גאורגיה דורשת ריבונות על המנזר

*מצלבה* כמובן

 
לפי עניות דעתי יש לזה תקדים

לפני כמה שנים דובר על מהלך דומה עם מתחם החברה להגנת הטבע במגרש הרוסים. מה נעשה עם זה בסופו של דבר?
 
ואפרופו הדרישה - מתבקש לשאול

אולי רק אני לא יודע, אולי יש אחרים שכן יודעים, אבל - איזו פעילות מתקיימת כיום במנזר המצלבה? עבור הירושלמי הממוצע, מנזר המצלבה הוא מתחם ויזואלי בלבד, שרק חולפים על פניו בנסיעה מהירה בכביש הזז ומעבר לזה אנחנו לא ממש יודעים מה נעשה בו. למרות שהוא ממוקם במיקום מרכזי יחסית - הוא גם לא נחשב לאחד מאתרי התיירות היותר בולטים.
 

Rebeccan

New member
כמה טעויות במאמר

המנזר לפי המסורת הוקם כבר בתקו' הביזנטית - מאה 5 (ולא 11) והמסורות הרבה יותר עמוקות וחשובות מאשר "עץ זית"
 
אין שום טעות במאמר -

המבנה הנוכחי של מנזר המצלבה נבנה אכן במאה ה-11, על בסיס מבנה מהמאה השישית (התקופה הביזנטית). שותה רוסטוולי מוזכר במאמר - והוא אכן המשורר הלאומי הגיאורגי שגר במנזר במאה ה-12. התגלה שם גם פורטרט שלו (שהושחת).
 
מנזר המצלבה תיקונים הבהרות והצעת טיול

ההשואה בין מנזר המצלבה למגרש הרוסים אינה במקומה. מנזר המצלבה נמכר ע"י הגיאורגים לפטריארכיה היונית אורתודכסית. למיטב ידיעתי לא היו שום טענות על "כשרות" העיסקה. הגיאורגים שהיו פעם עדה עשירה עם נכסים רבים מכרו רבים מנכסיהם. ביניהם למשל, מתחם סן סלודור הפרנציסקני יושב על השטח של מנזר נשים גיאורגיות לשעבר ויש עוד. אפשר להבין לליבם של הגיאורגים הרוצים לרכוש מחדש את מנזרם אך מדובר בעניין בינם לבין הבעלים, הפטריכארכיה היונית) ולא קשור למדינת ישראל. נכסים רוסים - חלק מהנכסים הרוסים נקנו בידי מדינת ישראל מדי ברה"מ שראתה עצמה כיורשת רוסיה הצארית בעסקת התפוזים המפורסמת. בעסקה זו רכשה ישראל את רוב מגרש הרוסים לא את כולו. בניין הדוחבוניה למשל, נמצא כיום בחציו בבעלות מדינת ישראל (בית משפט השלום) וחציו השני נשאר בידי הרוסים. חצר סרגי לא היתה כלולה בעיסקת התפוזים היא לא נמכרה ולא נקנתה בידי מדינת ישראל. מדינת ישראל ישבה שם מבלי שהיתה הבעלים. כיום כשהמתחם נמסר לרוסים (החברה הפרובוסלבית) הם מאפשרים לחברה להגנת הטבע להשאר במקום ולקהל הרחב לבקר במקום. ביקור מנזר המצלבה מומלץ. המקום יפה ומתאים לביקור גם של משפחות עם ילדים. יש את מבני המנזר, תצוגות של כלי עבודה, תלבושות וחפצי קודש ועוד. אפשר לעלות למרפסת לתצפית ויש במקום גם קיוסק קטן עם מקומות ישיבה. אפשר לשלב בטיול בעמק המצלבה שם יש גת עתיקה ובית בד שהועבר לכאן מהשפלה. אפשר גם ללכת בשביל מסודר לעבר גן סאקר.
 
למעלה