האחרות. לכן אי-אפשר לאזן בין בחירה להניק ובחירה לא להניק מנקודת מבטה של בריאות התינוק. זה יחטא לאמת. אני עדיין חושבת שזכותה של כל אחת לבחור מה שמתאים לה, אבל אין למנוע ממנה את המידע לגבי השלכות הבחירה שלה. גם זה יחטא לאמת. לגבי רגשות אשם, לכל אחת מאתנו יש כמה כאלה בנושא כלשהו, וחיים עם זה. ממש לא סיבה לכתוב לעיתון.

דנא

New member
נראה לי שחברות התמ"ל מפרסמות את

עצמן די טוב. וברור שלכל אחד יש נכון עבורו אבל אני יכולה לבחור את הנכון עבורי כשיש לי מידע לגבי כל האפשרויות וכתבה בעיתון זו דרך טובה להעביר את המידע הזה. אין ספק שלהנקה יש יתרונות, וצריך לתת לאמהות את חופש הבחירה להניק ובכך לתת לילדן את הטוב ביותר. בלי מידע מקיף זה עלול להיות הרבה יותר קשה. על תמ"ל לא חסר מידע! (יצאה הודעה מבולבלת מתאימה לשעה. שיהיה
)

יש נכון אבסולוטי../images/Emo88.gif

חלב אם טוב בהרבה מתמ"ל. זו עובדה נכונה. עוד לא ראיתי אחד שהתווכח על נכונותה. זה שמישהי בחרה בטוב הבא בתור, זו זכותה. עדין עליה להישיר מבט ולהודות שזה לא המזון הטוב ביותר בשוק. כשאני בחרתי תמ"ל זה היה, לבושתי הרבה, מבורות. זה מה שלביבה מנסה למנוע במכתבה. בורות. גמיום אני בוחרת לפעמים (ויותר) בפחות טוב. אני לא קונה ירקות אורגנים, לא מגדלת לי גינת ירק, מבשלת לפעמים נקנקיות לילדים שלי, אני לא נמצאת עם ביתי הפעוטה בבית אלא שולחת אותה ל"מסגרת"...לא צריך עוד דוגמאות, נכון? אני רק לא טוענת שזה הטוב ביותר. זו הבחירה שלי בשקלול כל מני קריטריונים.

למעלה