בקשות מוזרות בחוזה

rdhkvmvk

New member
בקשות מוזרות בחוזה

היי,
מצאתי בשעה טובה דירה שנראית לי סבבה ובמחיר סביר, אבל הדרישות של החברת ניהול פשוט נראות לי הזויות.. אשמח אם תאשרו או תפסלו את החששות שלי. הם רוצים:
1 - צ'ק פיקדון של 7 אלף (דירה של שכר דירה 1700)
2 - צ'ק פתוח בלי תאריך ובלי סכום למוטב בלבד לחברה הנהלה (הגיוני להביא דבר כזה?)
3 - צ'קים פתוחים בלי תאריך לחברת חשמל, חברת מים ולועד

הדבר שאני חושש ממנו זה 2 - הצ'ק הפתוח. זה נהוג בכלל? למה שאצטרך להביא להם צ'ק שהם יכולים לעשות איתו מה שהם רוצים? צ'ק פיקדון של 7000 לא מספיק על שכר דירה של 1700?
חוץ מזה הם רוצים גם לפני הכניסה שאשלם להם 500 שקל על צביעה. נהוג דבר כזה? נראה לי ממש תמוה.
אודה לעזרתכם.

לא כזה תמוה

גם אצל בעל בית פרטי היית צריך ערבויות\פקדון\ערבות בנקאית, בדרך כלל בגובה של 3-6 חודשי שכירות. בכל מקרה, כדאי שזה יהיה או 1 ולא 2. פיקדון ולא צ'ק פתוח.
צ'קים לחברת חשמל וכו' כם בעלי בית לוקחים כדי שלא תברח בלי לשלם חשבונות.
בתכל'ס זה די דומה לבית ששכרתי באמריקה מחברת ניהול, רק הרבה יותר זול.
אם התנאים לא נראים לך והם לא יסכימו ללכת לקראתך אתה תמיד יכול לחפש משהו אחר. לא חייב לשכור.

איזה אינטרס יש לי?

אין לי חברת ניהול ואין לי קומפלקס דירות במגדלי יו. גם אני שוכרת דירה וגם שכרתי דירה לא בישראל.

rdhkvmvk

New member
אסביר את עצמי.

אני תמיד מאוד מודה לאנשים שמפנים מזמנם וטורחים לעזור לי בפורומים השונים.
אבל אני גם תמיד בודק עד כמה שאפשר מי מביא לי את העצה/מידע בשביל לא לקחת כל פיסת מידע ברצינות.
אז עברתי על כמה עמודים בפורום וראיתי שבהמון תגובות את מתנסחת בצורה ממש גסה ובצורה שתמיד מצדדת בצד של בעל הנכס גם **כשכל שאר האנשים** שמגיבים חושבים הפוך ממך לגמרי.
זה שרשמת לי בתגובה אחרת "יא גאון" לא מוסיף לך הרבה. שבוע טוב.
&nbsp

קלייטון.ש

Well-known member
לא להוציא בשום אופן צ'קים פתוחים בלי סכום

מי שדורש צ'קים פתוחים בלי סכום לברוח ממנו כמו מאש.
צ'ק ביטחון עם סכום ולמוטב בלבד, ורק את התאריך משאירים ריק. הסכום לא כל כך משנה אבל לא הייתי מסכים ליותר מ-6 חודשי שכירות.
חשמל מים ועיריה מקובל להעביר על שם השוכר. אין צורך להוציא עוד צ'קים כי העברת הלקוח על שם השוכר מעבירה מעצמה את כל האחריות אליו ואם לא ישלם הרשויות ירדפו אחריו. צ'קים נוספים לרשויות לא מוסיפים ביטחון לאף אחד ויוצרים סכנה חמורה לשוכר, שהצ'קים שהוציא ישמשו לתשלום חשבונות של מישהו אחר.
וועד להוציא רק צ'קים עם סכום. לברר מה הסכום השוטף לוועד, הסכום הרגיל שנדרש לתחזוקה שוטפת, ורק עליו להוציא.

