דוד, זה הזמן למאמר על תחנת הרכבת סגולה בפ"ת ומרכז הקניות

דוד, זה הזמן למאמר על תחנת הרכבת סגולה בפ"ת ומרכז הקניות

שסביבה.
רגע: בצומת סגולה ישנו מרכז קניות גדול עם חניון ובצידו תחנת רכבת.
בעיה קטנה: כל מרכז הקניות והחניון הוא קרקע חקלאית. לכל מרכז
הקניות יש צו הריסה מ- 2012 והבעלים אף שילמו קנס של 15 מיליון שקלים.
דרך אגב בבעלים גם משפחת לוזון שכל חובבי הכדורגל והעסקנות מכירים.
לאחרונה נדחתה עתירה נוספת לביצוע צו ההריסה והמקום ייסגר ב- 1.9.2017.
בעיה קטנה: סגירת המרכז לא תאפשר הגעה אל תחנת הרכבת אשר נבנתה
כך שהדרך אליה והחניון שלידה בלתי חוקיים.
דוד, אשמח לשמוע הרחבה במסגרת "רק בישראל".
 
איך תפעל תחנת רכבת "סגולה" ללא מוצא לכביש ?

אכן הערה נכונה...כבר התייחסתי לפני כחודשיים להחלטת בימ"ש השלום בכפר סבר לסגור את שערי מתחם ירקונים בספט' 2017 וכשנה לאחר מכן לבצע את הריסתו/ פינויו.
יש לציין שכבר לפני שנים לא מועטות פונה חלק אחר מהמתחם שננטש אך לא נהרס [לא רחוק מהר הזבל הישן] וגם עסקים שמעבר לכביש נסגרו, ראו מתחם חצי חינם,ועוד.

להלן כתבה ב"דה מרקר" המתייחסת לעובדה שבקרוב תהיה תחנה נטושה ללא מוצא לכביש כלשהוא ו-80 אלף משתמשי התחנה יאלצו לחפש פתרון אחר...
רק במדינת ישראל יכול לקרוא דבר "חלם" שכזה המתאים למדינה אפריקאית מהעולם השלישי.
לדעתי האישית שופטי ביהמ"ש השונים פועלים במקרה זה כפי ש"כפאם שד" מחשש שמא יואשמו בעתיד בהטיית הדין , למרות... שמדובר על אינטרס ציבורי לתקן את המתחם ולא לסגרו, כפי שמעוניינת עיריית פ"ת.

פרל דוד

לכתבה -
https://www.themarker.com/realestate/1.4339914

תחנת הרכבת סגולה בסכנה: יצחקי טירפד הסדרת כביש הגישה לאחר סגירת המרכז המסחרי ירקונים
מינהל התכנון, רכבת ישראל ומשרדי התחבורה והמשפטים ביקשו להמליץ לשר האוצר לחתום על צו מיוחד המכשיר את הכביש באופן זמני, אך יו"ר המועצה סרב להעלות את ההחלטה לדיון בנימוק כי כחלון יובך מההמלצה שלא תואמה עמו
■ בינתיים מאיימים בעלי המתחם, המתוכנן להיסגר ב-1 בספטמבר, לחסום את הגישה לתחנה.


יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה אביגדור יצחקי הוריד הבוקר (ג') במפתיע מסדר היום של המועצה הצעת החלטה שאמורה היתה לאפשר את המשך פעילות תחנת הרכבת סגולה בפתח תקוה לאחר סגירתו של המרכז המסחרי הלא חוקי ירקונים, הסמוך לתחנה.

כעת לא ברור האם ב-1 בספטמבר, היום שבו צפוי המרכז לסגור את שעריו על פי החלטת בית המשפט, יוכלו נוסעי תחנת סגולה להמשיך להשתמש בתחנה. אחד מבעלי המרכז הלא חוקי, איש העסקים עמוס לוזון, איים מפורשות לפני כחודשיים כי ביום שבו ייסגר המרכז - בכוונתו לחסום את דרכי הגישה לתחנה העוברים בשטחו. דבריו מעלים חשש לפגיעה קשה במשתמשי התחנה, המוערכים על ידי רכבת ישראל ב-80 אלף איש בחודש.

