גינת צל מלא עם 3-4 שעות שמש בצהריים-מה לשתול?

צפנתי

New member
גינת צל מלא עם 3-4 שעות שמש בצהריים-מה לשתול?

בין שני בתים של שתי קומות יש גינה צרה ברוחב כ-6 מטר. כל היום צל חוץ מה...10-15:00. מה שותלים? חשבתי על שיחים שיכולים גם צל וגם שמש, למשל מורן, מוריה, בן עוזרר.עד כאן טוב ויפה, אבל אני צריכה גם נמוכים. מה אתם אומרים על מלוליקה אניקנה-ננה? יהיה לה שם טוב? קרקס קרומי? איזה צמחי כיסוי נמוכים אני יכולה לשים שם לדעתכם? איזה מטפסים? איזה צמח לסל תלוי? אשמח לרעיונות.

בת יענה3

New member
מסכימה עם טסונמי- צריך לשתול צמחים לשמש מלאה

יש לי פינה כזו ורק הצמחים שמיועדים לשמש מלאה ניראים שם טוב. אגב תבלינים מתפתחים שם נהדר. לעומת זאת שמתי שם לפופית ובשעות החמות העלים שלה נראים ממש מסכנים, כך שהעברתי אותה בסוף למקום עם חצי שמש (כלמור משמש בבוקר ושמש אחרי 16). בהצלחה!

whatz up doc

New member
לפופיות- מוזר

אצלי מסתדרות די טוב עם שמש, למשל- לפופית וורודה-סגלגלה עם שמש מ11 ועד אחה"צ, לפופית מד"א אדומה עם שמש במשך רוב היום, לפופית מורנינג גלורי עם שמש עד 12 ובטטה עם שמש מלאה. מה שכן, אם היא בעציץ היא צריכה המון המון מים.

liatsh01

New member
מה עם הלריופה? צמח נמוך, המגוונת יכולה

להסתדר עם קצת שמש לסל תלוי- איזה סגנון- עונתי רב שנתי סל גדול קטן? רגב, יש לך ת'קטלוג של מלצר?

צפנתי

New member
יש בטח יש. השאלה איזה צמחים יהיו יפים שם.

לדעתי יש צמחי שמש מלאה שלא יוהיו יפים, כי לא יודעים לנצל את שעות הצל, ושעות השמש מועטות מידי. אני טועה?

liatsh01

New member
את צודקת, ואין כמו הניסיון לדעת מה יסתדר בסוף

על הנייר הכל ניראה משגע, אבל בחום הארצישראלי יש צמחים שמסתפקים בפחות שמש ממה שכתוב צריך לדעת מה מה את אומרת על קיסוס לכיסוי שטח. לחברה אחת יש אותו בעציץ ומכסה את כל! השטח סביבו מתאים לכל צל וחצי שמש בגירסותיו אמריליס יכול ללכת (והליריופה שהצעתי)

צפנתי

New member
קיסוס-רעיון מעולה../images/Emo47.gif

תודה רבה

פינית

New member
צפנתי, המלצה לשיחים - יערה, הבה ואפשר גם

צסטרום אלגנס למרות שהוא לא נמוך , ער אציל (למרות שגדל לאט ). לגבי צמחי סל - אצלי יש בשמש מלאה סקבולה, קוריאופסיס וגומפרנה זהובה (עונתיים) + כמה עשבונים נופלים או קיסוס עדין ומילנבקיה. אפשר גם ציפורן לשלב אם אוהבים. מטפסים - אפשר קלרונדרון נאה (אצלי גדל יפה) והרדנברגיה.

whatz up doc

New member
רוב הגינה שלי היא כזו

מה מסתדר? מרוות, פנטס (הזן הענק), כל צמחי התבלין, בוגנוויליה מהזן שנקרא ננסי, טוריניה, סוקולנטים, צלוזיה פלמינגו... בעצם כמעט כל צמח שמוגדר כצמח לשמש מלאה או חצי יום שמש. בחורף אני מגדלת באזורים אלו פקעות ועונתיים רגילים. הגבעולים קצת ארוכים, הנרקיסים לא פורחים, אך הנוריות והכלניות נראות נפלא. אפילו הקיקויו שאמור להיות רגיש לצל מרגיש טוב, גם בחורף, אם כי בהשוואה לצד השני שיש בו כ5 שעות שמש ביום, הוא גדל לאט יותר (ובשבילי זה מעולה). משתפלים כמו וורבנה, טוריניות וכו'. מטפסים אצלי באזור זה מרווה אדומה (סיגלה לה תכונות של מטפס), לפופיות וקיסוס.

למעלה