"גילוח" שנים ממשכנתא? אישטוב/מאיר/ברוקר והשאר

galiliy

New member
"גילוח" שנים ממשכנתא? אישטוב/מאיר/ברוקר והשאר

יש לי משכנתא מבוססת פריים מלא (100%) בריבית טובה. נותרו לי 550K לשלם ב-18 שנים. שאלותי הן אלה: א. מכיוון שמדובר בריבית יומית, האם אוכל לנצל את מצב הריבית כיום ולבקש מהבנק ל"לגלח" לי 7 שנים ולהמשיך לשלם את ה550K רק ל-11 שנים? האם הבנק יעתר מרצון/לית ברירה או שיבקש לשנות את תנאי ההלוואה לרעתי (מרווח פריים נמוך יותר); ב. במידה ואכן נעתר הבנק לבקשתי, האם התהליך הפיך במידה והפריים החל להשתולל וברצוני להוסיף שנים? אגב, מדובר בלאומי. תודה, י

meeir21

New member
תשובה

לא מדובר על ריבית יומית אלא על ריבית שנתית המשכנתא שלך היום הינה בתנאים מסויימים ובמידה ותרצה לפרוע את ההלוואה ולקחת לתקופה יותר קצרה זהו תהליך של מיחזור מלא של המשכנתא במידה ויש לך תנאים טובים תצטרך לבדוק את ההצעה החדשה ואת התנאים שלה במיחזור משכנתא בתוך הבנק בו אתה נמצא רוב הסיכויים שהריבית תהיה פחות אטרקטיבית מכיוון שהבנק "מפסיד" עליך. דעתי: במידה ויש לך תנאים טובים השאר אם התנאים הטובים שלך והורד את התשלום על המשכנתא ככה ההחזר החודשי יקטן ותוכל לחסוך יותר

galiliy

New member
אבל..

מאיר, תודה. אני דווקא מוכן להגדיל את התשלום ולקצר בשנים..י

תשובה

בנק לא ישנה לוח התשלומים (קיצור הלוואה) בלי ביצוע פרעון מוקדם. אם תרצה לקצר, סביר להניח תצטרך למחזר ואז יהיה מו"מ על תנאי ההלוואה. (אחרת זה חריג).

בחלק מבנקים קיימת אפשרות

ל"שינוי תנאי הלוואה" - פעולה תפעולית בסיסית, המלווה בעצם בשינוי אותם התנאים בהסכם משכנתא, שסוקמו קודם. משמעות הדבר שניתן לקצר תקופת משכנתא באמצעות הגדלת תשלום, העניין לשיקולו של הבנק בלבד, הרי הוא לא חייב ובדרך כלל במידה והדבר מתבצע באמת קיים "ארגון" מחדש של לוח סילוקין (כולל ביצוע פעולת סילוק, במידה ויש צורך). במקרה שלך ומכיוון שמדובר בפריים, אין שום "סילוק מחדש - התייחסות כלשהי לעמלת פירעון" ואני מעריך שבמידה ובבנק שלך קיימת אפשרות זו מבחינה תפעולית - הדבר יאושר. בלאומי (אם אינני טועה) השיטה שונה מעט - במידה ואת מעוניינת לשלם את תשלום גבוה יותר מקיים, ניתן להגיש בקשה ולהגדיל את תשלום (בהתאם לבקשתך) לתקופה קצובה מראש (18 חודשים, שוב פעם תבדקי אותי בבקשה בבנק) וכך ניתן גם לחזור על זה מחדש. לא ניתן לעשות זאת בכיוון הפוך - אגב בצורה מסוימת הדבר יכול להתאים לך מבחינת משך תקופה עד "השתוללות" (לפיך) של הפריים.

למעלה