על פי הצעת ההחלטה שהופיע בסדר היום, המועצה היתה אמורה להמליץ לשר האוצר משה כחלון להשתמש בסמכות מיוחדת לחתום על צו המכשיר באופן מידי את שביל הגישה המוביל לתחנה ואת החניון הצמוד לה, שמהווים חלק מהמתחם הלא חוקי. על פי ההצעה, השימוש בתשתיות אלה אמור היה להיעשות לאורך תקופה של כשנה – משך הזמן שיידרש להכשרתה של דרך חלופית לתחנה, שתוביל אליה ישירות מכביש 40. את ההצעה גיבשו יחד אנשי מינהל התכנון, משרד התחבורה, משרד המשפטים ורכבת ישראל.

ואולם על אף שסדר היום פורסם לפני כשבוע, הבוקר הודיע יצחקי לנוכחים כי הוא מסרב להעלות את ההצעה להצבעה, בנימוק כי המהלך לא תואם מראש עם השר כחלון, וכי על מגבשי ההצעה היה לתאם זאת עם כחלון מראש ולא להציב בפניו עובדה מוגמרת בדמות המלצת מועצה. "אישור ההחלטה יביך את שר האוצר", נימק יצחקי. שתי הצעות החלטה נוספות לשימוש בסעיף המיוחד, להכשרת שכונה חדשה לתושבי היישוב הבדואי אום אל חירן ומתקנים עבור חברת החשמל, נדחו על ידי יצחקי באותו הנימוק.

ואולם בעוד שעל הדחיפות בעניינם של תושבי אום אל חירן וחברת החשמל אכן ניתן לדון, הרי שבעניינה של תחנת סגולה הדחיפות ברורה. בדיון שנערך לפני כחודשיים במועצה הארצית, בבקשת בעלי המתחם המסחרי לבטל את ההכרזה על הקרקע כחקלאית וכך להכשיר המתחם בדיעבד, הזהיר לוזון את חברי המועצה כי ביום שבו ימומש צו הפסקת הפעילות נגד המרכז - בכוונתו לגדר את המתחם ולהניח דוקרנים על דרך הגישה על מנת שתימנע הגישה בשטחו אל תחנת הרכבת. "מי שירצה להגיע לתחנת הרכבת יצטרך לעשות זאת בהליקופטר", אמר.

המשמעות היא כי גם אם ההמלצה לחתימה על הצו תתואם עם שר האוצר ורק אז תובא לאישור המועצה כפי שדורש יצחקי, הרי שישיבת המועצה הבאה מתוכננת להתקיים רק בחודש ספטמבר - כמה ימים לאחר סגירתו המתוכננת של המרכז המסחרי. ככל שיבחרו בעלי המתחם לממש את איומיהם, עשויה הגישה לתחנת הרכבת להיחסם עד אז.

יש לציין כי באותה הישיבה הביע יצחקי תמיכה בהכשרה בדיעבד של המרכז המסחרי הלא חוקי, מהנימוק כי יש לדאוג להמשך פעילותה של תחנת הרכבת ומניעת פגיעה בנוסעים. ואולם כעת, עם מניעת קידום הפתרון שהוצע על יד שורה של גופי ממשלה, מביא יצחקי לכאורה דווקא לפגיעה קשה באותו הציבור אשר לו הוא לטענתו מבקש לעזור.

אביגדור יצחקי התייחס לדיון הבוקר ואמר כי "על סדר היום של המועצה הארצית היו שלושה נושאים הקשורים לסעיף המאפשר לשר האוצר לאפשר היתר לתכנית שטרם אושרה. אני נציגו של השר, והסדר הנכון מבחינתי הוא קודם לגבש את מוכנותו של שר האוצר לחתימה ורק אחר כך להמליץ. ההמלצה שמה את השר במקום לא נוח אם הוא דוחה את המלצת המועצה. אי אפשר להעמיד אותו בפני עובדות".

"מעבר לכך – מדובר בהליך חריג שיש להשתמש בו במידתיות. עד היום לא אישרתי כיו"ר מועצה החלטה אחת שמאפשרת בו שימוש, והיום היו שלוש כאלה על סדר היום. יתכבדו מבקשי הבקשות לתאם דיון עם שר האוצר ויסבירו לו את המניעים להפעלת הסעיף החריג. אם יש צורך זה ידון בישיבה הבאה".

