גובה נמוך - אשמח לדעת את דעתכן והמלצתכן למי ש

גובה נמוך - אשמח לדעת את דעתכן והמלצתכן למי ש

נמצא במעקב גדילה והאם ניתנו הורמוני גדילה, האם ילדי הצליאק נמוכים במיוחד? או רק דעה רווחת.... בקיצור, הופננו לאנדוקרינולוג , הנני רוצה להיות ערוכה ולעשות "שיעורי בית" לפני המפגש עם הרופא, תודה מראש, איריס של נבו

ליטל22111

New member
חלק.... אני יכולה להגיד לך שאני ממש גבוהה

בת 16 גובה 1.65 ולדעתי אין ממש קשר כי אני רואה בנות בגיל שלי גובה 1.56 ופחות ואין להם צליאק או משו . יש כאלה שהגובה שלהם עולה אחרי שהם אוכלים ללא גלוטן אז יכול ליהיות קשר אצל חלק אנשים וחלק סתם נמוכים בלי שום קשר לצליאק וגם אחרי אוכל ללא גלוטן הם לא יגבהו.

d a p h n a

New member
ברור שיש אנשים שהם פשוט נמוכים

השאלה היא האם ישנם אנשים - במיוחד ילדים - שאצלם הגובה הנמוך נובע מצליאק. אני יכולה להגיד שבן הזוג שלי די נמוך (1.67) , אבל במקרה שלו קשה לי לומר אם זה קשור לצליאק, כי הוא מגיע ממשפחה מאוד נמוכה - ולמען האמת הוא הכי גבוה במשפחה... אז יכול להיות שאצלנו זה באמת עניין של גנטיקה. ואגב, הערה קטנה: 1.65 זה גובה מאוד נחמד (אני 1.61, אז מה אני יכולה לומר
) - אבל זה לא "ממש גבוהה". 1.65 זה גובה די ממוצע לאישה בישראל (ליתר דיוק, לפני כמה שנים בדקתי את הממוצע והוא עמד על בערך 1.62). בגיל 16 רוב הבנות כבר מגיעות לגובה הסופי שלהן, זה שבו הן תשארנה כל החיים שלהם, כך שבסבירות גבוהה אם את 1.65 את בגובה קצת מעל הממוצע, אבל לא "ממש גבוהה".

ליטל22111

New member
חחח דווקה יפה 1.61 אני דווקא חושבת שיפה

גובה 1.57 בערך עד 1.65 לבנות כי אז זה גבוהה מידי והכי יפה זה 1.60 משו כזה=) ואני בין הגבוהות בשיכבה חחח כאילו ממוצעת יש 1.50 ומשו ואפילו 1.40 ומשו ויש 1.70 וכאלה אז אני מרגישה ממש גבוהה .ואני רואה כאלה שההורים שלהם גבוהים והם נמוכים... אז לא יודעת זה מוזר

1992hk

New member
(אופס נשלח בטעות לא סיימתי לכתוב)

אני בת 17 והגובה שלי 1.75, וזה בערך היה הגובה שלי גם לפני האבחנה (לפני שנה וחצי). מה שכן הייתי בתת משקל.. שקלתי 50 והייתי בגובה 1.74 .. ומאז הדיאטה עליתי 5-6 קילו

מאי2211

New member
יא יפהה עלית טוב במישקל .. אני עולה ויורדת במ

במשקל כל הזמן יום אחד 44 יום אחרי 40 חחחחחחח זה מבאס עכשיו 41.9

כן ולא...

ילדים החולים בצליאק נוטים לסבול מחוסר בצמיחה, כך שנורית אדומה ראשונה אצל אנדוקרינולוג או גסטרולוג או רופא ילדים, לכך שיש צליאק הוא שהילד נמוך, רזה ובקיצור "לא גדל". הבשורות הטובות הן שעם גילוי המחלה והקפדה על דיאטה הרבה מהילדים ישלימו את הגדילה החסרה, או קרוב לזה. עם זאת צריך לזכור שגדילה היא שאלה של גנטיקה וילד בן להורים נמוכים לא יהיה פתאום כדורסלן רק בגלל הדיאטה של הצליאק. כמו כן צריך לזכור שיש עוד סיבות לאי גדילה כגון חוסר בהורמון גדילה. ומנגד התבגרות מינית מוקדמת מביאה לגדילה מואצת בגילאים מוקדמים מידי, דבר שיביא בסופו של דבר לקומה נמוכה יחסית בסופו של התהליך, כי הילד מפספס שנים של גדילה רגילה עד להתבגרות המינית. נגד חסר בהורמון גדילה אפשר לתת הורמון, אבל זה טיפול כואב, יקר, שלא תמיד הוא עוזר, וצריך לשקול היטב את מכלול הנסיבות לפני שנותנים אותו. נגד התבגרות מינית מוקדמת ניתן לתת הורמון מעכב, גם זה טיפול לא נעים אבל הוא הרבה יותר קל, ניתן יותר כדבר שבשגרה, והתוצאות אפקטיביות למדי. בקיצור, אל תלחצי. מניסיון האנדוקרינולוג ישקול וימדוד את הגובה, יעשה טבלת צמיחה עם פוטנציאל הגדילה, ישלח אתכם לצילום כף יד, בדיקות דם, אם לא עשיתם כבר את כולן, ואחר כך כמו שעון פעם בשלושה חודשים תבואו אליו להישקל ולמדוד גובה.

