גדר חיה

Babba5

New member
גדר חיה

שלום לכולם,
אני גר בעמק הירדן ומתכנן לשתול גדר חיה בגבול המגרש ביני לבין השכן.
חשבתי על מספר אפשרויות שאשמח לקבל את עצתכם עליהם:
  1. פיטנגו
  2. גרדניה יסמינית
  3. קתרוסית
הדרישות מבחינתי, יצירת מיסוך ביני לבין השכן של 2 מ' ושהגדר תהיה ירוקה ולא צהובה כמו למשל דורנטה תאילנדית.
האזור נמצא חשוף לשמש, קחו בחשבון שמאוד חם פה בעמק.
תודה על העזרה!

א ב י ב ן

New member
מה אורך הגדר?

כיווני שמש? תקבל שמש או שלא?
1. קתרוסית צומחת למימדי עץ ככל שזכור לי, ולכן לא ממש מומלצת.
2. פיטנגו? הוא יפה והפרי טעים. כדאי שתבדוק בגינות באזורך איך הוא מתפתח.
לא בכל מקום הוא יתעבה כפי שאתה רוצה (כדי ליצור מיסוך), ולכן כדאי לבדוק
מראש איך הוא מתאקלם באזורך.
3. גרדניה? זה בכלל צמח עדין שגם בעציץ קשה להצליח איתו. אולי טעית בשם?

אישית, הייתי ממליץ על מורן החורש. הוא יסגור יפה, יגדל לגובה ואף יותר מכך
(אבל לא ידרוש הרבה גיזומים). צמח מצמחיית א"י ולכן יסתגל יפה לאזור. ובונוס:
באביב תזכה לפריחה יפהפיה.
חוצמזה, יש מלא צמחים שיכולים להתאים. אתה שאלת לגבי 3 והנה הצעתי רביעי.

Babba5

New member
כיוון שמש ואורך גדר

תודה על התשובה המהירה.
הגדר היא במפנה צפוני. האורך הוא של כ-10 מ'.
לא טעיתי לגבי הגרדניה, המליצו לי עליה במשתלה (די מוזר לא?) אמרו שיכולה לצמוח ל-2 מ' ומצריכה תוספת ברזל מדי פעם כדי שלא תצהיב.
לגבי הקתרוסית הבנתי שאפשר לגזום אותו לצורה של שיח, לא? אני אוהב את המראה הירוק והטרופי יותר.
אשמח לעצות.
תודה.

א ב י ב ן

New member
כשאתה בוחר צמח לגדר, אתה רוצה שהוא יישאר ירוק מתחתיתו

עד לצמרתו. נדמה לי שבקתרוסית זה לא קורה, ולאחר כמה שנות גידול נחשפת
תחתית הגזע. יתכן שהגיזומים ימנעו זאת, אבל איני בטוח בכך.
ומה דעתך על ההרדוף? על לבן העלה (לויקופילום)?

Babba5

New member
לויקופילום

לויקופילום יש לי כבר בגדר בחזית (צד דרום). מורן החורש לני כשנה שתלתי שתיל אחד והשמש בעמק הרגה אותו.
לגבי הרדוף קצת גס מדי לטעמי.
האם יש עוד הצעות?

א ב י ב ן

New member
קיים מבחר גדול מאד של שיחים, אבל יתכן שהאקלים אצלך

מעט בעייתי. פתרון אפשרי הוא לעבור בחצרות באזור ולראות מה מוצא חן בעיניך
(ומתאים) ומאלה תוכל לבחור ביתר קלות.
ראיתי גדרות מהביסקוס, אבל זכור, שהצמח רגיש לכנימה קמחית מנוקדת. אז
שאלה עד כמה היא תוקפנית אצלכם. תראה איזה יופי... http://www.hamashtela.com/uploads/1/0/8/0/10806654/7840888_orig.jpg
אפשר אולי פיטוספורום מגוון, שהוא יפה בעיניי. http://www.gardens.co.il/Media/Uploads/פיטוספורום_יפני_מגוון2(1).jpg
ויש עוד מלא. אולי יבואו גם אחרים שיציעו לך עוד.

drorim69

Active member
מורן ריחני יכול להתאים לך

העלווה גדולה בירוק חי מבריק יפה כל השנה
עמיד לחום לפי אתרים שונים - מכיוון שבכל זאת יש לגביו הגבלה שאינו מתאים לערבה, קח שיקול עצמאי בגלל שינויי מזג האויר. גם צמחים שמתאימים בעקרון לאזורים שונים עלולים לסבול בגלל השינויים שמתרחשים בשנים האחרונות.
הצימוח שלו אינו איטי כלל, כפי שכתוב פה ושם, אלא צימוח רגיל לקצב של שיחים.

הייתי נמנעת משתילת קתרוסית מכיוון שהיא צרכנית מים גדולה ונראית רע כשאין לה את כמות המים הנחוצה, בנוסף הערתו של אביבן נכונה וקתרוסית (עץ) תשאף לצימוח גבוה מעוצה בחלקה התחתון.

גרדניה יסמינית כדאי לך לגדל רק בסלון.. גם גרדניה מורכבת שלכאורה מותאמת לתנאי גן לא הייתי מעזה לשתול בבקעה, אפילו לא בצל.

פיטנגו-לא יודעת, לא מדאיג אותי החום אלא חמסינים.. תסתובב ותראה אם יש אצל שכנים, כך תלמד ותוכל גם לספר לנו

Babba5

New member
מורן ריחני או מורן החורש

מי יודע להגיד לי מה ההבדל בין מורן ריחני למורן החורש ומה הזמן המתאים לשתילה שלו?
תודה

drorim69

Active member
מורן החורש לא הייתי שותלת בבקעה בשום עונה

מורן החורש כשמו, הוא צמח אופייני לחורש שבמרכז וצפון הארץ נחשב קשוח ועמיד מאד.