לגבי הטענה כי מניעת הדיון עשויה להביא להשבתת פעילות תחנת הרכבת, יצחקי השיב כי "מי שמחבל בתחנת הרכבת הם הגורמים שלא מאפשרים בשטח תכנון במשך 20 שנה".

מתחם ירקונים הוא מרכז מסחרי רחב ידיים המתפרש על פני 2,000 מ"ר בנוי מצפון לפתח תקוה ומדרום לכביש 5, וכולל מאות דונמים נוספים המשמשים לחניה ולדרך הגישה. כל אלה נבנו שלא כחוק בלבו של שטח חקלאי, וכיום נחשב המרכז לעבירת הבנייה הגדולה במדינה.

בשנת 2012 הורשעו יזמי המתחם, שהעיקרית שבהם היא חברת הכשרת היישוב שבבעלות משפחת נמרודי, המחזיקה ב-50% מהבעלות, וכן איש העסקים עמוס לוזון (16%) ומספר בעלים נוספים, בעבירות על חוקי התכנון והבנייה, על פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון. מלבד צווי סגירה והריסה נגד המתחם, נקנסו היזמים ב-15 מיליון שקלים. מאז הגישו היזמים מספר פעמים בקשות לעיכוב הריסת המתחם על מנת שיתאפשר להם לשנות את המצב התכנוני בשטח. במאי האחרון החליט שופט בית משפט השלום בכפר סבא מיכאל קרשן שלא לאפשר דחיה נוספת וקבע את מועד הסגירה הסופי של המתחם ל-1 בספטמבר.
 
מה אומרים נבחרי הציבור על האירוע הקפקאי המתרש תחת עינינו.

האם יתכן שמהכנסת תבוא הישועה ושוב תדחה סגירת המרכז ?
אגב... מי שלא ראה מה קורה במתחם הקניות ביום שבת, לא ראה הצלחה מימיו.

מאתר הכנסת.

יו"ר ועדת הפנים ח"כ אמסלם על סגירת מתחם ירקונים: "איך המדינה נתנה למתחם הזה לקום? המדינה היא הפושעת הכי גדולה. אם המתחם קם כי היה למדינה נוח לגבות מסים, היא חייבת לדאוג לעובדים. אסור שהם ישלמו את המחיר"
8 באוגוסט 2017,

"בכל מקרה שמדובר בציבור רחב, זו הבעיה של המדינה. לכן אובדן מקום עבודה של 500 איש במתחם ירקונים זה לא משהו שהמדינה יכולה לומר בגלל שהמתחם נבנה לא חוקי, ייקוב הדין את ההר' ", אמר יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם בדיון על השלכות ההחלטה לסגור את מתחם ירקונים.

המתחם נבנה ללא אישורי בניה ובניגוד לתכנון, על אדמה חקלאית. על פי פסיקת בית משפט הוא אמור להיסגר ב - 1.9 הקרוב, ובהמשך להיהרס. העובדים והנהלות הרשתות הגדולות במתחם מבקשים עיכוב למשך שנתיים, על מנת לאפשר להם לעבור למתחם מסחרי שאמור לקום בכפר קאסם.

לדברי ח"כ אמסלם, "למדינה יש הרבה כלים. את בעלי המתחם צריך לשים בבית סוהר וגם לחלט לו את האוטו. המדינה הייתה צריכה להפסיק את הבנייה בשלב הראשוני. המדינה היא הפושעת הכי גדולה. איך היא נתנה למתחם מסחרי כל כך גדול לקום בניגוד לתכנון? אולי היה לה נוח לגבות מס הכנסה מהעסקים הרווחיים".

נועה עמירב פטאל, משרד המשפטים: "אז בכל מקרה שיש מעל 20 או מאה עובדים, כשהמדינה תרצה לפעול כנגד עבירות בניה, היא תצטרך לקבל אחריות על העובדים?"
יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "אין הרבה קניונים לא חוקיים עם 500 עובדים. אתם הייתם אמורים לעצור את זה בשלב החפירות. לא עצרת ? יש לזה משמעות. זו המשמעות – אחריות על העובדים. יש למדינה ארסנל של סנקציות. אפשר לפתור בעיות כשרוצים. לא ייקוב הדין את ההר. החיים קצת יותר מורכבים.

