דיני חוזים - פסקי דין?

פישגוז

New member
דיני חוזים - פסקי דין?

שלום לכם:). לקחתי הסמסטר שלושה קורסים, אחד מהם הוא דיני חוזים. קורס חביב בהחלט, ולמרות שעברנו רק שיעור אחד (היום יהיה השני), כבר סיימתי את הממ"ן הראשון ואני בהתחלת הממ"ן השני (לפעמים יש לי עודף זמן, לפעמים אין לי זמן. אז כשיש לי עודף אני עושה דברים שאני לא יודע אם אח"כ יהיה לי זמן). השאלה שלי היא לגבי הפסקי דין - רוב האנשים באמת קוראים אותם? הם משעממים מאוד, והחומר מובן לי כהלכה גם ללא קריאתם. האם הם עדיין נחוצים לדעתכם? יכולים לעזור לי בצורה כלשהי? או שבמידה ובאמת הבנתי את החומר (כמו שאני חושב...), והצלחתי לפתור את הממנים והכל אפשר לוותר עליהם? תודה, :).

andy30

New member
אז ככה

אנשים לא ממש קוראים את הפסקי דין וגם לא צריך יש לי בבית לינק עם סיכום של כל הפסקי דין, בערב אני אשלך לך אותם, פשוט תדפיס אותם ותכניס אותם למבחן. אני סימתי הקורס בהצלחה רבה ואפילו לא פתחתי ספר

פישגוז

New member
תודה, אבל...

אבל במה יכול לעזור לי הלינק עם סיכום של כל פסקי הדין? מה זאת אומרת "תדפיס ותכניס אותם למבחן"? אני אצטרך לצטט ולהשתמש בהם במבחן הסמסטר?

פישגוז

New member
לא, אני רוצה!

להזיק זה הרי לא יכול. השאלה העיקרית במה זה יכול להועיל לי? אני אהיה זקוק לזה הרבה? לממנים? למבחן? למה?

גם אני שאלתי שאלה דומה לפני

מספר ימים. גם אני התחלתי ללמוד דיני חוזים ולא הצלחתי לסיים לקרוא את כל פסקי הדין ביחידה 1 משיעמום מחריד
באתר האקדמיה מצאתי סיכומים רק לחלק מפסקי הדין אך לא לכולם. יש מקום אחר בו ניתן להשיג סיכומים של כל פסקי הדין?

1קישקשתה

New member
"פדאור", "תקדינט"

מדובר בתקליטורים אשר כל סטודנט למשפטים או עו"ד יכול להביא לך. אני לא למדתי את הקורס המדובר, אבל לדידי, קריאת פסק הדין המלא נותנת תמונה רחבה ומעניינת יותר, לכל מי שרוצה להבין את הלוך הרוח והשתלשלות החשיבתית של שופטי בית המשפט העליון.

kriz

New member
אז ככה

אין צורך לקרוא את כל פסקי הדין. בשיעורי ההנחיה אמורים לומר לכם מהם פסקי הדין החשובים. מה שכן - יש צורך לדעת את הסיפור של פסק הדין. שימו לב, שלפני כל פסק דין יש שאלה. בדר"כ, אם תקראו את השאלה הזו ואת התשובה שלה זה מספיק. ולמה זה חשוב לדעת? כי חייבים להזכיר פסקי דין - גם בממנים וגם במבחן. לדוגמא: אם אתם דנים בתקפותו של זכרון דברים - עליכם לציין את פס"ד רבינאי נגד מן שקד ואת המבחנים לתקפות זכ"ד המנחה שלי עברה איתנו על כל פסקי הדין החשובים וסיפרה את סיפורם. אני לא יודעת איך מנחים אחרים פועלים. בכל מקרה - אין צורך לקרוא את כל פסקי הדין (למרות שלדעתי יש כאלה שהם מאוד מעניינם) בכל מקרה - בהצלחה

GEL

New member
האם הדבר תקף גם לגבי דיני עבודה?