בעיני הדרישה לתשלום על צביעה לא מקובלת ולא לענין. רוצים למסור בית לא צבוע בבקשה, יש שוכרים שיסכימו. ואז שיקול של השוכר אם לצבוע או לא. הוא יכול לצבוע בעצמו. יכול להשאיר לא צבוע.

בשורה תחתונה המשכיר שלך, חברת הניהול, מייצגת את המשכיר הישראלי בדמותו השלילית. ממליץ להיזהר מהם כי מי שמתחיל ברע ממשיך ברע.

tito1337

New member
צ'קים פתוחים לרשויות זה דיי הסטנדרט

במרכז הארץ. קשה לשכנע בעלי דירות לוותר על זה. לגבי החוב, נכון שהחשבון הוא על שם השוכר אבל המונה משויך לדירה וחוב גדול עלול להתגלגל בסופו של דבר לבעלים.
מה שכן ארנונה וועד אפשר להגביל לסכום שנתי כי זה לא תלוי שימוש.

קלייטון.ש

Well-known member
מנהג פסול שהתפשט הוא עדיין פסול

משכירים חזקים מנסים להכתיב כל מיני תנאים מפלים. המחוקק ניסה לתקן כמה מנהגים מפלים. את השאר השוכרים צריכים לסרב למלא.
שוכר שיתחמק מתשלום לרשויות גם בלי ספק יביא למצב שהשיקים שהוציא יהיו חסרי ערך. לעומת זאת שוכר הגון לוקח סיכון עצום שהשיקים ישמשו לתשלום חשבונות של מישהו אחר ועוד בסכומים לא מוגבלים.
להסביר את המצב למשכיר. להתעקש שאדם לא יכול להוציא שיק פתוח בסכום כפי שהוא לא יכול להשאיר פתוח את המוטב. להסביר למשכיר שהוא מקבל שיק ביטחון וזה מיועד לכיסוי כל הנזקים. כולל חוב לרשויות.
אל תסכימו שיעמידו אתכם בפני סכנות גדולות ומיותרות.

rdhkvmvk

New member
תודה רבה על העזרה.

על עניין הצ'קים לרשויות אני חושב שאיאלץ להתפשר כי ברוב הדירות מבקשים את זה.
בכ"מ - ביום שאני יוצא אני בסה"כ סוגר את החשבון מול החברת חשמל מים וכ'ו, מקליט את השיחה ושומר אסמכתא ואני מניח שזהו לא? לא רואה איך הם יוכלו להשתמש בצ'קים שלי בשביל שוכר אחר אם יש לי הוכחה ששילמתי את כל החשבונות עד יום העזיבה שלי.
כאילו, הם יוכלו, אבל אני מניח שבבית משפט אנצח בקלות.
בנוגע לצ'ק הפתוח אתה צודק ועל זה לא אתפשר. דיברתי כבר עם חברים שמשכירים דירות וכולם אמרו לי שזו בקשה הזויה.

קלייטון.ש

Well-known member
לא כדאי לך לסמוך על בית המשפט

הוצאת שיק לחברת חשמל והוא שימש לתשלום חשבון חשמל
שיק הוא התחייבות שלך לתשלום
מה הטענה שלך? שהתכוונת שישמש לתשלום חשבון על שימך בלבד? איפה הכוונה הזו רשומה?
אתה למעשה צריך לקבל מהמשכיר התחייבות רשומה שהוא ערב לכל נזק שייגרם לך כתוצאה משימוש בשיקים שהוצאת שלא לכיסוי חובות שלך.
אני מניח שאין התחייבות כזו.
את מה שהשופט יחשוב אתה לא יודע מראש