המדינה היא זו שבאה לבית המשפט והיא שביקשה צו סגירה וצו הריסה. היא יכולה גם לא לבקש, וגם למשוך את בקשתה. המדינה מנהלת את האירוע דרך בית המשפט. לא ההיפך. עכשיו אני מבקש שתשמעו את האנשים ותבינו מה קורה למטה כשאתה מוריד את הפצצה. העבריין צריך להיענש, אבל לא מייצרים עוול נוסף".

יואב שמחי, יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית: "אנו לא מתעסקים בצד החוקי של המתחם. רק מבקשים לפני שמחליטים להקדיש מחשבה לחיים של אנשים. אלה מקומות עבודה של חד הוריות ובני 60. בואו נשמור עליהם".

לילך שפר, יו"ר ועד עובדי Ace: "מדובר בעובדים קשי יום. אם יחידנית לחמישה שכורעת תחת עול קשה. גיל רוב העובדים בין 45-60, ולרובם אין חיסכון ראוי לפנסיה. הם יתקשו להשתלב במעגל העבודה בשל גילם והעדר השכלה. אנו לא באים לערער על תהליכים משפטיים. אינני מבינה בזה. אבל אני מבינה מה התוצאה וההשלכות על 500 משפחות שייכנסו למעגל האבטלה וייהפכו לנטל".

חזי פנינה, עובדת במתחם: "אני בת 63, אם שכולה. זה מקום העבודה היחיד שמחזיק אנשים אחרי פנסיה. תבינו את המצוקה ותצילו אותי".

נדיה זלמסקי, עובדת: "אני חד הורית עם 5 ילדים. יהיה מאד קשה למצוא עבודה. לפני שמצאתי את העבודה הזו לקח לי חצי שנה למצוא עבודה. אין לי אוטו. אני מגיעה ברגל או באוטובוס. קיבלו אותי בשמחה. אני מאד מכבדת את מקום העבודה. אם המתחם ייסגר זה נזק למשפחה, לילדים. אני צריכה לתת להם אוכל".
איציק אוזנה, מנכ"ל אייס: "אנו המעסיק הגדול במתחם. אין לנו בעיה עם החלטת בית המשפט ואנו לא מתכוונים לערער עליה. אני מסכים שחוק צריך לקיים. יש לנו הסכם עם מתחם מסחרי שעומד לקום בכפר קאסם והוא אמור להיפתח בעוד שנתיים. אם נוכל לשמור על העובדים עד אז, ניקח אתנו את כל העובדים".

אמיר משה, מנכ"ל H&O: "גם אנחנו מתכוונים לעבור לכפר קאסם, אבל זה יקח שנתיים. אנחנו רוצים לדאוג לעובדים. חנות של 2500 מטר קשה למצוא. לא קמים מתחמים כאלה כל רגע. להעביר רשתות גדולות זה תהליך מורכב".

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם סיכם: "אני קורא למשרד המשפטים – שתפו את העובדים. השאלה למה הבעלים לא עשו כלום לפני שנתיים לא תקדם אותנו לשום מקום. לפעמים אנשים עובדים רק כשהחרב על הצוואר. אני כועס שהמדינה נתנה למתחם לצמוח. זה לא חדר נוסף בדירה. זה מתחם עצום וזה כנראה היה נוח. הם שילמו הרבה ארנונה וגם המדינה גבתה מסים.

פתאום עכשיו משרד המשפטים צריך להרוס. זה לא צמח בלי המדינה. לשלוחות המדינה ברשויות זה היה נוח, אבל בקצה זה מייצר בעיה. מדובר בסיפור כלכלי. אם המדינה לא התערבה בשלב מוקדם, ועכשיו מדובר בגורל של מאות איש שיאבדו פרנסה, המדינה חייבת לתת את הדעת איך היא יכולה למנוע את נפילתם של האנשים האלה שלא פשעו וכל רצונם לפרנס משפחה בכבוד. צריך לאכוף חוק אבל חייבים לבדוק מי משלם את המחיר. אני מבקש ממשרד המשפטים לשבת עם הסתדרות העובדים הלאומית ועם ועדי העובדים, ולדווח לוועדה בעוד 3 חודשים מה נעשה כדי למנוע את פיטורי העובדים".
 
למעלה