ראשית תודה לכולכן על התשובות המקיפות , מנסה

לא להלחץ, אבל מאחר ובני כל יום אומר לי שילדים בגן אומרים שהוא קטן ונמוך , זה כבר עשה לי ממש לא טוב, ואז ברור שפניתי לגננת והיא אמרה שתשוחח על כך עם הילדים ותעשה פעילות בנושא, האמת , גננת מדהימה, חוץ מפשלה אחת הכל בסדר, שגם אותה עברנו.... האמת היא שבעלי ממש גבוה, 1.8 ומשהו, ובני הגדול בן 8 , יותר מחצי ממני, ונבו שלי, ממש נמוך, ואני 1.65, אז אני מקווה שהוא לא לקח את הגובה שלי,,, אלא את התכונה הטובה יותר מצד בעלי, הגובה. טוב, נמתין בסבלנות ונדווח, איזה מזל שיש עם מי להתייעץ, בהחלט נותן כיוןן מחשבה,.............. תודה לכולכן, איריס של נבו,

net the jet

New member
חשוב גם לדעת את ההסטוריה של הצמיחה אצל

שאר המשפחה. לפעמים יש במשפחה הרבה גבוהים, אבל לאו דוקא צמחו באותה מתכונת... ז"א אחד דומה ל דוד X ושני ל Y מהצד השני, הראשון צמח בתחילת גיל ההתבגרות די מהר, השני התחיל רק לקראת סוף גיל ההתבגרות.. ככה שמאד חשוב לבדוק את כל הכיוונים לפני שמתחילים טיפול. יכולה לספר שאצלינו אין קשר בין הבנות בצורת הגדילה וההתפתחות כלל וכלל.... כל אחת כאילו ממשפחה אחרת. ושתיהן שלנו
, ככה שצריך לבדוק 'מעבר'.... כשאנחנו היינו אצל האנדוקרינולוג הוא שאל אחורה עד איפה שידעתי להגיד לו על גובה וקצב התפתחות...

אורלי124

New member
גדילה

אצלי הוא בן 11 בגובה של 1.33 לדעת הרופאה הוא בסדר מבחינת האחזון? הוא יהיה 1.60 לדעתי זה לא גבוהה ואני דואגת, ולא מפנים אותי לאנדוקרינולוג. מה אני אמורה לעשות?

אמא מאג

New member
כמו שכתבתי בעבר פה,לבנים יש יותר שנות צמיחה ל

לעומת בנות.חשוב לעקוב אחר הקצב השנתי שלו.הממוצע צריך להיות 4-7 ס"מ בשנה בערך. (תלוי בגורמים נוספים) יש לתגבר בתזונה עשירה לצמיחה ואז לפי זה אפשר להחליט... אפשר ללכת ליעוץ דרך הבטוח המשלים של הקופה(אם יש לך) אם את מדייקת במדידת הגובה הוא מתחת לאחוזון 3 !

ניסיון אישי

לגובה נמוך יכולים להיות הרבה סיבות, לאו דוקה צליאק, ומצריכים ברור נפרד. אמנם ביתי, חולת הצליאק נמוכה במיוחד, אך כל ילדי, פרט לאחת, נמוכים. ואכן, 2 הצעירים ביותר עברו ברור אנדוקרינולוגי (הגדולות לא עברו כי אז לא היה מודעות לנושא) ואכן לאחד התברר שיש לו חסר חלקי של הורמון גדילה והוא אכן מטופל כבר יותר מ-9 שנים בהורמון גדילה. לעומת זאת, אצל הקטנה לא גילו שום חסר, וגם לא צליאק. אצל ילדות בודקים גם קיום תסמונת טרנר. לרוב, סיבת הגובה הנמוך הוא גנטי (אצלנו למשל, גם אני וגם בעלי נמוכים).

אמא מאג

New member
כן זה נכון,אבל,פעם לא ביררו למה הנומך...

יתכן שגם לכם ההורים היה חוסר בהורמון גדילה או משהו אחר...

CATS7

New member
צליאק והתפתחות

אחד הסימפטומים לצליאק אצל ילדים הוא עיכוב בגדילה ובהתפתחות הכללית. עם המעבר לתזונה נ"ג (
ה"תרופה" של הצליאקים) הגוף בקצב שלו מתנקה מהגלוטן, מאגרי הויטמינים, ברזל, סידן וכו' מתמלאים והילדים גדלים
בהנחה שהם עדיין נמצאים בתקופת הגדילה. מהנסיון שלי - אורין אובחן בגיל 15.5 כשאחד הסימפטומים היה עיכוב בגדילה. גובהו היה 1.60 ושקל 50 ק"ג
אבא ושני אחים גדולים 1.80 + בגובה (אני "מרוכזת" ב 1.62 נטו .. ולא לזלזל ב 2 .) היום - 3.5 שנים אחרי - 1.80 גובה 68 ק"ג
מעבר לצליאק ישנו הגורם הגנטי של הגובה שגם ללא קשר לצליאק נשארים בקומה נמוכה / בינונית. לגבי התגובות של הילדים - התגובות יכולות להיות לגבי גובה / משקפיים / השמנת יתר / סוג שיער ואפילו שמעתי על סמלי סטטוס כמו "סוג הרכב של האבא .." הרי אין אחד שאין משהו להגיד עליו. כמו תמיד - צריך סבלנות והרבה (כותבת ואומרת אחת שאין לה ובכל זאת הכל סבבה
)

למעלה