דילמה

דילמה

בשנתיים האחרונות יש פלישה של קאקים לתיבות הקינון של התנשמות. הם משתלטים על תיבות רבות ומונעים מהתנשמות לקנן בהן. מלבד זאת הקאקים גורמים לנזקים אחרים בחקלאות אבל זה לא קשור. אז מה לעשות?
 
תמונה נוספת

אז מה אתם הייתם עושים? בד"כ אנחנו משתדלים לפרק את הקן בשלב מוקדם יותר אבל קורה גם מצב כזה.
 

warbler

New member
לאבנר בעניין הקאקים

תופעת תפישת התיבות ע"י קאקים מתרחשת בכמה איזורים בהם הם מקננים 1. המין כאוכל כל הוא "מזיקון" בזעיר אנפין ולא מזיק כה גדול הם יאכלו גם מכרסמים ככל שמתאפשר להם (וראיתי כמה פעמים תפיסת מכרסמים ע"י קאקים) 2.תיבות שלא נתפסו עד כה על ידי תנשמות, כפי הנראה השנה כבר לא יתפסו (מאוחר יחסית) ולכן ניקוי התיבה מהקאקים יחסל את קן הקאק אבל לא יסייע השנה לקינון תנשמות אולי (וזה רעיון לא מבוסס) נכון יותר לסגור תיבות שלא נתפסו עד תחילת אפריל לחלוטין עד לינואר הבא ?
 
נכון אבל...

הקאקים תופסים את התיבות מאד מוקדם, הם לא מחכים לראות שמא יש תיבה פנויה. כפי שציינתי התופעה אצלנו התחילה בשנתיים האחרונות ויש מגמה של עליה בכמות התיבות הנתפסות ע"י קאקים. לכן, אולי אם תהיה הפסקה של הקינון הם "יבינו" שלא כדאי לקנן שם? לגבי הרעיון של סגירת תיבות, כשניסיתי זאת פעם אחת הם פשוט עברו לתיבה אחרת בקרבת מקום. אגב, כשמפרקים להם את הקן הם ישר מתחילים לבנות אותו מחדש כך שבערך פעם בשבוע צריך לחזור על הפעולה.
 

aptz

New member
אכן יש להם סבלנות וכושר התמדה

וכנראה זה מה שנדרש גם כאן. אפשר לפרק את קן הקאקים, ולסגור את התיבה. את התיבות הפנויות - לסגור גם כן. וכך להשאיר פתוחות רק את התיבות שיש בהן קינון תנשמות פעיל. כפי שנכתב, יש להניח שתיבות שטרם נתפסו ע"י תנשמות - כבר לא תתפסנה השנה ע"י תנשמות. כך תשארנה פתוחות רק תיבות שבהן יש קינון תנשמות פעיל. יש להניח שתיבה שכבר נתפסה ע"י תנשמות - הקאקים לא יגרשו אותם (אם כן - בעיא!). זה אכן התעסקות לא קטנה - אך זה אולי הפיתרון היחיד.
 

netbird

New member
אפשר אולי להפריד ביניהם?

איזשהו גורם שימנע מעורבים להתקרב לתיבת הקינון, אבל לא לתנשמות? לשנות אולי את גובה תיבת הקינון? עורבים מסוגלים להריח (ולא ידוע לי שתנשמות מסוגלות). אפשר אולי להוסיף מרכיב ריח כלשהו (כפי שנעשה כאן) שידחה עורבים, אבל לא יפריע לתנשמות?
 

aptz

New member
האופציה להרחיק בע"ח

באמצעות ריח מיושמת כבר כמה שנים בשטחים חקלאיים, כנגד יונקים מזיקים הולכי על 4, כגון תנים וחזירי-בר. הצלחה מוגבלת מאוד. הריח לא תמיד דוחה, וגם נוטה להתנדף לאחר זמן קצר. שיטת ההרחקה חייבת להתבסס על פעולה שתחזיק מעמד זמן רב.
 

kobko1

New member
תנשמות צעירות תופסות תיבות בתאריכים מאוחרים

וכבר נצפו התחלות קינון במאי ואף ביוני! של התנשמות ובמידה ושאולי אבניאל היה שותף לפורום כבר היה מלמד אותנו כיצד לדעתו מאמללים הקאקים את חיי התנשמות ושוב לדעתו כי אצלו אין פשרות מול הקאקים!
 

kobko1

New member
תיבות שדה אליהו זוכים לאחזקה שוטפת ומעולה!

ולמרות זאת הקאקים לא חסים על חלקם !
 
למעלה