אני משתדלת להמנע משתילת מורן החורש בשיא הקיץ במרכז הארץ באזורי גן חשופים לשמש כי הוא הוכיח שקשה לו להקלט בקיץ.

מורן ריחני הוא זן אחר של מורן. לא התנסיתי עד כה באיזשהו קושי בקליטה בקיץ בשמש. בחורף אין לו שום בעיה.

Babba5

New member
מורן החורש או מורן ריחני או מורן קרח/נטוי

להיות יותר ספציפי, מדובר בעמק הירדן (אשדות יעקב, ליד צמח) ולא בקעת הירדן (אזור בית שאן ודרומה).

האם מישהו מכיר/התנסה במורן ריחני או מורן קרח/נטוי כגדר חיה (לגובה של 2-3מ').

שוב... תודה על העזרה

א ב י ב ן

New member
מה יותר פשוט מלעבור ליד גינות ולבדוק אילו שיחים נבחרו שם

בהצלחה? אני משוכנע מעל לכל ספק, שמראה עיניים יענה לך על הפתרון.
במידה שלא תזהה צמח שתאהב, תצרף צילום ונשתדל לזהות עבורך.

drorim69

Active member
מורן קרח/נטוי עולה לאט מאד לגובה

נוטה להתרחב לפני כן, חסון ויפה

u r i el

New member
תגיד ... סתם שאלה פרובוקטיבית לי אליך >

אם הכוונה היא רק מיסוך, למה שלא תתקין גדר עץ דקורטיבית ? אפשר לצבוע אותה בירוק, בדרך כלל גדרות כאלה אין צורך להשקות, או לגזום, או לדשן ולטפח והיא גם לא דורשת תחזוקה תדירה ...

Babba5

New member
גדר עץ

אז איפה הסיפוק של לעבוד ולתחזק גינה? אחרת מה נעשה בימי שישי בבוקר? הכל עניין של העדפה, אישית אני אוהב יותר גדר חיה, אם תהיה עם פריחה עוד יותר טוב.

u r i el

New member
אינני רשאי להתערב בהעדפות אישיות ...

אבל גדר עץ "גזעית" שעליה תלויות כמה סלסלות או אדניות עם פרחים עונתיים עשוייה לספק סיפוק גינוני לא קטן מחד - ולחסוך את כאב הראש של גדר חיה אם רוצים שהיא תראה טוב. בנוסף לכך, כדי שגדר חיה תהייה בגובה שאתה רוצה ובצפיפות הראוייה, צריך להמתין זמן לא מבוטל.

Babba5

New member
ידידי, אנ מבין את מה שאתה אומר ואת גישתך

אך אני בגישה שגינה זה לא אינסטנט, ברור שלוקח זמן וצריך להמתין זמן לא מבוטל, זה מה שיפה ומספק (לפחות אותי) בכל התהליך הזה.

u r i el

New member
סבבה.

אתה יודע, הקורא המצוי איננו יודע את כל הפרטים ולעתים הוא מקבל תמונה מעוותת ממה שהוא כן יודע.
בהודעתך הראשונה לא כתבת שאתה משוגע על טבע וגינון ושיש לך חדוות גינון וכמיהה לסיפוק בתחזוקת גינה במיוחד בימי ששי. מה שכן כתבת וכאייטם ראשון היה - " הדרישות מבחינתי, יצירת מיסוך ביני לבין השכן של 2 מ' .... " נו בחייך, עם דרישה כזו אפשר להבין שנשבר לך מהשכן וכל מה שאתה מעוניין בו זה "הפרדת כוחות", וזה נעשה הכי יעיל בגדר שמקימים אותה לגובה הרצוי תוך כמה שעות.

א ב י ב ן

New member
אוריאל? והיכן אהבת הטבע? הכבוד לצומח? בעוד יומיים תציע גם

שטיחי דשא מפלסטיק? מה?

u r i el

New member
יש אהבת טבע, יש אהבת גינון ויש עבודה וזיעה.

בטח ראית מה שכתבתי לו, אני בכלל חשבתי שהוא לא רוצה לראות את השכן ... חוץ מזה אהבת הטבע שלו ניתנת לבטוי נפלא, אם רק ירצה בכל חלקי המגרש האחרים שיש לו, ויש לו ... חוץ מזה הצעתי לו לתלות אדניות ו/או סלסלות וגם זה יכול להיות נפלא - אם יודעים לטפל ומכבדים את הצמח. ואפשר גם למרגלות הגדר לשתול כמה צמחים מגניבים. אבל ידידנו השואל מודאג מהצהבת העלים, ואת מורן החורש הרגה לו השמש, והרדוף ( שגם הוא חלק מהטבע
) גס לו מדי, ואתה "מזהיר" אותו מגיזומים ומכנימות, ומהאקלים הבעייתי .... בקיצור כמה עציצי פלסטיק מהודרים יכולם לפתור את הבעייה עם רצועה יפהפיה של דשא סינטטי, כמה גמדים ופטריות אדמדמות מפלסטיק או גבס, שבשבת צבעונית ודגל ישראל ... מה רע ??

א ב י ב ן

New member
תראה. אפשר לצאת גם מקו המחשבה הבלתי נמנע, שגם עצי הגדר היו

בעבר עצים שצמחו לתפארת. ואם תצרף אליהם גם את דגל ישראל, הרי שמילאת את
כל הציפיות. אז סליחה. אתה הבחלט צודק, בעיקר לאחר שההרדוף הוכרז כצמח גס מאד.

למעלה