ג´ינג´ית, תזכירי לי, אלוהים שולט

shkool

New member
ג´ינג´ית, תזכירי לי, אלוהים שולט

במזג האוויר - איפה, מתי וכמה גשם ירד. הלא כן?

giingiit

New member
תקרא את קריאת שמע ותדע

למה? מה גילית? איזה תגלית?
בברכה תמנה

shkool

New member
קודם תעני ספציפית על השאלה.

האם אלוהים שולט שולט ב: א.גשם ב.מיקום הגשם ג.כמות הגשם shkool

הוא ברא מערכת טבע

שזוהי תפקידה. כמובן שהוא יכול להתערב במערכת הטבע בכל את שיחפוץ, אבל בד"כ דברים מתנהלים ע"פ כללי הטבע (שהוא ניסח, אם זאת הנקודה)

giingiit

New member
בורא עולם ברא מערכת חוקים

אולם מערכת החוקים הזו, נתונה להשפעת האדם. התנהגותו של אדם אחראית ישירות להורדת שפע לעולם כלומר, כשישראל עושים רצונו של מקום, יורד שפע טוב לכל העולם וכשישראל חוטאים, השפעת החטא היא על כל העולם. זה נקרא מערכת של יחסי גומלין. כלומר יש טבע עם חוקים, אולם שינויים במסגרת החוקים האלו תלויים בנו. בנוסף, יש לאדם אפשרות לעלות מעל לטבע וליצור שינויים כגון ניסים, כישופים וכיוצא בזה. הדרך לעשייה זו היא על ידי שימוש בשמות ה´ אבל מי שרוצה להעמיק בזה יותר, שיקרא את פרק שלישי בספרו של הרמח"ל דרך ה´. זה בערך על רגל אחת בברכה תמנה

shkool

New member
כלומר,

מזג האוויר מושפע רק מהתנהגות האדם ומדברים על טבעיים או רוחניים. אני צודק? shkool

giingiit

New member
יש מערכת חוקים ובתוך מערכת החוקים

הזו, יש לאדם השפעה מוגבלת על הנעשה. אני מדגישה השפעה מוגבלת ומגבלה זו נוצרה לאחר המבול. הרי כבר במעשה בראשית רואים שאלמלא התפלל האדם הראשון, לא היתה הצמחיה גודלת כלומר, יש מערכת ויש חוקים ויש תפילה של האדם, שמורידה את השפע הרוחני ומשמשת כצינור להורדתו למטה. השפע שיורד מהתנהגות האדם, משפיע לא רק על האדם אלא על כל המערכת. אבל אדם לא יכול למשל, להביא לחורבן מוחלט של העולם. זו הבטחה שנתן בורא עולם ולכן יכולת ההשפעה של האדם הוגבלה. לאדם הראשון היתה היכולת לתקן את העולם או להחריבו. אין בדברים האלו שום דבר "על טבעי" אלא השתקפות של התנהגות האדם בעולםמות התחתונים בירידת השפע מהעולמות הרוחניים. אם יש מלחמה, סימן שעם ישראל לא עושה רצונו של מקום. בעצם, שאלתי פעם למה בארץ ישראל כל כך חם. למה הארץ הזו, שהיא בעצם שיא הקדושה, לא בעלת מזג אוויר טרופי ונאמר לי בזמנו, שאם ישראל היו עושים רצונו של מקום לגמרי, זה בדיוק מזג האוויר שהיה פה. לילה טוב תמנה

shkool

New member
תיקון טעות

ההשפעה המוגבלת שנעשת ע"י האדם היא רק בגלל התנהגותו של האדם וע"י דברים על טבעיים(הכוונה לניסים, כישופים וכו´). אני צודק? בברכה, shkool

giingiit

New member
כתבתי בהודעה שעד המבול, לאדם

היתה השפעה הרבה יותר גדולה בעולמות העליונים כי הרי אפילו האדמה השחיתה אבל היכולת הזו, שגם היא היתה במסגרת המערכת הטבעית, הוגבלה אפילו יותר. הרי כל הבריאה התחילה מרצון להיטיב וכדי שבורא עולם יוכל להיטיב, צריך שיהיה מוטב אולם המוטב לא רוצה להיות מוטב אלא שואף להיות מיטיב, אזי שמיטיב צריך להיות מוטב לאפשר למוטב להיטיב. זו מערכת של יחסי גומלין שממנה בעצם נברא הכל. מושפע ומשפיע, זכר ונקבה, מקבל ונותן. כך עובדת המערכת בטבע. אז זה לא לא טבעי או משהו כזה, אבל יחסי גומלין משמעם האחד תלוי בשני. לילה טוב תמנה

giingiit

New member
כן ולא

כי אין ביחסי הגומלין האלו שום דבר על טבעי. כישופים וניסים זה שינוי במערכת הרגילה של הטבע אבל בתוך מסגרת שנקבעה מראש במעשה בראשית. השאר נכון לילה טוב תמנה

shkool

New member
תיקון אחרון.

ההשפעה המוגבלת שנעשת ע"י האדם היא רק בגלל התנהגותו של האדם וע"י כישופים וניסים. עכשיו(סוף סוף) אני צודק?

giingiit

New member
כתבתי לך בדיוק, למה אתה צריך אישור?

אם אתה מרגיש שהבנת בדיוק את כוונתי, אזי למה אתה דורש אישור לדבריך? זה כמו בית משפט. אז אם למשפט אנחנו עומדים, ננסח את זה קצת יותר מדוייק כלומר, נשנה את המילה "רק" ונכניס למשפט את המילה "ברצונו יתב´" ולאחר מכן המילה "רק" תהפוך ל"וגם". לילה טוב תמנה

shkool

New member
אני פשוט רוצה להיות בטוח לפני שאני

"מראה את הקלפים" המילה "רק" הפכה ל"וגם"? וכי למה? ההשפעה המוגבלת נעשת ע"י התנהגות האדם, ע"י כישופים, ניסים ותפילות, יש עוד? אם אין אז זה רק. בברכה, shkool

giingiit

New member
הסברתי למה

ואני ממש לא אוהבת משחקי קלפים. אני עונה על שאלות לעזור לאנשים להבין, אבל לאנשים שרוצים להבין, לא כאלו שמחפשים איך לתפוש מישהו מאיתנו על המילה. זה לא ממש מעורר דיון

shkool

New member
עכשיו הבנתי למה התכוונת.

אלוהים יצר את מערכת החוקים בטבע ושולט עלייה. אלוהים עשה שלאדם יהיה השפעה מוגבלת על הנעשה בחוקי הטבע ואותה השפעה נעשת רק מ: א.התנהגותו של האדם. ב.כישופים ותפילות. האם האדם יכול להשפיע על חוק הטבע בעוד דרך חוץ מה-2 הנ"ל? בברכה, shkool

שואל098

New member
שקול, אתה מתבלבל בין נצרות ליהדות

היהדות לא שוללת התערבות של האדם בבריאה. זוהי דרכה של הנצרות הפחדנית. אז יאללה, מה מצאת? שהאדם יכול להשפיע על מזג אויר? ידוע. רבי עקיבא כבר אמר לטורונרופוס הרשע שמעשיו של האדם נאים משל הקב"ה.

shkool

New member
תיקון טעות

ההשפעה המוגבלת שנעשת ע"י האדם היא רק בגלל התנהגותו של האדם וע"י דברים על טבעיים(הכוונה לניסים, כישופים וכו´). אני צודק? בברכה, shkool

shkool

New member
תיקון טעות

למעלה