rdhkvmvk

New member
זה די ברור אני מניח

נגיד יש לי חוזה שהשכרתי דירה. בחוזה רשום שאני מביא בין היתר את הצ'קים האלה כערבויות.
אז מן הסתם שאם ישתמשו בנגיד לצ'ק לחברת החשמל, ותהיה לי הוכחה ששילמתי את החשבון שלי - אז הבית משפט יוציא אותי הצודק. הרי ברור שאם הבאתי להם בין היתר צ'ק ערבות לחברת חשמל ואני שילמתי את כל החשבון אסור להם להשתמש בו.
לפי מה שאתה אומר אז באותה מידה לא להביא צ'ק פיקדון - הרי יכולים להשתמש בו מתי שהם רוצים.
כככה זה נראה לי לפחות, בתור אחד שאין לו ניסיון עם מערכת המשפט בארץ חח
&nbsp

קלייטון.ש

Well-known member
צ'ק פיקדון רשום על שם המשכיר

נגיד שהמשכיר הפקיד אותו בלי שהגיע לו. אתה תובע את המשכיר שהוא לקח ממך כסף שלא מגיע לו לפי החוזה, ובתביעה אתה דורש את הכסף בחזרה.
כלומר אתה תובע מישהו שיש לך חוזה איתו שמגדיר את הסכומים שאתה אמור לשלם לו, ולקח ממך יותר ממה שהחוזה מגדיר.
לעומת זאת צ'ק לחברת החשמל מופקד לחברת החשמל. את מי אתה רוצה לתבוע? את מי שלקח את הכסף כלומר חברת החשמל? ברור שאין טעם. אין לך חוזה עם חברת החשמל והם גם לא צד בענין.
אתה רוצה אולי לתבוע את המשכיר שהוא השתמש בצ'ק שלך לחברת החשמל, או נגיד שהוא איבד את הצ'ק שלך ומישהו אחר השתמש בו. אבל לשם כך אתה צריך התחייבות מפורשת שלו שהוא ערב לכך שהצ'ק שלך לחברת החשמל ישמש רק לתשלום החשבון שלך. וזה מה שאמרתי.
בלי התחייבות מפורשת כזו השופט יכול להסכים איתך ויכול לא להסכים איתך.
יכול להיות שהוא יסכים שהחוזה נותן להבין שהמשכיר היה אחראי לצ'ק שלך לחברת החשמל. יכול להיות שלא יסכים.
אתה לא יודע מה יהיה. סביר שיהיה טוב, בדרך כלל הכל בסדר. אבל יכול להיות שלא יהיה טוב.

avvv

New member
למיטב ידיעתי זה לא נכון

אם בחוזה כתוב שצ'ק מספר כך וכך הוא צ'ק בטחון עבור תשלום חשבון חשמל של השוכר, ועל הצ'ק מומלץ גם כן לכתוב צ'ק בטחון, אז אסור להשתמש בו למטרה אחרת, ולמיטב הבנתי מי שישתמש בו למטרה אחרת אם הוא נגנב או שבעל הבית נוכל לא יכול להיות "אוחז כשורה" בצ'ק.
לדעתי הבעיה היא בעיקר מול הבנק, שדבר ראשון יכבד את הצ'ק וישלח אותך לחפש את המשכיר ולתבוע אותו בשביל לקבל את הכסף. כשמדובר בצ'ק על סכום בלתי מוגבל, בעיקר עבור חובות כמו ארנונה שהיא סכום ידוע מראש, ועד בית שהוא בד"כ סכום מגוחך וכנ"ל גם מים, אני מסכים איתך בשורה התחתונה שמדובר במנהג שצריך להיעלם מן העולם.
לצערי זה נהייה סטנדרט בחוזים, אז קשה להילחם בזה.
אני חתמתי על חוזה הקיץ, התעקשתי לא לתת צ'קים פתוחים וכמעט ולא הצלחנו להגיע להסכמה. ולי עוד יש כח מיקוח - עובד בעבודה מסודרת יחסית בפריפריה, כאשר בעלי בתים שלא התפשרו על חוזה או מחיר התחילו להוריד מחירים ובינתיים משלמים משכנתא ללא השתתפות השוכרים. אבל סטודנט בת"א גם יכול להתעקש על סעיפים כאלה?