או ששם אנו מוכחים לקרוא את כל פיסקי הדין...

D e c e m b e r

New member
פסקי דין

חשוב להזכירם בממ"נים וכן במבחן, כדוגמא לעילה או סעד שמעלים על הדף כתשובה. אני מעלה טבלה שמצוינים בה שמות פסקי דין הקשורים לכל עניין ועניין וזה מה שצריך ..

D e c e m b e r

New member
יש לי גם את סיכומי פסקי הדין

הרלוונטיים... נתתי אותם לאקדמיה, אפשר להוריד משם.

תודה על הטיפ, שאלה קטנה

ראיתי את המבחן האחרון בדיני חוזים ולא מצוין בשום מקום בשאלה שצריך לתת דוגמא לפסק דין... את בעצם אומרת שתוך כדי התשובה צריך להזכיר פסק דין רלוונטי ושבלי זה מורידים נקודות?

D e c e m b e r

New member
תשובה

בשאלות הממנים ובמבחן, נותנים לך ארועים, פסקי הדין הם דוגמאות שאת מסתמכת עליהן כשאת רוצה להסביר את התשובה שלך... קבלי דוגמא (מאיזה ממן ישן שלי) מדובר בחוזה פסול לפי סעיף 30 לחוה"ח, כאשר מטרתו ותוכנו של חוזה נוגד את תקנת הציבור ובלתי מוסרי. אי החוקיות בחוזה זה מתבטאת בהחזקת מטבע זר שלא כדין. לפי פס"ד חיימוב נ' חמיד (עמ' 391) קבע הנשיא שמגר: …"כי אל לו לבית המשפט להפוך לאמצעי לאכיפת סולחות פנימיות של ספסרי מטבע זר" ועוד הוסיף, "תקנת הציבור מחייבת כי כסף שגורלו מוכרע בערכאות השוק השחור, לא יולבן במצוותו של בית המשפט". בהתייחס לסעיף א', ג'ין שילמה לסטיב עבור מטבע זר, אך הוא לא סיפק לה את התמורה, העילה העומדת שוב על הפרק, אי קיום חוזה והדרישה היא ביטול והשבה. בית המשפט ישקול, בהסתמך על מבחן הצדק, את מידת החוקיות ושיקולי האשמה. על אף שהחוזה אינו חוקי וסותר את תקנת הציבור ועל כן בטל. בית המשפט יפעל על סמך שיקוליו לפי סעיף 31 לחוה"ח ויחליט אם להשיב את כספר של ג'ין או לבצע את העסקה עד תומה.

kriz

New member
אמנם ענו לך כבר ואני לא אוסיף הרבה

רק שאמנם לא כתוב לך במפורש אבל אתה בהחלט צריך להזכיר, ואכן יורדות נקודות (ולא מעט). בממן הראשון שלי לא ידעתי שצריך להזכיר פס"ד וירדו לי בין 3 ל-5 נקודות לשאלה... בהצלחה אורית

Anin17

New member
יפה שכבר הצלחת לפתור חלק מהממ"נים

אצלי המנחה ממליץ לחכות איתם קצת גם אצלנו קיבלו לקרוא אחרי השיעור הראשון 170 עמודים קצת מלחיץ אבל לא מזיק חשוב לקרוא פסקי דין בשביל להתרגל פחות או יותר לשפה המשפטית אני היום אחרי שקראתי את כל העמודים שניתנו יכלתי להשלים את המשפטים של המנחה עוד לפני שסיים אותם השבוע יש לנו לקרוא רק 30 עמודים וככה גם בשבועות הקרובים אז זה בכלל לא נורא לקרוא בספר ובאמת הסיכומים שיש לקורס הזה יהיו מעולים לבחינה בחומר פתוח אבל בכל זאת אני לא ממליץ לוותר על הספר וציטוטים ממקורות משפטיים הם לא חובה בכל השאלות אבל מקנים בונוסים

למעלה