קלייטון.ש

Well-known member
מי שחייב לעמוד בכל דרישה של משכיר

אין טעם שישאל שאלות על הצדק שבדרישות משכירים.
לשאול שאלות כאלה יש טעם רק אם יש אפשרות שלא להסכים לדרישות.
אין היגיון לשאול שאלה על דרישה, לקבל תשובה שאומרת לך שזו דרישה לא סבירה ולא כדאי לך להסכים, ואז לספר שאין לך ברירה אתה חייב להסכים אחרת לא תצליח לשכור דירה איפה שאתה רוצה לשכור.

rdhkvmvk

New member
הבנתי אותך. תודה רבה על העזרה, אתעקש על סעיף ברור בחוזה.

em28

Well-known member
אני (מהצד של המשכיר) עושה אחרת:

1. משקלל את כל החשבונות לתוך דמי השכירות - החשבונות נשארים על שם המשכיר.
2. דורש העברה בנקאית על 3 חודשי שכירות ראשונים מראש - רק בשנה הראשונה (כשאני עוד לא מכיר את השוכרים)
3. הוראת קבע לתשלום דמי השכירות השוטפים.
4. צ'קים נפרדים על 4 חודשי שכירות ללא תאריך, כששניים מהם לא של השוכרים שיוחזרו חודשיים אחרי פינוי הדירה.

הכל טוב ויפה וחשבתי שאני מגן על עצמי מכל הכיוונים - אבל כשהיה לי שוכר דפוק שום דבר לא עזר.
לקח לי חצי שנה לפנות אותו תוך שאני מפסיד דמי שכירות, משלם לעו"ד, ובסוף עוד מתפשר איתו על בערך חמישית מהחוב.

היי

הדרישות האלו לגיטימיות לגמרי.
&nbsp
צ'ק הפיקדון מיועד לכסות נזקים שנגרמים ע"י השוכר, הסכום סביר בהנחה שמדובר בדירה ממוצעת (אם כי שכ"ד דיי נמוך, אני מניחה שמדובר בפריפריה?)
&nbsp
צ'קים פתוחים לרשויות זה דבר מקובל מאוד, זה מיועד למנוע מצב בו השוכר עוזב את הדירה ומשאיר חובות לרשויות. הצ'קים האלו, כמו צ'ק הפיקדון, אמורים להיות מוזכרים בחוזה בסעיף בו מצוין במפורש שהם ישמשו במידת הצורך לכיסוי החובות של השוכר לרשויות, במידה ויישארו כאלו, ובמידה ולא - יוחזרו לשוכר. אין שום סיבה שהמשכיר ישתמש בצ'קים האלו לכסות חובות אחרים, ובמידה ויעשה זאת מדובר בהפרת חוזה ובעבירה על החוק ששוות ערך לגניבה (שימוש לא מורשה בצ'ק שמיועד למטרה מסוימת). אתה יכול לוודא שיש סעיף כזה בחוזה, ואם אתה רוצה להיות ממש בטוח, אתה יכול לציין את מספר הצ'ק שנמסר.
&nbsp
צ'ק פתוח לחברת הניהול נשמע אחרת לעומת זאת - מה תפקידה של חברת הניהול? אתה אמור לשלם להם תשלום חודשי כלשהו? זה סוג של ערבון? אם תוכל לספק יותר פרטים אוכל לענות בצורה יותר מדוייקת.
&nbsp
ולגבי הצביעה - זה לא מקובל, מקובל לקבל דירה צבועה ומסוידת ולהחזיר אותה כמו שקיבלת.

למעלה